ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пирин 15-17 юли 2008
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Пирин 15-17 юли 2008
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 307
Местожителство: София

Мнение Пирин 15-17 юли 2008 Отговорете с цитат
Здравейте, най-накрая успях да намеря време и за Пирин и естествено си направих перфектната разходка...
Във вторник сутринта поехме с кола заедно с Вангел, Калина и Бошулеца. Крайната цел беше хижа Предел, до която стигнахме сравнително бързо. Благодарение на приятели на Вангел автомобила беше закаран в Банско, където трябваше да се върнем по предварителния план. Така в 11:42 ч. поехме в посока вр.Пирин. В началото ходенето ни спореше и се придвижвахме значително бързо, въпреки тежките раници. Последваха проблеми с едната раница, прехвърляне на багаж и като цяло забавяне. Започна един несвършващ наклон в гората, който определено ни взе от силиците. Малко преди 15:00 ч. стигнахме до една поляна, където знаехме, че е последното място с вода. Използвахме това и направихме една дълга почивка с хапване, като не пропуснахме разбира се да си напълним поизпразнените шишета. Времето още от хижата беше ту слънчево ту облачно и тука на поляната даже ни попръска малко. Беше ясно обаче, че няма връщане назад и затова бързо продължихме напред. Скоро излезнахме в циркуса под вр. Пирин и захапахме стръмния склон по просеката между клека. В 18:56 ч. доволни стъпихме на върха, където обаче нямаше възможност да се насладим на гледки, заради мъглата, която беше обхванала Пирин. Драснахме по някой ред в тетрадката и поехме по посока следващия връх по билото - вр.Плешки. Естествено тука започнаха интересните неща. По пътеводител от 1988 г., който носех със себе си разстоянието между вр. Пирин и вр.Плешки се изминава за 30 минути????. Обаче, или ние нещо объркахме, в което се съмнявам, или пътеводителя е сгрешен. Мъглата стана гъста, започна да се стъмва, а ние продължавахме да се движим по билото. Преминахме през няколко чучки, но до вр.Плешки не успяхме да стигнем. Така следвайки каменни пирамидки стигнахме до място, където преценихме, че е най-добре да се опънат палатките. Вятърът беше доста силен и това беше трудна задачка. Северно от нас се очертаваше в мрака голям масив и предположихме, че именно това е вр.Плешки. Въпреки че опънахме палатките на възможно най-равното място то аз почти не успях да мигна заради къмъните върху, които се бях настанил с шалтето си. Цяла нощ не спря да духа, очертаваше се лошо време и за деня. Сутринта излезнах за малко от палатката и освен силния вятър имаше и гъста мъгла, което беше причина за решението да лежим поне докато се проясни. Така успях да подремна някоя и друга минута и се събудих от силна светлина в палатката, което можеше да значи само едно - слънцето е пробило. И наистина така се оказа, Слънчо правеше някакви опити да ни зарадва. Използвахме момента и събрахме набързо палатките, след което поехме отново към билото нагоре. Това дето се извисяваше над нас според мен наистина беше вр.Плешки още повече, че Даутов връх вече се виждаше недалеч от нас по основното било. Аз и Бошулеца тръгнахме да катерим върха, който се състои от няколко скални масива отделени един от друг с клекови пространства. Ние стигнахме до най-високия и след няколко снимки се върнахме на основната пътека. Преминахме през безименен връх и скоро след това излезнахме на премката между Даутов връх и Каменишки връх. Мъглата ту падаше, ту се вдигаше, но все пак успяхме да зърнем Даутово езеро. Тук отново се разделихме като аз и Бошулеца тръгнахме да катерим Даутов, а Вангел и Калина слезнаха да търсят вода надолу. Събрахме се отново на Премката, където бяхме оставили раниците и потеглихме към Каменишки връх. Отсечката от Каменишки връх до вр.Бутин е доста интересна заради жандармите, които се преминават. Има две три места, където е хубаво да се внимава повече, още повече ако сте с тежки раници. На вр.Бутин бяхме точно в 16:00 и успяхме да се насладим на гледките, които се откриваха към карстовото било. Бързо слезнахме на Суходолския превал откъдето захапахме склона на вр.Разложки суходол. Тука вече късмета с видимостта ни изневери и падна мъгла. Движехме се по ръба отгоре, но определено липсата на гледки ни попречи да разберем коя чучка с какво име е. Сега като прегледах стари снимки и постинги си поизясних донякъде ситуацията. Ще се радвам ако и вие споделите нещо по въпроса. От превала тръгнахме директно нагоре като минахме през две чучки, свързани с премка между тях. За мене втората и по-висока е вр.Разложки суходол. Оттам започна стръмно изкачване на голям масив, на който билото започна да се разширява. В началото на този масив имаше чучка с пирамидки, а на пет минути друга чучка с изкривен кол на нея. От този кол надолу билото стана доста по-широко и излезна на место, където се отделя пътеката за хижа Яворов. Там имаше и табелки и според мен това е Каменитишки превал. Въпросът е коя от двете чучки тази с изкливения кол, или тази с пирамидките е Каменитица. Така в мисли и разсъждения неусетно стигнахме до вр.Баюви дупки, който определено нямаше как да сбъркаме, още повече , че видимостта се пооправи малко. Минахме тесния ръб и в 18:35 ч. бяхме на заслон Кончето. Там имаше едно момче Илко, а по-късно дойдоха и трима словаци. Мъглата се беше вдигнала и се насладихме максимално на хубави гледки. След бързо хапване се мушнахме още по-бързо в чувалите и се отдадохме на заслужен сън.
На следващата сутрин оставихме словаците да спят и тръгнахме по ръба в посока вр.Вихрен. Минахме последователно през безименен връх, Бански суходол, Кончето, като времето беше перфектно и всичко, което се виждаше беше уникално. Както беше казал Павката колко малко му трябва на човек за да бъде истински щастлив. Така бях аз тогава - Вихрен, Каменица, Муратов, Синаница...не искам да пропусна някой, но и не мога да ги изредя всичките, които достигаше погледа ми. Не ме бива за поет и няма как да ви опиша всичко което чувствах в този момент. Просто УНИКАЛНО. След Кончето обиколихме Кутелите и малко преди 11:00 ч. бяхме на премката. Там с Бошулеца и Калина си оставихме раниците и тръгнахме към Вихрен. Вангел и Илко обаче продължаваха натоварени, тъй като са решили да обикалят до неделя. Качихме върха за около 30 минути, като горе се засякохме с група от около 10 човека. Направихме си не една и две снимки и след като се разделихме с двамата си спътници тръгнахме обратно към премката. За съжаление вече нямаше да има "нагоре", а само "надолу". Идеята беше Бошулеца да хване маршрутката от Бъндерица и да докара колата горе за да не бием изтощителния път от хижата до Банско. Затова и той като най-бърз от нас тръгна надолу през казаните. Ние с Калина се засякохме на премката с три момчета, които ни заведоха на една поляна над Големия казан, където се насладихме на толкова редкия и красив еделвайс. Преминахме с доста бавно темпо през казаните и в 15:20 ч. бяхме на хижа Бъндерица. Скоро Бошулеца дойде с колата и след задължителните бири и скара потеглихме към София.
Надявам се спътниците ми да пуснат снимки - има какво да се види.
Това е от мен. Бъдете здрави!!!
Жоро
Пет Юли 18, 2008 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много хубаво ходене Жорка! Жалко че времето не е било не е било с вас в голяма част от маршрута. Въпросът кой връх е Разложки суходол и кой е Каменитица е много мътен и разтеглив. Мисля да не се спирам сега на него, че ще стане сложно. По телефона докато бъбрихме ползвах имената така, както са дадени в картите, иначе съм на друг акъл. Cool

Айде, чакаме снимките да зяпаме.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 18, 2008 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kkalina



Регистриран на: 10 Авг 2007
Мнения: 21

Мнение снимки Отговорете с цитат
ето малко снимки от мен
http://picasaweb.google.bg/kk7507/1517
Пет Юли 18, 2008 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Бързала си като си надписвала снимките. Cool

Не ме сдържа за една мънинка забележчица. Предел се казва хижата и местността, а не ПределА Wink Rolling Eyes

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 18, 2008 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ръкопляскания
1 година май те нямаше по тез места, а Wink
Все пак кажи на хората, че "Бошулеца" е псевдонима на Илия, да не се чудят какво е туй име Very Happy
Времето може да е било лошо, но в такова време пак стават забележителни снимки Very Happy
Пет Юли 18, 2008 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
kkalina



Регистриран на: 10 Авг 2007
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Бързала си като си надписвала снимките. Cool

Не ме сдържа за една мънинка забележчица. Предел се казва хижата и местността, а не ПределА Wink Rolling Eyes

да бързах, благодаря ще го поправя
Пет Юли 18, 2008 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Калина, ти кое наричаш Джангала на тази снимка?
http://picasaweb.google.bg/kk7507/1517/photo#5224294670714682226
Пет Юли 18, 2008 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
kkalina



Регистриран на: 10 Авг 2007
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
въх, пак съм бързала Oops
Пет Юли 18, 2008 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
kkalina написа:
Speedy написа:
Бързала си като си надписвала снимките. Cool

Не ме сдържа за една мънинка забележчица. Предел се казва хижата и местността, а не ПределА Wink Rolling Eyes

да бързах, благодаря ще го поправя


Важното е, че ходенето е станало, пък текстовете на снимките лесна работа.Smile

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 18, 2008 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kkalina



Регистриран на: 10 Авг 2007
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
страхотно ходене беше...още не мога да повярвам, че го направих Shocked
Пет Юли 18, 2008 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Мараба Жоре

Мисля да направя подобно ходене другата седмица, според времето обаче. Жалко,че не сте имали видимост - дупките вляво са страховити. Защо сте проточили качването толкова дълго - 7 часа? Нещо ви е задържало ли? Можеш ли да ми опишеш подробно стеснението след връх Пирин посока връх Плешки, както и стесненето след Каменишки връх? Клекът по билото проходим ли е?
Пет Юли 18, 2008 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kkalina



Регистриран на: 10 Авг 2007
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Мараба Жоре

Защо сте проточили качването толкова дълго - 7 часа? Нещо ви е задържало ли?

да аз Crying or Very sad
Пет Юли 18, 2008 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
kkalina написа:
dido написа:
Мараба Жоре

Защо сте проточили качването толкова дълго - 7 часа? Нещо ви е задържало ли?

да аз Crying or Very sad


Very Happy Croc
Пет Юли 18, 2008 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 307
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Дидо, относно забавянето обяснението е, че направихме почивка от 47 минути на поляната с водата. Освен това в гората на два, или три пъти губихме марката, а на всичкото отгоре едната раница се скъса. Определено Калина се движеше в добро темпо, тъй че не е тя причината. Долу на хижата имаше табелка, на която пишеше, че връх Пирин е на 6 часа. Ние го взехме за 7 часа и 14 минути и то с тежки раници. Ако извадиш голямата почивка и другите дребни забавяния то определено щеше да се включим в шесте часа. Естествено ако си без раница, или поне с лека такава може и да го докараш за по-малко време.
За стеснението след връх Пирин няма да мога да ти помогна много, тъй като движехме само и изцяло по пирамидки. Мъглата беше кофти и затова се бяхме оставили на тях. Но определено не е нещо опасно, но е доста трудно за придвижване, тъй като се редуват камъни и клек и скоростта рязко намалява. Много искам да се върна там при хубаво време и да видя всички върхове от връх Пирин нататък. Така ще разбера къде сбъркахме, ако въобще сме сбъркали за да се забавим толкова за вр. Плешки. Със сигурност има два безимени върха след Пирин, като единият е много близо, но за съжаление не успяхме да го снимаме. Малко по-нататък аз се отделих и изкачих една чучка, за която мислех, че е Плешки. Мислех така защото за малко в нашата посока се видя огромен масив, за който предполагах, че е Даутов. Оказа се, че чучката е безимена, а масива -вр.Плешки.
Що се отнася до маршрута след Каменишки връх, то определено има две, или три места, където трябва да се внимава, тъй като се минава над доста стръмни пропасти по много тясна пътечка. Иначе веднага след върха си има пътечка обозначена с пирамиди, която минава през висок и средно нисък клек. Тя върви буквално като слалом между клека и при аварийни ситуации може да се приютиш на завет. Излезнеш ли на склона пред вр.Бутин вече нямаш никакви притеснения. Билото става широко и проходимо, като дажи има и много стара колова маркирока, състояща се от няколко стълба.
С това мога да ти помогна, ако ти трябва нещо друго драсни.
Поздрави!!!
Жоро
Пет Юли 18, 2008 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 163
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Екстра сте походили; и мен ме влече на към тоя район но ще е малко по-натам.
Едно питане към вр. Пирин откъм Предела ли е по-кратко или откъм Сенокос и в какво състояние са пътеките?

Поздрави,
Радо
Пет Юли 18, 2008 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov