ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Да разчистим Върбиш - Риш ?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Да разчистим Върбиш - Риш ?
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък поставям оценка 7 по шестобалната система, защото свършихме повече работа, отколкото първоначално бяхме предвидили, например премаркиронето последния ден, макар и не на цялата отсечка си беше свръх плана Smile
Да не говорим колко дървета прехвърлихме, направо можем да засрамим околните горски стопанства Wink
Не мога да се стърпя да не пусна пък две снимки Wink
Миналото лято пътеката от Байряка към чешмата:

Тогава вървяхме покрай нея в гората, а сега се върви нормално:


Разбира се този участък от КЕ винаги ще си бъде проблемен, едно заради това че ако се тръгне от Върбица е доста дълъг, друго че не е посещаван често и пътеките обрастват.
Ето какво е било началото на август миналата година на разклона с пътя към с. Риш:

Пътя се пада вдясно, а дървото с табелата вляво. Растенията са високи почти колкото нас, пътя изобщо не се виждаше, така беше обрасло всичко. А там дори няма къпини, които са голямо бедствие около Байряка.
Затова Тито е прав, трябва да се знае че вече е проходимо и маркирано, защото една пътека се поддържа от хората, които минават по нея. Дори двама човека да минат, пак се отъпква и си личи, а какво остава за 20?
Както и бих помолила всеки който минава, ако има половин час резервно време и не е много изморен при Голям и Малък Дебелец да спре, да свали раницата и да премести няколко клона. Smile

Най-много ме е яд, че не се видяхме за по-дълго с хората от другата група, но и това ще стане някой ден, сигурна съм. Също така ми се искаше да мина и разстоянието от горния край на сухото дере до Голямата нива за да разуча и тази отсечка, но явно ще остане за следващото Ком - Емине Wink
Митко, това дето сте махнали табелата в долния край на сухото дере е много добре. Само не разбрах дали сте маркирали пътя от долния край на дерето до горе, или само сте преместили стрелката по серпентините колкото да има ориентир? И какво стана с пътеката, която Мечо искаше да маркира? Question

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Апр 23, 2013 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

Митко, това дето сте махнали табелата в долния край на сухото дере е много добре. Само не разбрах дали сте маркирали пътя от долния край на дерето до горе, или само сте преместили стрелката по серпентините колкото да има ориентир? Question


От долния край на сухото дере като се продължи по пътя се достига до горният му край по серпентините. В този участък има 3 разклона на които сме поставили марки ето така:

На един от тези разклони поставихме и старата табела. Друго нищо не сме цапали по тези пътища защото това не е основната пътека и да не бъркаме хората. По подобен начин маркирахме по кръстовищата до беседките.

Mariana1000 написа:

Най-много ме е яд, че не се видяхме за по-дълго с хората от другата група, но и това ще стане някой ден, сигурна съм.

Точно този ден трябва да уточним! Става дума за чевермето. Аз предлагам 1-2 юни. През май са избори, празници и отработвания.... Имам и идеи за интересни маршрути из Сливенската планина, докато се върти агънцето. Например може да изкачим най-високият връх в източна Стара Планина, да отидем до няколко скални феномена, пещери или с по адвансед колегите да се почекнем по Сините камънаци ....



Mariana1000 написа:

И какво стана с пътеката, която Мечо искаше да маркира?

Тази тема не можах да се въздържа да не я коментирам. Поне не я започнах аз.
ТАКАВА ПЪТЕКА НЯМА!!!!
Мечо иска да се секат напряко серпентините, доколкото разбрах и да прекарва ново трасе.
Като се събрахме двете групи и докато си говорихме, той взе стрелки C7 и тръгна нагоре.

Ето какво видяхме ние на връщане:


Това дърво е срещу правият ъгъл на червената следа /края на серпентините/:


Някои от групата искаха да махнат С7-цата, но категорично се възпротивих - само заснех мястото и поставих 2 доълнителни марки в източна посока по пътеката. Нека той обясни за какво става дума....
Стрелката на същото дърво пак той я рисува през 2011, дали в неделя /21.04.2013/ като е минал от там е променял нещо??? Засега знае само той!
Вто Апр 23, 2013 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа:

Mariana1000 написа:

И какво стана с пътеката, която Мечо искаше да маркира?

Тази тема не можах да се въздържа да не я коментирам. Поне не я започнах аз.

Е, хайде сега, ще се въздържаме. Никой няма да се обиди като е за общото благо, а е наложително да се изясни какво точно сме направили. Хората трябва като прочетат тук да разберат горе-долу какво е маркирано и откъде да гледат да минат. Иначе какъв е смисълът - ходили, рязали, мацали и най-накрая да не стане ясно нищо. Колкото по-подробно опишем какво сме направили, толкова по-добре. И снимките помагат, аз като минавах и на доста места си казвах - а, това съм го виждала във форума или в еди кой си пътепис. За човек с визуална памет ще е от полза.

Мечо, нали ще опишеш с няколко думи какви знаци си поставил по твоята пътека? Smile

W_sjankata, възможно ли е да пуснеш тук трака от неделя до Ришки проход, защото с изключение на 200-те метра паднали дървета под Големия Дебелец вървяхме точно по маркировката. Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Апр 23, 2013 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Ето и моето мнение... Отговорете с цитат
Доста от нещата, които се случиха през дните на разчистването станаха по малко странен /разбира се в най- положителния смисъл/ за мен начин, но пък спомена за крайния резултат ме кара да се усмихвам до края на деня. Какво е странното ли? А кое ли не беше? Започвам с начина, по който се запознах с Цецо. Чухме се предната вечер и уговорихме 7:30ч. за измъкване от Софето. Нагръбвам „парахода”/Парагона/ порядъчно натъпкан с храна за 4 дни, резервни обувки, палатка и…и…. и се изнесох на удобно за Цецо място, за да не бавя организацията и зачаках…. По едно време докато убивам времето в разговор с Котката как ако никой не дойде… той звъни. Връщам обаждането, а тоз ме подкарва:
-Абе, х-м, ъ-ъ, ама не знам как да ти кажа, абе аз, ние, ъ-ъ.., то-о….-рязко качих адреналина, надигнах козинката замязах на ричбек и прекъснах мънкането:
-Как да ми кажеш, как? Казвай направо!
А той пак:
-Ъ-ъ, абе извинявай, то...- сега разбрах, че имаме пробив в системата и няма да я бъде организацията с идеална цел и последва прекъсване от негова страна:
- Бъзикам се, до пет минути съм при теб.
Очаквах да дойде с някой очукан джип, а до мен спря лъскава HILUX. Нов въпрос бе породен в онова зад очите ми- не разбрах защо не даде да натоваря багажа отзад в специалния отсек . Спомена за някакъв специален товар и каза да мятам раниците на седалката. До багажа се метнах и аз. С Цецо бе и Вени- младо, силно и кадърно момче, което освен, че може да разчиства много дървета за малко време, след което да направи по около 1000 коремни преси за предястие, се оказа, че е и хабилитиран инструктор по cross fitness.
Последва тривиалното и не кратко пътуване, което обаче бе разнообразено с едно приятно запознанство. На кафепаузата разбрах какво е специалното нещо в багажника. Това беше Караман - перфектна и на вид, и на възпитание немска овчарка.
Та... за пътуването казах. Стигнахме Риш и си казахме по едно мараба с чичо Мехмед. Под вещото му водене хванахме черния път, който с леки авто- запънки ни откара в света на левурдата. Горе на разклона поемайки по марките на запад разбрахме две неща- 1. е те тук е чудото, с което трябва да се борим, и 2. че някой се опитва да се бори с това. А... е те сега разбрах, че в лицето на Цецо съм се срещнал с човек чиста порода професионал във всяко отношение.То не бе неколко палатки се събираха в неговата, то кала, то резачка, ръкавици, каска, антифони,аптечки. Малко по-рано нагази Тойотата здраво и не и остави избор- тя трябваше да стигне максимално близо до Водата. Какво е Водата? За мен все още беше някакво си място с вода. Кой да знае, че там точно е бивака на родата- Стефан и кака, и на Йосарян. Това бе мястото, през което следващите дни щях да мина ненам си колко пъти?
Йосарян трябваще да ходи на работа и с родата ходихме да го изпратим. То Fiat-а си беше почти до Риш. Но нали в него бяха табелите от БТС и боята барабар с четките, та си струваше разходката. Гледките- да не обяснявам- почти залез, обзорно, ... Ползвах повода да взема координатите на чешма на около 3-5 мин. от билото /ще я видите на трака/. Изглежда като да тече през цялата година, но не е проверено. Съвета ми в името на всички е, ако има минаващи от там юли или август да си починат за споменатите 3-5 мин. и да проверят. И да споделят!, ако обичат.
И кат стигнах мястото, където се разелих с Цецо и компания какво да видя? Кадафи да беше жив щеше да завиди за шатрата, огъня, гърненцето в него и всичко, което нашия осовен логистик бе надовлякъл, разстановил и организирал. Чудо, Чудо- сите Билла, Карфур и другите ги беше изкупил и дал на всеобщо разположение. Та и бобец на гърне къкреше, салатката чакаше, а на всичкото отгоре Мечо ни срясна, че ако не злоупотребим с НЕГОВАТА огнена вода, щял да я хвърли иначе?! Ай сакън?!? Да не ни е чавка изпила ъкъла? Потрудихме се да не ни постигне таз злокоба и нея, та и другите вечери. Колкото и да се старахме не успяхме, но Пуха бе спокоен- пием от неговата ракия. Абе човека си държи на нещата- нема лабаво. Така на финала искаше да маркира нещо, дето успя да ме убеди, че е прав да го направи. Ма тоя Митко? Откъде се появи тоя?- то да каже всеки връх да катерим? М-м. Заканих се да го видя тоя Митко, дето ядосва Мечока и си устоях на думата. След ТРИ дни на Работа, ядене, пиене и спане най- накрая го видех! Ми той Митко като Митко?! Какво му се нервеше толкова Мечо не разбрах, ама то те така сме мъжете- се си ги мерим- накрая важното е, че на всички ни е най- голем, та мирясвме и продължаваме да правим на кой каквото му е приятно.
Следва ден 2. Цецо извади тежката артилерия- немската техника с българската сила юнашка ни доведе до най- ниската точка на по- южната, а и всъщност и по- вярна пътека. И решихме, че и ние сме хора, а и с тез темпове щяхме да "отнемем възможността" на другата /Митковата/ група да свърши по нещичко, та ха наобратно. И пак ГУЛЯЙ. Ма какво да ви кажа? На планина тръгнали, а все едно са на тимбилдинг с всички екстри- пейки около масата, а-а и МАСА, столове- пънове, топло, манджа, та даже и Мечо Пух- GPS- хакер някакъв. Извади няква красива и подробна карта на неговото GPS (абе техничар) , дет BGMauntines да и завиди, па ни ориентира кое кое къде е и накъде е. А иначе благодарение на всички тез екстри и в тази приятна компания ясно е как неусетно минава времето до лягане. Аз си поседях до огъня още около час, както си му е реда, туфнах некой друг тутун, и гмур в CAMP-а, моя приятел.
На сутринта /ден3/ се затвърждава мнението ми, че милион пилета точно на разсъмване обсъждат некви ама много важни неща, и няма как да продължиш да се правиш на заспал, допиканто, кафе- естествено бара на Цецо го предлага, и пак в джунглата. Него ден дори не ядохме. За какво да ядем като е толкова готино да напредваме? Магично е усещането, че правиш нещо добро. Наистина толкова се бяхме увлякли в това, което правим, че дори подминали Байрака и стигнали до къде по-човешки уастък не се спирахме. Не се спряхме и поне да хапнем заедно с групата на Митака. Не! Не бяхме гладни, но искахме... Искахме да направим и още, и още. Та нали сега сме тука. И така кой "Ван Гог", кой "Пикасо" хванахме четките и табелите и газ назад. Газ ли казах? Газ- колкото можем. А то беше до Водата- бивака на Стефан и Яница. Пак е нещо! Дет се вика дебелата работа я махнахме, остана гъдела. И пак разбор- всички предоволни. И как не? Некъв неземен ад заприлича на човешки рай. Некви непознати излезнали на планина стават приятели завинаги. Но най- важното в цялата работа е да има, а вервайте ми ИМАШЕ ОРГАНИЗАЦИЯ. Поклон и благодарности на Цецо, че е това което Е! Да, без другите нямаше да стане! Благодаря за изживяването! Да - още има готини ХОРА! Евала! Пак ми се доспа...

Защо не ме подсетихте, бе? Щях да забравя. Време е за политика, за избори. По почина на един виден КАРАТЕСТИС /демек каратист/ скромно казано произведохме нова МАГИСТРАЛА, по която да движи матриала. Ха сега ди я видим БТС- групата? Как сега ще го организират извозването на редовия гласоподавател, опс КОМ- ЕМИНЕЕЦ между Върбиш иРиш???? За да го направят ще им е неоходима нова доктрина!?! Иначе учасъка е "ДЕ ЛУКС". Хак да им е. От сума ти години не са минавали цялото КОМ- ЕМИНЕ и заради този до оня ден непроходим участък. Е сега вече не е така!

Ден 4. Нова възможност- ще продължим до Ришки проход. Боята не стигна. За червено ползвахме и спрей. Къде къде по- неплътно и по- разтичащо се, и по- нетрайно става. Но все е нещо. Не е просто нещо- минато, освежено и понатъпкано. Участъкът с падналите дървета след разклона за Риш е вярно около 300 м. Следва перпендикулярен надясно завой на Пътеката. Таке че минете го в дясно от падналите дървета и като набарате нещо като път след 10-15 мин. дебнете, пък и да не дебнете ще уцелите марките. А те са много! Много са, защото спора в "родата" не стихваше. ??? За какво говоря? Х-м?! Тия дни се запознах с едни хора,сякаш родили се, за да спорят /да не кажа да се карат/:
-Ама како и тук ще намацам, ама и тук, и тук!
И нищо, че и Мечо е мацал. Ще мацаме и ние...
И така докат мацалото сфърши. После газ, че бехме дали мъжка дума да сме на прохода в 12:00, че Вени имаше некъв важен баскетболен мач от 17:00.
И тука пак кеф!!!! Тръгнахме заедно и свършихме заедно. Караман водеше Цецо, за да ни покажат последните няколкостотин метри. Добре,че ни ориентираха, та не уцелихме шорткъта на Пуха, но нейсе. Стигнахме "Джипа". И пак на път. Кеф....
Следва кратко продължение:
На следната сутрин не можех дълго да се отделя от матрака. Ох матрака пропит от мириса на любимата КОТО- на дома. Изпълнен бях с нещо- с не знам какво, но бях пълен отново... Не ходих на тренировка. От мен си зависеше никой да не ми "събира света". Не знам как да го кажа, но за мен онзи свят в който бях за пореден път е ..... такъв дето не искам да мога да му устоя...
А аз наистина не искам да мога. И не мога... Може би защото искам да е така
Благодаря Приятели!
Снимки:https://picasaweb.google.com/vangelovvg/RazchistwaneNaRish?noredirect=1
Трака по- натам, като се науча как Oops . Има го.

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Вто Апр 23, 2013 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за страхотните снимки на всички и тези които ще се появят в скоро време,доста снимахте
покажете ги!С тях се връщам отново на Пътеката,не че слизам в мислите си от там.
Сря Апр 24, 2013 8:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
todor__x написа:
Благодаря за страхотните снимки на всички и тези които ще се появят в скоро време,доста снимахте
покажете ги!С тях се връщам отново на Пътеката,не че слизам в мислите си от там.


Ето тук качих малко снимки, за да се похваля на другите си приятели Smile.
Сря Апр 24, 2013 9:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
mikesli написа:

Mariana1000 написа:

И какво стана с пътеката, която Мечо искаше да маркира?

Тази тема не можах да се въздържа да не я коментирам. Поне не я започнах аз.

Мечо, нали ще опишеш с няколко думи какви знаци си поставил по твоята пътека? Smile ...

Засега не можах да маркирам, защото:
Бях с тежка раница, палатка, чувал, шалте, табели, брадвички. САМ, да ковеш ли или да си носиш багажа?
Докато стигна дотам, стана обяд, и се опасявах да изпусна Дидо с превоза.
Не съм се отказал, ще маркирам. Пет пъти ще отида и пътеката ще бъде маркирана. Има 20 минутно стръмно изкачване, но е по-пряка.
Преценете сами:

1)За да минете по билото:
От най-севернатa точка на червения трак(в левия горен ъгъл на снимката) се изкачвате на билото;
Вървите по билото до точка X3;
През X2 се движите до правия ъгъл.
2)По пътеката, която ще маркирам се движите по коларски път до X4 и по стръмно до правия ъгъл.
И накрая, защо да не са маркирани двете пътеки и кой откъдето иска, от там да мине? Още повече, колотуристи по билото не могат да минат.

mikesli написа:
От долния край на сухото дере като се продължи по пътя се достига до горният му край по серпентините. В този участък има 3 разклона на които сме поставили марки ето така:

Защо да се обикалят серпентини по коларски пътища, когато може да се сече направо? От заслона към вр. Ботев по серпентини ли минавате?

mikesli написа:
Mariana1000 написа:

И какво стана с пътеката, която Мечо искаше да маркира?

Тази тема не можах да се въздържа да не я коментирам. Поне не я започнах аз.
ТАКАВА ПЪТЕКА НЯМА!!!!
Мечо иска да се секат напряко серпентините...

Какво значи, "ТАКАВА ПЪТЕКА НЯМА"?
А НЕ МОЖЕ ЛИ ДА СЕ НАПРАВИ? Нима всички пътеки по които вървим са съществували от преди новата ера?
Сега я няма, но ще я има..., само да не ми се пречи, ако не ми се помага.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Апр 24, 2013 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Митко като Митко?! Отговорете с цитат
Добре си ме похвалил Мечо:
"Ма тоя Митко? Откъде се появи тоя?- то да каже всеки връх да катерим? ........най- накрая го видех! Ми той Митко като Митко?!"

Не ми се занимава повече с това - да отговарям на въпроси от сорта "защо не сме маркирали 2-те трасета, та всеки да си избира?" - Shocked Shocked Shocked - Какво да избере като не знае!!!!. Представи си някой да идва от изток и да стигне до това:

Какво ли псуване ще падне....

Или какво означава "Няма такава пътека" - ами означава, че засега наистина няма !!!! Като я прокараш ще има и ще я кръстим на тебе. Явно си решил, и отново ще натикаш колегите в дерето - този път в мокрото дере!!!! Shocked Shocked
Аз ходих достатъчно пъти там, вече знам къде са пътеките и ще минавам по тях!!!!
Сря Апр 24, 2013 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Митко като Митко?! Отговорете с цитат
mikesli написа:
Добре си ме похвалил Мечо:
"Ма тоя Митко? Откъде се появи тоя?- то да каже всеки връх да катерим? ........най- накрая го видех! Ми той Митко като Митко?!"...

Не съм изговарял точно тези думи. Който е цитирал, трябвало малко по-точно. Никога не употребявам "Ма". "Тоя Митко" също не съм казал.
Колкото до пътеката - да, втора пътека ще има. Как ще се казва, не мога да кажа нито аз, нито някой друг. Най-добре, да няма име.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Апр 24, 2013 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ето и трак: https://docs.google.com/file/d/0Byn5L3eF5FbsY2k4dXE2SmQ4dG8/edit?usp=sharing
Дано се е получило, че го правя за сефте.

Мите, думите са си мой.Опитах да се пошегувам. Дано не си съм те засегнал. Все пак ако е така, моля та да ме извиниш. А чичо Мехмед не каза лоша дума за никой и нищо през четирите дни.

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Сря Апр 24, 2013 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Митко като Митко?! Отговорете с цитат
Тази тема с трите възможни трасета достатъчно я дъвкахме и стига спорихте, че най-накрая ще заприличате на "родата", както ни нарече Вангел мен и брат ми Wink
Недоразуменията произлизат от това, че вие, Митко и Мечо, гледате на тази работа като опитни туристи, които познавате пътеките, а ако не ги познавате все ще се оправите. Тя затова маркировката е универсална и се поставя по определен начин, и хората които не знаят да се оправят.
Т. е., ако аз съм един лаик и не съм минавала оттам ще направя следното:
- ако съм умна, ще напиша Ком - Емине в Чичко Гугъл и естествено ще попадна на този форум и ще изчета трите теми тук, включително и тази и когато видя горния знак С7 ще си кажа, "Аааааа, подминала съм отклонинето за билото, но това е пътеката на Мечо Пух, значи мога да продължа или по нея, или по серпентините и пак ще изляза където трябва"
- ако не съм толкова умна ще си карам от начало до края по лентовата маркировка, защото С7 не са част от туристическата маркировка и на мен нищо не ми говорят. Така че ако билният път е маркиран добре, ще мина по него, защото маркировката е по-прясна от тази дето я правихте преди две години.
- ако съм просто неориентирана и глупава ще се забия в някое дере и наистина ще псувам и себе си, и Мечо, и Митко, и прочие маркировачи на общо основание, но засега не можем да направим нищо по въпроса, защото маркировка не се прави толкова лесно, от толкова малко хора и ще ме прощавате - опитни в планината, но неопитни в маркирането. Дано по-неориентираните хора изчакат нещата да станат както трябва, пък тогава да тръгват натам.
- ако съм още по-тъпа вероятността да стигна до Котел е малка и тази дилема изобщо няма да стои пред мен. Wink

А ако искаме все пак да има истински три алтернативни пътеки, които всеки да може да мине, това трябва да стане по правилата - лентова маркировка с боя върху дърветата двустранно, така че да може да се следи лесно и то и на трите пътеки + маркировка за две посоки на кръстовищата по образец 7, така както е на Белия камък под Мургаш. Само че вече положихме доста усилия и никой не може да се нагърби и с това, поне не в близко бъдеще.

Накратко това което написах дотук може да се обобщи с думите: Радвайте се на голямата работа, която свършихме, пък догодина може да идем и да го направим идеално Very Happy Нека остане приключение и зор и за тазгодишните ком - еминейци, та да четем интересни пътеписи после HarHar

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Апр 24, 2013 3:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Ще се опитам да дам обяснение-описание,накратко по маршрута за БЕЗ GPS.
От горското на Елешница до Голямата нива проблем няма по черен път маркиран.
Голямата нива се познава по пейките,а сега и ламинирана информационна табела на дърво над тях.
Пътеката продължава на североизток с изкачване към билото всичко е маркирано.

варианта по сухото дере,по който сме минавали също е маркиран но е по избелял.
отклонението за него е маркирано със стрелка знак в дясно след него на дърво има избеляла марка.
това е другия път,маркиран освен билния.ПО него се стига до дерето,което се избягва по серпентините,
по тях на разклоните също е маркирано със знак стрелка излиза се отново на основната билна пътека.

варианта от Голямата нива на югоизток по асфалта,беседката,обращалото и на горе към другата беседка-
чешмата по склона и на изток Не е маркиран.

В горния край на сухото дере пак на дърво има друга ламинирана информационна табела.
След това варианти вече няма.На изток проблем ще е малкото,късо сухо деренце както разбрах.
може да се заобиколи по думите на Мариана.

ПРи ришкия проход на превала има стрелки и на север това отново е вариант,
по него се излиза малко преди заслона на Хазим горския,по обрасло е но маркирано.
Сря Апр 24, 2013 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
todor__x написа:
... варианта от Голямата нива на югоизток по асфалта,беседката,обращалото и на горе към другата беседка-
чешмата по склона и на изток Не е маркиран....

Вярно, от новата беседка до старата, по пътя има изронване с дълбочина до 80 - 90 см. Така че, моята препоръка е колотуристи да не се излъжат да минат от там. Може, но на бутане.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Апр 24, 2013 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
то там работа имат хора само ако са решили да нощуват на беседките. затова и по "асфалта" от голямата нива до голямата беседка няма марки. на голямата беседка "над чешмата" както обеща чорбаджията, също трябва да има табела. от там по другия път, за който мечо казва че е изровен доста в началото, човек може да излезе на въпросните серпентини и да се върне на билната маркировка. тъй че това не е вариант от самото трасе, а просто разклон към удобно за нощувка място.
Сря Апр 24, 2013 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Първо: Благодаря на останалите участници за интересните разкази, минипътеписа на W_sjankata (Вангел), хубавите снимки и емоции. В тази връзка, ето и моите скромни снимки. Ако някоя снимка по една или друга причина е неудобна, то тя веднага ще се изтрие, вярвам - от всички свалили я.

https://plus.google.com/photos/103551976957584171258/albums/5870105213119620641?hl=bg&partnerid=gplp0&authkey=CJ6Tk4Kw2uWfcA

https://plus.google.com/photos/103551976957584171258/albums/5870126097177252833?hl=bg&partnerid=gplp0&authkey=CLS9o7aCxoOgeg

https://plus.google.com/u/0/photos/111130140910870373971/albums/5870325573267288577

Второ: В една от приключенските книги на Карл Май, които толкова обичах да чета като дете, а и сега понякога, група бандити се чудеха как да избягат от справедливото отмъщение на преследващите ги прерийни ловци. Един от бандитите предложи да се разделят на малки групи или поединично и всяка група да тръгне по различен път, като след известно време отделните групи да се съберат отново заедно. Така преследвачите нямало да знаят по коя диря да тръгнат и щели да се измъкнат. Може би главатарят на разбойниците го наруга и каза, че планът му нищо не струва, тъй като по която и диря да поемат преследвачите, в крайна сметка ще ги открият, тъй като всички дири накрая се събират на едно място.

Основният недостатък на по-горния план на бандитите в нашия случай е нашето основно предимство - всички пътеки се събират! Засега ние направихме достатъчно, за да станат те проходими и задоволително маркирани. Важното е тези пътеки да се поддържат, но тук вече щафетата преминава в горските стопанства, БТС, БФТ и най-вече в бъдещите туристи, които ще минат по тях. Нека и за тях остане малко за довършване, малко за дооправяне и така сладката умора и задоволство от добре свършената работа.

Трето: Сериозен недостатък, както вече неколкократно беше споменато, е липсата на информационни табели, които да запознават неинформирания турист не само с посоката на вървене, но и с имената (а защо не и с легендите) на обектите в района, което би облекчило и РАЗНООБРАЗИЛО този иначе интересен, но продължителен и засега малко скучен участък от Пътеката.

Четвърто: Приятна и ползотворна седмица и почивни дни!
Сря Апр 24, 2013 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 21, 22, 23  Следваща
Страница 15 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov