ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Референдум за АЕЦ. Да или Не?
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Референдум за АЕЦ. Да или Не?

"Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"
не
65%
 65%  [ 36 ]
да
34%
 34%  [ 19 ]
Общо гласове : 55

Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Референдум за АЕЦ. Да или Не? Отговорете с цитат
Тази тема ще става все по-актуална, а мъглата върху нея все по-гъста, затова пускам тема, в която всеки да сподели, какво мисли и знае.
Вто Яну 08, 2013 8:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ето едно изследване на БАН относно АЕЦ Белене от 1990 г.:
http://www.zelena-ikonomika.ekonet-bg.org/01_upload/doc/02_library/ban_belenereport1990_scanbczi_2011_ocr2.pdf
Вто Яну 08, 2013 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Трябва да имаме позиция. За нашата страна става на въпрос.
От това, което решим ще се ползват или ще страдат тези след нас.
Според мен на българина винаги му е липсвала мисъл за бъдещето, което пък е изгодно за управляващите и за големите сили.
Мнението може да е базирано ако щеш на база дебелината на снежната покривка в Чуйпетлово през февруари, но трябва да си изградим мнение по важните въпроси и да го отстояваме.
Така че това, че не разбираш как се добива ток от ядрено гориво не пречи да имаш визия накъде трябва да се развива страната. Управляващите натова разчитат, че всеки ще си каже аз не разбирам.
Аз обаче разбирам, че риска си е голям и че единственото, което ще стане е да се заробим с още кредити а в същото време евтиния ток ще се изнася.
Не че няма плюсове цялата работа, но за мен лично ситуацията описана в предното изречение плюс Чернобил и Фукушима са ми достатъчни, за да си изградя мнение по въпроса.
Че така, не подценявай мнението си по въпроса. Very Happy
Вто Яну 08, 2013 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:

Според мен на българина винаги му е липсвала мисъл за бъдещето, което пък е изгодно за управляващите и за големите сили.
Мнението може да е базирано ако щеш на база дебелината на снежната покривка в Чуйпетлово през февруари, но трябва да си изградим мнение по важните въпроси и да го отстояваме.



малоумен референдум..... бай мангал от филиповци и от Балабанца ще е наясно от кой ток краде.
Иначе ... чудесен повод да разхвърляме отговорноста на вече нама и 7 млн парченца ...
Просто зарежете цялата тая работа .

Аз НЯМА ДА ГЛАСУВАМ, дано и не се съберат нужните проценти за да е валиден референдума.

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Вто Яну 08, 2013 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Едно мнение, простичко и ясно (надявам се...)
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2013-01-07&article=436640
Вто Яну 08, 2013 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Няма да гласувам.
"Ако участваш в цирка значи си циркаджия"

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Вто Яну 08, 2013 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Няма да гласувам.
"Ако участваш в цирка значи си циркаджия"

Ако кажа "да", ще спечелят едни циркаджии, ако кажа "не" други циркаджии. Да си правят цирка там на "арената" (в парламента).
Няма да гласувам, покрай мен най-малко още 20тима.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Яну 08, 2013 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Това с негласуването се практикува от доста години, от много хора, и май като гледам към днешна дата не е довело до нещо хубаво. Явно тази стратегия неработи. Аз също я прилагах последните години.
То според мен избора, както за повечето неща в живота, не е между добро и зло а да избереш по-малката злина от двете. Един вид минимизиране на злината.
Иначе ми изглежда малко, като подхода на щрауса.
Сря Яну 09, 2013 12:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Stefak



Регистриран на: 09 Мар 2011
Мнения: 282
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Няма да гласувам защото се очертава по това време да сме някъде около Спано поле.Но ако бях в долната земя щях да гласувам с "не".Но с уточнението ,че не съм против ядрената енергетика,а съм против проекта АЕЦ "Белене".
Сря Яну 09, 2013 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
f(x)dx



Регистриран на: 24 Мар 2012
Мнения: 68

Мнение Отговорете с цитат
Emil, негласуването също е форма на изразяване на мнението. Един вид не ме интересува, все ми е тази, опрвяйте се без мен. Законът у нас го позволява, затова този избор трябва да се уважава!
Но според мен такива хора, не би трябвало да се оплакват впоследствие.

А когато бях студент, в курса по социология, доцентът ни разказа следната история. Вземаме два идентични квартала в София. Примерно Люлин 10 и Дружба 1. В единия гласоподавателите традиционно гласуват активно. Няма значение за кой, но гласуват масово. В другия - масово не гласуват. Въпросът е преди избори в кой квартал се ремонтират улиците, училищата, детските площадки?

Лично моето мнение е, че ресурсите на страната трябва да се насочат в оползотворяването на възстановяемите енергийни източници, включително и в научни изследвания в областта. И да се повишава енергийната ефективност на бизнеса и населението.
Винаги ме е глождел един въпрос - каква енергийна независимост ще имаме като всичко ще взимаме от руснаците - те ще ни строят централата, те ще ни доставят горивото, те ще съхраняват отработеното. Как ще сме независими тогава?

Искам да коментирам и това мнение, което прочетох в статията от в-к Стандарт:
"Лично аз като човек, който всеки месец си плаща сметките за ток, знам, че ако ги нямаше 5-и и 6-и блок в "Козлодуй", сегашната цена на тока щеше да бъде поне с 30% по-висока. Затова искам да предложа на всички, които гласуват с "Не" на референдума, да отидат след това в местното енерго и да се откажат от атомната част от цената на тока. След като са против ядрената енергия, нека да бъдат така добри да спрат да я ползват и да плащат само тока от ТЕЦ и ВЕИ. Според мене това е истинската, честната гражданска позиция - както си доблестен пред урната, така да си доблестен и пред енергото!"

Абсолютно не съм съгласен защото:
1. Въпросът не е дали да използваме старите АЕЦ, а дали да градим нови
2. Пълна глупост е след като имаш АЕЦ, която произвежда евтин ток БЕЗОПАСНО, да не я използваш. За какво са платили тогава нашите бащи и дядовци?
3. Това, че токът от 5-и и 6-и блок на „Козлодуй“ е евтин НЕ означава, че ще бъде евтин и токът от „Белене“ или 7-и, 8-и, 9-и и прочее блокове на „Козлодуй“
Сря Яну 09, 2013 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Към тези, които НЯМА да гласуват. Отговорете с цитат
Към тези, които НЯМА да гласуват.
Този референдум е първи и безпрецедентен такъв в новата история на България (последния "референдум" е от 1968 година).
Така че, активността в него говори за това, доколко сме "ЗА" пряката демокрация българите като цяло. Приемете го и като тест за това дали в бъдеще казуси от национално значение ще се решават по този най-демократичен начин.
Ако зависише от мен референдумът щеше да е задължителен, за да има ясна отговорност на поколението към следващите.
Негласуването е овчедушие и е знак, че сме с робско самосъзнание и не заслужаваме да сме свободни.
Никой да не се обижда - това ми мнение е принципно, а не конкретно!!!

Croc BG Daz

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Яну 09, 2013 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Христо, добре си го казал.
И аз се опитвах да го кажа същото, но по малко по-заобиколен начин.
Всеки има право на отказ, но трябва да е готов да поеме отговорноста за бездействието си.
Пет Яну 11, 2013 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Няма да гласувам. Който иска, да го качват на черешата.
Който иска пък може да научи защо, ако си направи труда.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Яну 11, 2013 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Към тези, които НЯМА да гласуват. Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
[size=18]Към тези, които НЯМА да гласуват.
Този референдум е първи и безпрецедентен такъв в новата история на България (последния "референдум" е от 1968 година).
Така че, активността в него говори за това, доколко сме "ЗА" пряката демокрация българите като цяло. Приемете го и като тест за това дали в бъдеще казуси от национално значение ще се решават по този най-демократичен начин.
Ако зависише от мен референдумът щеше да е задължителен, за да има ясна отговорност на поколението към следващите.
Негласуването е овчедушие и е знак, че сме с робско самосъзнание и не заслужаваме да сме свободни.


Много добре казано. По принцип това е и моето мнение. Но ако не живеех в България, а в Швейцария.
На практика тук този референдум нито ще е демократичен, нито ще е решаващ за каквото и да било. Иначе изобщо нямаше да се проведе.
А и защо никой не ме попита дали да се затварят блокове на АЕЦ Козлодуй, а? Значи за Козлодуй не може, за Белене може? Пряка демокрация само когато изнася на някого и то не на мен! Значи какво се получава - излишно харчене на пари по предварителен сценарий. Не виждам причина да играя поддържаща роля!
Има една велика книга на Алеко Константинов. Променете в нея "Бай Ганьо прави избори" на "Бай Ганьо прави референдум", останалото може да се остави същото. Актуално си е и сега.
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=169&WorkID=4685&Level=2

Ако все пак реша да гласувам - да за ядрената енергетика, не за АЕЦ Белене.
Аз съм егоист - искам пари сега, а не евтин ток след 100 години.
Омръзна ми да изплащам светлото бъдеще, което няма да огрее мен. Sad

Но стига толкова по тази неприятна тема, по-добре да правя планове коя пътека да хвана в неделя, вместо да пиша глупости. Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Яну 11, 2013 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение ' Отговорете с цитат
Емил , прочетох първа темата ти,но реших да видя някое и друго мнение ,в същност не се учудвам от горе прочетеното .
Всяко нещо има срок на годност , така е и с една АЕЦ , докато стане Белене ,ако въобще стане , АЕЦ ще е остаряла , дори да се изграждат нови блокове , какво става ?
както на една плетарка или гредоред къща да надстройваш нов дом .
за съжаление ние няма да ги стигнем американците , защото те ще ни затрият Smile
една Франция колко АЕЦ има ??
да сме живи и здрави , ясно е ,че както си постеляш ,така ще легнеш ,
ще станем още по-зависими един ден ,когато не ни достигне ел.енергията , и тогава може би ще ни споменават наследниците ни ,колко сме били ограничени и егоисти .
Пет Яну 11, 2013 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov