ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От колата - до забележителност. Между трите планини.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
От колата - до забележителност. Между трите планини.
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение От колата - до забележителност. Между трите планини. Отговорете с цитат
Здравейте!
Знам, че е тъпо точно аз, почти местен, да задавам този въпрос, но все пак - къде човек може да види нещо интересно, ако е трудно подвижен?
След две седмици ще имам гости от другия континент. Става дума за възрастни и трудноподвижни хора.
Ясно, мога да ги закарам до паркингите на "Бъндерица" и "Вихрен", Шилигарника, до хижа "Гоце Делчев", водопада на Туфча...
Мислил съм да ги закарам на скара покрай Демяница, има обособени места.
Никога не ми се е налагало да разсъждавам така.
Дайте идеи, благодаря предварително.
Хората се неподходящи за седалков лифт като този до Безбог.
Crying or Very sad
Пон Сеп 19, 2022 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Добърско - първия космонавт , също и Ковачевица ...
Пон Сеп 19, 2022 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ilko



Регистриран на: 16 Яну 2013
Мнения: 215
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Района на ждрелото около с.Триград?
Произволен язовир от тези в Западните Родопи?

Опс: темата е за Пирин, но... и горните не са далеч от него Smile
Вто Сеп 20, 2022 1:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
От Орцево има прекрасна гледка към Пирин.
От Папазчаир нагоре има черен път до вр. Ореляк, но не съм обърнал внимание доколко е проходим и дали е отворен за частни коли.
Вто Сеп 20, 2022 8:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
С по-висока кола може да се стигне до кулата на връх Ореляк (2099 м н. в.), първенец на Среден Пирин.
Изкушаващо е да се посрещне залеза на върха – през октомври Слънцето залязва около 19 часа над Огражден.
Панорама от връх Ореляк, генерирана с програмата PeakFinder за 04.10.2022 г. в 19:00 часа:

https://www.peakfinder.org/?lat=41.57029&lng=23.61247&ele=2099&azi=218.17&alt=-9.31&fov=110&date=2022-10-04T16:00:20Z...

С по-висока и по-проходима кола може да се стигне и до хижа-хотел „Безбог“ (2240 м н. в.) до Безбожкото езеро.
Панорамата от хижата е ограничена до Средна и Източна Рила, Родопите, при ясно време малко от Централна Стара планина.
Примамливи тук са изгревите, но са много рано – около 07:30 часа, а има отзиви за хижа-хотел „Безбог“, че е станала много скъпа.
Панорама от горната лифтова станция при хижа-хотел „Безбог“, генерирана с програмата PeakFinder за 04.10.2022 г. в 07:30 часа:

https://www.peakfinder.org/?lat=41.73474&lng=23.52541&ele=2227&azi=50.2&alt=-11.76&fov=110&date=2022-10-04T04:30:44Z...

До хижа „Яворов“ може да се отиде за гледката към Стъпалата, но не знам дали си заслужава многото път.



В други планини:

Рила – до язовир „Белмекен“ (1925 м н. в.).

Конявска планина – до връх Виден (1487 м н. в.) – асфалтовият път (за всякакви коли) стига на 340 метра от върха.

Осоговска планина – до хижа „Осогово“ (1625 м н. в.) и ресторант „Студен кладенец“ (1340 м н. в.), особено ако буковата гора е цветна!

Родопите – връх Милеви скали (1593 м н. в.) – асфалтовият път (мисля, че е в лошо състояние) стига на около 300 метра от върха.


Засега – толкова. Успех!




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Сеп 20, 2022 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Рилски манастир и Кирилова поляна. Може и до пещерата на св. Иван Рилски - 15 мин. пеша.
Вто Сеп 20, 2022 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Родопите – връх Милеви скали (1593 м н. в.) – асфалтовият път (мисля, че е в лошо състояние) стига на около 300 метра от върха.

Да те допълня - не е толкова зле, ходих миналата зима, става, като има само отделни много малки компрометирани участъци. Не е по-различно от пътя към Чудните мостове.
До Милеви скали проблем са повече падналите по пътя клони, ако преди това е имало буря или силен вятър.
Вто Сеп 20, 2022 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички отзовали се.
Карам наред...
В Добърско водопадът не работи, до космонавта и аз не съм стигал, влечението ми е към камъните.
Периволският водопад е същият.
Триградско и Буйновско ждрело ще се включат в програмата, ако се наложи. То, мен ако питат, до "Алеко" и ЦПШ се ходи с кола... И е приятно.
Джипа го махнах, не мога да стигна до Ореляк с Инсигнията. Иначе беше вариант.
На Рилския не може да не са ходили като по-млади. Иначе си е вариант.
Милеви скали е идея. Пътят е много зле, но има и една прежалена Вектра, може тя да го отнесе. Просто трябва жесток шофьор. Жесток към колата, инак мога и с нов Мерцедес да се кача.
На Чудните мостове са ходили.
Ковачевица и Лещен изглеждат добре, но са пълна бутафория.
Още веднъж, благодаря!
Вто Сеп 20, 2022 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Покрай яз Белмекен, пък и там места за скара има колкото щеш. При добро време и гледки към Пирин.
Вто Сеп 20, 2022 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Щом темата е в раздел Пирин, очевидно търсиш за този район. Иначе, аз бих ти предложил да се качите на кабинката до Ястребец. Там гледки колкото щеш, може и кафенце, пък ако не са съвсем трудноподвижни, може и малко да походите в посока хижа Мусала. Ти най-добре познаваш хората.

Иначе, защо не нещо в Източни Родопи? Перперикон, Татул, Каменните гъби и подобни места? Там си е автотуризъм. Или няма да сте в Хасково?
Сря Сеп 21, 2022 9:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Милеви скали е идея. Пътят е много зле,

Абе да няма и някакъв втори път за натам? Като ходих последно миналата зима не останах с впечатление да е калпав пътя, а пък аз съм придирчив и залудо не си троша колата, ако беше наистина зле, щеше да ми направи впечатление.
Сря Сеп 21, 2022 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Пътят с асфалт към в. Милеви скали е един.

Настилката е в лошо състояние но се преминава и лека кола.

Има един участък, който поне 2020г. когато ходих беше леко изровен.
На места пътят е обрасъл от страни.

Иначе е проходим.ь

Пред бариерата има широко място, удобно за паркиране.
От бариерата до върха са няколко минути пеша.

https://photos.app.goo.gl/xb2QQRMoQSmtSLMZ7

Има и черен път към върха но е сериозно ерозирал и на места трябва въображение за да се разбере къде е пътят.
Сря Сеп 21, 2022 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
redex написа:

Настилката е в лошо състояние...

Амо щом толкова хора едно казвате, явно е така, а аз неусетно съм започнал да проявявам жестоко и немилостиво отношение към превозните средства.
Но представата ми е точно като за елементите, които се виждат от видеото ти, а дупки и отнесено има само на отделни къси участъци...
Сря Сеп 21, 2022 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Пиша лошо състояние защото различни хора, различни представи.

в София има подобни улици и то в ценралната част.

За сравнение, маршрута от видеото го направихме на жена ми с колата. Лека кола с предно предаване и нямаше проблем.
Сря Сеп 21, 2022 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Щом темата е в раздел Пирин, очевидно търсиш за този район. Иначе, аз бих ти предложил...."
=============
Хората не са изгубили съвсем връзката си с България. Връщат се всяка година, Този път са забили пръста в "моя" район, а както знаете, там малко пътища стигат до крайна цел.
Благодаря отново.
Сря Сеп 21, 2022 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov