ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ-ЕМИНЕ Къде е ВОДАТА?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ-ЕМИНЕ Къде е ВОДАТА?
Автор Съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!
Извор "Вречка"
Намира се в подножието на вр.Етрополска Баба-западна страна
Координати:N 42 45.518 E 23 57.670
Навремето извор с голям дебит до каптирането му за захранване обекта на върха.Сега непресъхващ извор.
Намира се в дола непосредствено под селскостопанската сграда,малко по-надолу от каптажа. Историческо място,по този дол през зимата на 1877г. отрядът на ген.Дендевил се е опитал да премине билото,за съжаление безуспешно.В разразилата се буря от измръзване тук са загинали над 800 войници и офицери, масовите гробове са по-надолу по поляните.Паметникът в м.Хаджийца е просто мемориал на признателност а не лобно място.
Удобен водоизточник за тези,които преминават по билния маршрут без отбиване в х.Чавдар.





Извор
Алтернативен, не обозначен на картата.
Координати:N42 44.882 E23 57.959
Непресъхващ извор.



Въпрос:
На С/З от вр. Мара Гидия/N42 44.795 E23 59.534/ има означението за наличието на вода,с молба за някаква информация.

Збл. клик върху умалените снимки за да се видят в голям размер.
Вто Фев 04, 2014 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Нова чешма, да не повярва човек Отговорете с цитат
Има чешма на 2 часа след Лескова към Мургаш. Има си табела на пътеката, така че всеки ще я види.
Сря Юни 11, 2014 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Re: Нова чешма, да не повярва човек Отговорете с цитат
Верно? Не може да бъде!!
Сря Юни 11, 2014 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
на табелата да не е един червеноармеец
Сря Юни 11, 2014 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно Червеноармеец. Явно и ти си минавал. Миналата година я нямаше. Постарал се е някой и маси и пейки направил...
Благодаря му лично, макар 2часа след тръгване да не бях закъсал за вода още. 3 часа по-късно, щеше да е златна!
Аз също имам идея да направя поне 1 чучур в този район., но по към Мургаш.
Сря Юни 11, 2014 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Внимавайте, около тази чешма бродят златоусти мечки Laughing

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Юни 11, 2014 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:
Точно Червеноармеец. Явно и ти си минавал. Миналата година я нямаше. Постарал се е някой и маси и пейки направил...
Благодаря му лично, макар 2часа след тръгване да не бях закъсал за вода още. 3 часа по-късно, щеше да е златна!
Аз също имам идея да направя поне 1 чучур в този район., но по към Мургаш.

Сега остава да кажеш къде по-близо до Мургаш има вода. Аз онзи ден се опитах да издиря около Осенов преслоп (точно на 3 часа от Лескова, дето си писал, че би била златна водата), но нямах много време и не успях да я открия. А може и вече да няма.
В пътеводителя е споменато че има някъде до пътя за Врачеш, но там не съм търсила.
А за чешмата Мечулица- ако ти е интересно кой и как я е направил - има две теми в този раздел Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Юни 11, 2014 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Та къде е това?Тъкмо сме загряли.
Сря Юни 11, 2014 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сега остава да кажеш къде по-близо до Мургаш има вода. Аз онзи ден се опитах да издиря около Осенов преслоп (точно на 3 часа от Лескова, дето си писал, че би била златна водата), но нямах много време и не успях да я открия. А може и вече да няма.
В пътеводителя е споменато че има някъде до пътя за Врачеш, но там не съм търсила.
А за чешмата Мечулица- ако ти е интересно кой и как я е направил - има две теми в този раздел Smile

-----------------------------------------

Mariana 1000

Точно където започва голямото изкачване на мургаш в гората има 2 доста големи дерета с вода. Това е точно по пътеката от Врачеш за мургаш. Но според мен е по-скоро на 5-6 часа от лескова.
Аз предполагам след голямото провиране трудно следвам маркировката и почти винаги излизам на нея. В гората после има безброй широки като за камион пътища нагоре - наследство от дърводобива.
Благодаря за това, че ме усведоми че чешмата си има и име, точно мечулица имах предвид. Сигурно на мечо пух е кръстена. Не знаех че толкова бързо се разчува. Аз на 27.05 минах от там - явно всичко е било съвсем прясно.

Не познавам никого доколкото знам в този форум лично. В общия случай, особено с мечо пух - за съжаление.
Чет Юни 12, 2014 8:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Re: Нова чешма, да не повярва човек Отговорете с цитат
momchilov написа:
Има чешма на 2 часа след Лескова към Мургаш. Има си табела на пътеката, така че всеки ще я види.

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=7137

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Юни 12, 2014 9:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:

Точно където започва голямото изкачване на Мургаш в гората има 2 доста големи дерета с вода. Това е точно по пътеката от Врачеш за мургаш. Но според мен е по-скоро на 5-6 часа от лескова.
Аз предполагам след голямото провиране трудно следвам маркировката и почти винаги излизам на нея. В гората после има безброй широки като за камион пътища нагоре - наследство от дърводобива.

Момчилов, да знаеш, че на мен трябва да ми се обяснява по-подробно за да разбера, защото съм малко зле с ориентирането Confused
Така че казвам аз каквото знам и ти дообясняваш за тези дерета, става ли? Smile

Чешмата Мечулица е ясно къде е. Петнайсет минути след това е поляната Прекръстето, на която има един кол:

След още петнайсет минути е местността Осенов преслоп, това са едни големи, малко стръмни поляни, с четири-пет маркировъчни кола:

В горния край на Осенов преслоп и надясно се отделя път за Ябланица. В долния край на поляните, при предпоследния кол (като вървим от запад на изток) се отделя един по-запуснат път, който според мен се събира с основния за Ябланица малко по-надолу. Пак вдясно от същия кол:

петдесет метра навътре в гората има деренце, в което тече вода. Има множество животински пътечки, които водят до него, така че лесно се забелязва.





Течеше обаче много малко вода в него и според мен скоро ще пресъхне. Едва ли е това водата, която се споменава в пътеводителя. Нямах много време да обикалям да търся, а и не ме бива много в определянето на деретата, в които има вода.

След Осенов преслоп се подсичат върховете Рудешки камък и Погледец и се върви покрай оградата на ДДС-то. В един момент се пресича ето тази бариера:

веднага след която е пресичането на земния път Ябланица - Врачеш.
След може би още половин час е Йовчова поляна (има огнище откъм пътя):

След това пътеката върви през гора, пресича едно сечище, пак гора и накрая през едно доста обрасло с храсти и млади дръвчета място (май там е горяла гората) се излиза на папратливите поляни, точно до един маркировъчен кол. Жалко че не съм го снимала Sad При този кол, пътеката прави остър завой надясно и се качва нагоре до още два кола, като от последния се открива хубава гледка към Мургаш, ама и нея не съм я снимала Laughing
Ето това е последния най-горен кол на поляните, на основата му има нарисувана стрелка:

А това са папратливите поляни, гледани от него:

Половин час след папратливите поляни се стига до газопровода

Там пътеката продължава няколко крачки вдясно и веднага нагоре, но не си личи защото е обрасло и защото има един висок праг, който трябва да се качи.
Аз тръгнах по пътя надясно покрай газопровода и след 15 минути слязох до път и поточе. Но слизането е много стръмно, на моменти се хващах за клоните отстрани. Ако съм на Ком - Емине бих слязла единствено ако умирам от жажда. Сякаш е по-добре да се продължи до Белия камък и до Чешковица, но пък от друга страна имаше път нагоре покрай дерето и не знам той къде излиза. Ето така изглежда пътя надолу:

Долу за пръв път видях тръби от газопровода:

Долу има и нещо като сечище с удобни пънчета за почивка. Има хубав път нагоре и надолу покрай рекичката.

И обратно нагоре:



Друга вода около газопровода аз не знам.
В посока Врачеш малко по-надолу се стига до алтернативния път за Циганска поляна и Белия камък, по него минават мотористите, той върви успоредно на пътеката и се събира с нея преди Циганска поляна. Може би покрай него да има някъде дерета с вода?

momchilov написа:

Точно където започва голямото изкачване на Мургаш в гората има 2 доста големи дерета с вода.


И така - въпросът ми е - кое е това голямо изкачване на Мургаш? Финалното изкачване на самия връх от Белия камък ли?

Там пътя се разклонява на три - наляво за Зла поляна, направо за връх Мургаш и надясно за хижа Мургаш. Да не би да имаш предвид двете пресичания на Еловица след Белия камък в посока х. Мургаш?
Или пък броиш изкачването от газопровода и тогава имаш предвид някое от деретата покрай газопровода?

momchilov написа:

Аз предполагам след голямото провиране трудно следвам маркировката и почти винаги излизам на нея. В гората после има безброй широки като за камион пътища нагоре - наследство от дърводобива.

За това голямо провиране и губене на маркировката също се чудя къде е? Папратливите поляни? Газопровода? Не се сещам за друго място, където в момента да може да се изгуби пътеката Rolling Eyes

Ето и снимка на картата на Домино на отсечката, за която говорим, просто за ориентация Smile



_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юни 12, 2014 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Страхотни снимки, но не ги знам много добре местностите и пътищата.
Има един кол с маркировка на който е закачена табела за Витиня - в обратната посока - намира се на открито. За мен това е пътя за Врачеш, защото съм минавал няколко пъти. Има и нарисувано английското знаме на 1 скала - като се погледне към мургаш.

Ако се прекоси буковата гора по тази пътека се излиза на пътя от литаково за мургаш - и върха и хижата.
Тази е от преди 2 години и прилича да съм снимал едното дере.

Докъто разглеждах снимките попаднах и на едно неописано изворче, но е толкова извън всякакви пътеки че него и аз не бих могъл да намеря отново. От север на мургаш е и то.


Мисля този уикенд да пробвам да намеря шорткът от витиня за лескова. От към лескова не мога да се ориентирам и все катеря върха, а за ком-емине най- добре е да се спести. Искам да отъпча най-прекия път за ком-емине та за следващия път като го правя да не ми трябват 3 седмици отпуск.
Чет Юни 12, 2014 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:

Има един кол с маркировка на който е закачена табела за Витиня - в обратната посока - намира се на открито. За мен това е пътя за Врачеш, защото съм минавал няколко пъти. Има и нарисувано английското знаме на 1 скала - като се погледне към мургаш.
Ако се прекоси буковата гора по тази пътека се излиза на пътя от литаково за мургаш - и върха и хижата.

Предполагам този кол имаш предвид?

Той се намира в местността Белия камък. Не знам как табелката се е обърнала на обратно, уж беше здраво закрепена. Тази събота Стефан я е обърнал в правилната посока, така както е и на снимката.
Хахаха, по много начини съм чувала да се нарича знака за разтрояване на пътеката, но английско знаме за пръв път Laughing
Ето за това става въпрос, нали?

Аз му викам триглавата ламя Laughing

Сега вече като се разбрахме за кое изкачване става въпрос, можем да уточним и коя е пътеката? Значи като се стигне Белия камък (мястото с кола и английското знаме) тръгват три пътеки (и трите маркирани с червено):
- надясно е за х. Мургаш (има в началото на влизане в гората табелки, но които пише х. Мургаш)
- наляво е за Зла поляна (има в началото на влизане в гората на първото дърво табелка, на която пише пр. Витиня, м. Зла поляна)
- направо и нагоре, вдясно от скалите е пътеката директно за връх Мургаш, табелки няма.

Една от тях ли е пътеката, за която говориш?

Аз пътя от Литаково за Мургаш не го знам. Знам от Врачеш, че има пътека, която излиза на Зла поляна, но не съм минавала по нея. От Врачеш съм се качвала покрай газопровода и после по червената маркировка.

momchilov написа:

Мисля този уикенд да пробвам да намеря шорткът от витиня за лескова. От към лескова не мога да се ориентирам и все катеря върха, а за ком-емине най- добре е да се спести. Искам да отъпча най-прекия път за ком-емине та за следващия път като го правя да не ми трябват 3 седмици отпуск.

По-пряк път от билната пътека не знам да има Shocked
Ако имаш предвид само последната отсечка между Белия камък и Витиня - такава пътека има и тя е доста утъпкана, защото почти всички минават по нея - през Зла поляна, вместо през връх Мургаш Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юни 12, 2014 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Направо е плашещо как се разбрахме Smile Точно за този кол и това английско знаме. Та в дясно е пътеката за Х. Мургаш, но това не начи че неможе и за върхът от там. Пътища нагоре бол. По пъреката на 5 минути е първото дере.
А провирането през драките е точно по коловете - по-малко отчас преди това. Странно, че не си забелязала, защотое почти като в приказките - тази за спящата красавица Smile Това може да е понеже има друг път който ми е убягнал...
Чет Юни 12, 2014 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Абе усещам как се приближаваме към нов градеж и нови имоти....................ммммммммммммм. Ба си как ще ми се подобри имотното състояние в този край на България.
Остава малко........... да се разберете Яни и Момчилов, за къде точно става въпрос и сме готови с новата чешма.
Чет Юни 12, 2014 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща
Страница 9 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov