ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
БАТЕРИИ и ЗАРЯДНИ УСТРОЙСТВА
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
БАТЕРИИ и ЗАРЯДНИ УСТРОЙСТВА
Автор Съобщение
grizzlofob



Регистриран на: 12 Сеп 2014
Мнения: 14

Мнение Батерии за GPS приемник Отговорете с цитат
Здравейте, от известно време ползвам Garmin 66s. Купувам си обикновени алкални батерии, чиито живот не е особено дълъг. На третия час използване започва да излиза едно досадно съобщение, че „това не са най-добрите батерии и че е по-добре да се ориентирам към NiMH батерии“. Действително употребата на еднократни обикновени батерии е неикономична и неекологична, затова искам да намеря по-трайно и добро решение. Разбрах, че Garmin предлагат тези батерии https://garmin.bg/nimh-baterii , които позволяват директно зареждане на устройството чрез USB. В магазина обаче нито можаха да ми кажат колко горе-долу зареждания са предвидени за тези батерии, нито по колко часа средно издържат. Да не говорим, че на батериите имаше маркировка 11/18 – продавачката не знаеше дали това е дата на производство или срок на годност, или нито едно от двете. Някакви съвети?
Благодаря!
Нед Сеп 22, 2019 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз от Лидъл си бях купил зарядно със зарядни батерии и вече 3 години ги ползвам изключително доволен съм.
Батериите си карат 3 дни през Лятото без проблем, 62CSX ми е машинката доволен съм и от Варта и едни GP Английски.
Не във всяка хижа има ток който можеш да ползваш за да зареждаш през приемника, за това си вземи едно зарядно и 2 комплекта зарядни батерии и готово с теб ще имаш ток за 6 дни постоянно ползване Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Сеп 22, 2019 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм с etrex 30 и ползвам батерии eneloop pro 2500mAh на Panasonic. Дават им 500 цикъла на заряд. Има ги в магазините за черна техника и фотостудията. Също може да се поръчат и on-line. Комплект от 4 батерии е около 45-50лв. Най-добре е да си вземеш комплект 4 батерии + зарядно.
Пон Сеп 23, 2019 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vencil



Регистриран на: 08 Апр 2012
Мнения: 31

Мнение Отговорете с цитат
LADDA https://www.ikea.bg/products/lighting/chargers-batteries/batteries/ladda-akumulatorna-bateria-4-br-v-k-t/70303876 или ENELOOP https://techmag.bg/eneloop-4xaa-box-azpabua60154010?search=Eneloop другото просто не си заслужава. На ENELOOP им дават 2100 заряда и половината да са верни повече от доволно е. За LADDA се твърди че са брандиран ENELOOP за Икеа (не знам), аз лично използвам и двата модела и като че ли не правя разлика но.... Уловката е че дългият живот на батериите зависи от качественото зарядно, и то струва пари ама се изплаща сравнително бързо.
Пон Сеп 23, 2019 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
grizzlofob



Регистриран на: 12 Сеп 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за съветите.
Поздрави!
Пон Сеп 23, 2019 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: Батерии за GPS приемник Отговорете с цитат
Малко встрани, ама не съвсем. От два дни имам и Garmin 66s. Забелядах, че ако на дисплея му се показва нещо батериите наистина се изщощават много бързо. При включване на режим "Пестене на батерията" нещата се подобряват (екрана гасне автоматично), но пък при фабричните настройки се случва неприятен страничен (д)ефект - GPS-ът спира да записва трак. По тази причина днес останах с половин трак. Батериите паднаха, сложих го на пестене на батерия и записът на трака спря.

Ако в менюто "Записване" -> "разширени настройки" -> "Записване на пътуване" се настрои на ВИНАГИ, май нещата се оправят. "Май" защото още не съм го изпробвал в реални условия.

В "Екран" -> "Режим на подсветка" освен "Пестене на батерия" = включено, съм сложил и "Продължителност на подсветка" една минута (аз съм малко бавничък). Това ми върши работа и смятам, че доста ще удължи живота на батериите.

Както казах, имам GPS-а от два дена и тези мои мнения не са много проверени на практика.

Ако някой има опит и препорък в областта оптимално пестене на батерии с удоволствие ще ги прочета.

grizzlofob написа:
Здравейте, от известно време ползвам Garmin 66s. Купувам си обикновени алкални батерии, чиито живот не е особено дълъг.
...
Някакви съвети?

Нед Дек 01, 2019 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Батерии за GPS приемник Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Ако някой има опит и препорък в областта оптимално пестене на батерии с удоволствие ще ги прочета.

Добре е човек да се увери, че всички функции, които не използва в даден момент, са изключени. Конкретно в 66s, освен другите неща, е съществено да са спрени WiFi-то и Bluetooth-a. Аз обикновено държа изключени също GLONASS/Galileo, EGNOS и компаса.

Препоръчаният от Garmin режим на пестене на енергия е т.нар. "Expedition mode", при който обаче се записва едва по една точка в минута в траклога, екрана е съвсем изключен (не само подсветката му) и са орязани разни други функции.

grizzlofob написа:
Здравейте, от известно време ползвам Garmin 66s. Купувам си обикновени алкални батерии, чиито живот не е особено дълъг.

Преди месеци случайно видях едни NiMH батерии в Lidl с марка "TRONIC ENERGY ECO". Kапацитетът им е 2400 mAh, времето за зареждане -- 7 часа с ток 480 mA. Оказаха се доста добри в топло време с 66s и дори бих си взел още от тях когато пак ги видя. За много студено време най-добрият избор си остават литиевите батерии.

Преди малко попаднах на едно много подробно нашенско сравнение на различни марки и модели батерии (включително и презареждаеми):

http://anrieff.net/batterytest/index_bg.html

Интересно е да се отбележи, че по съотношение цена/качество всред презареждаемите АА и ААА батерии най-добри са именно Tronic EnergyEco. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Дек 01, 2019 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Батерии за GPS приемник Отговорете с цитат
vedrin написа:
...
Преди месеци случайно видях едни NiMH батерии в Lidl с марка "TRONIC ENERGY ECO". Kапацитетът им е 2400 mAh, времето за зареждане -- 7 часа с ток 480 mA. Оказаха се доста добри в топло време с 66s и дори бих си взел още от тях когато пак ги видя. За много студено време най-добрият избор си остават литиевите батерии.

Преди малко попаднах на едно много подробно нашенско сравнение на различни марки и модели батерии (включително и презареждаеми):

http://anrieff.net/batterytest/index_bg.html

Интересно е да се отбележи, че по съотношение цена/качество всред презареждаемите АА и ААА батерии най-добри са именно Tronic EnergyEco. Smile

Потвърждавам за тези от Лидл.
Коментирани са - вече 7-8 години ползвам такива.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Дек 02, 2019 7:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Реалният капацитет на лидълските батерии е около 2100мАh. За парите си са много добри, определено.
На студ не съм ги пробвал.
Пон Дек 02, 2019 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Аз ги ползвам на тримера за бръснене лидълските и също съм много доволен. За 7лв 4 батерии е повече от перфектна цена. Следващия път обмислям да купя и за челниците. Ей така да има.
Пон Дек 02, 2019 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Реалният капацитет на лидълските батерии е около 2100мАh. За парите си са много добри, определено.
На студ не съм ги пробвал.

И аз така...Има обаче два вида - едни със зелени бои оцветени - които са по-малко mAh и едни с червено - те са по-добри откъм трайност. Сравнявах ги с един прехвален енелоп и се държаха завидно добре.
А аз истински студ - литиеви трябват.
Пон Дек 02, 2019 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...един прехвален енелоп

А те наистина ли държат на студ, както пише по рекламите или е фишек? Питам за истинските, не за ментета.

Иначе и аз имам 2 комплекта лидълски и ги сменям на GPS-a вече няколко години.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Дек 02, 2019 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
А те наистина ли държат на студ, както пише по рекламите или е фишек? Питам за истинските, не за ментета.

Един скорошен тест на AA BK-3MCCE 1900mAh (White), произведени в Япония:

https://tinyurl.com/yx58bsej

Последните две графики най-долу са с резултати от измерване при -20 °C. Изглежда работят криво-ляво при ниска температура, с по-нискo от обичайното напрежение и по-малък от обявения капацитет.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 02, 2019 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlio70



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 140
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Обърнете внимание на тези https://www.ikea.bg/products/lighting/chargers-batteries/batteries/ladda-akumulatorna-bateria-4-br-v-k-t/70303876
Има много изписано за тях в нета.
От лидълските съм купувал и от комплект не след дълго едната е заминала.И от двата вида - обикновените NiMh и от тези дето запазват голяма част от заряда си до 1 година.Иначе са добра алтернатива да.Определено си струват 7-те лева.
...............
РЕВЮ - http://budgetlightforum.com/node/47233
Сравнение между различни марки,модификации и капацитети http://lygte-info.dk/review/batteries2012/CommonAAcomparator.php


Пример:

Пон Дек 02, 2019 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
vladofff написа:
...един прехвален енелоп

А те наистина ли държат на студ, както пише по рекламите или е фишек?


Аз ползвам някакви такива (черни) в етрекс целогодишно - може би най-студените условия са били -10/-15 градуса , без вятър и не е имало проблеми.
Вто Дек 03, 2019 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща
Страница 13 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov