ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Палаткуването в планините. Дискусия.
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Палаткуването в планините. Дискусия.
Автор Съобщение
pepo penev



Регистриран на: 09 Ное 2012
Мнения: 18

Мнение Палаткуването в планините. Дискусия. Отговорете с цитат
Планирам една обиколка през идното лято и се опитвам да направя някакви планове и маршрути, макар да не ми се иска да се оковавам прекалено много и да мога да променям пътуването според обстоятелствата .

Тук е мястото да споделя, че не съм много опитен, а и вероятно ще съм сам, понеже никой от познатите ми не е на тази вълна, но пък ентусиазма е огромен.Възнамерявам да се запася с някаква навигация за да знам поне къде съм и да се движа от хижа на хижа, доколкото е възможно според усета ми за ориентиране Very Happy И тъй докъдето стигна...

Идеята изобщо не е да се правя на велик пътешественик или сървайвър и да поемам излишни рискове,а да попътувам свободно без твърди срокове.И в тоя ред на мисли бих желал да не се чувствам изгубен ако не замръкна в някоя хижа, тъй като както вече казах не съм много опитен и е възможно да се окажа не там, където съм искал или мислел.Тоест, да си пренощувам в палатката и да си продължа с изгрева.

Проблема, с който се сблъсквам е, че не намирам много информация (или може би аз не знам къде да търся) относно това къде е позволено и къде не да се спи на палатка.

Например за НП Ценрален Балкан чета, че не е позволено бивакуване извън позволените местаТова значи ли, че в границите на парка не мога да си разпъна палатката където и да е? Означава ли също, че задължително трябва да замръквам в хижа и може ли във всяка хижа да си опъна палатката в близост до нея, а не да трябва да спя в самата база?

Също така докато съм извън границите на парка , например района на Узана, мога ли да си спя на палатка на избрано от мен място ?

Същите въпроси ме вълнуват и за Пирин и Рила и съответните национални паркове.

Всякакви идеи и мисли по тия въпроси, пък и като цяло за идеята, са добре дошли Smile
Сря Ное 28, 2012 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
В границите на националните паркове е забранено палаткуването, чувалуването и всякакви други форми на къмпинговане извън изрично посочените за това места Wink ! По- малко аларма в нета и повечко четене(ползване на търсачката) му е майката Smile ........

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Сря Ное 28, 2012 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: за спането на палатка в Стара планина и на други места Отговорете с цитат
pepo penev написа:

Например за НП Ценрален Балкан чета, че не е позволено бивакуване извън позволените местаТова значи ли, че в границите на парка не мога да си разпъна палатката където и да е? Означава ли също, че задължително трябва да замръквам в хижа и може ли във всяка хижа да си опъна палатката в близост до нея, а не да трябва да спя в самата база?


Ти сам си решаваш дали да спазваш забраните, защото едва ли някой ще те преследва през нощта по билото на Балкана да прибереш палатката, особено като се има предвид, че някъде можеш с дни да не срещнеш други хора. Само спазвай правилата - боклука в раницата и да не остават следи от присъствието ти, огън само в огнище и много внимателно!
По принцип, когато се опъва палатка до хижата се плаща - или на палатка, или на човек, естествено излиза по-евтино от спането вътре. В някои хижи обаче не те питат къде ще спиш и не искат пари. За чувалуване до хижа не са ми вземали пари, въпреки че съм питала дали да дам.

В някои хижи е хубаво да се спи, за да се подпомагат, и все пак най-добре си е под звездите Smile Жалко е че се нарушава закона, но... Oops

И недей да ходиш сам, хич не е приятно. Можеш да си намериш спътници в този форум например Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Ное 28, 2012 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pepo penev



Регистриран на: 09 Ное 2012
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите!!

Надявам се, че не никой не ме е разбрал погрешно.Намерението ми не е нито да правя напук на правилата, нито пък да се тарикатя как да не си платя и затова да спя на палатка до хижата .Нищо против нямам да си платя, пък пак да си спя на палатката.
Аз не че обмислям кръстосване на парка все едно е мола, но за неопитен 3-4 часа от хижа до хижа са предостатъчно време и пространство да се изгуби, та затова се интересувам какво мога да направя ако се случи.

Mariana1000, за боклуци и огньове и дума да не става, макар че сигурно много хора го казват, а резултатите се виждат не само по планините Sad
Чет Ное 29, 2012 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toni g



Регистриран на: 18 Сеп 2012
Мнения: 46
Местожителство: burgas

Мнение Отговорете с цитат
Щом си неопитен в началото не ходи сам, във форума можеш да си намериш компания.
Вто Дек 04, 2012 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
corrector



Регистриран на: 28 Окт 2010
Мнения: 31

Мнение Отговорете с цитат
Сигурен ли си че ще успееш да заспиш сам в гората в някоя тъмна нощ. 
Я виж това и пак си помислиSmileSmile 


Въх,стига бе !
Нали като не ги закачаш и изненадваш на тесни пътеки с малките мечета,няма проблем?
Толкова хора има само с чували спят,досега щеше да има нападнати.
Пък и тази Меца на снимката е гризли май.
От друга страна,помагат при запек съм чувал.
А сериозно-май няма вероянтост да бъдеш нападнат от мечка в палатката в Стара планина.
Нали?Пряко ме касае,кажете нещо.
Вто Дек 04, 2012 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
corrector написа:

А сериозно-май няма вероянтост да бъдеш нападнат от мечка в палатката в Стара планина.
Нали?Пряко ме касае,кажете нещо.


Принципно опасността не е кой знае колко голяма, освен на паркинга под хижа Плевен :



_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Дек 04, 2012 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Е, той 'щото е мъчил да я снима.Ако не е папараксвал, нямало е да го гони. Smile
Вто Дек 04, 2012 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
corrector



Регистриран на: 28 Окт 2010
Мнения: 31

Мнение Отговорете с цитат
Принципно опасността не е кой знае колко голяма, освен на паркинга под хижа Плевен : 

Хижа Плевен, Аляска .
Вто Дек 04, 2012 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toni g



Регистриран на: 18 Сеп 2012
Мнения: 46
Местожителство: burgas

Мнение Отговорете с цитат
[quote
Сигурен ли си че ще успееш да заспиш сам в гората в някоя тъмна нощ.
Я виж това и пак си помислиSmileSmile
Ех, ти много добре го успокои.... Very Happy
Вто Дек 04, 2012 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Абе не плашете човека Laughing

Няма нищо страшно в спането сам горе, стига да умееш да се забавляваш сам със себе си, че монолозите почват да писват в един момент, а носенето на повече от една книга не е оферта.
Друго си е компанията палатка
Сря Дек 05, 2012 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
toni g написа:
Щом си неопитен в началото не ходи сам, във форума можеш да си намериш компания.

Сигурен ли си че ще успееш да заспиш сам в гората в някоя тъмна нощ.
Я виж това и пак си помислиSmileSmile


Смях в залата Laughing Laughing Laughing Къв е тоя колаж?!? Виждали ли сте как напада мечка? ТАя тук така културно и взнимателно се е подала през вратата все едно влиза при началник. Laughing Laughing Laughing
Сря Дек 05, 2012 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pepo penev



Регистриран на: 09 Ное 2012
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
toni g написа:
Щом си неопитен в началото не ходи сам, във форума можеш да си намериш компания.

Не ги слушай колежките.Smile
Скачай в дълбокото .
Ако чакаш спътници с които да си паснете ще цъфнат налъмите.Smile
Щом ще си вземаш навигация и да искаш не можеш да се загубиш, но пробвай да търсиш пътеката и без гпс и го ползвай само в краен случай.
Имаш време до лятото да прочетеш това онова тук в темите.

Сигурен ли си че ще успееш да заспиш сам в гората в някоя тъмна нощ.
Я виж това и пак си помислиSmileSmile


Съгласен съм Smile Навигацията наистина мисля да я ползвам в случай на нужда.

А за спането сам, насред нищото....не съм се замислял сериозно за това, ама то ще си покаже Very Happy Една безсънна нощ, втора безсънна нощ, посля няма на къде да се ходи Very Happy Пък и аз все пак се надявам да стигам до хижите Rolling Eyes Very Happy
Сря Дек 05, 2012 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
corrector



Регистриран на: 28 Окт 2010
Мнения: 31

Мнение Отговорете с цитат
А за спането сам, насред нищото....не съм се замислял сериозно за това, ама то ще си покаже Една безсънна нощ, втора безсънна нощ, посля няма на къде да се ходи

Не е насред нищото.
И след изморително ходене палатката ти става като хотел Шератон,ресторанта също.
Безсънна нощ може да е през зимата ако не си екипиран добре(от студ).
Стар вестник става супер любопитно четиво.
Само е кофти при студ да ти се припикае...но пълно щастие няма Rolling Eyes
Сря Дек 05, 2012 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
artsun



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 23
Местожителство: Dimitrovgrad BG

Мнение Отговорете с цитат
Точно тази снимка с мечката е на един японски фотограф... и му е последната. Не е монтаж.
Сря Юни 19, 2013 3:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov