ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
? лазерни фенерчета
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
? лазерни фенерчета
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение ? лазерни фенерчета Отговорете с цитат
Някой срешал ли е в интернет информация за използване на лазерни фенерчета за светлинна сигнализация и насочване в планина? Ще ми интересно да прочета малко за това.

Също и дали има някакви ограничения или забрани за използването им? За разлика от обикновените фенерчета, лазерните представляват опасност за зрението и все си мисля, че са забранени в някои страни. Във всеки случай съм чел, че има забрана да се ползват край някои летища, тъй като е имало реални случаи на заслепяване на пилоти от лица светулкащи с лазерни фенерчета срещу самолетите.

Поводът на питането е прочетен въпрос във фейсбук какво може да се ползва за аварийна комуникация, ако изпаднеш в бедствена ситуация на дъното на дълбоко дере. Обикновените радиокомуникации (радиостанция и мобилен телефон) в този случай най-вероятно няма да са приложими - в дълбоките дерета няма радиовидимост към кореспонденти и базови станции. Сателитните телефони са скъпи. Един лазерен лъч към небето има вероятност да се види отдалеч в безоблачна тъмна лятна нощ. Въпросът е дали вече някой реално е ползвал такъв начин на сигнализация в планина.
Нед Юли 17, 2022 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм купувал два типа лазери. Единият е съвсем малък и слаб, червен, заедно с фенерче за ключ. Всъщност електронна показалка. А вторият беше по-мощен, зелен и яко забиваше в облаците. Купих го от един щанд в Халите. Наскоро не съм търсил. Сигурно трябва да се внимава, особено за очите на околните. Преди време писах, че може би не е излишно за бедствени случаи да се сигнализира с такъв лазер SOS в небето. Със сигурност би се видяло от километри. За официални ограничения обаче не знам, освен ако не е като оня руския, дето щял да сваля спътници. Ако намериш някъде, пиши, че внуците ми ги затриха моите.
Нед Юли 17, 2022 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Що пък да не се завреш в някое дълбоко дере, в дън гора тилилейска Smile) .. Някои така разбират планинарството. Завираш се във възможно най-куцото място и после се чудиш как да излезеш Smile
Нед Юли 17, 2022 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, човек обикновено разбира, че дерето е дълбоко и "куцо", след като вече се е заврял в него. А се е заврял, защото е търсил божия път. Ама той не бил оттам... Evil or Very Mad
Нед Юли 17, 2022 7:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сигурен съм, че тези които съзнателно се завират на потайни места дори и не си помислят за лазерни фенерчета. Very Happy

Въпросът е по-скоро доколко на практика може да се разчита на тях.

Аз имам един зелен лазер YG-303, на който пише "max output power < 500 mW". Спокойно биха могли да напишат, че мощността му е по-малка от пет киловата. Математически пак ще е вярно. Свети силно, но не може да пука балони, нито пък пали клечки...

В някоя ясна нощ в полите на Рила ще се опитатам да проверя практически от къде (до къде) се вижда лъча му, без да се пъхам в дерета. Ама ако някой сподели линк към нещо писано по въпроса ще съм му благодарен.
Нед Юли 17, 2022 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вероятно е същият като моя. Петнайсетина сантиметра дълъг, в хубава кадифяна кутийка. Ако си представяш да го използваш от дере, едва ли ше успееш да уцелиш прозорците на пожарната или на полицията. Вероятно по-сполучливо ще е да светиш в небето. Тогава лъчът ще може да бъде проследен. Ама кой ще разбере, че е станало нещо лошо и кой ще реагира - божа работа! Затова вместо лазер - съветът на Калоян: по-далече от бездънни дерета, вълчи ями и прочие входове към ада!
Нед Юли 17, 2022 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Сигурен съм, че тези които съзнателно се завират на потайни места дори и не си помислят за лазерни фенерчета. Very Happy

Въпросът е по-скоро доколко на практика може да се разчита на тях.

Аз имам един зелен лазер YG-303, на който пише "max output power < 500 mW". Спокойно биха могли да напишат, че мощността му е по-малка от пет киловата. Математически пак ще е вярно. Свети силно, но не може да пука балони, нито пък пали клечки...

В някоя ясна нощ в полите на Рила ще се опитатам да проверя практически от къде (до къде) се вижда лъча му, без да се пъхам в дерета. Ама ако някой сподели линк към нещо писано по въпроса ще съм му благодарен.



Това мисля не би следвало въобще да те притеснява. АЗ едно лято спах малко под Водния чал и чалгата отдолу стигаше чак до мен на 2600 метра. Затова че ти ако си вземеш едно, каквото и да е било фенерче, според мен в хубав ден може да си комуникираш и с МКС. Smile
Пон Юли 18, 2022 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Да не забравяме, че лъчът на лазерното фенерче е много тесен и ако не светнеш в окото на кореспондента, или не шариш по стена край него, надали изобщо някой ще го забележи.
От друга страна, дори и обикновено фенерче в ясна нощ и при пряка видимост се вижда доста надалече.
Например, през зимата на 1965 година при своето солово изкачване на северната стена на Матерхорн, Валтер Бонати успешно е сигнализирал на свой приятел в Цермат с помощта на най-обикновено джобно фенерче.
А днешните са много по-мощни.
Сря Юли 20, 2022 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Сигурен съм, че тези които съзнателно се завират на потайни места дори и не си помислят за лазерни фенерчета. Very Happy



Абсолютно!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юли 25, 2022 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Току-що проверихме на практика на какво разстояние се вижда лъч от лазерно фенерче. При неособено ясното небе днес зелен лазерен лъч излъчен от Говедарци бе видян от Плана. Това са 25 километра.

Лазерния лъч от Говедарци бе насочван в посока нагоре и към Рила, т.е. в обратна на Плана посока.

На практика това означава, че ако си в много дълбоко дере или на дъното на пропаст, излъчен нагоре лъч от лазерно фенерче може да бъде видян от населено място на 20-тина километра от дерето. Остава да има кой да гледа и правилно да разбере какво означава този светлинен сигнал.
Пет Авг 26, 2022 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Би могъл да предава SOS. Зеленият лазер, който е доста силен, насочен към небето, се вижда от десетки километри. Те самите облаци са на километри височина. Проблемът обаче е, че местоположението на източника не може да се установи. Вижда се зелено петно в облаците, а началото на лъча?
Пет Авг 26, 2022 12:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Току-що е направен втори опит с хора, намиращи се приблизително на километър под хижа Мусала и слизащи на челници към Боровец. Разстоянието от мен до тях е към 11 километра. Лазарният лъч бе насочен малко над горната станция на лифта Ястребец. Имам видимост на там и виждам крайната станция.
Лъчът не бе забелязан.

Небето днес е ясно и няма облаци. За разлика от миналия път лазерния лъч няма от какво да се отрази и може би затова остава невидим за страничен наблюдател.
Може и челниците да пречат...

Резултатът до тук е 1:1 т.е. може да се види, ама може и да не се види.
Опитите продължават.
Съб Авг 27, 2022 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не мога да си намеря зеления лазер. То какво ли мога да намеря вече... Ако знаеш къде продават, ще си купя нов.
Съб Авг 27, 2022 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Моят съм го купувал преди много години от пазара в Илиянци. Магазинчето бе вляво, като се влезе през главния вход. В самото начало, може би третото. Оттогава досега обаче е минало много време и вероятно всичко се е променило.

Моделът YG-303, заедно с многобройните си клонинги и ментета, е доста популярен и предполагам, че още го продават там. Вероятно има и много по-добри.

За играчка става. Иначе по-скоро за добро, отколкото за лошо, не е особено мощен. Както вече казах не пука балони и не пали клечки Smile
Нед Авг 28, 2022 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, сигурно и спътници не сваля! Cool В Илиенци никога не съм ходил. Моя го купих от един щанд в халите. Продаваха всякакви военни принадлежности - ножове, дрехи, фенери и пр. Сега едва ли го има, но ще потърся наоколо. Сега гледам в мрежата, има всякакви оптически устройства в магазини на бул. "Черни връх". Ще взема да се разходя. Чета дори за 5000mW, който наистина пали кибрит и пука балони. Не очаквах такова оръжие да се продава! Има и по 500 mW, които бият на 10 km. Видях обаче бинокъл за 115 лв. с увеличение 90 (!) пъти. Е па това сигурно е менте! Такива и в НАСА нямат. А пък какви прожектори предлагат... на диви цени.
Нед Авг 28, 2022 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov