ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Използване на котки и пикел
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Използване на котки и пикел
Автор Съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
като стана дума за ползване на пикели, една доста напечена случка от миналата седмица на Джамджиев ръб, в която е имало самозадържане с пикел:
http://pss.bg/forum/index.php/topic,13013.0.html
От описанията на ПСС не става ясно дали хората са били в свръзка, което май ми се струва задължително за такива места.. дано да е добре човека де, няма информация за развитието на случката още..
Чет Яну 10, 2013 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Очевидно не са били в свръзка, щото 100 метра нямаше да лети сам.... Много неясни са съобщенията на ПСС наистина. Аз мисля, че публикуването на анализа на тези случаи е просто задължителен. Какво е това криворазбрано "лично пространство" - не го разбирам. Ами то хич да не пишат съобщения, защото така се пораждат клюки и легенди....А кой по-добре от специалистите от ПСС ще направи анализа на случката?
Пон Яну 14, 2013 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Самозадържане с пикел - http://youtu.be/94QFImjdEAo
И използване на котки - http://youtu.be/NQ_WsqrP6us

За да сме сигурни, че ще се справим успешно в критичен момент е необходимо предварително да се подготвим. Използването на пикел и котки, както и лавинни уреди изискват подготовка. За целта е необходимо да се отдели достатъчно време за подготовка. Четене на литература и тренировки на различни терени ще дадат увереност в нас, че знаем във всяка една ситуация как точно трябва да го направим. Да на забравяме, че при подхлъзването на стръмния склон началната ни скорост е почти нулева и при адекватна и навременна реакция от наша страна бихме могли да овладеем ситуацията.

Би било хубаво освен форумни срещи на хижи да се организират и тренировъчни уикенди на подходящи места. На тези срещи може да се демонстрират предимствата и недостатъците на сечива, протриващи устройства и друг планинарски и алпийски инвентар. Защо да носим 500-600 грамов пикел и 500-600 грамови котки като не умеем да ги използваме правилно? При наличие на желаещи с удоволствие бих се включил в "тренировките".
Нед Апр 13, 2014 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Добра идея! На такова събиране с подобна цел бих дошъл задължително.
Освен през уйкенда, нищо не пречи и по време на зимните форумни срещи да се спретне подобно мероприятие, вместо да се набляга на еденето и пиенето.Smile

Росене, докато ти показваш как се прави Аз ще показвам как да не се прави.Smile
Ето една история за това какво може да причини незнанието.
Последния път когато щях да се пребия поради некадърно боравене с пикела беше на слизане от Купена в Стара планина точно преди месец.
Снегът горе беше доста и дори беше напълнил улеите, но не беше достатъчно твърд и се лепеше
Котките се натепаха и аз като уж много печен чат пат ги удрях с пикела.
Къде съм го видял това не помня.
Хванал съм го пикела както трябва и удрям с дръжката докато съм в движение, въобще голям професионалист.Smile
Тъкмо престъпвам на едно стръмно място и пак удрям по навик и ....греда.
Ш_б_н_т@ дупка дето е на връхчето на пикела влезе в единия зъб на котката, а аз вече правя крачка, залитнах напред, а предния ми крак е спънат с пикела, който пък е вързан за ръката ми с темляка.
Филмовата лента мина на бързи оборотиSmile и добре че без да се усетя, някак инстинктивно пуснах пикела, стъпах с този предния крак и запазих равновесие.

Ти си луд Smile

Ще пусна отделна тема за тези неща и се надявам администраторът да я направи важна. В МТВ форума има групичка, която 2-4 пъти годишно организира мероприятие "Каране с практически съвети". Карането тук ще го заменим с ходене Smile
Нед Апр 13, 2014 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov