ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътят Сантяго де Каминно
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Пътят Сантяго де Каминно
Автор Съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Било тъпо, казват опитали от Варна. Ходи се по твърд терен. Урбанизирани райони предимно, и малко слабозаселени като планини и необработваеми полета. Забравих останалото, случайно слушах раговора и не ми беше интересна темата. Трудност - за несвикнали да ходят било трудно. За планинари явно не е. Имало тълпа хора за компания. Някои малко странни, имало религиозни и други видове.
Съб Юни 22, 2013 7:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Добре дошла!
Ще очакваме пътепис, за да усетим трудното/лесното, приятното/неприятното и разликата от Ком Емине.

Достатъчни ли са 500 евро - път, храна, хотели/хижи и др дребни разходи?

Ради е прав може би, много хора, ще ми липсва ли безлюдието на Балкана?

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Съб Юни 22, 2013 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
Добре дошла!
Ще очакваме пътепис, за да усетим трудното/лесното, приятното/неприятното и разликата от Ком Емине.

Достатъчни ли са 500 евро - път, храна, хотели/хижи и др дребни разходи?

Ради е прав може би, много хора, ще ми липсва ли безлюдието на Балкана?

Да, 500 евро са достатъчни, без пътя от България до Испания. Разбира се това е без цигари (които там са доста скъпи), спане само в албергетата и ядене не в заведенията, а от магазините. Тоест икономично, без човек обаче да се лишава от нищо.
Имаше много хора, така е, но имаше и следобеди, в които вървях съвсем сама сред ливади, ниви и гори и даже се молех да срещна някой човек. Така че има и безлюдие, макар че, Мечо, планина като Балкана няма никъде по света и имаше един момент, в който много ми липсваше и осем километра съм си вървяла така сама и съм си мечтала къде в Стара планина ще отида като се прибера. Хем и там беше хубаво - имаше и цветя, и една борова горичка, в която добре си полежах за да си почина и да се спася от жегата. Very Happy
Но в пътеписа ще прочетете всичко, стига да си събера мислите и да го започна Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юни 25, 2013 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valkata332



Регистриран на: 01 Фев 2013
Мнения: 70
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чакаме го с нетърпение, този пътепис Smile

_________________
„Слабите не се борят. Малко по-силните издържат един час. По-силните от тях се борят години. Но най-силните от всички се борят цял живот. Те са непобедими”
Пон Юли 08, 2013 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
надин



Регистриран на: 02 Окт 2014
Мнения: 1

Мнение Пътя на Сантяго Отговорете с цитат
Някой изминавал ли го е?
Чет Окт 02, 2014 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Пътя на Сантяго Отговорете с цитат
надин написа:
Някой изминавал ли го е?

Да. Има теми във форума с информация по въпроса:
-> http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=6489&highlight=%D1%E0%ED%F2%FF%E3%EE
-> http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5127&highlight=%D1%E0%ED%F2%FF%E3%EE

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Окт 02, 2014 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
абсурд



Регистриран на: 02 Сеп 2014
Мнения: 65

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
както написах в друга тема, минах Ел Камино през 2015, но пътеписът за това приключение е на английски, в един американски блог. Адресът на блога е
http://moristotle.blogspot.com По заглавната страница, отдясно надолу са изредени редакторите и хората, които имат колонки. Моята е Валерия Идакиева. Като кликнете върху нея, пътеписът се появява. Надявам се да ви хареса, въпреки че мисленето, писането и четенето на чужд език са малко различни от тези на родния.
Нед Фев 19, 2017 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Ел Камино - 2017 Отговорете с цитат
Четох доста, разглеждах купища снимки и полека-лека се навих да се пробвам по трасето на Френския път на Ел Камино. Защо точно по него? Защото освен да обикалям по планините, много обичам историята, старините - а по този маршрут дал господ. Подготвих се добре (и физически и с тракове, литература, карти...). Все пак човек трябва да знае къде отива, какво иска да види там и какво гледа пред себе си в момента примерно. Определено походът ми хареса! Има особена тръпка в него. 31 дни и 820 км от Saint Jean Pied de Port във Франция - до Santiago de Compostela. Маршрутът минава през някои доста бедни райони на Северна Испания. Но местните хора са най-ценното нещо там - гостоприемни и много добронамерени. За тези с раници e ясно, няма какво да говорим. Срещнах хора от всякаква възраст и националност. Изненадващо много (поне за мен) бяха колоездачите. Минавайки през различни области на Испания ми бе интересно да проследя как строят къщите и църквите си, какъв е градежа. Нагледах се и на каменни, и на тухлени (с високи сводове в църквите), и на кирпичени къщи (прочутия "agob"). Впечатленията ми са много и още разбъркани. Трябва да мине малко време - да се поуталожат. За тези, които имат време и желание ето снимки.
Чет Авг 31, 2017 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Staria ли ?! - не човек, а желязо Shocked

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Авг 31, 2017 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Re: Ел Камино - 2017 Отговорете с цитат
staria написа:
Четох доста, разглеждах купища снимки и полека-лека се навих да се пробвам по трасето на Френския път на Ел Камино. Защо точно по него? Защото освен да обикалям по планините, много обичам историята, старините - а по този маршрут дал господ. Подготвих се добре (и физически и с тракове, литература, карти...). Все пак човек трябва да знае къде отива, какво иска да види там и какво гледа пред себе си в момента примерно. Определено походът ми хареса! Има особена тръпка в него. 31 дни и 820 км от Saint Jean Pied de Port във Франция - до Santiago de Compostela....


Прекрасен фото пътепис. Връща толкова много спомени... уникални... Напълно те разбирам с това, че имаш нужда да дадеш време на чувствата си да се уталожат. Аз все още чакам - вчера станаха 2 месеца от моето пристигане в Сантяго DC, на 10ти от пристигането ми в Muxia, а на 11ти в Fisterra/Finister(r)e, но нещо не успявам. Всеки път като се сетя за моето Камино, като сега, когато видях твоите прекрасни снимки - и се разчувствам... и да си призная понякога дори си поплаквам мъничко. Емоции, жени... какво да ги правиш... Усещането от цялото това преживяване и приключение не подлежи на описание - то може само да се почувства и перживее - всеки сам за себе си. В началото исках с всички да споделя радостта си и уникалното усещане, което те хваща от ден 1 и не те изпуска до края, но накрая вече нямах желание да споделям нищо с никого, само с най-най-близките си хора. Не знам защо така - все едно исках да го съхраня само за себе си, като нещо супер специално, само мое си.

Започнахме двете с 67 годишната ми майка в седмицата преди Великден от SJPP. Бяхме заедно до Белорадо, от където аз трябваше да я изоставя и да се върна обратно на работа. Тя продължи без прекъсване до края, аз се включвах през уикендите, живея в Испания, и после се върнах да запълня дупките в началото на юли когато ми беше реално отпуската. Видях Каминото през април, май, юни и юли - прекрасно е през всичките сезони, но краят на април-май за мен, без да налагам мнение, е най-красивият сезон. Безкрайна зеленина и макове. И синева...

Прекланям се пред всички, започнали и завършили Каминото без прекъсване. А вие двамата на вашите години - поклон до земята. Надявам се твоите деца да се гордеят с теб, защото за мен мама е ГЕРОЙ, моят герой.

Както казват всички по Пътя - най-хубавото, ценно, прекрасно нещо на Каминото е Човешкият Фактор - хората, които срещаш, с които споделяш и преживяваш трудностите, радостите, красивите гледки...

Успя ли да направиш нови приятелства?
Планираш ли вече следващото? Северното или Португалското? Казаха ми, че Примитиво е много красиво също, макар че там нямало почти никакви хора и с дни можеш да бъдеш сам в планината.

Аз вече съм планувала моето следващо Камино - на велосипед, пак Френското, но с тръгване от Somport и лека отбивка до Alto del Perdon.

През 2013 лятото направих мъничка част от Северното и беше нещо невероятно красиво, макар и не чак толкова духовно като Френското - поне аз не се чувствах така, но пък се наплувах на воля в страхотните чисти води на северна Испания. Picos de Europa също бяха много красиви.

Прегръдки и Буен Камино на всички, които имат желание да го минат.
Пет Сеп 08, 2017 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти за хубавите думи. Много си права за това, че не е възможно да предадеш с думи усещането, емоцията, завладяващата добронамереност на толкова много хора - които при това са толкова различни един от друг. Няма начин. Просто трябва да го преживееш. А после оставаш благодарен за тези дни! И често си ги спомняш.
Всеки голям преход има своята тръпка! Тук, в България имаме много красиви преходи - например Е4 или Ком-Емине. Ел Камино е по-различен най-вече с хората, които срещаш по пътя си. Когато тръгвах мислех, че многото хора ще са проблем - защото на такъв преход бих искал да съм насаме със себе си. А се оказа, че именно хората са източникът на това невероятно усещане. Запознанства.. Пожелания... Догодина пак тук...
По пътя попаднах и на трима българи. Мария - студентка по медицина в София - невероятно момиче. Радка от София със сина си Димитър, смело крачещи към Сантяго. Дано всичко да е приключило сполучливо. Истински се радваме ние българите един на друг, когато се видим на такова място. Но това е друга тема.
Щом веднъж си вървял по Пътеката (Ком-Емине) и по Пътят (Ел Камино) - винаги ще ти се иска да го направиш отново!
Вто Сеп 12, 2017 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
naso72



Регистриран на: 21 Фев 2018
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Staria ли ?! - не човек, а желязо Shocked


Ехе, здравейте. Нов съм във форума. През Септември ще пробвам по пътя Камино. За отиването е ясно. Ще летя до Барселона, после през Памплона до Сен жан пие дьо пор.
Искам да разбера връщането как става. От Сантиаго де Компостела до Барселона...С влак ли, рейс ли. Директна ли е връзката, или с прикачване. Ако някой знае, нека сподели.
Чет Фев 22, 2018 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,
в Сантяго де Компостела има летище. Аз се върнах със самолет оттам до Мадрид и от Мадрид до София. Само имай предвид, че щеките (ако ползваш такива), не може да са в ръчния багаж. Ако с нещо мога да съм ти полезен - пиши. Може и на лични. Успех!
Пет Фев 23, 2018 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
naso72



Регистриран на: 21 Фев 2018
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
staria написа:
Здравей,
в Сантяго де Компостела има летище. Аз се върнах със самолет оттам до Мадрид и от Мадрид до София. Само имай предвид, че щеките (ако ползваш такива), не може да са в ръчния багаж. Ако с нещо мога да съм ти полезен - пиши. Може и на лични. Успех!


Така. Първо Благодаря,че отзова. Проверих полетите. Не са скъпи.
Аз ще пътувам до Барселона, но това няма значение. Отново ти Благодаря. Човекът с който ще предприемем това пътуване в момента не е в България. Но като се върне ще започнем подготовката. Сигурно ще те потърся отново за помощ.
Пет Фев 23, 2018 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Малко линкове

Самолети
https://wizzair.com
https://www.ryanair.com/gb/en/
https://www.skyscanner.net/ - това е търсачка на полети, аз избирам не определена дата, а за целият месец и така виждам цените за месеца, но не купувам от тях. Като си харесам полет и цена отивам на официалния сайт на превозвача и си купувам билета директно от тях.

Влаковете
http://www.renfe.com/

Алса - най-големият автобусен превозвач. Има също много малки локални компании.
https://www.alsa.es/

Има самолети, влакове и автобуси до Мадрид и Барселона, но влаковете и автобусите са много бавни и излизат по-скъпо от самолета.

Ако се чекира багаж в самолета - също ще излезе скъпо. Щеките не са задължителни, но помагат много. Доста хора ги оставят на летището в Сантяго ДК, защото не пускат с тях в кабината, а само заради тях трябва да се чекира багажа (по-скъпо).

Ние хванахме самолет до Валенсия за около 40 евро, без да чекираме багаж и кацнахме във Валенсия 2 часа по-късно. Приятен град и климат, добра храна и плаж. Oт там има директни полети до България с УизЕър, но не са всеки ден.

Директен полет до Барселона или Мадрид - ако искаш да ги разгледаш и тях е най-добрият вариант, според мен, с директни полети до България почти всеки ден.
На мен Мадрид ми харесва повече от Барселона, но повечето хора не мислят така. Струва си да се видят и 2-та града.
Полетът от Барселона до България е почти 1 час по-кратък и често по-евтин.

Септември е добър месец, времето е все още хубаво без да е юлско-августовските жеги, но я няма зеленината и мекотата, нежността на пролетта. На мен най-много ми хареса краят на април-май-юни. Походих и през първите 2 седмици на юли (ужасна жега в полето, чудесно на морето - Фистера и Мушия), ноември (времето все още ставаше в началото на ноември) и декември - не е работа декември - студ в албергетата, много от които са затворени, както и много от ресторантите; има селца които са общо взето празни, и времето с мъглa и кал не е приказка.


Последната промяна е направена от Alina на Нед Яну 05, 2020 10:07 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Чет Мар 15, 2018 3:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov