ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Полезна информация за траверса Ком - Емине
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Полезна информация за траверса Ком - Емине
Автор Съобщение
Тодор Тинчев



Регистриран на: 11 Дек 2012
Мнения: 7

Мнение Полезна информация за траверса Ком - Емине Отговорете с цитат
Здравейте, искам да ви попитам да ми кажете повече информация за маршрута,времетраенето и цялата подготовка за траверса на Стара Планина! Благодаря ви предварително за съдействието!
Сря Дек 19, 2012 2:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Тодор писател, Тодор не читател!

Извинявай, колега, ама не можах да се сдържа... Laughing Laughing Laughing Laughing

Нека по-добронамерените и възпитаните от мен съфорумци да обяснят... Laughing Laughing Laughing


A, между другото, пък и за да има все пак нещо полезно и в тая КЕ-тема, някой може ли да даде читаво определение за "траверс"? Аз тая дума, що се отнася до Стара планина, съм я чел само във връзка с отсечката от Добрила до Ботев.
Траверсът Козичино-Емине... как гръмко звучи само! Laughing Laughing Laughing
Сря Дек 19, 2012 2:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Полезна информация за траверса Ком - Емине Отговорете с цитат
Тодор Тинчев написа:
Здравейте, искам да ви попитам да ми кажете повече информация за маршрута,времетраенето и цялата подготовка за траверса на Стара Планина! Благодаря ви предварително за съдействието!


Привет, Тодоре!
Предполагам вече имаш някаква първоначална представа за маршрута? В смисъл, че си погледнал картите откъде се минава и т.н.
Времетраенето е индивидуално за всеки. Вземаш си картите, на гърба им пише коя отсечка за колко се минава и си съставяш някакъв план, като си преценяваш по колко часа на ден можеш да вървиш. Като събереш повече информация после ще го оптимизираш.
Във форума има няколко теми за Ком-Емине.
Основната:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=427

Тази за водата, която едва ли ще ти е от полза сега:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5160

За Върбиш - Риш:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=2679

Не разбрах дали пеша или с колело ще го минаваш, но аз следя и темата във МТБ форума, има и там интересни неща:
http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=24313

Изчиташ ги внимателно, аз даже си бях извадила и разпечатала от тях указанията за проблемните места.
После ако обичаш пътеписи изчиташ и тях, за повечето има линкове в основната тема.

Ако вече си го направил извинявай за многословието Wink
Вече можеш да зададеш конкретни въпроси за някой участък, който ти се струва недобре описан в пътеписите, или пък за нещо което ти е останало неясно дори като си го прочел, или пък за нещо от екипировката за което се колебаеш дали ще ти свърши работа.
Иначе ни е много трудно да опишем маршрута и подготовката така най-общо, аз от един месец всеки ден пиша и пак не успявам да да го направя.
Кажи поне къде си ходил в Стара планина и коя част ти е най-непозната? Smile
Можеш да минеш проблемните участъци, на които не си бил като част от подготовката, ама ще се загуби тръпката да се мъчиш после Wink

Всъщност това май трябваше да е в общата тема за Ком-Емине Rolling Eyes Нищо, колкото повече, толкова повече! Wink

boris_borisov написа:

A, между другото, пък и за да има все пак нещо полезно и в тая КЕ-тема, някой може ли да даде читаво определение за "траверс"? Аз тая дума, що се отнася до Стара планина, съм я чел само във връзка с отсечката от Добрила до Ботев.
Траверсът Козичино-Емине... как гръмко звучи само! Laughing Laughing Laughing


Стана ми и на мен интересно. В българската уикипедия не я намерих, в англоезичната пише, че при катеренето е движение настрани, хоризонтално, а не нагоре или надолу.
Мисля обаче че в алпинизма или планинарството означава минаване по ръба на връх. Май не може да се каже траверс на Вежен, нали, защото е объл?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Дек 19, 2012 5:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
.......A, между другото, пък и за да има все пак нещо полезно и в тая КЕ-тема, някой може ли да даде читаво определение за "траверс"? Аз тая дума, що се отнася до Стара планина, съм я чел само във връзка с отсечката от Добрила до Ботев.
Траверсът Козичино-Емине... как гръмко звучи само! Laughing Laughing Laughing


Траверс, като вид изкачване, по определение /от един стар учебник по алпинизъм/ е последователно преминаване на върхове по планинското било. Част от траверсите са категоризирани /или поне бяха преди 25 години Smile/ като например Добрила - Ботев беше 4Б, ако не се лъжа, а Мазалат-Соколна 3А. Става въпрос за зимно преминаване.
Сря Дек 19, 2012 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
В авиацията има термин траверз и това е линията перпендикулярна на посоката на движение или т.нар. линия 3-9 часа. Използва се спрямо даден обект, например летиш си по билото, минаваш Ботев и докладваш, че си на траверз Априлци Very Happy

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Дек 19, 2012 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор Тинчев



Регистриран на: 11 Дек 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Тодор писател, Тодор не читател!

Извинявай, колега, ама не можах да се сдържа... Laughing Laughing Laughing Laughing

Нека по-добронамерените и възпитаните от мен съфорумци да обяснят... Laughing Laughing Laughing


A, между другото, пък и за да има все пак нещо полезно и в тая КЕ-тема, някой може ли да даде читаво определение за "траверс"? Аз тая дума, що се отнася до Стара планина, съм я чел само във връзка с отсечката от Добрила до Ботев.
Траверсът Козичино-Емине... как гръмко звучи само! Laughing Laughing Laughing



Под наименованието траверс имах впредвид преходът на Стара Планина, вр. Ком - н.Емине. Надявам се вече да си наясно, какво исках да кажа! Smile
Сря Дек 19, 2012 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Re: Полезна информация за траверса Ком - Емине Отговорете с цитат
Тодор Тинчев написа:
Здравейте, искам да ви попитам да ми кажете повече информация за маршрута,времетраенето и цялата подготовка за траверса на Стара Планина! Благодаря ви предварително за съдействието!


Здравей колега.
Не съм сигурен за обръщението, заради начина по който питаш. Аз считам, че събирането на информация и подготовката е част от самото минаване на Ком-Емине. За всеки е индивидуално. Например, ако решиш да ходиш с Федерацията по туризъм, няма нужда да проучваш трасето, а да наблегнеш на физическата подготовка и екипировка. Колегите от форума, които минахме тази година по пътеката са отделили за проучване повече време от самия поход. Възхищавам се на Яница/Mariana1000/, която се оказа, че е изчела всичко - възползвай се от съветите и!!!!
Все пак ето и моята подготовка за трасето, събрана в един ".doc"-файл + GPS следа.
Файла, разпечатах на листи и за всеки случай го качих в телефона. Трака отчасти свалих от интернет, а имах и мои от предишни ходения по машрута. Не го споделям тук, защото на Tito е по-добър.


Последната промяна е направена от mikesli на Сря Дек 19, 2012 11:59 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Дек 19, 2012 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Даже лутането и търсенето на марката е част от приключението,така че моя съвет е-тръгвай без трак!
Сря Дек 19, 2012 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор Тинчев



Регистриран на: 11 Дек 2012
Мнения: 7

Мнение Re: Полезна информация за траверса Ком - Емине Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Тодор Тинчев написа:
Здравейте, искам да ви попитам да ми кажете повече информация за маршрута,времетраенето и цялата подготовка за траверса на Стара Планина! Благодаря ви предварително за съдействието!


Привет, Тодоре!
Предполагам вече имаш някаква първоначална представа за маршрута? В смисъл, че си погледнал картите откъде се минава и т.н.
Времетраенето е индивидуално за всеки. Вземаш си картите, на гърба им пише коя отсечка за колко се минава и си съставяш някакъв план, като си преценяваш по колко часа на ден можеш да вървиш. Като събереш повече информация после ще го оптимизираш.
Във форума има няколко теми за Ком-Емине.
Основната:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=427

Тази за водата, която едва ли ще ти е от полза сега:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5160

За Върбиш - Риш:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=2679

Не разбрах дали пеша или с колело ще го минаваш, но аз следя и темата във МТБ форума, има и там интересни неща:
http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=24313

Изчиташ ги внимателно, аз даже си бях извадила и разпечатала от тях указанията за проблемните места.
После ако обичаш пътеписи изчиташ и тях, за повечето има линкове в основната тема.

Ако вече си го направил извинявай за многословието Wink
Вече можеш да зададеш конкретни въпроси за някой участък, който ти се струва недобре описан в пътеписите, или пък за нещо което ти е останало неясно дори като си го прочел, или пък за нещо от екипировката за което се колебаеш дали ще ти свърши работа.
Иначе ни е много трудно да опишем маршрута и подготовката така най-общо, аз от един месец всеки ден пиша и пак не успявам да да го направя.
Кажи поне къде си ходил в Стара планина и коя част ти е най-непозната? Smile
Можеш да минеш проблемните участъци, на които не си бил като част от подготовката, ама ще се загуби тръпката да се мъчиш после Wink

Всъщност това май трябваше да е в общата тема за Ком-Емине Rolling Eyes Нищо, колкото повече, толкова повече! Wink

boris_borisov написа:

A, между другото, пък и за да има все пак нещо полезно и в тая КЕ-тема, някой може ли да даде читаво определение за "траверс"? Аз тая дума, що се отнася до Стара планина, съм я чел само във връзка с отсечката от Добрила до Ботев.
Траверсът Козичино-Емине... как гръмко звучи само! Laughing Laughing Laughing


Стана ми и на мен интересно. В българската уикипедия не я намерих, в англоезичната пише, че при катеренето е движение настрани, хоризонтално, а не нагоре или надолу.
Мисля обаче че в алпинизма или планинарството означава минаване по ръба на връх. Май не може да се каже траверс на Вежен, нали, защото е объл?




Много съм ти благодарен за полезната информация. Просто ми е мечта този маршрут да го направя някой ден! Smile Попринцип съм ходил 1 път до връх Ботев от Калофер(Паниците), 12 часа ни отне целият преход. Весели празници. Благодаря още веднъж! Smile
Сря Дек 19, 2012 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор Тинчев



Регистриран на: 11 Дек 2012
Мнения: 7

Мнение Re: Полезна информация за траверса Ком - Емине Отговорете с цитат
mikesli написа:
Тодор Тинчев написа:
Здравейте, искам да ви попитам да ми кажете повече информация за маршрута,времетраенето и цялата подготовка за траверса на Стара Планина! Благодаря ви предварително за съдействието!


Здравей колега.
Не съм сигурен за обръщението, заради начина по който питаш. Аз считам, че събирането на информация и подготовката е част от самото минаване на Ком-Емине. За всеки е индивидуално. Например, ако решиш да ходиш с Федерацията по туризъм, няма нужда да проучваш трасето, а да наблегнеш на физическата подготовка и екипировка. Колегите от форума, които минахме тази година по пътеката са отделили за проучване повече време от самия поход. Възхищавам се на Яница/Mariana1000/, която се оказа, че е изчела всичко - възползвай се от съветите и!!!!
Все пак ето и моята подготовка за трасето, събрана в един ".doc"-файл + GPS следа.
Файла, разпечатах на листи и за всеки случай го качих в телефона. Трака отчасти свалих от интернет, а имах и мои от предишни ходения по машрута. Не го споделям тук, защото на Tito е по-добър.



Не просто събирам информация, която можеби някой ден ще ми бъде полезна! Благодаря и на теб ! Smile
Сря Дек 19, 2012 12:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Тодор писател, Тодор не читател!

Извинявай, колега, ама не можах да се сдържа... Laughing Laughing Laughing Laughing

Нека по-добронамерените и възпитаните от мен съфорумци да обяснят... Laughing Laughing Laughing


A, между другото, пък и за да има все пак нещо полезно и в тая КЕ-тема, някой може ли да даде читаво определение за "траверс"? Аз тая дума, що се отнася до Стара планина, съм я чел само във връзка с отсечката от Добрила до Ботев.
Траверсът Козичино-Емине... как гръмко звучи само! Laughing Laughing Laughing


ааааа... за тая думичка преди 2-3 години се скарахме на заслон Ботев.. беше епично! Така и не решихме на другия ден траверс ли ще правим или друго.
Траверс (transversus) по принцип е прекосяване на нещо от единия до другия му край, без значение отгоре, отдолу или на зиг-заг. Може да траверсираш копривено находище, може да траверсираш Балкана от запад на изток, може да го траверсираш и от север на юг... Както и траверсата на жп. линиите - свързва две точки от релсата.

В планинарския жаргон "траверс" е минаване по билото от точка А до точка Б - т.е. цялото Ком-Емине. Като в по-тесен аспект се ползва за минаване на алпийско било /Добрила - Ботев, Мальовишкя траверс и прочее/ - т.е. минаване по ръб.
В алпинизма - траверс е подсичане на скалата /хоризонтално/ между две точки с еднаква височина, но не минаване по ръба.
Сря Дек 19, 2012 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тодор Тинчев написа:

Много съм ти благодарен за полезната информация. Просто ми е мечта този маршрут да го направя някой ден! Smile Попринцип съм ходил 1 път до връх Ботев от Калофер(Паниците), 12 часа ни отне целият преход. Весели празници. Благодаря още веднъж! Smile


Щом ти е мечта, не чакай да дойде "някой ден", а я осъществи сега. Smile
Знам че човек може да си намери много оправдания за да не направи нещо, причините да го направи винаги са по-малко, но като прочетеш пътеписите ще видиш, че всеки е имал някакви пречки - пари или работа или семейни задължения или здравословни проблеми... Важното е да не се откажеш още преди да си тръгнал. А и след като тръгнеш да не се откажеш, защото няма да ти липсват пречки по маршрута Laughing
Ето ти още нещо за разглеждане - събитието ми във фейсбук, в него съм публикувала всички линкове към пътеписи, които четох, в най-първите публикации са:
https://www.facebook.com/events/193245904113542/
Желая ти успех!

За траверсите – ето какво прочетох в „Туризъм, алпинизъм и ориентиране”, само дето е малко старичка – от осемдесет и първа година.
„Форми на алпийска практика
Траверс. Представлява последователно преминаване на върховете по свързващите ги ръбове, които трябва да имат наклон най-малко 45°. Траверсите са сложна алпийска проява, която изисква прилагането на целия арсенал от технически познания и умения.”
Също така: „Траверсиране означава хоризонтално подсичане или преминаване на снежни и ледени повърхности.” И тревисти склонове: „При движение по тревисти склонове не трябва да се пренебрегват опасностите, свързани с мокра трева, отделно лежащи свободни камъни и др. Не са малко случаите, когато подценяването на тези опасности е довеждало до травми. При изкачване по тревист склон се стъпва на цяло стъпало така, че да не се губи опорната площ и същевременно да се увеличава сцеплението между подметката на обувката и тревата. Когато наклонът на склона е голям, използува се елховидната стъпка, при която ходилата се отвеждат встрани. Колкото по-стръмен е склонът, толкова ъгълът на отвеждане трябва да бъде по-голям. При траверсиране горният крак сочи посоката на движението, а долният трябва да бъде отведен с пръстите към долината. Ледо-копът се използува като допълнителна опорна точка. Тялото на туриста винаги трябва да бъде във вертикално положение, така че да има по-голяма устойчивост. Зигзагообразното изкачване се използува при склонове с на­клон над 35°. Движението става по къси диагонали с промяна на посоката.”

Явно траверс има много значения, Gamina май е изброила всичките.
И все пак ми е странно съчетанието "траверсът Ком – Емине". Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Дек 19, 2012 5:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение k Отговорете с цитат
Браво, Gamina i Mariana 1000
чудесни сте Smile
и аз започвам подготовка за юни Smile
КОМ -Емине ,
живот и здраве !
Сря Дек 19, 2012 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Тази година юни беше много сух и със стабилно време, но статистически погледнато вероятността за гръмотевични бури тогава е най-голяма. За К-Е е най-подходящ периодът от средата на юли до средата на август.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Дек 19, 2012 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение k Отговорете с цитат
благодаря , ще следим прогнозата в началото на юни и ще се вземат решения тогава ,но и колегата ,който ще ме придружава има отпуска по график Mad
Сря Дек 19, 2012 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov