ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътят Сантяго де Каминно
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Пътят Сантяго де Каминно
Автор Съобщение
radi

Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Било тъпо, казват опитали от Варна. Ходи се по твърд терен. Урбанизирани райони предимно, и малко слабозаселени като планини и необработваеми полета. Забравих останалото, случайно слушах раговора и не ми беше интересна темата. Трудност - за несвикнали да ходят било трудно. За планинари явно не е. Имало тълпа хора за компания. Някои малко странни, имало религиозни и други видове.
Съб Юни 22, 2013 7:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh

Местожителство: обл.Разград

Добре дошла!
Ще очакваме пътепис, за да усетим трудното/лесното, приятното/неприятното и разликата от Ком Емине.

Достатъчни ли са 500 евро - път, храна, хотели/хижи и др дребни разходи?

Ради е прав може би, много хора, ще ми липсва ли безлюдието на Балкана?

Балкана символ на цял полуостров
Съб Юни 22, 2013 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000

Местожителство: София

meco puh написа:
Добре дошла!
Ще очакваме пътепис, за да усетим трудното/лесното, приятното/неприятното и разликата от Ком Емине.

Достатъчни ли са 500 евро - път, храна, хотели/хижи и др дребни разходи?

Ради е прав може би, много хора, ще ми липсва ли безлюдието на Балкана?

Да, 500 евро са достатъчни, без пътя от България до Испания. Разбира се това е без цигари (които там са доста скъпи), спане само в албергетата и ядене не в заведенията, а от магазините. Тоест икономично, без човек обаче да се лишава от нищо.
Имаше много хора, така е, но имаше и следобеди, в които вървях съвсем сама сред ливади, ниви и гори и даже се молех да срещна някой човек. Така че има и безлюдие, макар че, Мечо, планина като Балкана няма никъде по света и имаше един момент, в който много ми липсваше и осем километра съм си вървяла така сама и съм си мечтала къде в Стара планина ще отида като се прибера. Хем и там беше хубаво - имаше и цветя, и една борова горичка, в която добре си полежах за да си почина и да се спася от жегата. Very Happy
Но в пътеписа ще прочетете всичко, стига да си събера мислите и да го започна Smile

Вто Юни 25, 2013 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valkata332

Местожителство: София

Чакаме го с нетърпение, този пътепис Smile

Пон Юли 08, 2013 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
надин

Мнение Пътя на Сантяго Отговорете с цитат
Някой изминавал ли го е?
Чет Окт 02, 2014 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy

Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Пътя на Сантяго Отговорете с цитат
надин написа:
Някой изминавал ли го е?

Да. Има теми във форума с информация по въпроса:
-> http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=6489&highlight=%D1%E0%ED%F2%FF%E3%EE
-> http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5127&highlight=%D1%E0%ED%F2%FF%E3%EE

Чет Окт 02, 2014 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
абсурд

Здравейте,
както написах в друга тема, минах Ел Камино през 2015, но пътеписът за това приключение е на английски, в един американски блог. Адресът на блога е
http://moristotle.blogspot.com По заглавната страница, отдясно надолу са изредени редакторите и хората, които имат колонки. Моята е Валерия Идакиева. Като кликнете върху нея, пътеписът се появява. Надявам се да ви хареса, въпреки че мисленето, писането и четенето на чужд език са малко различни от тези на родния.
Нед Фев 19, 2017 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria

Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Ел Камино - 2017 Отговорете с цитат
Четох доста, разглеждах купища снимки и полека-лека се навих да се пробвам по трасето на Френския път на Ел Камино. Защо точно по него? Защото освен да обикалям по планините, много обичам историята, старините - а по този маршрут дал господ. Подготвих се добре (и физически и с тракове, литература, карти...). Все пак човек трябва да знае къде отива, какво иска да види там и какво гледа пред себе си в момента примерно. Определено походът ми хареса! Има особена тръпка в него. 31 дни и 820 км от Saint Jean Pied de Port във Франция - до Santiago de Compostela. Маршрутът минава през някои доста бедни райони на Северна Испания. Но местните хора са най-ценното нещо там - гостоприемни и много добронамерени. За тези с раници e ясно, няма какво да говорим. Срещнах хора от всякаква възраст и националност. Изненадващо много (поне за мен) бяха колоездачите. Минавайки през различни области на Испания ми бе интересно да проследя как строят къщите и църквите си, какъв е градежа. Нагледах се и на каменни, и на тухлени (с високи сводове в църквите), и на кирпичени къщи (прочутия "agob"). Впечатленията ми са много и още разбъркани. Трябва да мине малко време - да се поуталожат. За тези, които имат време и желание ето снимки.
Чет Авг 31, 2017 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel

Staria ли ?! - не човек, а желязо Shocked

Чет Авг 31, 2017 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Alina

Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Ел Камино - 2017 Отговорете с цитат
staria написа:
Четох доста, разглеждах купища снимки и полека-лека се навих да се пробвам по трасето на Френския път на Ел Камино. Защо точно по него? Защото освен да обикалям по планините, много обичам историята, старините - а по този маршрут дал господ. Подготвих се добре (и физически и с тракове, литература, карти...). Все пак човек трябва да знае къде отива, какво иска да види там и какво гледа пред себе си в момента примерно. Определено походът ми хареса! Има особена тръпка в него. 31 дни и 820 км от Saint Jean Pied de Port във Франция - до Santiago de Compostela....

Прекрасен фото пътепис. Връща толкова много спомени... уникални... Напълно те разбирам с това, че имаш нужда да дадеш време на чувствата си да се уталожат. Аз все още чакам - вчера станаха 2 месеца от моето пристигане в Сантяго DC, на 10ти от пристигането ми в Muxia, а на 11ти в Fisterra/Finister(r)e, но нещо не успявам. Всеки път като се сетя за моето Камино, като сега, когато видях твоите прекрасни снимки - и се разчувствам... и да си призная понякога дори си поплаквам мъничко. Емоции, жени... какво да ги правиш... Усещането от цялото това преживяване и приключение не подлежи на описание - то може само да се почувства и перживее - всеки сам за себе си. В началото исках с всички да споделя радостта си и уникалното усещане, което те хваща от ден 1 и не те изпуска до края, но накрая вече нямах желание да споделям нищо с никого, само с най-най-близките си хора. Не знам защо така - все едно исках да го съхраня само за себе си, като нещо супер специално, само мое си.

Започнахме двете с 67 годишната ми майка в седмицата преди Великден от SJPP. Бяхме заедно до Белорадо, от където аз трябваше да я изоставя и да се върна обратно на работа. Тя продължи без прекъсване до края, аз се включвах през уикендите, живея в Испания, и после се върнах да запълня дупките в началото на юли когато ми беше реално отпуската. Видях Каминото през април, май, юни и юли - прекрасно е през всичките сезони, но краят на април-май за мен, без да налагам мнение, е най-красивият сезон. Безкрайна зеленина и макове. И синева...

Прекланям се пред всички, започнали и завършили Каминото без прекъсване. А вие двамата на вашите години - поклон до земята. Надявам се твоите деца да се гордеят с теб, защото за мен мама е ГЕРОЙ, моят герой.

Както казват всички по Пътя - най-хубавото, ценно, прекрасно нещо на Каминото е Човешкият Фактор - хората, които срещаш, с които споделяш и преживяваш трудностите, радостите, красивите гледки...

Успя ли да направиш нови приятелства?
Планираш ли вече следващото? Северното или Португалското? Казаха ми, че Примитиво е много красиво също, макар че там нямало почти никакви хора и с дни можеш да бъдеш сам в планината.

Аз вече съм планувала моето следващо Камино - на велосипед, пак Френското, но с тръгване от Somport и лека отбивка до Alto del Perdon.

През 2013 лятото направих мъничка част от Северното и беше нещо невероятно красиво, макар и не чак толкова духовно като Френското - поне аз не се чувствах така, но пък се наплувах на воля в страхотните чисти води на северна Испания. Picos de Europa също бяха много красиви.

Прегръдки и Буен Камино на всички, които имат желание да го минат.
Пет Сеп 08, 2017 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria

Благодаря ти за хубавите думи. Много си права за това, че не е възможно да предадеш с думи усещането, емоцията, завладяващата добронамереност на толкова много хора - които при това са толкова различни един от друг. Няма начин. Просто трябва да го преживееш. А после оставаш благодарен за тези дни! И често си ги спомняш.
Всеки голям преход има своята тръпка! Тук, в България имаме много красиви преходи - например Е4 или Ком-Емине. Ел Камино е по-различен най-вече с хората, които срещаш по пътя си. Когато тръгвах мислех, че многото хора ще са проблем - защото на такъв преход бих искал да съм насаме със себе си. А се оказа, че именно хората са източникът на това невероятно усещане. Запознанства.. Пожелания... Догодина пак тук...
По пътя попаднах и на трима българи. Мария - студентка по медицина в София - невероятно момиче. Радка от София със сина си Димитър, смело крачещи към Сантяго. Дано всичко да е приключило сполучливо. Истински се радваме ние българите един на друг, когато се видим на такова място. Но това е друга тема.
Щом веднъж си вървял по Пътеката (Ком-Емине) и по Пътят (Ел Камино) - винаги ще ти се иска да го направиш отново!
Вто Сеп 12, 2017 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
naso72

аngel написа:
Staria ли ?! - не човек, а желязо Shocked

Ехе, здравейте. Нов съм във форума. През Септември ще пробвам по пътя Камино. За отиването е ясно. Ще летя до Барселона, после през Памплона до Сен жан пие дьо пор.
Искам да разбера връщането как става. От Сантиаго де Компостела до Барселона...С влак ли, рейс ли. Директна ли е връзката, или с прикачване. Ако някой знае, нека сподели.
Чет Фев 22, 2018 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
staria

Здравей,
в Сантяго де Компостела има летище. Аз се върнах със самолет оттам до Мадрид и от Мадрид до София. Само имай предвид, че щеките (ако ползваш такива), не може да са в ръчния багаж. Ако с нещо мога да съм ти полезен - пиши. Може и на лични. Успех!
Пет Фев 23, 2018 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
naso72

staria написа:
Здравей,
в Сантяго де Компостела има летище. Аз се върнах със самолет оттам до Мадрид и от Мадрид до София. Само имай предвид, че щеките (ако ползваш такива), не може да са в ръчния багаж. Ако с нещо мога да съм ти полезен - пиши. Може и на лични. Успех!

Така. Първо Благодаря,че отзова. Проверих полетите. Не са скъпи.
Аз ще пътувам до Барселона, но това няма значение. Отново ти Благодаря. Човекът с който ще предприемем това пътуване в момента не е в България. Но като се върне ще започнем подготовката. Сигурно ще те потърся отново за помощ.
Пет Фев 23, 2018 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Alina

Местожителство: Пловдив

Малко линкове

Самолети
https://wizzair.com
https://www.ryanair.com/gb/en/
https://www.skyscanner.net/ - това е търсачка на полети, аз давам не определена дата, а за целият месец и така виждавм цените за месеца, но не купувам от тях. Като си харесам полет и цена отивам на официалния сайт на превозвача и си купувам билета директно от тях.

Влаковете
http://www.renfe.com/

Алса - най-големият автобусен превозвач. Има много малки локални компании също
https://www.alsa.es/

има и влакове и автобуси до Мадрид, но са много бавни и излизат по-скъпо от самолета. Ако ще чекираш багаж самолета също ще ти излезе скъпо. Щеките обаче, ако не задължителни, помагат много.

Ние хванахме за около 40 евро без да чекираме багаж самолет до Валенсия в едно студено, дъждовно време в началото на май от Сантяго ДК, и като кацнахме във Валенсия 2 часа по-късно времето беше приказка - хората си се плицикаха на плажа и имаше някакъв местен фестивал - ядене, пиене, музика... Мама се накефи тотално. От там има и директни полети до България с УизЕър, но не са всеки ден.

Директен полет до Барселона или Мадрид - ако искаш да разгледаш и него е най-добрият вариант за мен. Аз лично харесвам Мадрид повече от Барселона, но повечето хора не мислят така. Струва си да се видят и 2та града. Полетът от Барселона до България е почти 1 час по-кратък и често по-евтин.

Септември е добър месец, времето е все още хубаво без да е юлско-августовските жеги, но я няма зеленината и мекотата, нежността на пролетта. На мен най-много ми хареса краят на април - май. Походих малко и ноември (времето все още ставаше в началото на ноември) и декември - не е работа декември - студ в албергетата, много от които са затворени, много ресторанти са затворени, има селца които са общо взето празни, и времето с мъгли и кал не е приказка.

Последната промяна е направена от Alina на Вто Юли 03, 2018 12:27 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Мар 15, 2018 3:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.