ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком - Емине лято 2013
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 33, 34, 35  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком - Емине лято 2013
Автор Съобщение
jeffpitters



Регистриран на: 15 Яну 2013
Мнения: 78

Мнение Отговорете с цитат
И аз искам да го мина , но най-вероятно няма да имам толкова свободно време , така че обмислям някакъв половинчат вариант , да кажем до Добрила с лека чупка покрай вр. Амбарица и от там към Сопот , след което към София , така че е възможно да се присъединя за половината път Smile
Пет Яну 25, 2013 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Ние с жената май ще правим Емине-Котел. Това е един от най-атрактивните и неизконсумирани участъци в Балкана според мен. Ходил съм на етапи там, дори наскоро. Няма такава природа тук /е не се среща често де/.
Пет Яну 25, 2013 6:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз и колегата с който ходим редовно също имаме сериозни планове за това лято, като сме готови с план по дни, с екипировка, дори още това лято прогонихме доста отсечки от Ком- Емине, както и плануваме Май, Юни и Юли- до средата да прогоним още отсечки преди тръгването. Хем физ. подготовка да е на ниво, хем да изпробваме плана по дни дали е във възможностите ни.
Плануваме през Майските празници да тръгнем от Емине, че по-високото може да има още сняг а и ще е студено,така за 5 дни ще се запознаем може би с най лошо маркирания участък до Котел.
През Юни планираме за 2-3 дни да се пуснем от Ком, че никой от нас не е ходил толкова на запад в Стара, и като се има в предвид,че Централен балкан го познаваме отлично (все пак сме от Пловдив и повечето еднодневни и двудневни излети са ни в него) ще сме подготвени добре само здраве да има. Laughing

Така както го описах, май ние ще правим Ком- Емине един път и половина това лято Laughing Laughing Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс

Последната промяна е направена от peca на Съб Яну 26, 2013 9:40 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Яну 25, 2013 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
тони-голфа



Регистриран на: 15 Яну 2013
Мнения: 6
Местожителство: гр.Несебър

Мнение Отговорете с цитат
привет! Аз също бих желал да направя един К-Е, евентуално с групата на Мечо пух, но живея в Несебър, и лятото имаме доста работа, ще видя как да си организирам
Съб Яну 26, 2013 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
тони-голфа написа:
привет! Аз също бих желал да направя един К-Е, евентуално с групата на Мечо пух, но живея в Несебър, и лятото имаме доста работа, ще видя как да си организирам

Мислех да сме от двама до четирима. Но защо да разсърдя някого. Хайде, колкото сме толкова. Само времето за преминаване - от 18 -до 22 дена. Който бърза - напред, който е по-бавен - изостава назад.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Съб Яну 26, 2013 1:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
тони-голфа



Регистриран на: 15 Яну 2013
Мнения: 6
Местожителство: гр.Несебър

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
тони-голфа написа:
привет! Аз също бих желал да направя един К-Е, евентуално с групата на Мечо пух, но живея в Несебър, и лятото имаме доста работа, ще видя как да си организирам

Мислех да сме от двама до четирима. Но защо да разсърдя някого. Хайде, колкото сме толкова. Само времето за преминаване - от 18 -до 22 дена. Който бърза - напред, който е по-бавен - изостава назад.

Мечо пух, за времето , колкото повече, толкова по-добре, щото и аз не съм много млад 50г. Преди 20г. вървях много, но сега не трябва да гоним рекорди
Съб Яну 26, 2013 1:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:

И второ, гледам, че доста хора имат намерение да го минават в рамките на 12-14 дни. И аз ако тръгна пеш, ще го искам за толкова Laughing , така че ги разбирам, но имайте предвид и опита на другите, а той е: 1) През 80-те години група опитни и дисциплинирани перничани с тежки раници опитват да го минат за 10 дни, успяват за 11, но не спят повече от 3-4 часа на денонощие, отделно дето половината време ги вали дъжд (минават го в началото на юни); 2) През 2006-та Георги Маджаров (Гьоко)го минава за 12 дни, но почти не почива, спи по 4-5 часа нощем, а на едно място се и вози (Кипилово-Котел); 3) През 2010-та, ако не се лъжа, Валентин Киров със сина си и племенника си го минават за 13 дни, но и тримата са активни спортисти, макар и момчетата да са още деца.
Просто искам да кажа, че ако не сте доказано в състояние да минавате пеша по над 50 км на ден по пресечен терен, плановете ви да минете КЕ за 12-14 дни са обречени на сигурен провал.


Според мен абсолютно всеки може да го мине за 18 дни. Вярно, че го казва човека, който се влачи 23 дни по Пътеката, но като махнем пътя първия и последния ден, единия ден и петте следобеда, които почивах, чисто ми се получава горе-долу толкова. А и аз знаех, че разполагам с минимум три седмици и бях спокойна, но ако бях притисната от времето със сигурност щях да се постарая повече. Все пак кучето скача според тоягата. Wink
А ако човек си е направил труда да отиде на няколко двудневни похода в Стара планина преди това, хем за тренировка, хем да разучи маршрута, мисля че е нормално и едно 16 дневно минаване т.е. 10 работни дни отпуск, което не е толкова стресиращо за работодателите. Естествено тогава пък човек трябва да си измисля други пречки за да не тръгне Wink Laughing

Ето тук видях и друг организиран поход освен този на БФТ:
http://www.bgtrekking.com/events/event/kom-emine-19-06-14-07/
Не е реклама, нямам нищо общо с тази фирма, просто реших да го споделя.
Все пак е по-добре човек да отиде така, ако има възможност, отколкото изобщо да не отиде.
Единствено датите не ми се струват удачни, заради дъждовете през юни Confused

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Яну 28, 2013 4:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
... А и аз знаех, че разполагам с минимум три седмици и бях спокойна, но ако бях притисната от времето със сигурност щях да се постарая повече. Все пак кучето скача според тоягата...[/url]

Обикновенно това "старание" , след 5-6 дена кара повечето да се отказват от похода. Казвам го от личен опит. Бяхме 5 мъже и едно момиче на 19 г.(тренирана лекоатлетка). От голямо старание, да го минем за 14 дни, момичето бе осакатено и от Котел хвана автобуса за Разград. Бързахме заради туристическия събор на Леденика, където беше и Т.Жижков.(1987 г.) Кучето бяга според тоягата, но по пътя се спира да си лиже раните.
Права си, може да се мине и за 15 дни, но трябва да си добре трениран. Може и без да си, но трябва малко да се повозиш(може и на катър Smile ) или да направиш няколко почивни дни, и да ги извадиш от общото време. Oops

Хареса ми този поход.
Mariana1000 написа:
...Ето тук видях и друг организиран поход освен този на БФТ:
http://www.bgtrekking.com/events/event/kom-emine-19-06-14-07/
Не е реклама, нямам нищо общо с тази фирма, просто реших да го споделя.
Все пак е по-добре човек да отиде така, ако има възможност, отколкото изобщо да не отиде.
Единствено датите не ми се струват удачни, заради дъждовете през юни Confused

С такъв поход е приятно, мога да тръгна, ако не се возят. Второ избрали лошо време. Но понякога и Юни е сух месец.
Дните са 24, много са, но ги разбирам. Между тях ще има туристи, които тепърва ще прохождат, да не ги отказват. Ще има и възрастни хора. Трябва да има и такива походи, за всякакви хора.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Яну 28, 2013 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
[quote="meco puh"]
Mariana1000 написа:
... А и аз знаех, че разполагам с минимум три седмици и бях спокойна, но ако бях притисната от времето със сигурност щях да се постарая повече. Все пак кучето скача според тоягата...[/url]

Обикновенно това "старание" , след 5-6 дена кара повечето да се отказват от похода. Казвам го от личен опит. Бяхме 5 мъже и едно момиче на 19 г.(тренирана лекоатлетка). От голямо старание, да го минем за 14 дни, момичето бе осакатено и от Котел хвана автобуса за Разград. Бързахме заради туристическия събор на Леденика, където беше и Т.Жижков.(1987 г.) Кучето бяга според тоягата, но по пътя се спира да си лиже раните.
Права си, може да се мине и за 15 дни, но трябва да си добре трениран. Може и без да си, но трябва малко да се повозиш(може и на катър Smile ) или да направиш няколко почивни дни, и да ги извадиш от общото време. Oops
Да и аз съм съгласен с Мечо!Когато говорих с ZCEZ.. за продължителността на похода,той ми каза"Ако вървим така,както през ония 4 дни по билото на Стара Планина,на първата седмица и сме умрели"Значи трябва да си ходим равномерно,без изсилвания.Или както казваме на латински"Festina lente"-бързай бавно!

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Пон Яну 28, 2013 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Малиии, 750 лв, че това са си 3 минимални заплати в тая държава, бе!... Sad Явно организираният туризъм не е по възможностите (финансовите) на всеки...
Пък ние, бедняците, ще си го минаваме неорганизирано, па и с колело, че е по-бързо Laughing Миналото лято всичко, цифром и словом, ми излезе 88 лв Laughing
Пон Яну 28, 2013 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
За 2013 съм запланувал две задължителни ходения по части от пътеката.
Едното е около Байряка през пролетта с групата за разчистване и премаркиране, а другото Миджур - Ком: там не съм бил, а за 2014 имаме план Миджур-Емине. Ако тук се организира група, може да съчетаем ходенето по Западна Стара планина и после на изток, до където ми стигне отпуска.

---

Тези "организатори" ми се виждат несериозни или по-точно лошо подготвени "търговци":
- Смешно е да сбъркаш Върбишки проход с Хаинбоаз /преход Котел-Вонеща вода/
- Хижа Луда Камчия отдавна е частна собственост и не приема туристи.
- Нощувка в хижа Мургаш Laughing
- Сериозни отклонения хижа Паскал, хижа Вежен
- И съвсем не на последно място: 750 лв.!!!! За 20 нощувки от по 10-12 лв. /не включват храна и обратен транспорт/

__

Относно времето за преминаване, темпото и продължителността на преходите.
Ами според мен това е доста индивидуално и от тук идват противоречията в групата, която в голям процент от случаите се разпада...
Нека подходим така:
Времето за преминаване е около 170 часа
значи 17 дена по 10 часа ходене е нормалното преминаване ..
Пон Яну 28, 2013 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Малиии, 750 лв, че това са си 3 минимални заплати в тая държава, бе!... Sad Явно организираният туризъм не е по възможностите (финансовите) на всеки...
Пък ние, бедняците, ще си го минаваме неорганизирано, па и с колело, че е по-бързо Laughing Миналото лято всичко, цифром и словом, ми излезе 88 лв Laughing

Прав си, никога не мога да отделя толкова пари.
Организаторите може и да са прави - Храна ще подсигурят, хижи и легла ще подготвят, багаж ще возят, туристи ще возят... Това е за заплати около 1000 лева. А с 200 лева пенсийка - палатката на гърба, ще се возя на два крака, но ще го видя Балкана целия - от Ком до Емине.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Яну 28, 2013 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа:
За 2013 съм запланувал две задължителни ходения по части от пътеката.
Едното е около Байряка през пролетта с групата за разчистване и премаркиране, а другото Миджур - Ком: там не съм бил, а за 2014 имаме план Миджур-Емине. Ако тук се организира група, може да съчетаем ходенето по Западна Стара планина и после на изток, до където ми стигне отпуска.


За Западния Балкан може да скалъпим някаква комбина. Аз съм се нацелил в един 4 дневен преход Връшка чука-Петрохан.

Иначе тази "оферта" и на мен куца ми се вижда, само като видях по кое време мислят да тръгват. Според мен се губи много от магията Ком-Емине в едно организирано минаване. Щом епизодичен планинар като мен успя да го мине миналата година смятам, че всеки би могъл. Въпрос на мотивация.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Яну 28, 2013 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
тони-голфа



Регистриран на: 15 Яну 2013
Мнения: 6
Местожителство: гр.Несебър

Мнение Отговорете с цитат
Мечо пух, привет! И на всички планинари в форума ! Според мен , за такъв дълъг маршрут като К-Е, хората не трябва да са повече от 4-5 човека, защото всеки е с различни въжможности и темпо. Например преди няколко години, с мой приятел ходихме до х.7-те рилски езера (новата), преспахме, и на сутринта в 9ч. тръгнахме по маршрут - х. 7-те Рилски езера - (нагоре през всичките езера) х. Иван Вазов - (надолу по река Дупнишка бистрица), до село. Бистрица, за около 10ч. Това е доста труден преход, ако някой го е минавал, знае, моя приятел му блокира кракът на края, и беше казъл за такива преходи не ме търси повече. Иначе преходът е определен за 12ч. Медали не получихме, така че, аз споделям мнението на Мечо пух - около 20 дни за нормално, това е по 35-36км. на ден. Мечо пух какво ще кажеш? А за идването - преговарям с жена ми, че тук при нас е "Ден година храни", да се оправя сама, но незнам още.
Вто Яну 29, 2013 1:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
тони-голфа написа:
...аз споделям мнението на Мечо пух - около 20 дни за нормално, това е по 35-36км. на ден. Мечо пух какво ще кажеш? ...

Тръгваме на планина за удоволствие, разбира се малко трудно. Ако кажем за по-малко от 20 дни, удоволствието преминава към мъка, както при твоя приятел. Разбира се няма да се отказваме и от по-малко време за преминаване, но не на всяка цена. Най-добре е с двама или трима. Аз обаче вярвам, че и ние също ще бъдем толкова. Rolling Eyes Отначало пружините се навиват, но когато наближи времето на тръгване се отпускат толкова много, че става невъзможно ползването им. Smile Има трудности. Нали виждаш, сключването на споразумение и подписването на мирния договор в къщи е също проблем. При мен е по-лесно. Тактика. Изтърсвам го в последния момент и след седмица тръгвам че да няма време за размисли и търкания. Ако е до три дни, казвам го в деня на тръгването, все едно същия ден е взето решението.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Яну 29, 2013 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 33, 34, 35  Следваща
Страница 3 от 35

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov