ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Палаткуването в планините. Дискусия.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Палаткуването в планините. Дискусия.
Автор Съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ееее, избихме рибата ... не че местните не пускат ток, бомби и т.н., за да си имат риба.
А палатките, както знаем, са разрешени само на предвидените и обозначени за това места ... сещам се остатъчни ограждения за място за палатки край хижите Мусала и Грънчар. Това отпреди десетина години са ми тия спомени за едни дървени колчета по 30 см и ръждива тел по тях.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юли 29, 2013 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Хм, гледай ти, незнаех за това.
Сега остава да се окаже, че има подобен документ и за палаткуване край риболовните участъци?


О - има подробни заповеди за Рила и за Пирин - река по река, участък по участък... Бивакуването разбира се, че не е разрешено, но особено местните си правят каквото си искат.
Основния проблем при риболовците е ловенето извън празничните дни и най-вече използваната стръв. Не случайно е разрешена само изкуствена стръв, защото рибата лесно се откача и се пуска, а когато се използва някакъв вид червей или какавида, рибата буквално се самаубива - нагълтва стръвта "до дупето си". По този начин се хващат и съответно убиват много маломерни рибки....
Аз също съм запален риболовец и ги ловя с изкуствена муха и шнур, освен това пускам улова обратно, но след като видях какво става в действителност по езерата се отказах.... не искам да се смесвам с ония, а страничен наблюдател няма веднага да разбере разликата...
Пон Авг 05, 2013 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Важно е да се осъзнае разликата м/у палаткуване и бивакуване.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Авг 05, 2013 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Важно е да се осъзнае разликата м/у палаткуване и бивакуване.


Именно!

_________________
www.summitsweb.com
Пон Авг 05, 2013 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте и ви моля да ме извините за естеството на моя първи пост тук :D

От няколко години вече съм запален по планинарството. Още от малък обожавах да прекарвам по няколко дни по хижи с родителите си/приятелите си. Тази ми страст за съжаление до сега нямаше с кого да споделя. Но от няколко години имам жена, която абсолютно споделя с мен любовта към това ми хоби. Та от година насам, минавайки из разни живописни местностни, единственото нещо, което ми минава през ума е "колко хуабво би било да рпекарам една нощ на тази полянка, да се събудя до това езеро и тн." :)

Преспиването по хижи вече не ме устройва, искам да сме само двамата сами сред природата :D

Явно усещате накъде бия. Имам огромно желание да пренощувам на палатка около някое високопланинско езеро. Знам, че е незаконно, знам и как изглеждам моментално във вашите очи. В моя защита ще кажа само, че тъй като милея за природата, никога не бих палил огън, оставял каквито и да е следи. Дори обмислям дали да взимам нещо друго освен вода, пакетче ядки и няколко енергийни блокчета...

За тези от вас, които биха преглътнали моето престъпване на закона са следващите ми въпроси:
1. С цел да видя дали изобщо мога "да си го позволя" - Каква е глобата при палаткуване в Рила? Приблизително?
2. Спрял съм се на две места. Първо - полянката пред езеро Окото в Рила. И второ - на Еленско езеро. Бих се радвал да чуя мнения от хора с опит - дали са подходящи за опъване на палатка и пренощуване; дали трябва да имам някакви съображения за нещо (освен горския)
Естествено става въпрос за палаткуване през летния сезон.

Благодаря предварително на всички, които подхождат с разбиране към първия ми пост тук :o
Нед Яну 29, 2017 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Lexx



Регистриран на: 31 Юли 2014
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
alxg написа:
Здравейте и ви моля да ме извините за естеството на моя първи пост тук Very Happy

От няколко години вече съм запален по планинарството. Още от малък обожавах да прекарвам по няколко дни по хижи с родителите си/приятелите си. Тази ми страст за съжаление до сега нямаше с кого да споделя. Но от няколко години имам жена, която абсолютно споделя с мен любовта към това ми хоби. Та от година насам, минавайки из разни живописни местностни, единственото нещо, което ми минава през ума е "колко хуабво би било да рпекарам една нощ на тази полянка, да се събудя до това езеро и тн." Smile

Преспиването по хижи вече не ме устройва, искам да сме само двамата сами сред природата Very Happy

Явно усещате накъде бия. Имам огромно желание да пренощувам на палатка около някое високопланинско езеро. Знам, че е незаконно, знам и как изглеждам моментално във вашите очи. В моя защита ще кажа само, че тъй като милея за природата, никога не бих палил огън, оставял каквито и да е следи. Дори обмислям дали да взимам нещо друго освен вода, пакетче ядки и няколко енергийни блокчета...

За тези от вас, които биха преглътнали моето престъпване на закона са следващите ми въпроси:
1. С цел да видя дали изобщо мога "да си го позволя" - Каква е глобата при палаткуване в Рила? Приблизително?
2. Спрял съм се на две места. Първо - полянката пред езеро Окото в Рила. И второ - на Еленско езеро. Бих се радвал да чуя мнения от хора с опит - дали са подходящи за опъване на палатка и пренощуване; дали трябва да имам някакви съображения за нещо (освен горския)
Естествено става въпрос за палаткуване през летния сезон.

Благодаря предварително на всички, които подхождат с разбиране към първия ми пост тук Surprised


Ето какво пише в ЗЗТ относно първия ти въпрос:
Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 500 до 5000 лв. физическо лице, което:
1. осъществява дейност в защитена територия в нарушение на режима,
определен с този закон, в заповед
та за обявяване или в утвърдени планове и проекти по
глава четвърта;
2. осъществява дейност в защитена територия без разрешение или съгласуване,
предвидено в този закон.
(2) Когато дейността по ал. 1, т. 1 и 2 е строителство, глобата е в размер от 5000
до
20 000 лв., а когато е разработване на площи, глобата е в размер от 2000 до 20 000 лв.
(3) В маловажни случаи по ал. 1 глобата е от 5 до 100 лв.

Предполагам, че бивакуването влиза в „маловажни случаи“, но не съм сигурен.

Относно втория въпрос - и на двете места които си посочил със сигурност ще те хванат, има твърде много туристи и все някой ще те изпорти, пък и няма никакво уединение, каквото търсиш. Мисля, че около повечето хижи е разрешено да се палаткува, но това трябва да го провериш. Ако е вярно, около х. Мусала и х. Белмекен има езера, може там да пробваш. Ако много държиш да си далече от хижи пробвай на някое по-изолирано място.
Нед Яну 29, 2017 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Добри решения :
vladofff написа:
да се държите културно и да не хвърляте боклуци, да не палите огън, да не сечете клек и да не крещите при биваци, палатки да се опъват и сгъват по тъмно сутрин и вечер (когато зверовете пият или спят натряскани), без окопаване и разместване на камъни, и така да ограничите възможността да бъдете заловени.

Изберете някоя топла и суха нощ по прогнозите, и ще установите, че палатка не ви и трябва, един двоен чувал стига. Седите си до езерцето, лафите си с прибрани раници без да си разпищолвате багажа, и след стъмване лягате в чувала и гледате звездите Smile За тази цел избягвайте : ярките на цвят раници, дрехи и екипировка в оранжево, жълто, цикламено и др. подобни цветове .
Места : Първо - полянката пред езеро Окото в Рила. Там освен че е много вероятно да се срещнете с парковата охрана която с вас да си измие ръцете / глоба/ , през нощта може да ви сгазят и пияни/дрогирани мотористи, които на банди шпорят там - качват се от връх Кабул и никой не ги спира.
второ - на Еленско езеро. По-става, но пак е на пътека с човекопоток.
Като е Рила, що не отидете на Сърцето / прекрасно място / , Джендемски , Синьо, Карааланишко, и още мн. други езера по-встрани от главните пътеки. Ропалишките, Водничалските, Песокливото, Халовитото, и още.... - избор безкрай
Нед Яну 29, 2017 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за бързия отговор :)
И аз мисля, че палаткуването би спаднало в маловажните случаи. Колкото до местат си прав, че са пренаселени особено в разгара на лятото, но все пак обмислям късно разпъване и ранно нинджа-сгъване на палатката :P
Спрях се конкретно на тях, защото имам и изискване към надморската височина - да е около 2500m.
Нед Яну 29, 2017 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1218
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Рила - Яворова поляна Отговорете с цитат
В този ред на мисли - Яворова поляна окей ли е за палатка лятос? Според картата на Рила на Домино, точно там минава зеления пунктир, с който се бележи границата на Националния парк. Хем е на границата, хем малко отвътре. Някой има ли спомен от мястото, от коя страна на барикадата е ? Smile
Че ми се върти една пакост в главата за лятото и Яворова поляна се явява чудно място за финал на етапа.
Не, х. Вада и ЦПШ не са за предпочитане, ама в краен случай...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Яну 31, 2017 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Рила - Яворова поляна Отговорете с цитат
packo packov написа:
В този ред на мисли - Яворова поляна окей ли е за палатка лятос? Според картата на Рила на Домино, точно там минава зеления пунктир, с който се бележи границата на Националния парк. Хем е на границата, хем малко отвътре. Някой има ли спомен от мястото, от коя страна на барикадата е ? Smile
Че ми се върти една пакост в главата за лятото и Яворова поляна се явява чудно място за финал на етапа.
Не, х. Вада и ЦПШ не са за предпочитане, ама в краен случай...
А, там лятото секи ден е събор, бе Very Happy

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 31, 2017 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1218
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Re: Рила - Яворова поляна Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
packo packov написа:
В този ред на мисли - Яворова поляна окей ли е за палатка лятос? Според картата на Рила на Домино, точно там минава зеления пунктир, с който се бележи границата на Националния парк. Хем е на границата, хем малко отвътре. Някой има ли спомен от мястото, от коя страна на барикадата е ? Smile
Че ми се върти една пакост в главата за лятото и Яворова поляна се явява чудно място за финал на етапа.
Не, х. Вада и ЦПШ не са за предпочитане, ама в краен случай...
А, там лятото секи ден е събор, бе Very Happy


Aхахахаа, а аз се бях сдухал, че ще кацнем трима с колела привечер. А ятака трябва да остави колата на ЦПШ и да довлече скари и бири... начи и без него ще минем, като ни видят колко сме изпаднали ще ни черпят от барчетата хахаха Smile
Да запазим паника с три думи!
Мерси!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Фев 01, 2017 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Преди години Яворова поляна се славеше като свърталище на всякакъв вид дребни крадци и оставен без надзор багаж бързо и сигурно, в рамките на "много бързо", си сменяше притежателя(разбира се "без знанието и съгласието на предишния такъв"). Затова, от приятели потърпевши знам, че Яворова поляна НЕ Е окей за палатка лятос...Т.е. Яворова поляна наистина се явява чудно място за финал за вашите вещи.
Сря Фев 01, 2017 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Около езерата, дори да е топла нощта, става влага и не е гот без палатка. Едно от изключенията, за които знам са езерата около Мальово поле. Хем са високо, хем е по-открито и не се събира влагата, хем няма голям туристопоток там. На мен самият си ми е много любимо да спя на диво сред природата - шмугвам се със зеления си спален чувал сред зелените клекове/хвойни и като легна трябва доста сериозно да ме търси някой, за да ме намери. На Беласица така едни контрабандисти за малко да минат през мен с колата, че бях почти на пътя на до един завой... след това как съм припкал през хвойните, докато намеря по-сигурно местенце, което да не е близо до пътя.... мале мале.
Сря Фев 01, 2017 4:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
мерси за съвета и идеята :)
това трябва да са езерата, разположени между двете тераси?
след като се стигне до тях има ли от там път до Еленско езеро/Мальовица или трябва да се излезе пак на пътеката?
ако ви се намират снимки може да споделите, че ми стана любопитно
Съб Фев 04, 2017 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
http://kade.si/#map=16/2601078.61/5187897.7/0
От тях може да се излезе и на Еленското езеро, и на Мальовица. Леко се изкачваш по премката между Мальовица и Орлето (пунктираната линия) и оттам си избираш накъде. Аз също съм си харесал да преспя някъде около горното езеро, гледката към северната стена е страхотна.
Вто Фев 07, 2017 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov