ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Хан Тенгри - пътепис
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Хан Тенгри - пътепис
Автор Съобщение
jeffpitters



Регистриран на: 15 Яну 2013
Мнения: 78

Мнение Отговорете с цитат
Браво , чудесно написано и доста смело изпълнение
Чет Яну 31, 2013 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Освен другото, много увлекателно пишеш! Интересно четиво.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Яну 31, 2013 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
zahri-emin



Регистриран на: 22 Май 2010
Мнения: 70
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
ZCEZBPM написа:
....

Off Topic
Ами аз ще си позволя да ти отговоря. Very Happy
Имам няколко пиезо запалки, за които съм дал бая пари.Факт е, че всичките се бъгнаха без кой знае какво ползване, дори и в нашите планини.Две PRIMUS(новия и стария модел), една SILVA, една 'дето уж се ползвала от американската армия....
Всичките нещо се счупиха и спряха да работят, след почти никакво ползване.Не бих разчитал на такова огниво в сериозна ситуация.
Обикновените запалки си работят до 5600 метра.По-нагоре просто не съм ходил. Very Happy Ясно е, че поради изброените прични, човек трябва да разчита единствено на кибрит.Естествено, че налягането е една от причините.Само споменавам, че на 5500 метра, който е пушач е на голяма далавера.Поради липсата мна кислород, една цигара гори към 20-тина минути.Икономия...... Wink


Не съм пушач но отвреме на време и особено когата съм на някой връхчец и се любувам на гледки ми харесва да пуша .
Това ще е ацки кеф. Много интересен факт Smile
А на моммичето какво да кажа като нямам думи. Красиви места и много тръпка.Браво! Wink
Чет Яну 31, 2013 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Криси написа:
Благодаря Smile
Няма въпроси, значи всичко е ясно. (Другият вариант е да няма въпроси, защото нищо да не е ясно: ).


Сериозно - как стоят нещата с последствията от тези неприятни случки с кражбите ? Това едва ли е толкова безобидно , че да не предизвика някакви ответни действия ?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Чет Яну 31, 2013 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
И понеже стана дума за Денис Урубко - ЕТО два-три реда инфо за него ..... Като изключим 14-те осемхилядника без кислород, което постижение вероятно е по силите на много българи( но им липсва малко реклама Laughing ) , обърнете внимание на секцията с рекордите Shocked - тази машина мачка 3242 метра денивелация(от 2400м до 5642м) за 3часа 55минути и 58секунди ! Това не беше ли времето за качване до хижа Левски от Карлово Rolling Eyes ?......

п.с. В уикито се споменава и за въпросната нощувка на Тенгри Smile. Той този връх си го качва по-често, отколкото аз ходя на кръчма Very Happy.........

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пет Фев 01, 2013 12:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, Урубко е машина. И това не е случайно естествено- професионални алпинисти са, тренират почти всеки ден и ходят на експедиции постоянно.
За българите и осемхилядниците няма да коментирам.

За кражбите по лагерите- аз не го очаквах и никой от познатите ми в България не беше попадал в такава ситуация.
Конкретно на нас храна и газ не ни достигаше само на връщане.
Не сме яли нищо на Лагер 2, нямахме и газ. За мен беше много неприятно, Евгений не го усети, или поне не го показа. Но тогава си помислих каква съм "Кифла в космоса" и как ако сега започне да вали сняг и останем блокирани заради лавините в Бутилката до ден-два ще започна да се изкушавам да взема храна и газ, които не са наши. Не знам дали бих го направила и не искам да разбирам.
Никой в лагера не призна да е бедствал и да е взел нещо чуждо, така че предполагам става въпрос за чист егоизъм и тотална липса на морал. Иранецът, който крадеше храна на Лагер 1 не се беше качвал на Лагер 2 и 3. Който го е направил е разчитал, че няма да има последствия, защото няма да е ясно кой е- по маршрута има около 50 души от два различни лагера.
Руснаците като цяло са научени да помагат на жените във високата планина, дори когато не е лесно да помогнеш. Това с липсващите провизии и инвентар ги ядоса.
Тръгнах си на другия ден след като слязохме в Базов лагер и не знам дали са разбрали кой го е направил.
Не ми беше приятно да си го спомням, но след като съм го написала ще го добавя в разказа.
Пет Фев 01, 2013 7:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Todor написа:
...
Тази дума, която означава "обелка от семка" не беше ли скарлупа?

Скорлупа на руски е черупка.


Това несъмнено, но имам предвид, че се ползва на жаргон за влачене на излишен товар... хора, които не им е там мястото Smile... случайно присъстващи с една дума.

Това за запалките е много интересно - преди няколко години на вр.Ботев метериологът ни покани на чай и пробвах да си запаля цигара /още пушех Smile/ с пиезо запалка - не работеше. Тогава той ми даде неговата с камъче и каза да не се притеснявам, като се махна от върха и моята пак ще работи. Наистина така се получи и до сега нямам обяснение за случая.
На Кавказ се налагаше да паля 2 сдвоени клечки от кибрита. Ако палех само 1 тя просто издимяваше без да се възпламини. Това може да е било и от влага някаква. С пушенето там си беше зор - бая трябваше да опъваш Вартата за да гори Smile
Пет Фев 01, 2013 9:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Аспарух



Регистриран на: 19 Яну 2012
Мнения: 65

Мнение Отговорете с цитат
Супер пътепис! А за сланината - това за пръв път го чух от руски еверестаджия (за украинците си е нещо привично).

_________________
Планински зимен пътеводител
Пет Фев 01, 2013 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Slavi I.



Регистриран на: 02 Фев 2011
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Браво, радвам се че успях да чуя презентацията ти на живо.
Пет Фев 01, 2013 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Криси написа:

За българите и осемхилядниците няма да коментирам.


Написах това в контекста на ТАЗИ тема Smile ...........
Още един въпрос и спирам да те тормозя Smile - ще драснеш ли 2-3 реда за представянато на екипировката ти(дрехи и обувки) ? Не е най-важното в този пътепис, но би било интересно(полезно) за всички .

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пет Фев 01, 2013 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
Криси написа:
Благодаря Smile
Няма въпроси, значи всичко е ясно. (Другият вариант е да няма въпроси, защото нищо да не е ясно: ).


Сериозно - как стоят нещата с последствията от тези неприятни случки с кражбите ? Това едва ли е толкова безобидно , че да не предизвика някакви ответни действия ?


Не знам как стоят нещата с последствията, но и при мен на Пик Ленин в Памир изминалото лято се случи същото.
Спускайки се от върха, при втори лагер имаше изчезнали две палатки и екипировка на иранска експедиция (явно някои им има зъб на тази нация). Но дори и в нашата палатка беше тършувано - слава богу, разминахме се само с малки липси на храна.
Добре че вече бях приключил, та прибрах останалата ни храна и екипировка и се спуснах надолу.
Та така - хора разни, свят широк ! Wink

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Съб Фев 02, 2013 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За екипировката- в раздел "Цената" съм написала какво съм си купила. Това е екипировка за осемхилядник, а не за стандартен седемхилядник. Тенгри е много северен и ме посъветваха да съм с такава, което беше правилно.
Някой ме попита какво съм носила на Аконкагуа- екипировка за нормален седемхилядник. Колкото повече пари имаш, толкова по-хубава екипировка си купуваш. За Аконкагуа нямах много пари, така че няма защо да препоръчвам това или онова. Двойните обувки са задължителни, ако не искаш да си рискуваш пръстите. И много хубави ръкавици.

Защо някой може да има зъб на иранците се разказват легенди.
Иранското правителство насърчава височинния алпинизъм и финансира хора, които дори не са планинари. Те са много амбициозни и не ценят и собствения си живот, още по-малко пък този на другите.
Със смях са ми разказвали за група от петдесетина иранци, тръгнали за Ленин (седемхилядник за "начинаещи"- ако имаш желание и не допускаш грешки се качваш). Само един успява да се качи, двама умират, а останалите петдесет купонясват в Базов лагер заради успешната експедиция.
Доколкото разбрах после иранците, които спасихме са били първите, които са успели да се качат на Тенгри.
Сигурно има и нормални ирански алпинисти и подобни случки са им много неприятни. Жалко.
Пон Фев 04, 2013 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
"...не човек а жУлязУ!"тва не е човешко и ти не си човек,ве!
АФЕРИМ,АШКОЛСУН,МАШАЛА,ЕВАЛА!-както се казва на чист български език Very Happy
Пон Фев 04, 2013 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Че не съм човек се опитват да ми внушават от малка, ама аз не вярвам.
Това са си съвсем нормални неща- "нормално" е нещо, което смятат за нормално много хора, нали така?
Сложих и един "Послепис" след разказа, посветен на "нормалните" неща. Пълно е с такива, така че сигурно ще продължа да го допълвам... Smile
Вто Фев 05, 2013 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
cho



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 89

Мнение Поздравления ! Отговорете с цитат
С удоволствие чета твоите пътеписи!
От Малък змей вече ставаш истински такъвSmile
Бъди здрава и продължавай да ни радваш с постижения
и споделени изживявания!

До среща!
Чет Фев 07, 2013 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov