ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Връх Мусала - първенецът на Родопите ;)

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Връх Мусала - първенецът на Родопите ;)
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Връх Мусала - първенецът на Родопите ;) Отговорете с цитат
Любопитни неща отпреди малко повече от век.

Из: "Приносъ къмъ петрографията на Западните Родопи" отъ д-ра Г. Бончевъ, 1901 г.




_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Мар 01, 2012 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Laughing
Благодарение на "османското присъствие" в България.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Мар 02, 2012 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Не знам дали е зарад "присъствието", но интересни са били представите за границите между планините по онова време.

Из: "Природна скулптура по високите български планини" от Ж. Радев, 1920 г.
Рила планина и Западнитѣ Родопи. Въ сѫщность тѣзи двѣ имена съставятъ едно общо планинско цѣло. Мѫчно е да се намѣри естественна граница между Рила и Западнитѣ Родопи. При все това, възъ основа на народната номенклатура, отъ общото това орографско цѣло могатъ да се отдѣлятъ единъ Рилски и единъ Родопски дѣлъ. Първиятъ дѣлъ се схваща като Рила планина. Нейното разпространение къмъ изтокъ стига до долината на Марица съ притока й Завратица, а послѣ по седловината Завратица минава въ долината на Бѣла Места. И двѣтѣ планини отбѣлѣзватъ голѣмо богатство на ледникови форми.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Мар 02, 2012 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Често ми се е случвало да ми обясняват, че доверявайки се на местните хора греша, тъй като те са прости и нищо не разбират. Преди сякаш това ме дразнеше, но забелязах, че напоследък буди у мен веселост и се подсмихвам докато се опитват да ме убедят.

Понеже темата засяга граници на планини да взема да пусна една дописка от 1938 г. Приятно четене.



дъра-бъра

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Мар 02, 2012 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Кратко, точно, ясно и логично.
Vox populi vox Dei
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Мар 02, 2012 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
трябва си ни реформа на писмеността...

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Пет Мар 02, 2012 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Във "Великата рилска пустиня" на Вазов се твърди същото /по памет/: "Мнозина причисляват Мусала към Рила, но това е неправилно, защото след долината на Бели Искър на изток вече няма друга такава долина и тя е естествения раздел между Рила и Родопи."
Явно тогава това е било популярно становище и са се вихрели спорове. Толкова са им стигали знанията. Аз мисля, че в сегашни времена геоморфологичния анализ много категорично доказва едното или другото. Между другото ми е интересно, че и в Ропите /съвременните граници/ никъде не съм виждал клек Smile
Пет Мар 02, 2012 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
...
Явно тогава това е било популярно становище и са се вихрели спорове. Толкова са им стигали знанията. Аз мисля, че в сегашни времена геоморфологичния анализ много категорично доказва едното или другото. Между другото ми е интересно, че и в Ропите /съвременните граници/ никъде не съм виждал клек Smile


Не е до стигане на знанията - тогава са знаели не по-малко. Сегашната граница е конюнктурна по-скоро. Обяснението - сложена е там от Павел Делирадев, троянски кон в македонското движение, социалист, национален предател, сръбско-руско мекере и т.н. Като такъв, комунистите след 9-и са го тачили ужасно много, и неговите тези са сложени за верни въпреки мнението на научните среди по онова време. Да отбележа за протокола - Павел Делирадев е бил неук (самоук) на практика в тази материя, т.е. нямал е университетско географско или етноложко образование.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 02, 2012 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ognedishasht



Регистриран на: 29 Сеп 2009
Мнения: 249
Местожителство: Мордор

Мнение Отговорете с цитат
Неук и самоук са доста различни неща. То и сега има сума ти блондинки с какви ли не щеш дипломи.
Аз също нямам диплома по география, ама ми е доста чудна идеята за граница по Бели Искър. Пък може и да бъркам, знам ли?
Пон Мар 05, 2012 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
ognedishasht написа:
Неук и самоук са доста различни неща. То и сега има сума ти блондинки с какви ли не щеш дипломи.
Аз също нямам диплома по география, ама ми е доста чудна идеята за граница по Бели Искър. Пък може и да бъркам, знам ли?


Абе по ония времена не е имало толкова дипломирани блондинки - т.е. образованието не е било така девалвирано като днес. Който го е имал, то си му личи - почни да четеш в паралел "Рила" на П. Делирадев и "Природна скулптура..." на Ж. Радев, разликите са явни ...

Границата по Бели Искър доколкото съм чел следва идеята за най-вкопаната долина като граница между две планини. Сегашната граница пък иде от идеята за най-близката проходима седловина (Яденица-Юндола-Черна Места). Може би си чувал, че има още няколко междинни линии на деление - примерно Марица-Заврачица-Ропалица-Места и Айряндере-Ушите-Черна Места.

Всички тези неясноти идат от това, че ясна геоложка граница между Рила и Родопа няма и деления могат да се правят всякакви според вижданията на дадения изследовател.

Аз лично виждам разбиранията от началото на 20-и век в следния факт. За цивилизования свят дотогава известната планина просто е била Родопа. Рила и до някаква степен Пирин са били виждани като малки и незначителни планини - съставни планини на Родопа. Снощи дори разглеждах една стара римска карта на Балканите, много подробна - там Рила и Пирин няма. Планините наоколо са Орбелия (Осогово), Орбелус (Алиботуш) и Скомбрус (Витоша). Рила, Пирин и Родопа - всичко е маркирано като Родопе. Долината между Места (Нестус) и Струма (Стримон) си е направо едно бяло петно Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Мар 06, 2012 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение 1925 г. Отговорете с цитат


_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Мар 28, 2012 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov