ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Палаткуването в планините. Дискусия.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Палаткуването в планините. Дискусия.
Автор Съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
artsun написа:
Точно тази снимка с мечката е на един японски фотограф... и му е последната. Не е монтаж.


Напротив - абсолютен монтаж е Very Happy . Въпросният фотограф е загинал в четири часа през нощта - сами преценете дали този факт се връзва с въпросната "снимка" Wink ВИЖТЕ какво пишат в едно задокеанско вестниче Very Happy

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Сря Юни 19, 2013 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
THE ANIMAL



Регистриран на: 05 Юли 2013
Мнения: 2
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
може ли някой да ми каже дали има някакви забрани за палатки в рила и ако има дали се спазват тея забрани... благодаря предварително Smile
Пон Юли 08, 2013 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
По принцип за всеки национален парк има План за управление/може да го разровите по сайтовете на съответната "управа"/. Законът за защитените територии, по отношение на режимите също важи с пълна сила. Съответно на тези две места са описани разрешените и забранените дейности. По презумпция "всичко е забранено" и туристът не е желан никъде в планината, а върховна цел на управата е да ти пречи всякак, както може. Ако се разровите дори ще намерите това в прав текст, колкото и да не ви се вярва. Нарушенията се наказват съответно по Закона за защитените територии и глобите са многохилядни. На практика т.нар. звездни рейнджъри преследват палаткаджиите/с особена жестокост в Пирин/, но с бракониери, атевисти и моторно шейновисти си пият ракията и не ги пипат, т.е. пипа се избирателно, по пътя на най-малката съпротива. Моят съвет като ходите е да се криете, да се държите културно и да не хвърляте боклуци, да не палите огън, да не сечете клек и да не крещите при биваци, палатки да се опъват и сгъват по тъмно сутрин и вечер (когато зверовете пият или спят натряскани), без окопаване и разместване на камъни, и така да ограничите възможността да бъдете заловени.
Пон Юли 08, 2013 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Хм... в моите представи глобяващите рейнджъри досега бяха леко имагинерна величина. Такъв извън джипа си все още не съм виждала, а само един мой познат дотук е падал жертва - 30 (или 50, нещо малко) лева глоба и го накарали да си събере палатката. Не помня къде се беше разиграла случката, някъде из Пирин при всяко положение Rolling Eyes

Та ако някой от пишещите е имал челен сблъсък с тях, моля да сподели, ще е поучително за всички. И особено за такива като мен, дето много не вярват, че рейнджърите ще си мръднат задниците по-далече от Нивата и масата в хижата. Да не коментираме пък за атв-тата и шейните... колко бих могла да навредя аз с палатката на парка, колко вредят те... ама...

_________________
www.summitsweb.com
Пон Юли 08, 2013 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
При разпъната палатка е ясно, че сме нарушители на закона и/или на наредба, правилник. Но как стои въпросът, ако спиш само с шалте и спален чувал? Това третира ли се като бивак, или може да се приеме, че просто си почиваш и топлиш в чувала? Може ли да се признае това за аварийна ситуация? Че травма е наложила принудително прекъсване на прехода до най-близката хижа?

Има ли в нашите национални паркове забрана за нощни преходи без предварително разрешение, каквито има в някои паркове в чужбина? Какви са правомощията на рейнджърите? Имат ли право да събират парите от глобата на място, какъв акт за нарушение съставят, може ли да подпишеш този акт със забележки и възражения? Имат ли право рейнджърите да приложат сила и до каква степен? Могат ли да те съпроводят принудително до най-близкия изход на парка? А да конфискуват екипировка и вещи на нарушителя?

Бих помолил vladoff да бъде така любезен и да отговори според възможностите си, ако има желание и време, тъй като от по-горния и от други негови коментари оставам с впечатлението, че има необходимия опит и познания в тази област. Всяко друго мнение, разбира се, ще бъде също така полезно, добре дошло и оценено.

Лично аз съм виждал така наречени рейнджъри по тътеките в националните ни паркове само един или два пъти. Ако си в беда и ти трябват - никакви ги няма, но ако си в нарушение - може би веднага ще се появят. Особено ако си с оранжева палатка Smile Ако видя такъв, непременно бих го разпитал за поставените по-горе въпроси. Макар че винаги остава съмнението, дали ще знае точните отговори, или просто ще повтаря, че си нарушител при всички положения и както каза vladoff - по презумпция "всичко е забранено". В "по-цивилизованата чужбина" рейнджърът и полицаят са уважавани и винаги ги търсиш за съдействие и помощ, такава е и тяхната "длъжностна характеристика" - "служа и защитавам". Тук, в България, по презумпция трябва да се криеш от тях, да ги избягваш всячески и изобщо мнението за тяхната ниска компетенция е всеизвестно и общоприето. Според мен последното трябва да се промени.
Пон Юли 08, 2013 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Няма забрана за нощни преходи, така или иначе си тръгваш на своя отговорност. Най-много някой по-загрижен хижар да те навика, да те обяви за луд и да ти каже, че до сутринта ще си умрял и ще са те изяли вълците.

Според мен трябва да се промени правилника и да се разграничи по някакъв начин еднократното палаткуване/чувалуване на дадено място от многодневното къмпингуване. Защото при сегашното положение - ако не искаш да спиш в хижа, то автоматично се превръщаш в нарушител. Или не ходиш за повече от ден на планина. Пък е пределно ясно, че няма да спрем да го правим Rolling Eyes

_________________
www.summitsweb.com
Пон Юли 08, 2013 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Stefak



Регистриран на: 09 Мар 2011
Мнения: 282
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
На два пъти съм срещал рейнджъри в Пирин.Първия път бяха тръгнали по следите на dido и компания и ние тъкмо стигнахме хижа Пирин и те дойдоха от долу да проверят да не би бракониери да са се качили към планината.Тази година на Беговица ни съставиха констативен протокол.Общо взето и в двата случая бяха хора така да се каже отдадени на работата си ,но жалейки се точно от това ,че не са нормативно уредени точно техните правомощия.В същото време скоро се разтръби из медиите за една клета старица от Търновско дето некви горски-супермени и натресли акт за 7400?!? лв за две въдици на плувка.
Пон Юли 08, 2013 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Torbalan@



Регистриран на: 24 Юли 2013
Мнения: 1
Местожителство: променливо

Мнение Нещо и от мен пък дано съм полезен Отговорете с цитат
По голяма опасност са циганите които обикалят на различни места на големи групи и берат нещо или секат безнаказано.От тях трябва да се пазиш и да ги избягваш още преди да се те забелязали.Никога не разпъвай палатката си на открито така ,тя може да бъде забелязана и като силует дори на фона на звездите а какво остава при луна.За предпочитане е да вечеряш рано и леко и след това да не нощуваш на същото място а на известно разстояние .Избери си мястото още преди стъмване като се огледаш добре за опасности -свличащи се камъни ,евентуално придошла вода в сухо дере,както и да не си точно до път и особено край завой -винаги някой може да не вземе завоя и да те прегази.Старите мъртви дървета също могат да се стоварят върху теб особено при буря.Никога не се разполагай и под самотно дърво както и на връх или хребет.Дори и да не очакваш буря винаги е добре да си по на завет.Около хижите се е случвало мишки да надупчват палатки търсейки храна а освен това там ти за всички си известен къде си а това не винаги е съвсем добро.Първата нощ със сигурност няма да спиш спокойно и всякакви горски шумове ще те безпокоят но постепенно ще свикнеш с това когато редовно спиш така.Дори ида не си сам пак ще е същото.След полунощ обикновено всичко утихва.За светлината се сещаш ,че не трябва да се издаваш.Малък транзистор с една слушалка ще ти е полезен за метеопрогнози и др-инфо но не се мъкни със слушалката в ухото когато вървиш и гледай да го слушаш по-тихо за да не пропускаш важни звуци-например от джип или от вече споменатите тайфи.Все пак ще ти се налага да посещаваш хижи поне за да заредиш GSMа си и др.батерии,да се изкъпеш и изпереш с топла вода или да хапнеш нещо.Подържай периодично връзка с някой познат за да те знаят приблизително къде си или на къде смяташ да тръгнеш.Една дебела и здрава тояга дълга почти колкото ръста ти добре огладена ще ти бъде не само верен другар,дълга ръка но и сонда с която да проверяваш гъсти треви преди да стъпиш ,да проверяваш вода ,ронещи се склонове а и око в тъмното.Опитно ще определиш точно колко да е дълга и дебела и трябва да е сурова.Трябва свободно да я размахваш и прехвърляш от ръка в ръка.Има още доста важни неща но стана твърде дълго а може и да си ги чел.

_________________
Магаре ли си все ще се намери кой да ти сложи самар от теб зависи обаче дали ,ще го поздравяваш по магарешки когато случайно се излъже да ти мине отзад
Сря Юли 24, 2013 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:


Според мен трябва да се промени правилника и да се разграничи по някакъв начин еднократното палаткуване/чувалуване на дадено място от многодневното къмпингуване. Защото при сегашното положение - ако не искаш да спиш в хижа, то автоматично се превръщаш в нарушител. Или не ходиш за повече от ден на планина. Пък е пределно ясно, че няма да спрем да го правим Rolling Eyes


Точно казано. Пак се сетих за ония, които обикалят в кръг като улави, на Седемте езера де... Някой броил ли е колко палаткодни(какъв термин само) се падат на този район за август? Натоварването е прекалено, а уж е парк и прочее...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 26, 2013 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Svetlio70



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 140
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не само през явгуст.Ходил съм юли и палатките им нямат преброяване ама не ми се търси снимка да покажа.Стотици са без преувеличение..................и все едно от един магазин са купувани,повечето все еднакви.Ама за тях нито дума и при положение че се отвисяват там с дни и месеци а за другите дето искат една вечер да останат тесла.Ама то си е нормално за нашите географски ширини.Смее ли някой нещо да им каже,а си отворил устата а отнесъм здрав кютек х3!Абе майната им!
Пет Юли 26, 2013 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не ги разбирам тези забрани в парковете, нито длъжсностните лица, които трябва да следят да се спазват. Чувал съм случаи с проверяващи около Превалските езера, също такива около Синаница.
Но лятно време около Самодивските езера винаги е било пълно с палатки и то не от тези, които се опъват късно вечер и се събират рано сутрин. Народа трупа камъни, гради маси и столове, край които неизменно се появяват и отпадъци (пък дори да речем органични).
Вчера около Безбог и Попово езеро, заедно с обичайните тълпи, беше пълно с рибари, които дори не си правеха труда да си крият въдиците. На равното под Сиврия палатковия лагер беше завормен, въдиците стърчаха между камъните ...
То вярно, че както и да си кривя душата, аз самия съм палаткаджия, но заедно с това съм 100% за забраните и най-вече някой да следи да се спазват. Ако не другаде - поне на възловите и често посещавани места.
Пон Юли 29, 2013 12:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
На Самодивските в събота беше цял фестивал, и на Попово ги видяхме онея с въдиците.

Ама пък, честно казано, се възползвахме от масите и столовете - добре ми дойде едно такова ненаселено и обзаведено местенце Laughing
за протокола - там, където спахме ние на Самодивските /малко под пътеката, по-високо от джамбурето на езерата/, беше чисто. Дори в огнището нямаше оставен боклук.
Пак за протокола - на Превалските няма смисъл да проверяват, толкова е населено с крави, че едва ли много хора биха спали там. На сутринта всички по-малки и любопитни телета минаха да ни огледат отблизо Rolling Eyes

_________________
www.summitsweb.com
Пон Юли 29, 2013 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Понеже някои тук ловим и риба - в парковете има режим за риболова и всяка година се публикуват разрешените за риболов отделни езера в Рила и Пирин. Поповото е едно от традиционно разрешените в Пирин, в Рила - Каракашево, Грънчар. Тези съм запомнил - за другите разрешени - има ги в съответната заповед. Ама това е тема за друг вид форум.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юли 29, 2013 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хм, гледай ти, незнаех за това.
Сега остава да се окаже, че има подобен документ и за палаткуване край риболовните участъци?
Пон Юли 29, 2013 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Риболовът е разрешен в парка, с изключение на няколко специфично забранени водоеми.
Основното ограничение всъщност е това да става само в почивните дни - както пише в документа.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 29, 2013 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov