ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зелени Преслап-Кабул-Окото-Бъбрека-Скакавица-Зелени Преслап
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Зелени Преслап-Кабул-Окото-Бъбрека-Скакавица-Зелени Преслап
Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Зелени Преслап-Кабул-Окото-Бъбрека-Скакавица-Зелени Преслап Отговорете с цитат
Поредното съботно еднодневно ходене из Рила тази есен.
Колкото и рано да се опитахме да тръгнем, чак към 10,15 успяхме да тръгнем от Зелени Преслап. Хванахме пътеката за Кабул, която тръгва от трафопоста и е зелена маркировка. След има няма 40-на минути се излиза от гората и започва хвойната. Добре че не е 2-у метров клек, че още ме държи от Пчелина.Smile
Там вместо да продължим по маркировката, хванахме пътеката от зад табелата. Пътека е силно казано, ту я има, ту я няма, просто газиш през хвойната и гледаш да спазваш посоката, като що годе избираш празни пространства между него.



Постепенно височината на хвойната намалява от 60-70 см до 30-40 см. След няколко стотин метра отляво започва да се разкрива гледка към Скакавишкия циркус, Мальовишкия траверс и Мусаленския дял. Върви се покрай ръба, максимално ляво, там е най удобно.


Целта е скална композиция, която се вижда от няколко стотин метра. Ето тази:


Тук решихме да похапнем за 30-на минути и да се радваме на гледките, особено Скакваишкия водопад. Ето и изгледите от там:
Тази и още няколко снимки съм ги омазал, че се тествах с някакъв филтър, който не знам как се ползва

Към Мусала

На 100-на метра от тези скали е връх Зелени Преслап а отзад се вижда Кабул, но баш котата е още по-нататък и не се вижда от тук.



На баира към Кабул можете да си правите и композиции от сенки:

[img]https://lh6.googleusercontent.com/-hyAiTW_r-r0/UJYODVc9NgI/AAAAAAAAC80/YZFGS86wbMI/s917/DSC_0191.JPG [/img]

Смея да твърдя, че това е най-демотивиращия връх за изкачване. На всеки 200 метра ти се разкриват нови 200-300 метра и така не знам колко пъти. Аз постоянно повтарях, че върхът е ей там, но си знаех, че има още 200-300 метра денивилация да речем.

Наградата обаче беше повече от добра:

Към Мальовишкия траверс:


Към Раздела:


Към Отовишки връх2696 :


Към Скалица 2666 :


Отовишко езеро:


Долината на Отовишка река:



Снимка с извънземните :


Ез.Окото:


Към Окото:


Явно някои си мислят, че желоните са за закачалки. Тук срещнахме и първите туристи днес.

Никога не съм виждал пътеката толкова отъпкана и широка:

Ез. Бъбрека:




От малко след Бъбрека, свихме леко в ляво от пътеката , понеже целта беше директно Скаквишки водопад, горе на циркуса


Кабулска река се спуска стръмно към Скакавишка река:


От тук водата пада в Скакавишки водопад:



Поглед назад, откъдето дойдохме:

Горната част на водопада, която е по-полегатата:


От тук хванахме терасата, която върти в циркуса. Намира се отляво (запад) ако стоите с лице към циркуса, горе на водопада.





х-а Скакавицагледана от терасата:



Поглед назад по терасата от където дойдохме:





Тук тераста свършва и се слиза по този улей:


Погледа нагоре по улея нагоре, който би трябвало да излиза в подножието на Кабул, през друг тераси, някой ден ще го тествам от тук, че отгоре надолу не мисля, че ще го нацеля.


Самия водопад Скакавица:


От тук имате 10 мин до хижа Скакавица. Това е снимано от изхода на циркуса:


Очаквах хижата да не работи, но имаше изненада. Таня, готвачката от Вазов това лято, е хижарка тук. Не издържах на вкусните и госби и хапнах един горещ борш и изпих два истински чая от билки. Каза че цяла зима ще е там и ще работи. За всеки случай давам телефоните и ако някой реши да ходи 0895-568-224 / 0707-90-313 и двата звънят в хижата.

Заради непредвиденото гости се наложи се да тръгнем по тъмно. Оказа се че сме с един челник трима човека, но се справихме прекрасно в гъстата гора и по стръмната пътека докато стигнем черния път за Зелени Преслап.

Обща дължина на маршрута 20,5 км.
Времетраене 8,15 мин, като в тях 2 х 30 + 1х50 мин почивки за ядене.
Тръгнахме към 10,15 в 12,10 тръгнахме от вр.Зелени преслап, след първата 30 мин почивка.
В 13,30 бяхме на вр. Кабул. Там отново 30 мин ядене, Явно бая сме се озорили.
В 15,30 бяхме долу на Бъбрека. През това време от Кабул до там имаме поне 30-на минути в снимки.
В 16,00 бяхме в горната част на Скакваишки водопад.
Към 17,00 бяхме вече в х-а Скакавица.
Тръгнахме от хижата в шест без десет (17,50) по тъмно и в 18,30 бяхме при колата на Зелени Преслап.
По целия път нямаше ни един турист, освен до Бъбрека и в х-а Скакавица.
Нед Ное 04, 2012 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ЕЕ супер!Готин преход,хуваво време и още по-хубави снимки...
Запали ми фитилите пак! тоя Кабул ми е мерек отдавна-през водопада...(или по вашия път)ох кога ли ше стане...
Имаш ли трак между другото?
Пон Ное 05, 2012 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Имам, но трябва да видя как се сваля, че не съм го правил още. Very Happy
Пон Ное 05, 2012 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
fireman75



Регистриран на: 18 Апр 2011
Мнения: 36

Мнение Отговорете с цитат
Хубав преход и прекрасни снимки.върха над Зелени преслап се именува Ташмандра.улея към Кабула за който споменаваш е проходим но държи голяма преспа до късно и е неприятна заради наклона и хлъзгавата трева около нея
Пон Ное 05, 2012 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Перфектно

Даже и ще ти завиждаме професионално Wink
Пон Ное 05, 2012 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Прав си, на картата го няма, но машинката го знае. Very Happy
Намира се на 100-на метра в ляво от маркираната пътека към Кабул от Зелени Преслап, малко преди да стигнеш най-ниската точка на седловината преди върха.
Желоните ги няма всичките, правилно си забелязал. Единственат следа от тях е бетонните основи.
Предполагам са изгнили и лавини са ги помели през годините. Маршрута не е от най-пополярните и не е основен път към някоя хижа и затова сигурно не са ги сменяли отдавна.
Относно тази синя маркировка не забелязах да я има дори и на машинката, но аз много не се съобразявам с маркировките та може да не съм обърнал внимание.
Зимата трябва да знаеш къде отиваш иначе наистина може да се заблуди човек, че върха е голям. Very Happy
Пон Ное 05, 2012 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Много хубави снимки, сега като има сняг е още по - хубаво Smile
Аз пропуснах хубавото време през уикенда и сега като разглеждах снимките се пренесох пак там по пътеките където сте били Smile е не е същото Sad , но ако всичко е наред след две седмици мисля да се пробвам в Беласица

Връх Зелени преслап има ли друго име ? З-то на моята карта няма връх с такова име Surprised

упс, малко съм се забавил с поста Very Happy

Oops Off Topic възможно ли е да се променя мащаба на jps-a и в какви граници? тра-ла-ла
Пон Ное 05, 2012 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Не я знам тази маркировка, не съм минавал от там.
Но както го разказваш трябва да излезе към вр. Зелени Преслап нянкъде, така ли?
Пон Ное 05, 2012 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Гледам че на машинката няма и синята маркировка(трудно откриваема) от Скакавица която се свързва по-нататък с коловете които уж водят до Кабул. ... Има ли колове или не?


Колове по маршрутите към вр. Кабул няма. Запазени са само единични стълбове на някои от околните седловини (кръстовища на пътеки) и купчини камъни, които може би са били в основите на липсващи колове. Синя маркировка през вр. Кабул идва по пътеката откъм езерото Окото. Малко преди паметника на Нестор Несторов, загинал от лавина под североизточния склон на Отовишки връх, пътеката се разделя като и двата клона са маркирани в синьо -- вляво към х. Иван Вазов през Отовишки връх, вдясно -- към х. Отовица през вр. Кабул. Има един участък по билото на запад от Кабул в посока вр. Крива соспа, който съм виждал само зимно време, но предполагам че синята маркировка продължава натам, преди да се спусне в долината на р. Отовица.

От Зелени преслап към Кабул се върви по зелена маркировка, също в посока х. Отовица. Лятно време се стига до овчарника в местността Белия кладенец (в източното подножие на вр. Ташманда), след което се завива на югоизток по билото към Кабул по овчарски пътеки между хвойновите гнезда (без маркировка). Зимно време зелената маркировка трябва да бъде изоставена по-рано, веднага след като пътеката излезе от гората, като се следват билните форми на релефа, тъй като подсичането в посока към Белия кладенец може да бъде опасно.

От х. Скакавица е възможно да има стръмна пряка лятна пътека към седловината между Ташманда и Кабул, но едва ли е маркирана. Зимно време по този склон често падат козирки или по-големи лавини.
Пон Ное 05, 2012 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fireman75



Регистриран на: 18 Апр 2011
Мнения: 36

Мнение Отговорете с цитат
зелени преслап е седловина,незнам за машинки и разни други но име на връх с това име днес чух за първи път.явно скоро трябва да е измислено.доколкото съм запознат по рида Бор върховета са Черната скала и Ташмандра.поне така местните казват
Пон Ное 05, 2012 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за снимките - видях откъде минахме ден след вас в по-далечна перспектива Smile

Нашият маршрут в неделя беше Зелени Преслап - х.Скакавица - вод.Скакавица - над него /но не по улея, по който сте слезли, а по един съвсем офроуд 4х4 маршрут всялво от водопада/ - Бъбрека - Окото - билото над езерата /като видях на твоята снимка с Отовица откъде сме се качили, разбирам защо някакъв мъж ни крещеше отгоре да се връщаме Very Happy / - Раздела - маршрута през всички езера - пътеката под лифта и в ляво към Зелени преслап. Общо около 24км.

Много се чудех защо видяхме само около десетина човека около езерата в неделен сравнително хубав ден.....а то лифта бил в ремонт. И искат да правят още 5000 легла в Паничище..Защо? Явно мързеливците не ги интересува красотата, ако не могат да паркират на 50м. от нея....
Пон Ное 05, 2012 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
В ляво от водопада си е офф-роуд от всякъде. Веднъж съм се качвал от там, понеже не знаех, че може отдясно през скалите. Very Happy
Не разбрах откъде сте се качвали точно, към Отовица ли?
Пон Ное 05, 2012 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Браво Емо,хубав преход а и хубави снимки сте направили.Като гледам и първи сняг сте нагазили,завиждам благородно. Very Happy
Вто Ное 06, 2012 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Докато е още прясна темата се присъединявам към молбата до Емил да качи трака, мен специално ме интересува слизането покрай водопада, макар че от снимките е ясно, още по-хубаво е да видим точния път.
Както е писал колегата със сложното име пътека от х.Скакавица към седловината между Кабул и Ташмандра има, в началото маркирана много добре, после на места се губи, но все пак може да се следва, включва се към пътеката за Зелени преслап някъде преди надгробната плоча на овчаря. Минавал съм я лятото, има едно късо неприятно драпане по тревен склон, иначе е много диво и спокойно, няма никакви признаци на човешко присъствие.
Вто Ное 06, 2012 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bugcho



Регистриран на: 06 Юли 2012
Мнения: 198

Мнение Отговорете с цитат
Слизането от водопада трудно ще го объркаш Smile
Вто Ное 06, 2012 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov