ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Коригирай гледката :)

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Коригирай гледката :)
Автор Съобщение
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Коригирай гледката :) Отговорете с цитат
Тъй като не открих подобна тема (а живо ме интересува Surprised ) ето я и нея.
Кажете каква корекция на зрението си (тези които имат де Very Happy ) ползвате в планината?
Аз как се справям:
Ще започна с това колко е корекцията ми - около 2 диоптъра (1.75 на 2 май беше последно).
Използвам очила с фотосоларни стъкла (добри са, с много бърза реакция, без остатъчно оцветяване, 80% затъмняване и т.н. и т.н.), но си имат и няколко минуса.
1. Скъпи стъкла (200 и татък лв. са само стъклата - ами рамката?).
2. Капризни за поддръжка (трябва да се почистват с препарат и само мека кърпичка, ако се оставят на слънце разните му слоеве се напукват и какво ли още не).
3. Не скриват добре очите (все пак са приви почти).

И аз като нормален човек искам да ми е комфортно в планината Very Happy - има толкова добре направени слънчеви очила за планина ама а де.
Та как се оправяте вие?
Croc

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Вто Ное 27, 2012 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Аз се измъчвам много Sad
Малко по-голяма е разликата ми от твоята /1,25 на 2,75, късогледство/, с лек астигматизъм. До преди 2 години перках без очила, но тогава бях 3 на 0...

Сега свалям диоптрите като се наложи и слагам слънчевите. Фотосоларните не са ми опция, твърде много светлина влиза покрай рамките. Та - бързо свиквам, но не е кеф.. случвало се е да снимам с 20х зуум, за да видя нещо, което другите ми сочат Sad

Другата седмица ще се сдобия с лещи, па да видим.. струва ми се оптимален вариант - хем си с диоптър, хем със слънчевите очила.
Вто Ное 27, 2012 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
Това с лещите и аз съм го мислил, но никога не съм пробвал.
Май ще пробвам все пак, че точно от вашия магазин си харесах слънчеви очила Very Happy .

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Вто Ное 27, 2012 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
petarpstone написа:
Това с лещите и аз съм го мислил, но никога не съм пробвал.
Май ще пробвам все пак, че точно от вашия магазин си харесах слънчеви очила Very Happy .


Заповядай Smile

п.с. в някои маски /ски маски/ успявам да си вмъкна и очилата, не съм пробвала на терен как ще е, но е опция някаква за зимата Rolling Eyes
Вто Ное 27, 2012 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
В магазин Стената съм виждала слънчеви очила, които имат специална приставка. На нея се монтират диоптричните стъкла (седи под тъмните). Обаче са над 250 лева. Най-добре е с лещи.
Вто Ное 27, 2012 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
irina написа:
В магазин Стената съм виждала слънчеви очила, които имат специална приставка. На нея се монтират диоптричните стъкла (седи под тъмните). Обаче са над 250 лева. Най-добре е с лещи.


Има и по-евтини, в Екстрим спорт съм виждала. Обаче като дизайн са.... ужасни Laughing
Вто Ное 27, 2012 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
irina написа:
В магазин Стената съм виждала слънчеви очила, които имат специална приставка. На нея се монтират диоптричните стъкла (седи под тъмните). Обаче са над 250 лева. Най-добре е с лещи.


Има и по-евтини, в Екстрим спорт съм виждала. Обаче като дизайн са.... ужасни Laughing

+1
Точно там е проблема (а и приставката е по-малка от основните очила и намалява видимостта Very Happy ).

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Вто Ное 27, 2012 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Люси, някой маски, са проектирани за очила, водят се deep. И на терен са добре. Защо не пробвате корекция на зрението чрез операция. Струва 600-800 лв./око . В турция е 600 евро за двете очи, може да се поинтересувате и за операциите на самолета, който идва на варненското летище за по една седмица, там операциите се поемат от международната здравна организация. Но е трудно да се уредиш със час. Мисля, че името на самолета е visioair. На борда работят най-добрите в света. Моят очен лекар е канен няколко пъти на него, та и за това се мудоверявам.
За мен, аз съм с 0,5 и на двете очи, но не знам дали вие знаете, че диоптрите се менят. Ако работя дълго на компютър, моите 0,5 могат да стигнат до 1,5. С очилата няма проблем. Но лекарката ми каза, че в моя случай и едни качествени слънчеви очила ми вършат същата работа. На очите влияят атмосверното налягане, цветоусещането на окото, налягането на окото и яркостта на светлината. Аз нямам проблем с това, че не виждам много на далеко, решението е бинокъл. Ама как тежи, ако е мой бих го зарязал, много пъти ми е идвало. За друго питайте.
Вто Ное 27, 2012 6:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Защо не пробвате корекция на зрението чрез операция. Струва 600-800 лв./око . В турция е 600 евро за двете очи....

Доколкото съм чувал, такъв вид операции са успешни само ако си на възраст под 30 години...или някъде там.

Всяка уважаваща се фирма производител на ски маски и очила, има модели, които се слагат над очила.Най- сериозните в бранша имат и такива, които са предназначени и за писта и за висока планина.В смисъл, те са с най-сериозната защита(клас 4), а класът на защита се променя от 2 до 4, в зависимост от светлината и условията.Пример за това са очилата на Julbo, използващи плаки chameleon, camel или zebra.Такъв вид ски маски се използват предимно за височинен алпинизъм.Лошото е, че са сериозна цифра, но очите са си очи.Предпочитам да спестя от раница, но да имам хубави и истински очила/маска. Wink:
http://www.julbousa.com/goggles/revolution-otg/

Разликата в цената при различните плаки е очевАдна, нали:
http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&c=50
сравнете първите и вторите.Рамката е същата, но "стъклата" са различни.Същото се отнася и за ски маските
Вто Ное 27, 2012 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм с -1,75 (късогледство) и на двете очи и си ходя или със хубав фотосолар или съм си взел очила с чисто бели стъкла, на които отпред се слага с магнитче слънчева приставка и съм доволен. Ако фотосолара е добър и потъмнява много става и само с него. Иначе рамката с приставката не беше много скъпа - около 120лв беше някъде. Съпругата ми онзи ден си поръча точно такива очила и рамката беше 98лв и със стъклата общо излезе 145лв.
Вто Ное 27, 2012 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Люси, някой маски, са проектирани за очила, водят се deep. И на терен са добре. Защо не пробвате корекция на зрението чрез операция. Струва 600-800 лв./око . В турция е 600 евро за двете очи, може да се поинтересувате и за операциите на самолета, който идва на варненското летище за по една седмица, там операциите се поемат от международната здравна организация. Но е трудно да се уредиш със час. Мисля, че името на самолета е visioair. На борда работят най-добрите в света. Моят очен лекар е канен няколко пъти на него, та и за това се мудоверявам.
За мен, аз съм с 0,5 и на двете очи, но не знам дали вие знаете, че диоптрите се менят. Ако работя дълго на компютър, моите 0,5 могат да стигнат до 1,5. С очилата няма проблем. Но лекарката ми каза, че в моя случай и едни качествени слънчеви очила ми вършат същата работа. На очите влияят атмосверното налягане, цветоусещането на окото, налягането на окото и яркостта на светлината. Аз нямам проблем с това, че не виждам много на далеко, решението е бинокъл. Ама как тежи, ако е мой бих го зарязал, много пъти ми е идвало. За друго питайте.


При мен доскоро операция беше невъзможна - бях с разлика близо 3.5 диоптъра, като едното око беше 0... убиха ми всички надежди за коригиране по тоя начин. Сега положението е по-добро, ще видим. Тая зима определено ще се спасявам с лещи.
Сря Ное 28, 2012 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
Операция определено не е опция (все още нито един лекар не дава гаранция за успех и дълготрайност (а това са си нашите очи все пак)).
Минах на опцията ЛЕЩИ Very Happy. Вече повече от месец съм с лещи и засего поне е много удачен вариант за мен (супер е и със слънчеви очила и с маска).
Само не ме питайте как се научих да си ги слагам (първия път ми отне само около ....... един час Чатнах! ), но бързо се свиква и сега става за секунди Croc .

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Сря Фев 06, 2013 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
О, и аз вече съм с лещи, от декември насам!

В началото ги слагах по 40 минути на око, няма страшно Laughing Сега само по около 10, но не ги нося постоянно, само горе със слънчевите очила. На работа - с цайсите Wink

_________________
www.summitsweb.com
Сря Фев 06, 2013 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък реших за сега да ги нося постоянно. До 12 часа на ден съм ги носил, не е проблем. Свалям ги само вечер в къщи - там си карам с очила (че близначките са свикнали да ме виждат с очила и все ме питат дали съм си свалил "лещата" Very Happy ).

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Сря Фев 06, 2013 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
На мен ми е тегаво по цял ден на компа с лещите, понякога го правя, но.. определено с очила ми е по-комфортно.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Фев 06, 2013 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov