ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на лопатка за сняг.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на лопатка за сняг.
Автор Съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
След много изкопани лавинни профили и дупки при лавинни тренировки, мога да кажа, че лопата за сериозно копане на сняг трябва да е алуминиева/стоманена и с достатъчно голям размер, телескопичната дръжка също е огромно удобство - копае се без да се навеждаш прекалено много, имаш и по-голямо рамо на лоста, та с по-малко усилие с мести повече сняг. Не забравяйте, че средно при едно изкопаване на намерен със пипс и сонда заровен в лавина човек се налага откопавене на около 2 тона сняг, не е шега работа.. Та тези състезателните лопати за ски ралита, както казва и Славей , са си за ски ралита. Поликарбонатните стават за пресен сняг, но ако се опре до твърди снежни слоеве и ледени буци, почват да се гънат и е неизбежно да бъдат строшени. Има алуминиеви лопати със сходна маса като поликарбонатните.. Аз лично ползвам от 3 години ето тази лопата: - на Backcountry Access, американска фирма, правят нещата си за големите снегове по Западното крайбрежие на С Америка, изпипани са и здрави.
Отностно това къде се поставя лопатата и сондата, най-добрия вариант е да са в специален джоб на външната страна на раницата, скиорските раници обикновено имат такива - достъпа е лесен и бърз, има специални места за отделните части, и няма риск лопатата да изпадне някъде при недобро закрепване отвън. Немалко хора изпозагубиха дръжки на лопати последните години по разни гори, носейки ги закачени отвън на раниците си. Когато съм с раница без такива джобове - държа дръжката и лопатата вътре в основната раница, но да и отвън е удачен вариант, ако има здраво закрепване. Най-важното е да се правят достатъчно тренировки, за да може човек да извади екипировката бързо, когато се наложи в спешна ситуация. Паниката и адреналина са толкова големи в такива ситуации, че няма време за мислене, трябва всичко да е изтренирано..
Тодоре относно лавинния шнур.. пробвай някой път да копаеш в лавинен конус траншея 5-10 метра и ще видиш, че не е удачно да 'търсиш' човек следвайки въженце по дължината му. Единственото спасение е системата лопата-сонда-пипс и приятел, който да спаси заровения..
Вто Дек 25, 2012 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Mitko, абсолютно съм съгласен - затова писах "по-добре от нищо". Вероятно поради ограничените възможности и с напредването на техниката е отпаднал. Аз понеже ходя главно само с жена си просто избираме такива маршрути дето никога, ама никога не може да падне лавина и ходим само в много стабилно време. Напълно съзнавам, че без тези 3 неща, които ти написа + сериозна подготовка и опит, шансът да се измъкнеш е толкова малък, че не бих рискувал и други не съветвам. Иначе тази лопатка, която показа joropc бих си я взел за дейности свързани с палаткуване, бивакуване. Другите вече са ми тежки - то така по 500гр. по 600гр. и стана тя 15 кг. Smile Просто за зимните походи, които правим не са ми нужни.
Вто Яну 08, 2013 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Иначе тази лопатка, която показа joropc бих си я взел за дейности свързани с палаткуване, бивакуване..

Да де, аз точно това имах предвид, ама slavei не ме разбра, че в мнението си казвам, че тази лопата става САМО за това, и за нищо друго свързано с зимната безопасност.
Вто Яну 08, 2013 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov