ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Да разчистим Върбиш - Риш ?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Да разчистим Върбиш - Риш ?
Автор Съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се на всички. Явно думата “клечки”, която ползвах за сравнение, ви е засегнала.

Mariana1000 написа:
Аз лично не вярвам да е по-зле от Байряка.

Аз също не вярвам. Но е достатъчно неприятно.

Mikesli, ти явно си голяма работа, щом знаеш по-добре от мен къде съм ходил, колко съм ходил и какво съм видял.

mikesli написа:
Огромните дървета на изток от Котел, са също толкова големи, както при Байряка.

Добре, че ти каза 30+ метрова бука, че ако аз го бях писал, щеше да писнеш колко преувеличавам и трябваше да вадим шублери да мерим клечките.

Кое според теб е важно: дали съм минал 200, 500, или 1000м. или че на Караиваново хорище вода няма?

Кое според теб е важно: колко съм хиперболизирал или че в района с падналите дървета е нужно двойно повече време и усилия?

Опитах се да бъда полезен, както вие бяхте на мен. Уви, отдавна не бях писал по форуми и съм забравил, че винаги ще се намери някой да си мери клечките и метрите.
Нед Май 19, 2013 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Б Р А В О Отговорете с цитат
Супер сте се справили. Сега всеки е свободен да си избере трасе Smile
Как мислиш Руми - ако сега трябва да минеш от там, кой вариант би предпочела?
Сигурно има значение, дали ще се нощува на хижата. Ако е само за храна, ние лятото останахме много деволни от едно кръчме по надолу в курорта.
Може ли да покажете на картите къде точно са въпросните пътища и разклони? Дали Мечо е направил трак с gps-a?.
Нед Май 19, 2013 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumi_xristova



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
За разклоните по картата мечо би бил по точен, той записа днес трак на пътя по които минахме и координатите на разклоните. Мисля, че ходенето до хижата е излишно. Може да се ходи направо към Елешница.
Нед Май 19, 2013 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Б Р А В О Отговорете с цитат
mikesli написа:
... Дали Мечо е направил трак с gps-a?.

Да, ще пиша за направеното, но по-късно. Никога в живота си не съм се изморил толкова, въпреки че маркираха Тодор_х и Румито, аз аз само гледах GPS. Изкачването на Кара бурун ме довърши.
Преди да съм започнал, отговарям на въпроса ти-предпочитам по билото и само надолу до ГС Елешница.
Почти не съм изключил GPSa, но трак не мога пусна. Нямам такива умения, на младини ме учиха за други хитрини...Ще се разберем с теб, ти ще направиш това. Трак трябва да има, много пеши туристи ще се възползват (колотуристи малко по-трудно).
Получи се дълго, мирише ми на възглавница.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Май 19, 2013 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
..... винаги ще се намери някой да си мери клечките и метрите.

Извинявам се, ако съм те засегнал .... защото явно аз съм този дето мери ....
Повярвай, просто се опитах да узная истината, защото за мен "сухо 500 метра радиус от Караиваново хорище" означава например, че няма вода в Грамадлива река. Ако най-лошият участък, който аз съм минавал покрай Байряка е нищо в сравнение с това, което сте минали покрай Разбойна - повярвай не бих тръгнал от там. А в следващият ти пост се оказа се заобикалят падналите дървета ??? Къде е истината??? Пусни поне трака, без да триеш времената от него и ще се ориентираме, за какво става дума Smile
От точките, които изпрати виждам, че сте били на разклона от Нейково /30-APR-13 11:22:49/ и в местността Чукарите над Котел /30-APR-13 17:43:34/. Нямам идея как ходите и колко сте почивали, но това е с около час над нормалното време за преминаване. Затова се усъмних в апокалипсиса, който описа ....
Пон Май 20, 2013 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Mikesli има право да мери клечките и метрите, защото доста е направил. И то без го афишира по форумите. Ето, освен Върбиш - Риш и табелките "Котел", сега разбирам, че е ходил да чисти миналата пролет и дърветата около Разбойна. Smile
(Подъл човек, не ги казва тези работи дори и като му викаш наздраве, с цел да се напие и да проговори Wink )

planinar, недей се обижда така лесно, защото е важно да има точна информация. Веднага давам пример със същата тази Разбойна. Бях чела точно това, че падналите дървета са много и е трудно да се мине. В резултат на което минахме по алтернативния маршрут по пътя за Кипилово. Дааа, ама се оказа после, че това е единственото място, дето ме е яд, че минах оттам. Sad

Всъщност признавам си и аз се подразних от сравнението. Не че толкова съм направила, то други рязаха клечките, но по принцип ме ядосват разни сравнения. Както една друга тема започна това как Ел Камино е по-трудно от Ком - Емине, пък завърши, че Главния вододел по-труден и от двете. Ако човек е минал всичко това да прави сравнения, ама само по снимки... трудна работа. Но явно ни идва отвътре. Ето и аз не съм виждала дърветата до Разбойна, но си правя извода, че са по-лесни от тези под Байряка Laughing

Така че предлагам planinar да даде трака с времената, ако някой минава скоро оттам дано да направи и пусне снимки и нещата да се изяснят, че доста хора изявяват желание да тръгнат по пътеката в темата Ком - Емине 2013. Smile

П.П. И никой да не говори против Митко, поне докато не изядем чевермето, че ще го ядосаме и хайванчето наистина ще се озове в Тушовица, а ние ще си останем на сух хляб и бистра вода от някое хайдушко кладенче Capitulate

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Май 20, 2013 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Моля. След поредната нападка го приех лично и това ще е последният ми пост по темата. Твърде дребнаво дискутираме и далеч от същественото.

Мисля, достатъчно дъвкахме Караиваново хорище. Уточних, че търсих извора, който някога е захранвал заслона, а не Грамадлива река. Щото за нея разбрах, като погледнах картата в къщи. И това вече го казах някъде. И не ми се обяснява повече колко точно търсих, че е двойно на това, което съм писал. Но не е това важното. Важното е, че не го открих.

Нека да го кажа пак: никога не съм сравнявал трудността на двете места. Няма как да го направя, не съм бил в района на Байряка. На база видяното по снимките ви употребих думата клечки, но явно направих грешка. Извинявам се отново.
mikesli написа:
това е с около час над нормалното време за преминаване

Именно този час разлика е проблема с падналите дървета. И това някъде го бях писал вече.
Ето и малко цитати:
planinar написа:
Tito написа:
Хм, интересно, миналата година хем по тъмно минах от там (до засл. Набожното дърво), но тук-там да имаше някой повален бор и то само в началото като се почне изкачването към Разбойна. Иначе след Котел частта от пътеката обща с пътя на четата на Раковски наподобяваше донякъде ситуацията около Байряка, но е сравнително къс участък и дърветата бяха предимно по-големи буки.

Тито, ние се движихме по твоя трак (Благодаря!) и думите ти затвърждават убеждението ми, че дърветата (огромни букове) са паднали тази зима.

Честно казано, ситуацията с участъка около пътя на четата на Раковски беше песен сравнено с това около Разбойна.


Mikesli, Прати ми на лични ICQ или поща, не желая да спамя повече тук. Ако може и да ми обясниш, как се трият времената в трака, че съм аджамия още.
Пон Май 20, 2013 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
planinar, и аз мисля че поспамихме повече от необходимото. Пак се извинявам, последното, което съм искал е да те засегна. Ако имаш желание качи трака. Повечето хора тук могат да четат такава информация, ще е от полза Smile. А ако ми остане свободен уикенд ще се разходя с GPS, фотоапарат и трион в района.
Колкото за чевермето, Яница - няма назад, няма Тушовица!!! Завчера ходих да огледам поляната. През зимата, вандали са изпочупили пейките и за да не носим столове ще врътнем добитъчето на съседната поляна. По-ниско е с 30 м.н.в но е по-близо до пътя и чешмата .... Дано е хубаво времето!!! Измислихме и резервен вариант при дъжд така че - няма назад!
Пон Май 20, 2013 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Новите стари пътеки Отговорете с цитат
Новите стари пътеки.
В 8,30часа на 18 Май бях пред х.Върбишки проход. Поразпитах за туристи, казаха че няма. Значи засега съм сам. Знаех, че Тодор и Румито ще се появят след обяд. Тръгнах за ГС Елешница. Оказа се, че там се е настанил катун, за бране на коприва и по-късно липов цвят.

Разменихме си някоя и друга приказка и аз поех по моята работа-да маркирам пътеката от долния край на сухото дере до завоя (правия ъгъл).

В 10,30 ч. бях на голямата нива, където един горски реши да ме уплаши, че имало вълци. Отговорих му, че вълците бягат от Мечо. Сложих табели на разклона над Голямата нива, та който откъдето иска да си минава.


Пътя от Голямата нива до долния край на сухото дере е като магистрала. Да ме извинят тези, които познават пътя, ще обяснявам на тези, които не знаят. На 50 метра след сухото дере, в посока юг, пътя се пресича от една малка рекичка. Пих една вода, и след още 10 метра заковах първата табела.
Пътя от Голямата нива до долния край на сухото дере е като магистрала. Да ме извинят тези, които познават пътя, ще обяснявам на тези, които не знаят. На 50 метра след сухото дере, в посока юг, пътя се пресича от една малка рекичка. Пих една вода, и след още 10 метра заковах първата табела. Отклонявайте се в ляво. Тук трябва да се изкачвате по едно малко било, без да се отклоните от рекичката. По самия склон на реката. Маркирах доста често, като застанете на един маркир, да се вижда другия. След 10-15 минути сте на път, който идва от беседката и продължава към горния край на сухото дере. Има и трак по него. Продължавате по маркирания път около 5 минути. Минавате под едно грамадно, паднало дърво и покрай следващото завивате надясно(изток). По маркировката най-много за 10 минути сте на правия ъгъл.Ето ги табелите на това място.


Остана ми връщането. Още малко лаф-моаббет с младия член на катуна и за половин час – в 16,05 часа бях отново при х. Върбишки проход. Пред хижата беше паркирана Бургаска кола. Значи, Тодор и Румито са тука. Разбрах, че са заминали нагоре в 15,30 часа. Зачаках ги. Върнаха се в 21,30 часа, когато се чудех на кого да се обадя. Помислих, че се е случило нещо. А те са маркирали пътеката от х. Върбишки проход към вр. Кара Бурун, която излиза също на билната пътека. Разбрахме се за следващия ден да тръгнем в седем часа и се разделихме.
В 7,00 часа с двете коли поехме към кота 1008 на Върбишки проход . Спрях за малко да видя мястото откъдето се влиза по посока към Кара Бурун. Запомнете го, тия дето идвате откъм н.Емине. Голям площад, с няколко изхода. Бях си отбелязъл точката на GPSa. Но, това е за по-късно. Продължихме по асфалта 1,5 км. на юг. От лявата страна на асфалта има чер път, който продължава на изток. GPSа показваше, че това е пътя за ГС Елешница. Не след дълго има разклон, на който трябва да хванете левия(северния)път. Маркирахме разклона. След 20тина минути се появи втори разклон, но не е объркващ, защото от дясната ви страна вече се вижда начало на коритито на Елешница. За по-сигурно маркирахме и този и продължихме надолу. Коритото стана дълбоко и се появи вода. Разбрах, че това е пътя който търся и който не се отделя от реката. Решихме да се връщаме, за да търсим пътеката към вр. Кара Бурун. Паркирахме колите на площада. Тръгнахме по пътя, който тръгва на югозапад. По този път бях си набелязал точки от руските карти. Не се наложи много да се чудя, защото видях и първата бяло-червена маркировка. Излязохме на голям площад. Поехме в северна посока. След известно вървене стигнахме до точката където, пътеката се съединява с тази, която са маркирали Тодор и Румито вчера. Стигнахме до подножието на Кара Бурун. Нагоре е нещо от рода на изкачването на вр.Ботев от заслон Ботев. Вчера са маркирали до тук. Продължихме нагоре с маркиране. Ето ни пред портала на това „УЧРЕЖДЕНИЕ“. Ако искате да нямате проблеми и да ви дадат вода, не ги вадете фотоапаратите. Да ръждясат в калъфките. Наляха ни студена вода, да са живи и здрави. Тръгнахме обратно. Сега ще ви опиша на какво да обърнете внимание, идвайки от Ком. Пътеката започва на 10-15 метра от портала по асфалта. Отбийте се вляво внимателно, има канавка. Маркирано е. Вървете по едно тясно било широко 20-30м, маркирали сме. След 150-200 метра се огледайте, има табела от моето време.
От тия големите Ком Емине Е-3. Сочи наляво (север). Дори да не я откриете, тръгнете наляво. Ще се озовете върху широко било – вододел. Маркировката е честа, затова благодарете на Тодор и Румито. След 20 минутно стръмно слизане пак има табела, но вие табелата може да изпуснете, оглеждайте за път, който е в източна посока. Тръгвайте по този път и смятайте, че след два часа и половина сте на кота 1008. От тук нататък вървите само по този път. Ако има разклонение, няма начин да няма маркировка. Първото разклонение е най-коварно. Маркирано е, но внимавайте, тук миналата година се заблудиха Тодор и Румито. Поемате по левия път. Имате само две леки изкачвания преди Трънливия Бурун и едно малко по-тежко преди разклона с кръгово движение(преди вр. Писаница). Трябва да сте разбрали, че да се върви от Кара Бурун до кота 1008 на Върбишки проход е приятно. Че и божура е цъфнал

От тия големите Ком Емине Е-3. Сочи наляво (север). Дори да не я откриете, тръгнете наляво. Ще се озовете върху широко било – вододел. Маркировката е честа, затова благодарете на Тодор и Румито. След 20 минутно стръмно слизане пак има табела, но вие табелата може да изпуснете, оглеждайте за път, който е в източна посока. Тръгвайте по този път и смятайте, че след два часа и половина сте на кота 1008. От тук нататък вървите само по този път. Ако има разклонение, няма начин да няма маркировка. Първото разклонение е най-коварно. Маркирано е, но внимавайте, тук миналата година се заблудиха Тодор и Румито. Поемате по левия път. Имате само две леки изкачвания преди Трънливия Бурун и едно малко по-тежко преди разклона с кръгово движение(преди вр. Писаница). Трябва да сте разбрали, че да се върви от Кара Бурун до кота 1008 на Върбишки проход е приятно. Че и божура е цъфнал

Само по маркирани пътища и без големи денивелации. Всеки разклон е маркиран, като този. Тук и двете пътеки са верни, но левия ще ви свали в х. Върбишки проход. Там има буквата В, а на другата стрелка Е (Елешница).

Или кръстовището с кръгово движение. Влизате в кръстовището и излизате от третия последен изход. Няма да броите вашия, по който идвате. След още около час сте на площада на Върбишки проход и трябва да вървите 15 минути по асфалта на юг, за да хванете пътя за ГС Елешница.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров

Последната промяна е направена от meco puh на Сря Май 22, 2013 1:37 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 20, 2013 7:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
От мен само някои пояснения.Всеки сам избира от къде да мине.Вариантите са:
От Котел до разклона при Цигански гроб[ ясно "като през мъгла" има проблеми с маркировката]

избира се вляво на север по чакълирания път и р.Герила до летовище Върбица или хижата.

вдясно и на горе по билото през Караборун, там маркировката личи но може да се опресни.

при следващия разклон пак избор НА буква"В" е Върбица хижата, а на"Е" Елешница горското.

остава да се види и обозначи и варианта новия, стар път по билото излизащ на Голямата нива
и колко е като време за преход от Котел до там,като нощувката ще е бивак или Беседката.
преход котел-риш ми се струва непосилен,но за някой трениран може и да се получи при чист и ясен път.
Пон Май 20, 2013 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Б Р А В О Отговорете с цитат
И сега някой ако се обърка в този район, то няма да е по вина на маркировката!
На чевермето ще се уговорим за пътя по билото до Голямата нива. Като четох писаното от Мечо ми се струва че новата пътека, която е прокарал почти се покрива с трака на Тито от Ком-Емине 2012. Затова пак пускам карта /надявам се за последно/ на участъка. Червено е по билото, зелено е трака на Тито, на мястото, където смятам че има разлика с "Мечовата пътека" съм нарисувал тъмночервена пунктирана линия.

Пон Май 20, 2013 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Б Р А В О Отговорете с цитат
mikesli написа:
И сега някой ако се обърка в този район, то няма да е по вина на маркировката!
На чевермето ще се уговорим за пътя по билото до Голямата нива. Като четох писаното от Мечо ми се струва че новата пътека, която е прокарал почти се покрива с трака на Тито от Ком-Емине 2012. Затова пак пускам карта /надявам се за последно/ на участъка. Червено е по билото, зелено е трака на Тито, на мястото, където смятам че има разлика с "Мечовата пътека" съм нарисувал тъмночервена пунктирана линия.

незная, дали само при мен, картата не се отвори

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров

Последната промяна е направена от meco puh на Пон Май 20, 2013 9:02 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Май 20, 2013 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Б Р А В О Отговорете с цитат
meco puh написа:
Не зная дали е само при мен, но картата не се отвори

Да, отвори се и е така, както казваш. Тито е вървял повече по пътя на юг.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Май 20, 2013 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
едно сравнение ,сега при и с маркирането от 18.30 под караборун на 21.30 бяхме на хижата.
миналата година от16ч. под върха,лутане по грешна пътека до 18.30 и връщане на върха в21.15.
бихме стигнали не само х.върб. проход,а и горското елешница. изводите на вас.моите ги направих.
Пон Май 20, 2013 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Ех, че пак ми се тръгва....

Интересно ми е някой има ли данни кога за последно е минавано по прословутото Сухо дере?

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Май 20, 2013 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23  Следваща
Страница 20 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov