ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за пътеки над Бачково

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за пътеки над Бачково
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Въпрос за пътеки над Бачково Отговорете с цитат
В картата на BGMauntains има показани 2 пътеки, които се отклоняват от маркировката х.Марциганица - х.Безово, на запад и слизат общо взето към аязмото на Бачковския манастир. Едната започва около 500 метра северно от връх Червената стена, а другата от връх Янкина скала.
Интересува ме състоянието на тези пътеки. Има ли технически сложни участъци?
Вто Ное 13, 2012 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Освен да вземем да ги огледаме този уикенд.

И аз съм ги набелязал от доста време...заедно с още 1-2 пътеки в района.

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пет Ное 16, 2012 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: Въпрос за пътеки над Бачково Отговорете с цитат
Todor написа:
В картата на BGMauntains има показани 2 пътеки, които се отклоняват от маркировката х.Марциганица - х.Безово, на запад и слизат общо взето към аязмото на Бачковския манастир. Едната започва около 500 метра северно от връх Червената стена, а другата от връх Янкина скала.
Интересува ме състоянието на тези пътеки. Има ли технически сложни участъци?


Родопа е от планините, в които сме ходили малко. Повечето данни са събирани от приятели, чиято цел не е била ходене за събиране на картографска информация. Ако видиш грешки или събереш нови данни - пиши да ги оправяме и добавяме Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Ное 16, 2012 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Естествено Smile Каквото видя.... Ще пратя скоро от други места няколко грешки Smile
Пет Ное 16, 2012 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Re: Въпрос за пътеки над Бачково Отговорете с цитат
Todor написа:
В картата на BGMauntains има показани 2 пътеки, които се отклоняват от маркировката х.Марциганица - х.Безово, на запад и слизат общо взето към аязмото на Бачковския манастир. Едната започва около 500 метра северно от връх Червената стена, а другата от връх Янкина скала.
Интересува ме състоянието на тези пътеки. Има ли технически сложни участъци?

Ако не ме лъже паметта, пътеката преди връх Червената стена е класическата пътека Бачково-Четиридесетте кълки Very Happy -Марциганица.
Тръгва от Бачковски манастир - Аязмото на манастира и продължава след него по коритото на дерето (нормално вода на повърхноста там няма, само чакъл). Маркировката е прилична, поне в началото. После дерето се стеснява силно и става буквално като улей за бобслей с вертикални стени, на места високи над 5-6м. Това не мога да го опиша, трябва да се види и си заслужава. При лошо време (силен дъжд)преминаването от там си е тръпка и половина и доста прилича на руска рулетка Very Happy . Има три сухи водоскока един след друг, единия е с височина над 2,5м и в подножието на всеки има издълбан от водата казан(през юни задължително пълен Very Happy ). Преминаването им не би трябвало да е проблем - имаше преди 4-5г метални стълби и странични стоманени въжета, а в по-стари времена се минаваше с мерак и по маймунски по спуснати недоокастрени дървета,когато изгниха дървените стълби и си заминаха с пороя Very Happy . Целия пасаж не знам дали има стотина метра дължина. Продължава се нагоре по дерето до характерно, маркирано отклонение вляво - тесен 10-15м, много стръмен дол в букова гора. Драпането нагоре си е за ценители - правят се около 40 серпентини(кълки Very Happy ) и на някои от дърветата е изялан номера на съответната кълка Very Happy . След успешното възнасяне се върви вдясно по приятна горска пътека, къде в букова , къде в смесена, къде в иглолистна гора (стига да е оцеляла след пожарите в резервата Червената стена преди няколко години Sad ). На места пътеката е и камениста. Маркировката беше рядка и стара, по някое време ставаше и хич, което не е проблем при изкачването към Марциганица. Стигат се поляните на билото, излиза се на горски път и след него на Хасфалта Добростан-Марциганица. Надясно е за хижата. Обратния път е малко по-труден като ориентиране докато се хване пътеката. Времената - нагоре около 3-4 часа не повече, надолу 2,5-3часа. Веднъж съм го слизал и за под 2ч, ама то си беше от зор - трещеше ни над главите, а пороя за наш късмет ни запука вече в Аязмото Very Happy .
За другата пътека съм чувал от един монах от манастира, но така и не стигнахме до нея до тоя момент.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пет Ное 16, 2012 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Привет gundu.
Опасявам се, че не си го разбрал правилно човека. Става дума да две странични пътечки (вероятно без маркиривка), които са отклонения от описаната от теб пътека.
Тук е видно за какво става дума:
[img]https://picasaweb.google.com/100945766607614725774/SnimkiKartoshemiRazni#5811488082260294306[/img]
Чудно защо, но не са качва самата снимки !

Та ето линка в такъв случай:
https://picasaweb.google.com/100945766607614725774/SnimkiKartoshemiRazni#5811488082260294306
Става дума за отбелязаните в синкаво, ... а не за описаната от теб в червеникаво ... Wink

Поздрави ! Smile

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пет Ное 16, 2012 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Niksi написа:
Опасявам се, че не си го разбрал правилно човека. Става дума да две странични пътечки (вероятно без маркиривка), които са отклонения от описаната от теб пътека.

Привет Ник!
Съгласен! Много вероятно е да си напълно прав. Писах без карта и по спомени. За едната пътека съм сигурен, че не е маркирана , а за другата нищо не знам. Класическата е ясна. Иво ми предложи този район днес за утре и неделя и.... лелееее как ме сърбят краката и гърба.....
но от вторника си натресох ангажимент за събота и неделя Sad ...
Приятна разходка!!! Very Happy и дай някаква рисунка на трасето моля! Very Happy

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пет Ное 16, 2012 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Да момчета - питам за следващите пътеки от билото надолу пак към манастира, защото планирам да се кача точно по "40-те кълки". Улеите и всичко там е оборудвано с перфектни железни стълби и въжета.
В района съм минавал 2 пъти : от манастира, по "40-те кълки" до изоставената луксозна постройка и от там през х.Безово - Гонда вода /вече на смрачаване/ и спускане в Бачково на челници в безснежен декемврийски ден. От Бачково до колата в манастира - пеш. Втория път беше класическо майско /около 24-ти заради силевряка/ от "Рибарника" /имахме "съпорт група", която ни върна колата до бачковския манастир/ - Сливодолското падало - х.Марциганица - 40-те кълки /тогава ги броих - не повече от 30 и няколко бяха/ - Бачковския манастир. Помня, че бях забравил сандвичите в хладилника и преслушвахме аптечките по пътя но само 1 пакетче захар намерихме Smile към 17ч. бяхме в манастира.
Районът ме впечатли като силно карстов и много скалист - изключително трудно проходим, ако кривнеш от пътеката... Затова питам за подробности за тези двете пътеки, че неща да се набутам между отвесни скали и паднали дървета и проникнали храсти в някой мъглив къс ден Smile
Съб Ное 17, 2012 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov