ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Страх от височина.....
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Страх от височина.....
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
rain написа:
Истинският страх от височина не се преодолява.


Абсолютно подкрепям.
Също е и с някои други физиологични дадености, които се тренират(подобряват) само до към 15%. Иначе училищата за летци нямаше да правят физически изпит, да ги въртят и да видят как ще се представят.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 26, 2013 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение както би казал Фройд... Отговорете с цитат
meco puh написа:
...............................
...............................................................
..............................................................
Катерачите, според мен рискуват до краен предел. Нямат чувство за страх или го преодоляват, някак си.

Kато по този начин ,,избиват,, или компенсират комплексите си ,по отношение на други житейски ситуации.

Други избират други начини:
пр.Croc

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Пон Авг 26, 2013 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Re: както би казал Фройд... Отговорете с цитат
баир_будала написа:
Kато по този начин ,,избиват,, или компенсират комплексите си ,по отношение на други житейски ситуации.

Други избират други начини:
пр.Croc


Хе, да сравняваш катеренето с алкохолизма... Shocked Ще ме извиняваш, ама...

Сигурно има и такива, дето избиват разни неща, но далеч не е общовалидно. Най-малкото в риска търсиш нови предизвикателства, ако щеш - нови начини да се направиш на кайма. Говорим и за личностно развитие, за нови знания и умения, за такива неща. Коренно противоположни на примера ти.

п.с. аз не катеря, или по-точно - почти не катеря, не ме бива, обаче подобно сравнение и констатация, че катерачите са комплексари, са най-малкото нелепи.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Авг 26, 2013 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ognedishasht



Регистриран на: 29 Сеп 2009
Мнения: 249
Местожителство: Мордор

Мнение Re: както би казал Фройд... Отговорете с цитат
баир_будала написа:
meco puh написа:
...............................
...............................................................
..............................................................
Катерачите, според мен рискуват до краен предел. Нямат чувство за страх или го преодоляват, някак си.

Kато по този начин ,,избиват,, или компенсират комплексите си ,по отношение на други житейски ситуации.

Други избират други начини:
пр.Croc


Катерач, който няма чувство за страх, е мъртъв катерач. Гарантирано, и то много скоро.
А теорията за "комплексите" е доста куца. Никой нормален човек не залага живота си, за да "избива" или "компенсира" нещо си, а огромното мнозинство от катерачите са най-нормални и обикновени хора. Просто разликата в приоритетите на двете неща е твърде голяма. Много приказки са изприказвани по темата ЗАЩО, но по моето скромно мнение най-точен отговор е дал господин Мелъри, колкото и безсмислен да изглежда. По всичко личи, че хората (или поне по-добрата част от популацията, дръзвам да предположа) има някакъв ген за борба и преодоляване на това, което се смята за невъзможно. Убеден съм, че до голяма степен точно този ген е превърнал човечеството в господстващ биологичен вид, така че, макар несъмнено ползата от него в личен план да е много спорна, в обществен такъв е съвсем безспорна.
Пон Авг 26, 2013 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
...oh,wait.. аз поизместих темата и я обективизирах. Sad Хората ,които имат "тези" умения и високи достижения не се борят със страха си по пътечките на Купена,примерно.. Laughing Laughing Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пон Авг 26, 2013 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Re: както би казал Фройд... Отговорете с цитат
ognedishasht написа:
По всичко личи, че хората (или поне по-добрата част от популацията, дръзвам да предположа) има някакъв ген за борба и преодоляване на това, което се смята за невъзможно. Убеден съм, че до голяма степен точно този ген е превърнал човечеството в господстващ биологичен вид, така че, макар несъмнено ползата от него в личен план да е много спорна, в обществен такъв е съвсем безспорна.


Вчера или онзиден ми попадна един брой на NG, в който имаше статия точно за въпросния ген Rolling Eyes
Сега обаче не откривам из нета нищо по темата.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Авг 26, 2013 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Re: както би казал Фройд... Отговорете с цитат
Gamina написа:
баир_будала написа:
Kато по този начин ,,избиват,, или компенсират комплексите си ,по отношение на други житейски ситуации.

Други избират други начини:
пр.Croc


Хе, да сравняваш катеренето с алкохолизма... Shocked Ще ме извиняваш, ама...

Сигурно има и такива, дето избиват разни неща, но далеч не е общовалидно. Най-малкото в риска търсиш нови предизвикателства, ако щеш - нови начини да се направиш на кайма. Говорим и за личностно развитие, за нови знания и умения, за такива неща. Коренно противоположни на примера ти.

п.с. аз не катеря, или по-точно - почти не катеря, не ме бива, обаче подобно сравнение и констатация, че катерачите са комплексари, са най-малкото нелепи.

И като се направиш на кайма ,как точно ще се развиеш личностно?

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Последната промяна е направена от баир_будала на Пон Авг 26, 2013 3:43 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Авг 26, 2013 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
ще ме караш да се обяснявам сега надълго и нашироко... нямам предвид буквално да се направиш на кайма... а да търсиш следващото предизвикателство, което хипотетично може да те докара до такова състояние. Работата е да не го допускаш.
Измислянето на автомобили, които са все по-мощни и развиват все по-висока скорост е същата работа.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Авг 26, 2013 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
ще ме караш да се обяснявам сега надълго и нашироко...
....................................................................................................................
..........................................


С какво точно ?

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Пон Авг 26, 2013 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
с въпроса си Wink

_________________
www.summitsweb.com
Пон Авг 26, 2013 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tskostov



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 46
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: както би казал Фройд... Отговорете с цитат
баир_будала написа:
meco puh написа:
...............................
...............................................................
..............................................................
Катерачите, според мен рискуват до краен предел. Нямат чувство за страх или го преодоляват, някак си.

Kато по този начин ,,избиват,, или компенсират комплексите си ,по отношение на други житейски ситуации.

Други избират други начини:
пр.Croc


Аз мисля, че не гледаме на това по правилния начин - наистина трябва да разграничим "избивачите" на комплекси, от хората със солидна подготовка за дадено нещо... Не може да се прави сравнение, например с едни двамца, които четох преди време тук във форума, които бяха пуснали на дълго и широко клипче, на което показват как точно се качили на Злия зъб (хора без никаква катерачна подготовка), с човек, които от "ам-найсет" години, се катери по 3 часа, 6 дни в седмицата, човек, който преди да предприеме даденото предизвикателство, го е минал два пъти с въже, че да е сигурен в това, което прави... Няма база за сравнение - ЕВАЛА НА МОМЧЕТО, ЗА ПОСТИЖЕНИЕТО! Това си е ПОСТИЖЕНИЕ, а не "ИЗБИВАНЕ НА КОМПЛЕКСИ"...
Вто Авг 27, 2013 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Хайде сега пък да заклеймим за комплексари всички, който не са професионалисти Rolling Eyes

Искали да се качат хората на Зъба - качили се, не са се пречукали - браво. Човек трябва да може да поема известни рискове и без да "го е минавал три пъти с въже", като е с ясното съзнание, че може да му е за последно. Няма как да се обезопасим от всичко, нито пък да тръгваме на някъде само след зверска подготовка.
Аз съм на твърдото мнение, че човек трябва сам да си причини някакви рискови неща в рамките на собствения си толеранс, без да критикува другите, ако тяхната граница за приемлив риск е по-висока или по-ниска.

_________________
www.summitsweb.com
Вто Авг 27, 2013 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tskostov



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 46
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Хайде сега пък да заклеймим за комплексари всички, който не са професионалисти Rolling Eyes

Искали да се качат хората на Зъба - качили се, не са се пречукали - браво. Човек трябва да може да поема известни рискове и без да "го е минавал три пъти с въже", като е с ясното съзнание, че може да му е за последно. Няма как да се обезопасим от всичко, нито пък да тръгваме на някъде само след зверска подготовка.
Аз съм на твърдото мнение, че човек трябва сам да си причини някакви рискови неща в рамките на собствения си толеранс, без да критикува другите, ако тяхната граница за приемлив риск е по-висока или по-ниска.


Явно не съм разбран - аз също обичам риска, бил той премерен или не чак толкова! Не заклеймявам никого, просто казвам, че има разлика, от това да тръгнеш някъде на собствена отговорност, като рискуваш всичко, до това, да знаеш точно какво правиш - както е момчето за което е темата! За това казвам, че няма база за сравнение! И все пак не оправдавам безсмисления риск, колкото и да е привлекателен или поне, не трябва да се представя като геройство! Wink
Вто Авг 27, 2013 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tskostov



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 46
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Хобито, което всички толкова обичаме - планинарството, може да бъде опасно нещо, когато не си сигурен в себе си и във възможностите си!
Вто Авг 27, 2013 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Разбира се, във всичко е така Smile

Съгласна съм, че е безсмислено да се прави такова сравнение. Но все пак в очите на направилия го си е геройство, още повече когато го е направил не съвсем подготвен. Може да е пълна глупост за тези, които го оценяват пред компютъра, но за него си е постижение.

От друга страна опита и подготовката по никакъв начин не са застраховка - примери колкото щеш. Колкото по-опитен ставаш, толкова повече вдигаш летвата, накрая може да се окаже, че си я вдигнал твърде високо, или пък обратното - някоя дребна нелепост да ти коства живота.

_________________
www.summitsweb.com
Вто Авг 27, 2013 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov