ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на лопатка за сняг.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на лопатка за сняг.
Автор Съобщение
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Избор на лопатка за сняг. Отговорете с цитат
Здравейте
Реших тази зима и аз да се въоража с лопатка в раницата. Намерих на фирмата CAMP ALU FIX и CAMP ALU TELE, но се двуомя между тази с късата дръжка или тази с телескопичната. Разликата в грамажите е около 80гр. по таблици на производителя.
Дайте съвет, че утре отивам да купувам.
Предварително благодаря.
http://vratzata.velbor.com/pikeli.htmнамират се по-надолу на страницата

_________________
БАИР БУДАЛА
Чет Дек 13, 2012 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Носили сме! Но слава богу я ползвахме само да окопаваме палатката Smile

На мен телескопичния вариант ми изглежда по-удобен.
Пет Дек 14, 2012 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
corrector



Регистриран на: 28 Окт 2010
Мнения: 31

Мнение Отговорете с цитат
Аз имам тази-

http://www.bgsport-shop.com/nproducts.php?id=47&o=1&p=96

много съм доволен.Не е скъпа и тежка.

"стигнах до извода че тези направени от поликарбонат(пластмаса) са пълен шит.
Хора на които реално им се е случвало да копаят са им ставал на парчета в ръцете."

Аз веднъж доста агресивно рових с моята в продължение на 2 часа-откопавах закъсала кола при силен снеговалеж- и не ми и мина през акъла ,че може да се счупи.Все пак от фирмата производител знаят,че може да е фатално това,освен че репутацията им ще се срине.Иначе лопатата е САМО за сняг,не може да рови замръзнала земя.
Пет Дек 14, 2012 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
f(x)dx



Регистриран на: 24 Мар 2012
Мнения: 68

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Пише че се прибира, ама не ми става ясно как и защо не са написали колко см става в прибрано състояние. Все такава постна им е информацията в магазините ни.


Пише така: "Дръжка: 40-62см дължина / Лопата: 22х25см"
от което аз си правя извода, че в прибрано състояние е 65 см.

Прибирането според мен става с две копчета на пружина, които се виждат по средата на дръжката. Като на тротинетката на детето ми е.

Според мен този механизъм е доволно прост, т.е. има малка верояттност да остане в разгънато положение
Пет Дек 14, 2012 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Абе да, ако се случи нещо, недай боже, кога ще отваряш раницата, да ровиш и я вадиш?
Това само отвън някъде.
Пет Дек 14, 2012 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
corrector



Регистриран на: 28 Окт 2010
Мнения: 31

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Мисля че една пъхната лопата вътре в раницата ще се извади и влезе в употреба по-бързо от една овързана с няколко каиша и висяща отвън. 

Щракват се катарамите, отваря се капака и се вади леко стърчащата лопата. 


Да,но при спешна ситуация като нищо ще разсипеш сухите дрехи и оставиш раницата отворена и без надзор,а при вятър и/или снеговалеж...кофти...
Пък и като имаш лопата си е кеф да си ровичкаш за щяло и нещяло,като е по-удобно отвън да е,за да не мокриш партакешите,не е ли така?! Very Happy
Пет Дек 14, 2012 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yassen



Регистриран на: 03 Дек 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!


С късата се дълбае дупката и се шпакловат стените. Дългата е за общака отвън дето изрива снега от входа Wink
Пет Дек 14, 2012 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
corrector написа:
Цитат:
Мисля че една пъхната лопата вътре в раницата ще се извади и влезе в употреба по-бързо от една овързана с няколко каиша и висяща отвън. 

Щракват се катарамите, отваря се капака и се вади леко стърчащата лопата. 


Да,но при спешна ситуация като нищо ще разсипеш сухите дрехи и оставиш раницата отворена и без надзор,а при вятър и/или снеговалеж...кофти...
Пък и като имаш лопата си е кеф да си ровичкаш за щяло и нещяло,като е по-удобно отвън да е,за да не мокриш партакешите,не е ли така?! Very Happy


Всички дрехи са в торби така че няма как да се намокрят, а лесното вадене на лопатата зависи от това как е подреден багажа.
Между другото аз лопата не нося така че нямам проблем с бързото вадене от раницата.Smile
То като се налага и носенето на лопата ще трябват и разни други уреди за лавинно спасяване и става манджа с грозде.
Като изключа един човек тук във форума за който знам че ползва всички тези уреди, а не само един от тях , всички други не са давали индикации че го правят.
Нося я само ако има вероятност мястото за спане да е затрупано, което прави точно един път тази година.

Градски,чудя ти се направо как развиваш темата при положение че си държал тази вещ в ръка само за да търсиш трюфели Very Happy в проблемна ситуация може и да не се сетиш какво носиш и как даго използваш...опазил Господ!
Пет Дек 14, 2012 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Жалко, че Влади вече не пише във форума. Техния клуб миналата или по-миналата година беше тествал различни лопати при реална лавина. Нещо си спомням, че само 2 от 10-15 са вършили работа. Щото нали снегът от някой лавини става като бетон, някой наистина са се чупили веднага, дори и маркови.
Пет Дек 14, 2012 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Sev



Регистриран на: 01 Дек 2011
Мнения: 22
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
http://travel.org.ua/img/forum/original/7355489773.jpg

Теста е на руски
http://www.risk.ru/users/gaugin/536/
Съб Дек 15, 2012 12:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Наличието на лопата в зимната планина си е екстра, която не е за пренебрегване.Сега, когато става въпрос за пешеходен туризъм, когато ще се спи в хижи, в повечето случаи може и без нея...или по-скоро не във варианта, който се обсъжда по-горе.Правене на бивак, оттрупане на палатка, окопаване и т.н.Все неща, от които има нужда от лопата.Когато обаче говорим за лавини, такъв вид инструмент не е много полезен ако всички участници в групата не са снабдени с лавинни уреди, лавинни сонди и лопати.Съответно и уменията да боравят с тях.Този "комплект" е абсолютно задължителен за хора, които практикуват тъй нареченият фрийрайд ски туризъм/алпинизъм.Там спускането става в улеи и по склонове, по които вероятността да се отцепи лавина е огромна, но и там ако си сам....всички тези неща са безполезни.Преценяването на лавинната опасност, боравенето с лавинните уреди и начинът за адекватна помощ за да помогнеш на завлечен от лавина, си е цяла наука, която е свързана с доста неща, като снежни профили, познаването на климатичните условия, при които се образуват лавини, оценяване на риска и т. н.Всичко това се учи на специализирани курсове, подплатени и с доста практика/упражнения.
Трудно само с една лопата и без другите неща, ще локализираш мястото на затрупания от лавина.Визуланият контакт, който съществува ако стане нещо, обикновено не е верен, защото ти виждаш пострадалия, че "изчезва" на едно място, а всъщност той се озовава на съвсем друго.Няма как за 2-7 минути(времето, което е екстремно важно) да прекопаеш цялата лавина и да намериш затрупания.Тук си трябват лавинен уред, сонда, лопата, опит и хладнокръвие.
Обикновенно зимният пешеходен туризъм се осъществява по зимна маркировка, която е съобразена и избягва лавиноопасните участъци.Разбира се, и това правило си има изключения, но това е друга тема.Искам да кажа, че, когато лопатата ще е необходима за пешеходен туризъм, с "бивакуване" в хижа, в който групата ще е без комплекта от лавинни аксесоари, а ще се ползва само за битови нужди, които изброих по-горе, не е нужно да се купува лопата, която е за фрийрайд ски алпинизъм.Вярно е, че тези лопати са най-истинските и най-здравите, но за целта са тежки и обемни.По-добре човек, който си ходи пешеходно в планината сам по утвърдените и безопасни зимни маркировки, и не мисли да спасява пострадал от лавина, да се снабди с нещо такова:
http://www.facewest.co.uk/Camp-XLS-Snow-Shovel.html
3-4 пъти по-леко и доста здраво за целта , за която е създадено.Върши работа и за мек и за по-твърд сняг, а и за други неща, като шиниране на крайник, да седнеш някъде на "лопатата" и т.н.Ясно е, че не става за лавинно спасяване, въпреки че е одобрена от световната федерация по ски алпинизъм за ползване като "минимум екипировка" от състезателите в този спорт.
На този клип, пичът си помага при разпъване на палатката именно с такава "лопата":
http://www.youtube.com/watch?v=Dj6cRfRi0zs
...а аз подозирам, че авторът на темата има предвид точно такъв вид действия, когато пита за подходяща лопата.
Иначе да, CAMP-ът, който е посочен по-горе е перфектна лопата.И в двата си варианта.


Последната промяна е направена от joropc на Нед Дек 16, 2012 9:34 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Съб Дек 15, 2012 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yassen



Регистриран на: 03 Дек 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!


Гледам, че дискусията става по-обща. Ето малко базови неща, научени от години ровене в нета, снега и мислене...

Но преди всичко - Жоро, дето е писал отгоре, е много прав. Аз само го допълвам Smile

Лопатата се слага навън като пикел. Вътре в раницата е неудачно.

Има два вида лопати за сняг. Едните са къси и много здрави. Нашата такава е от стомана на mammut. С това чудо може да се дълбае лед и замръзналата земя не го поврежда. Тази лопата е за копаене на сняг. Тя има прав профил и острието е малко. Тази лопатка можем да я ползваме навряни в дупка, което позволява бързо и прецизно играждане на снежна пещера.

Другата ни лопата е по-дълга, телескопична на Stubai. Тя е по-лека, острието е голямо и заоблено. Такава лопата е за ринене на сняг. Копаене и ринене са различни неща и затова двата вида лопати имат различно предназначение. С дългата, която има леко закривен профил, изграждането на дупка отнема 2-3 пъти повече време. Това ще рече час-два-три отгоре според архитектурния план Wink

Ако човек иска лопата, за да строи иглута, да копае пещери, в които да спи, и т.н., му трябва лопата за копаене. Ако искаме лопата да чистим снега пред хижата или пред входа на пещерата, ни трябва втория тип лопата.

По отношение на лавините лопатата е полезна, ако знаем къде да копаем. Нужни са уреди за сигнализация/сонди (рейки от палатката). Без такива при беля, ако виждаме другарчето, ще минем и без лопата, защото спътникът ни практически ще е на повърхността.

Изключение е случаят, в който човек има завързан за себе си дълъг прусик, влачещ се метри след нас. При лавина краят на прусика, ако е рекъл Бог, остава на повърхността и може да бъде забелязан, а по него да се намери и затрупания. Лопатата може да е полезна. Общо взето снегът на лавините е подходящ за лопата за риене. Ако ще носим само една лопата (дано точно носещият я не се озове под снега) и я носим само за лавини, риещата е по-удачният компромис.

Лично аз разбирам лопатите като бивачни пособия, които позволяват да оцелеем. Ето защо, ако носим с другарите една лопата, тя е здравата права лопатка за копаене, с която можем както да си изградим заслон при нужда, така и да откопаем, някой дето се вре, където няма работа Wink

Надявам се да съм бил полезен Smile


Поздрави!
Съб Дек 15, 2012 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите по темата.
Вече съм горд собственик на телескопичната лопатка на Camp и на пръв поглед може да се каже, че е страхотана. Има си даже калъф с катарами за закрепяне към раницата. Телескопичната дръжка е много добре измислена и даже е по здрава от тази с фиксираната. Дръжките и на двете лопати могат да се вадят или да се прибират навътре към лопатката, като се освободят щифтовете.
Утре ще пробвам с нея да покопая в снега.

_________________
БАИР БУДАЛА
Нед Дек 16, 2012 12:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Yassen написа:


Изключение е случаят, в който човек има завързан за себе си дълъг прусик, влачещ се метри след нас. При лавина краят на прусика, ако е рекъл Бог, остава на повърхността и може да бъде забелязан, а по него да се намери и затрупания.



Точно този прусяк се наричаше на времето "лавинен шнур". Мисля, че колкото и да е допотопна техниката е достатъчно ефективна - все пак по-добре от нищо само срещу няколко лева. По принцип лавинния шнур е навит на кълбо в джоба на якето, като единия му край е завързан за седалката или направо за кръста. Участниците пресичат лавинния участък един по един и ако тръгне лавина, застрашения просто изхвърля кълбото от джоба си. Разбира се за сам човек файдата е никаква....

Абсолютно подкрепям казаното от Жоро и Ясен. Лопатката е много полезно нещо и при възможност трябва да се носи през зимата.
Сря Дек 19, 2012 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:

http://www.facewest.co.uk/Camp-XLS-Snow-Shovel.html
3-4 пъти по-леко и доста здраво за целта , за която е създадено.Върши работа и за мек и за по-твърд сняг, а и за други неща, като шиниране на крайник, да седнеш някъде на "лопатата" и т.н.Ясно е, че не става за лавинно спасяване, въпреки че е одобрена от световната федерация по ски алпинизъм за ползване като "минимум екипировка" от състезателите в този спорт.


1. Не забравяй, че става дума за състезания, където трасето е съобразено с лавинните условия, има съдии и спасителни екипи.
2. Бяха разрешени! Вече не са.

Относно теглото - въобще не са 3-4 пъти по-леки, а само два пъти.

пп
Опитай да шинираш ръка с тази лопата Wink
Пон Дек 24, 2012 6:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov