ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Нов вид снегоходки - кажете мнение?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Нов вид снегоходки - кажете мнение?
Автор Съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Страхотно е че някой в БГ измисля и изобретява нещо, особено нещо такова свързано с планината. Дано подобренията, които ще се направят да позволят използването на този продукт и в по - високата планина.

Ако са достатъчно леки и компактни може би ще могат да се ползват като алтернатива на ските за преминаване през горист, сравнително равнинен терен, когато основно използваме ски с колани за предвижване, но преминаването по пътеката е затруднено от паднали дървета и други препятствия които са трудни за преодоляване със ски. Ските трябва да се свалят за да прескочим или заобиколим някое дърво. Такъв терен мисля е Боровец - Заврачица. Опитвам се да напиша ,че тези снегоходки ако са лесни за транспортиране и са леки е възможно да се използват в такива смесени терени, защото след Заврачица може да се продължи към Грънчар или другаде и натам да се ползват ските. Така този продукт би могъл да предложи нещо което другите снегоходки не могат - лесни за транспортиране и малък товар, но трябва да са сигурни в предвижването колкото другите или почти Very Happy
Сря Яну 02, 2013 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Емиле, поздравления за това, че толкова бързо тества снегоходките и написа подробно за тях - честно казано бях много любопитна какво точно представляват.
Затова изчетох внимателно всички мнения и мисля, че някои съфорумци имат погрешно мнение за това какво е ходене в планината. Понякога опитните планинари забравят, че има хора като мен, за които планина е и един излет на Витоша например, а не само това що е над 2500 м.н.в. и има пропаст под него.
За леки еднодневни излети, когато животът ти не зависи от екипировката, но значително би те улеснило да не биеш пъртина, мисля че подобни снегоходки ще са екстра. И обсъждането им си е точно за тук, иначе вземете прекръстете темата на "Екипировка за високата планина" и да е ясно за какво иде реч. Wink

П.П. Лелеееее, как ми се прииска и аз като девойката да рисувам по снега със стъпки Smile [/b]

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Яну 02, 2013 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
мисля, че някои съфорумци имат погрешно мнение за това какво е ходене в планината. Понякога опитните планинари забравят, че има хора като мен, за които планина е и един излет на Витоша например, а не само това що е над 2500 м.н.в. и има пропаст под него.

Незнам защо всички веднага бързат да вземат страна. Smile
Между другото, от темата веднага си проличава кой е използвал снегоходки досега и кой не.
Според мен опасенията, които бяха изказани още в началото се оправдаха от тестовете. Също недостатъците свързани със закопчаването са много сериозни: всеки който с вой и премързнали пръсти се е опитвал да се бори с каишки, които не слушат знае за какво говоря.
@Mariana1000, незнам защо обяви Витоша за безобидна планина. То вярно, че ако се нанижеш на върволицата към Черни връх вероятно ще е така, но тогава снегоходки няма и да ти трябват.
Сря Яну 02, 2013 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Яни,замисли ме с това което каза,макар и да не съм от най-опитните планинари се хващам,че и аз си мисля,че планината започва от 1500м. и преди това е поле.Така погледнато сигурно ще има потребители и за този продукт,но много от туристите които ходят предимно в по-високите части едва ли ще искат/могат/да си купят 2-3 чифта различни снегоходки.Що се отнася до това,че с някои колеги мислим,че не са добър вариант, с нищо не омаловажаваме труда на Емо,напротив благодарни сме му,но трябва да се чуват и други мнения.Не мога да разбера, защо толкова лично се приемат различните мнения,щом всичко се прави за благото на нашего брата туриста. Very Happy Very Happy
Сря Яну 02, 2013 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Само се опитах да разбера какво са тези снегоходки, за какво са подходящи и за какво не са.
Относно цената и нуждата, нека да не решаваме вместо другите, какво им трябва и на каква цена.

Нарочно съм писал плюсове, минуси, препоръки и накрая личното ми заключение.
Трябва да се има предвид, че реално сме ги тествали на 25% от възможните климатични особенности, в които би могло да му се наложи на човек да ползва снегоходки.
Понеже съм обнадежден, като цяло от плюсовете им, това е защото гледам да виждам хубавото а не лошото във всяко нещо, за разлика от общоприетият манталитет да изтъкваме първо негативите на нещо или някой, ще тествам снегоходките и в следните ситуации:
- в пухкав сняг
- в лепкав, мокър топящ се сняг
- в обилен снеговалеж

Ще изчакам да завали и ще направя един Черни връх, докато вали да речем.
Със сигурност ще ми изникнат и още идеи. Само така картинката ще е пълна за всички, не само за мен и другите съфорумци, но и за производителя.

Критиката е хубаво нещо, но по-хубаво е креативната и аргументирана критика базирана на лична опитност. Very Happy
Не трябва да се бърка обективното мнение за нещо с личните предположения.
Хайде спорна къса работна седмица! Не остана. Very Happy
Сря Яну 02, 2013 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Емо не го приемай лично,проблема не е в теб. Very Happy
Сря Яну 02, 2013 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Е не съм го приел лично. Very Happy
Просто се опитвам да съм по-ясен.
Мисля, че стана добра тема. Изговориха се доста неща на куп за снегоходките, което е добре.
Сря Яну 02, 2013 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Clap
Сря Яну 02, 2013 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
По време на лавинния курс на Бассес изминалия уикенд на Мальовица, хората произвеждащи тези снегоходки донесоха няколко чифта за тестване от участници, при което снегоходките бяха подложени на всякакви издевателства и тестове. Аз лично не ги пробвах, имам си ски все пак Smile, но имах доста наблюдения. Като цяло потвърждава се очакването ми снегоходките да вървят много добре в дълбок сняг и на не много стръмни терени - в неделя имаше 30-тина см прясна пудра и хората, ползвали ги , тичаха из нея с лекота. Изкачванията по заледени и стръмни склонове ( наклон 30 градуса и нагоре) си е драматично, но хората с пластмасови снегоходки не се справяха особено много по-добре - през буците на стара и замръзнала лавина под Заешки улей можеше да се минава единствено пеша или със ски. Имаше известни проблеми с правилното обуване и стягане към краката от хора с по-малки обувки също така, но предполагам това лесно може да се реши и преодолее. Основната драма е липсата на твърд ръб или 'кант', с който да се стъпва странично при траверсиране на такива наклонени и стръмни склонове.. (за това не съм сигурен че има спасение, освен всички да минете на ски най-накрая Wink). Хората създали снегоходките имат идея да създадат някаква система за прикрепване на тези снегоходки към обувки с котки, не съм сигурен как точно ще се случи, но ако го измислят добре, ще се получи доста интересно Exclamation . Като цяло, ако живеех някъде из горите на Родопите или Балкана, или пък из Северните степи, бих ги ползвал тези снегоходки с удоволствие, струва ми се идеално решение за аварийно измъкване от дълбок сняг. Струват ми се и доста подходящи за разходки из предалпийските части Рила и Пирин, например стигането до втора тераса на Мальовишкия циркус би било доста приятно с тези 'балони', особено предвид лекотата и компактността им..
А относно здравината им, присъствах на един доста брутален тест, при който балона на снегоходката беше блъскан с огромен чук, оцеля без проблеми... аз това не бих го направил на пластмасова снегоходка или ски, ефекта ще е разрушителен .. Случи се и ето този тест, също преминат успешно Very Happy :


( снимка Катя, х. Мальовица)
Пон Яну 07, 2013 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
И аз чух за теста с кучешките зъби. Мисля че е доста показателно за здравината им. Както бях и писал, не мисля, че можеш да ги спукаш в камъни, напротив в смесен терен с оголени камънаци можеш спокойно да газиш с пълна сила. Very Happy
Относно комбинацята им с котки (най-вече за 8-10 зъби, с 12 мисля, че трудно ще стане поради наличието на 8 зъба в предната част), мисля че може да стане. Тогава ще са незаменими в определени ситуации.

Супер снимка с кучето.
Пон Яну 07, 2013 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Емо ако се носят с котките заедно това най-вероятно ще подобри положението.Аз също от известно време си мисля да си направя лека алуминиева основа за снегоходка,но без шейната за обувката.Идеята е да мога да нося едновременно котките и снегоходките,което ще ги направи много по-гъвкави за различните ситуации. Very Happy
Пон Яну 07, 2013 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
На мен пък най-терсене е спускането със снегоходки, че не мога да забивам пета. Мисля си някоя лека платформа да се закрепя отдолу и да стават като мини ски за спускане по леки наклони. Някоя пластмасова отливка, която точно пасва на ръбовете и зъбите...
Пон Яну 07, 2013 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
И на мен спускането ми е терсене. Последния път като бързах за лифта с TSL-ките от време на време имах чувството, че карам ски. Very Happy
Доколкото разбрах заSmallFoot-a ще ги правят с регулируемо ниво на стъпалото, за да може да се използва този контакт на крака със земята по-добре. Отделно ми се стори, когато ги пробвах, че може би ще има смисъл да се експериментира с твърдостта им в различна обстановка, която зависи от това колко са напомпани. В дадени ситуации може да се окаже, че е ако са надути до дупка е по-ОК а в други ако са съвсем малко по-меки да е по-ОК.
Но най-големият им плюс, можеби ще е, когато можеш да си ги сложиш на обувките, на които вече си сложил котките.Very Happy
Ще ги взема пак да походя още малко пък ще видим какво ще излезе.
Пон Яну 07, 2013 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Todor Прав си разбира се за слизането надолу със снегоходки,затова има и модели на които петата се откача и слиза под основното нивото,така се забива в снега и слизането е по-лесно.
Пон Яну 07, 2013 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Също недостатъците свързани със закопчаването са много сериозни: всеки който с вой и премързнали пръсти се е опитвал да се бори с каишки, които не слушат знае за какво говоря..

Ванка, понеже Емил не го е обяснил много точно и вероятно не си го разбрал, но това с катарамите си е стандартното закопчаване на котки като BD, Grivel и Salewa, което със сигурност знаеш.Изключително ефективно и безпроблемно.Става за секунди, но явно Емо не е "оперирал" точно с такова закопчаване и затова се е забавил.

....колкото повече чета за снегоходки, толкова ми се иска да цитирам Митко от по-горе: Very Happy
Mitko написа:
.. освен всички да минете на ски най-накрая Wink).

...та да видите после как всички ще си изгорите снегоходките ритуално. Very Happy
Шегувам се разбира се, но аз като човек, който не разбира от снегоходки(имам такива, които никога не съм обувал), защото(както казва Митко) - все пак си имам ски, съм чувал че най-големите сакатлъци се случват при слизане със снегоходки по заледен терен.Причината е ясна.
Пон Яну 07, 2013 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov