ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Референдум за АЕЦ. Да или Не?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Референдум за АЕЦ. Да или Не?

"Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"
не
65%
 65%  [ 36 ]
да
34%
 34%  [ 19 ]
Общо гласове : 55

Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Това с недостига на ел.енергия е една измишльотина на управляващите, че така им е по-изгодно да държат хората в битовизми и зависимост.
От EU ни вкараха задължителна "зелена енергия", която вдигна цената на тока.
От парите за тези проекти за фотоволтаични паркове и ветрогенератори се възползваха малицина не случайни хора.
В същото време октомври НЕК обявява "нулеви месеци" на част от частните тецове, поради огромен спад в потреблението на ел енергия.
В момента няма работеща индустрия, повечето фирми са пред фалит или са в силно затруднена ситуация. Дребният и средният бизнес е на изчезване, като цяло, той просто вегетира.
Истината е че скоро не ни трябва никакъв АЕЦ, понеже дори съществуващите мощности са предостатъчни.
Някои хора ще се зачудят, защо едно време имаше режим на тока, явно трябват нови мощности, но не така.
И преди е имало достатъчно, но се изнасяше, и затова не стигаше.
От тогава досега България намаля сигурно с поне 2 000 000 мл население, почти нищо от индустриалните предприятия не работят, защото ги няма. Скоро няма и да ги има.
Силата ни никога не е била в тежката индустрия. От тогава имаме много по-малко потребление и много нови мощности, като ВЕЦ-ове, фотовалтаични паркове и ветрогенератори.
Пак ще го кажа, кое гарантира, че цената на тока ще падне? Отговора е НИЩО.
Наивно е да се мисли, че ще има спад в цената на тока. И да има той ще е символичен, колкото да замажат очите на електората.
Ще се набутаме с нови кредити, което е и целта на разни хора, за да сме напълно роби.
Няма да станем по-независими а напротив, още по-зависими от кредити, от контрол, от ядреното гориво и т.н.
На мислещите да не гласуват бих казал следното: Ако градинаря не сее в градината, каквото трябва и не отскубва бурените още от малки, то в градината расте всичко друго, но не и това, което ти е полезно.
Същото е и с правото ни на глас. Е може да нямаме най-добрите семена, но защо да оставаме мястото да издивява?
И все още ако някой вярва, че може да казва, че не иска да участва в цирка, и си мисли, че тази работа няма да го засегне, значи е глупак. Това май е най-точната дума. И аз дълго бях такъв и вярвах, че не ме засяга, така че нека никой не се обижда от това мое определение. Визирам предимно себе си.
И накрая пак ще напомня за Чернобил и Фукушима. Рискът за нас е голям дори при авария в Румънската АЕЦ, който е на делтата на Дунав. Дано името му Черна Вода не се окаже фатално, както Чернобил. Не съм фаталист, но някак си има общо в имената. Това в кръга на майтапа. Very Happy
Пет Яну 11, 2013 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ристо, пряката демокрация е надстройка на демокрацията! Ти сигурен ли си, че има такава? Сам цитираш референдума от 68-а, значи може да има референдум и без демокрация. Сегашния също е силно измислен и манипулиран, убеден съм. От мен пък ако зависеше, щях да го отменя, поне да не се харчат милиони за да се хвърля прах в очите на хората и да им се разправя, че нещо зависи от тях. За което си плащаме... Убеден съм, че всеки разумен човек може да седне и да напише от сега коментарите, които ще рукнат след референдума. Просто всичко издиша от всякъде, както си правим избори, тъй си правим и референдум. Само че тук страните не са партия срещу партия, а управляващи, срещу управлявани.
Аз това виждам и чувам и няма да гласувам.
Други виждат друго.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Яну 12, 2013 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Референдума, както и да го определяме – исторически, или "малоумен", ще се състои и ще струва милиони.

Вярно е, че за хората въпросът е сложен. Икономика, екология, лобита.....
А то има и такива, които не знаят, че референдум значи допитване!?

Наясно или не, на 27.01. народът ще каже дали ще има АЕЦ, или ще сложи черта на ядрената енергетика в България!

Ако се строи нова АЕЦ, то тя ще заработи след поне 15 години, а времето на експлоатацията и ще е около 60 години!

Ето затова аз ще гласувам - заради отговорността ми като майка!

Ще гласувам не заради ежбите на политиците, които идват и си отиват, не заради собственото си настроение,

а заради децата, които имаме, ще имате и ще наследят България!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Нед Яну 13, 2013 1:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
...а заради децата, които имаме, ще имате и ще наследят България!

Проблема не е да гласувам или да не гласувам, а кое е по-добре на децата ни:
Да нямат и да живеят зле, без атомна енергия или да живеят добре, с една заложена бомба като Чернобилската, на 100км. от дома им???
Аз не мога да реша, кое е по-добре.
Ако ми дадете добър съвет, ще отида да гласувам, с чиста съвест. Иначе ще се чудя още години напред, ако не съм пострадал.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Яну 13, 2013 8:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
ДИАНА написа:
...а заради децата, които имаме, ще имате и ще наследят България!

Проблема не е да гласувам или да не гласувам, а кое е по-добре на децата ни:
Да нямат и да живеят зле, без атомна енергия или да живеят добре, с една заложена бомба като Чернобилската, на 100км. от дома им???
Аз не мога да реша, кое е по-добре.
Ако ми дадете добър съвет, ще отида да гласувам, с чиста съвест. Иначе ще се чудя още години напред, ако не съм пострадал.

Според мен референдума и политически, а не икономически. След изчетеното си мисля, че референдума трябва да е невалиден. За да не се използва политически. Поради това си виждане, аз няма да гласувам. Иначе Мечо, не се притеснявай за бомбата, в Румъния има една доста близо до теб. Реакторите в България са достатъчно безопасни, стига да не ги управлява някой идиот, като в Чернобил.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Яну 13, 2013 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:

Според мен референдума и политически, а не икономически. След изчетеното си мисля, че референдума трябва да е невалиден. За да не се използва политически. Поради това си виждане, аз няма да гласувам. Иначе Мечо, не се притеснявай за бомбата, в Румъния има една доста близо до теб. Реакторите в България са достатъчно безопасни, стига да не ги управлява някой идиот, като в Чернобил.

Съгласен съм на 100% с мнението ти от начало докрай. Но нали винаги може да се намери някой "идиот"?

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Яну 13, 2013 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Ще гласувам. С НЕ. Според мен България не е готова за мега проект и накрая ще стане чист конфуз. И ако да имаме мегапроекти /за осъществяване реално, а не за нечий гъз/, то не е нов АЕЦ най-разумния.
Нед Яну 13, 2013 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Действащият в момента закон за референдумите така е направен, че тотално обезсмисля всяко допитване до народа(без значение по коя тема) Wink . Този факт е пределно известен на всички и това събитие се използва просто като лека загрявка за парламентарните избори. Какъвто и да е крайният резултат, едно нещо е сигурно - абсолютно всички партии ще се обявят за победители. Разлика ще има само в ъгълът, под който гледат евангелието......
Лично аз смятам да гласувам все пак. Ако има нещо, което стряска родните партии , то това е високата избирателна активност! Защото им е много по-трудно да си калкулират "сметчиците" преди избори. Денят, в който се въведе окончателно електронното гласуване, светът(разбирай България) ще стане едно по-добро място за живеене......
Конкретно за този референдум - твърдо ДА ! Убеден привърженик съм на атомната енергия както за мирни , така и за военни цели(това е дълга тема) ! Ако не друго, то един силен резултат в подкрепа на бъдещата електроцентрала ще даде легитимно основание на едно следващо правителство да поднови работата по този проект, от който сигурен съм , че нашата страна има нужда !

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Нед Яну 13, 2013 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Няма да гласувам, поради следните причини:
Първо: Още на пръв прочит въпросът ми се стори специализиран и изискващ много сериозна експертна оценка и задълбочен анализ. И понеже не съм специалист по ядрена енергетика, реших да попрочета туй-онуй, за да направя все пак информиран избор. Не че отделих много време, но поне отгоре-отгоре се зачетох в онова становище на БАН и група руски учени, но и в изводите от доклада на Worley Parsons за стрес тестовете на проекта; в заключението на доклада на HSBC и разни други безинтересни документи; гледах, че си и правих сметки за енергийните потребности и наличния ресурс, вкл. при изпълнение на редуцираните за България общностни цели „20-20-20” и т.н.
В крайна сметка изчетох доста противоречиви доклади и анализи, за да стане кашата в главата ми още по-голяма, и достигнах до извода, че въпросът наистина изисква ясно обоснован експертен отговор, какъвто аз не мога да дам, колкото и да чета. А все ми се струва, че човек трябва да се чувства отговорен за отговора, който ще даде, иначе си правим само упражнение по пряко участие.
Второ: Реших да видя какви може да са последиците от референдума.
Явно е, че въпросът не е от компетентност на НС, а на МС (РМС 250/2012 г. за отмяна на РМС 259 и РМС 260/2005 г.) Странно, но в същия ден, в който е взето РМС 250/ 29.03.2012 г., и НС приема Решение за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка "Белене", с което подкрепя действията на МС и всъщност преповтаря РМС-то.
Между другото с т. 3 на това решение се възлага на министъра на икономиката, енергетиката и туризма да извърши необходимото за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй”.
По същия начин стои въпросът и с Енергийната стратегия на РБ до 2020 г., която е одобрена от МС и приета от НС през 2011 г. (тотално смесване на компетентности, но както и да е). В нея също има текст за „увеличаване дела на ядрената енергетика в страната чрез ....изграждането на 2000 Мвт нови ядрени мощности”. Явно засега управляващите смятат да строят в Козлодуй.
Съгласно чл. 9, ал. 6 и ал. 7 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (ЗПУГДВМС) НС приема акт или привежда свой акт в съответствие с изразената от гласоподавателите воля на референдума. Т.е. законът е предвидил някаква правна последица от решението на референдума (особено ако това е от компетентност на НС), но тук идва проблемът с тълкуването на въпроса: нова ядрена централа отъждествява ли се с нови мощности на Козлодуй? И ако се - то тогава казалите „да” може и да не видят Белене, а казалите „не”- не е ясно какво са искали да кажат („не” на Белене, но „не” ли и на нови мощности на Козлодуй?).
Трето и може би най-важно: Излиза миналата вечер Корумбашев по телевизията-майка и публично заявява „Ще видите, че ще спечелим референдума!” Това вече няма нужда от коментар. В РБ националните референдуми се печелят, не се провеждат, за да се чуе волята на суверена... Е, аз в такава гротеска няма да участвам.
Пон Яну 14, 2013 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Дали нашата страна има нужда от тази енергия, все повече хора се съмняват в това. Изглежда, че това остава единствената полза от цялата дандания. Поне се разрови бунището. Иначе е видно, че определени кръгове имат крещяща нужда от този проект(не централа, а проект). Щото веднъж се живее, а на тях какво им пука за после?!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Яну 16, 2013 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз просто не мога да се сдържа и ще цитирам този чудесен виц, нов вариант на известната басня:

Лисицата:
-Гарго, ще гласуваш ли с ДА на референдума? Много е важно, от това зависи бъдещето на децата ти!
..гаргата мълчи и стиска сиренцето в клюна.
-Гарго, много е важно България да е независима и да не купува ток. Ще гласуваш ли с ДА?
Гаргата:
-Да!
Сиренцето пада, лисицата го грабва и офейква. Гаргата, замислено:
-Аз и НЕ да бях казала, все тая..


Много истина в няколко реда.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Яну 21, 2013 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Аз просто не мога да се сдържа и ще цитирам този чудесен виц, нов вариант на известната басня:

Лисицата:
-Гарго, ще гласуваш ли с ДА на референдума? Много е важно, от това зависи бъдещето на децата ти!
..гаргата мълчи и стиска сиренцето в клюна.
-Гарго, много е важно България да е независима и да не купува ток. Ще гласуваш ли с ДА?
Гаргата:
-Да!
Сиренцето пада, лисицата го грабва и офейква. Гаргата, замислено:
-Аз и НЕ да бях казала, все тая..


Много истина в няколко реда.


Както и много лъжа в същите тези редове. С централата в Козлодуй България не е независима. Напротив - абсолютно зависима е от Русия в момента - за гориво, поддръжка, резервни части, специалисти, съхранение на отработеното гориво и т.н. Да не говорим за останалите "позитиви" покрай тая централа - гнездо на корупция, хранилка на енергийната соц мафия, средство за извиване на ръцете на България от руската олигархическа върхушка, и накрая - мръсна бомба, която може да направи от България пустиня в следващите 5 минути.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 21, 2013 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм с нещата, които си написал. Чисто практически, хората, които ще гласуват с ДА са повече и те не ползват интернет. По-малката беля е референдума да се провали, което вярвам че ще стане на 27-ми.
Както написа тия дни един наш общ познат - референдума е опасен инструмент и с него трябва да се борави внимателно, не всеки въпрос е добре да се решава с референдум.
Да няма после избодени очи, вместо изписани вежди, защото тия същите, които цитираш, чакат да яхнат народния вот, какъвто и да е.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Яну 21, 2013 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вотът колко ще е народен (и колко дирижиран) не е много ясно, а "хранилката" Козлодуй ще се удължава и ще се достроява, и ще ги храни още много време, колкото и "не"-та да се кажат.
Абе мноо ми се иска 100% недействителни, ама няма как да стане...
Пон Яну 21, 2013 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дали да се развива ядрена енергетика? Повечето хора изобщо не знаят какво означава ядрена енергетика. А какви ще са нещата след 20 г. и дали това ще е изгодно за България пък един Господ знае. Има си специалисти, които си мислят, че знаят, нормално е да го решат те.
Другия път ще попитат: "Искате ли да плащате данъци?" и сигурно 90% ще отговорят "не". Да видим кой ще им плаща заплатите тогава.
Пон Яну 21, 2013 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov