ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ретро снимки
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 18, 19, 20  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Ретро снимки
Автор Съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Хижа Юмрукчал, 1925 г. Първата хижа в Стара планина, третата в България (след Скакавица в Рила и Алеко на Витоша). Снимките са направени преди хижата да бъде унищожена от пожар.





Къде се е намирала хижата, както и хижа Марагидик?
Пон Окт 10, 2016 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Сегашната хижа Левски е на мястото на хижа Юмрукчал. За хижа Марагидик не знам.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Окт 10, 2016 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!
Пон Окт 10, 2016 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
kartechar написа:
Къде се е намирала хижата, както и хижа Марагидик?

Сведения за х. Марагидик:

"От Стара Загора повечето от конгресистите са отишли на освещаването на хижа "Мара Гидик", което е станало на 20 юлий [1932 г., бел. моя]. Хижата е на 1650 м. надморска височина на 1.5 клм ю. и. от в. Мара Гидик -- Калоферския балкан.

Тя е построена с усилията на юношеските турситически клонове в Казанлък и Севлиево и неуморимата дейност на почетния член на севлиевския клон "Росица" г. Сим. Хр. Симеонов. Освещаването е било извършено от свещ. Ст. Кривошиев в съслужение с трима свещеници и един иеромонах. Тя побира близо 200 души в своите 6 широки стаи и ще служи като изходен пункт за излети из целия Централен балкан.

Тържеството било открито от Ат. Гълъбов, който възхвалил туристическото творчество. Поздрави поднесли и г. г. Пиперов от централното настоятелство на Ю. Т. С., Фратев -- Казанлък, Хр. Яръмов -- Севлиево, Д. Чолаков -- Габрово, Балевски -- Троян и др."

Д-р Б. Ковачевски

Из "Туристическо лято". Български турист, Год. XXIV, Септемврий -- 1932 г., Книга 7.
Пон Окт 10, 2016 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
kartechar написа:
Къде се е намирала хижата, както и хижа Марагидик?

Сведения за х. Марагидик:

По сведение от един мой приятел, злощастно загинал в планината и чиито дядо е участвал в строежа, тази хижа, известна още и като старата хижа "Тъжа", се е достигала като се продължи на югозапад, нагоре по дерето на потока, който се събира с този от Табиите в близост до генератора на х.Тъжа /там където пътеката Ком - Емине слиза и пресича реката/ може би около половин километър нагоре. Преди около 20 години той ходи да и търси останките по напътствия на тогавашния хижар Христо от Острец и намери някакви основи.
Пон Окт 10, 2016 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
По сведение от един мой приятел, злощастно загинал в планината и чиито дядо е участвал в строежа, тази хижа, известна още и като старата хижа "Тъжа", се е достигала като се продължи на югозапад, нагоре по дерето на потока, който се събира с този от Табиите в близост до генератора на х.Тъжа /там където пътеката Ком - Емине слиза и пресича реката/ може би около половин километър нагоре. Преди около 20 години той ходи да и търси останките по напътствия на тогавашния хижар Христо от Острец и намери някакви основи.

Благодаря, Владо! С твоето уточнение вече се осмелявам да посоча и точното местонахождение на развалините (бях се загледал и преди в това място, но не бях съвсем сигурен, тъй като сведенията от Б. Ковачевски в "Български турист" леко се различават -- всъщност то е отдалечено на 1.76 км на ЮИ от вр. Марагидик и надморската му височина е 1510 м):

lat="42.74913604972912"
lon="24.99028895958577"

На снимките по-долу е означено с оранжева точка:






Последната промяна е направена от vedrin на Пон Окт 10, 2016 3:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Окт 10, 2016 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Да ТОЧНО там е била хижата .Владо е прав, Ведрин е показал мястото. Хижата е изгоряла,ама не помня коя година, стоят основите само, близо тях е водохващането за питейната вода на х. " Тъжа". След пожара са решили да сменят мястото, щото горе било много ветровито и зимата натрупвало много сняг....Имаше и други доводи ама не ги помня. Тази година една вечер на х "Тъжа" засякох възрастни хора местни/между тях имаше хора строили сегашната хижа/ които разказаха историята , но за жалост само това помня. Румен стопанина на х. Тъжа знае кое как може него да питате. Very Happy
Пон Окт 10, 2016 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Загледах го същото място сутринта. Някакси най-пасваше на детайлите от снимката - малко деренце, хижата над него, отзад гъста гора. Другата, по-малко вероятна възможност беше южно от мостчето, при оборите.
Защо е зарязана старата хижа и как се е стигнало до строеж на новата, някой чувал ли е?

vedrin написа:
dido написа:
Много интересно.
Човекът в центъра на снимката 'На Кутело' дали е Н.В. Фердинанд I Български ? Ако е така, за пръв път виждам кадро с него по върховете.

Вероятно имаш предвид снимката 'На Елъ Тепе':


'На Елъ Тепе', разбира се.
Н.В. цар Фердинанд е все пак, благодаря за допълнителните кадри.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 10, 2016 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Дидо изгоряла е.
Пон Окт 10, 2016 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Защо е зарязана старата хижа и как се е стигнало до строеж на новата, някой чувал ли е?

В една статия на инж. Хелмут Брокс, публикувана в "Български турист", е разказана историята на х. "Мара-Гидик" в частта преди откриването ѝ [1]. Може би някои от изложените там съображения са се превърнали по-сетне и в предпоставки хижата да бъде изоставена и друга да бъде построена не много далеч от нея.

[1] http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=11248
Пон Окт 10, 2016 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Дидо изгоряла е.

Че е изгоряла - изгоряла е, ама тук вече почват спекулациите при какви обстоятелства е станало това. Литературата с която разполагам (Туристическите хижи в България, Г. Клисаров, Н. Миронски, ДИ Физкултура, 1953 год. и др. издадени преди 1989 г.) обяснимо за времето си са се опитвали да внушат пряката роля на царската жандармерия в опожаряването хижите по онова време в борбата против партизанското движение. Но докато за огъня обхванал тогавашната х. Юмрукчал (В. Левски) категорично според мен не може да се търси политическа причина (все пак е едва 1933 г. и партизанско движение все още няма), то за старата х. "Козя стена" този мотив може да бъде допуснат - това се случва през 1943 г. Опожаряването на старата х. Тъжа става през 1941 г., партизанското движение в района е в зародиш, а първата такава чета тук се сформира на следващата година. Следователно, каквото й да ни говорят старите книги отново причината за опожаряването според мен (както и при х. Юмрукчал) е по-скоро туристическа или хижарска небрежност, отколкото преднамерени действия на тогавашната власт. Или както Ведрин е посочил в предходния пост - хижите са строени по онова време така, както не е трябвало да бъдат строени за такива цели.

vedrin написа:
Благодаря, Владо! С твоето уточнение вече се осмелявам да посоча и точното местонахождение на развалините (бях се загледал и преди в това място, но не бях съвсем сигурен, тъй като сведенията от Б. Ковачевски в "Български турист" леко се различават -- всъщност то е отдалечено на 1.76 км на ЮИ от вр. Марагидик и надморската му височина е 1510 м):

lat="42.74913604972912"
lon="24.99028895958577"

На снимките по-долу е означено с оранжева точка:


Ведрин, огромни благодарности за публикуваните снимки. За мен беше невероятно удоволствие да разгледам фотоматериалите, които си ни предложил. Ако имаш още, качвай и споделяй без да се колебаеш. Колкото повече, толкова повече!

Апропо, на снимката по-горе има повече от една оранжеви точки. На базата на сведенията получени от Владо (vladofff) ти си посочил координатите на останки от постройка разположени по-високо и на югозапад. А виж какво пишат Георги Клисаров и и Никола Миронски в книгата "Туристическите хижи в България":

"Старата хижа, която бе построена на 1500 м. надморска височина от севлиевски юноши-туристи през 1928 г. в коритото на река Тъжа, представляваше ..... Новата хижа бе построена малко по-нагоре, над пояса на гората, на самия Русалийски проход."

Това ми говори, че старата хижа се е намирала на същия склон на който е разположена и новата, но под пояса на гората. Следователно, координатите които си дал може би са на друга постройка. Правя допускане, не съм сигурен.

vladofff написа:
Преди около 20 години той ходи да и търси останките по напътствия на тогавашния хижар Христо от Острец и намери някакви основи.

Владо, твоят проятел (Бог да го прости) е "пил вода от извора" - получил е сведения от бившия хижар Христо, който също вече за зла участ е покойник. И навярно трябва да му се доверим. След като Христо напуска х.Тъжа и става хижар на туристически дом или хотел Табиите (1998 или 1999 г.), на негово място хижар става Боби. Преди това същият този Боби е бил хижар на х.Узана. Миналата и по-миналата година го засякох няколко пъти на х. Мазалат и използвах за го разпитам за доброто старо време, за бай Васил и бабата му, най-дългогодишните хижари в Стара планина, стопанисвали х. Тъжа около 20 год., за разни ридчета и местности на юг от х. Мазалат към Габровница, но за местоположението на старата хижа Тъжа и дума не е ставало. Сега, живот и здраве като го видя пак ще знам на къде да подкарам разговора. Да видим неговата версия за местоположението каква ще е.
Пон Окт 10, 2016 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Станислав написа:
Апропо, на снимката по-горе има повече от една оранжеви точки.

Точката е само една, но съм я дал на различен фон (съотв. BGMountains и Bing Maps) и в различен мащаб (по-едър в случая с Bing Maps, за да се виждат по-ясно руините). Мястото е в непосредствена близост до коритото на р. Тъжа.

Станислав написа:
А виж какво пишат Георги Клисаров и и Никола Миронски в книгата "Туристическите хижи в България":

"Старата хижа, която бе построена на 1500 м. надморска височина от севлиевски юноши-туристи през 1928 г. в коритото на река Тъжа, представляваше ..... Новата хижа бе построена малко по-нагоре, над пояса на гората, на самия Русалийски проход."

Горното според мен потвърждава местонахождението на старата хижа при руините, означени с оранжевата точка, тъй като надморската височина и близостта до коритото на р. Тъжа еднозначно го определят. Новата хижа наистина е над горския пояс в СИ посока от старата. Ето още една малко по-обща снимка с взаимното им разположение:



Разстоянието между старата и новата хижа е около 380 метра по права линия. Височината на новата хижа би трябвало да е между 1520 и 1530 м.

Станислав написа:
Това ми говори, че старата хижа се е намирала на същия склон на който е разположена и новата, но под пояса на гората.

Да, точно така е.

Станислав написа:
Ведрин, огромни благодарности за публикуваните снимки. За мен беше невероятно удоволствие да разгледам фотоматериалите, които си ни предложил. Ако имаш още, качвай и споделяй без да се колебаеш. Колкото повече, толкова повече!

Ще споделя къде ги намерих:

http://archives.bg/photoarchives/srch

Ако изберем вляво "Места --> Природни обекти" и пуснем търсене, излизат (засега) 41 страници с резултати. Всред тях има и още интересни снимки, тъй че би било много полезно и още хора да ги прегледат и да изберат какво би си заслужавало да се появи и тук. Smile
Пон Окт 10, 2016 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Ето още една малко по-обща снимка с взаимното им разположение:



Разстоянието между старата и новата хижа е около 380 метра по права линия. Височината на новата хижа би трябвало да е между 1520 и 1530 м.


Това е! При предишната снимка бях останал с впечатление, че е от другата страна на реката, но сега нещата си пасват. 10х!
Пон Окт 10, 2016 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Точно там са останките, изглежда съм посочил на око точно 500 метра от сливането на двата потока дотам. Сега го мерих на гугъла, толкова даде. Иначе няма спор това да е било кошара или нещо друго. По нагоре е по дерето, но като кота би трябвало да е малко по -ниско, защото ако тръгнете от сегашната хижа, ще се наложи да слезете леко.
Пон Окт 10, 2016 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Поразителен архив! Отговорете с цитат
Ведрин, отново ме поразяваш с архива си и коментарите към него! Разбирам, че това не са снимки от семейния ти албум, но все пак откриването на техните координати и на сведенията за тях изискват много труд и познания. Не знаех, че Фердинанд е бил толкова активен турист в буквалния смисъл на думата - с изкачване по върховете, а не само по "кайзерови" пътища. Учудва ме обаче снегът на Пирин в края на юли. Толкова ли се е променил климатът оттогава?
Пон Окт 10, 2016 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 18, 19, 20  Следваща
Страница 10 от 20

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov