ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Качване на рида Царичина от долината на Стара Рибарица-ядец

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Качване на рида Царичина от долината на Стара Рибарица-ядец
Автор Съобщение
kokoboko



Регистриран на: 11 Мар 2013
Мнения: 34

Мнение Качване на рида Царичина от долината на Стара Рибарица-ядец Отговорете с цитат
Да си излея мъката.

Отдавна исках да намеря някоя от пътеките изкачващи се на рида Царичина откъм долината на Стара Рибарица. Бях чувал за няколко такива, но се оказа, че май почти никой не ги е ползвал през последните 15-20 години. Оказа се, че пътеките дадени по картите са тотално объркани. От както зоната е обявена за вододайна и освен това е резерват, парк и т.н. никой не минава вече по пътеките.

След консултация с уж ходили местни из района тръгнахме с един приятел да ги прослушаме.

Първоначално решихме да се качим покрай Кривото дере по Кривия рътлик до Дудкова поляна и от там по билото да отскочим за по бира до Вежен, след което обратно по билото през вр. Голяма Шаля да слезем в началото на комплекс Евъргриин палас. Да ама не.

Май всяко дере вливащо се в Стара Рибарица му викат Кривото и разбира се рида нагоре (наричан рътлак) е Кривия. Та поехме покрай реката, подминахме невероятното хрумване на някакви идиоти да наредят билбордове покрай реката и достигнахме до полянка, до която се достигаше по дървено мостче и която се оказа че е частна собственост. Тук според новата карта на Домино се влива Кривия дол и според описанието на местните започва Кривия рътлак (рътлик) абе все тая. Прекосихме потока и излязохме на продълговата поляна. До нея водеше широка пътека (някога може би коларски път). Както винаги през поляната нямаше ни път ни пътека, но след обстойна обиколка уцелихме пътеката в края на гората. И от там нагоре започна шоуто. В началото горе долу се следваше някаква макар и отдавна не използвана пътека, която достигна до едно сухо дере и толкоз. Наоколо гъсталак от млади дръвчета и храсти. Направихме един диагонал по рида да хванем отново нещо приличащо на пътека ама не намерихме такова. След това спрегнахме глагола ГЛИГАНИНГ във всичките му форми и слязохме отново до реката.

1 на 0 за парк Централен Балкан и вододайната зона.

Долу срещнахме три местни момчета, който с булдозер прокарваха път или просека от Голяма Шаля до Стара Рибарица (страшно грозна гледка). Според тях това дере никога не се е казвало Кривото, нито Кривия дол а нещо като Шалско дере или нещо подобно. Единия предложи да караме по пътя на булдозера нагоре до Шаля и после по билото към Вежен. Но ние бяхме твърдо решили да намерим някогашните пътеки. Последва разговор по телефона с брата на единия от тях, който се оказа бивш хижар на Вежен. Според него Кривия дол и от там Кривия рътлик са доста по-нагоре по Стара Рибарица. Пътеката започвала до чешмата Пешова мъка, намираща се малко под водохващането. Най-добре било да питаме дежурния как да я намерим. И ние разбира се поехме нагоре по долината на реката.

А самата долина и река е изключително дива и красива. Разходката по пътя е приятна, особено след изминатите 20 км предния ден по Дебели дял до хижа Васильов и от там до прохода Богое. Достигнахме чешмата, до която има маса и пейки, пихме по глътка вода и решихме все пак да питаме на водохващането за пътеката. Подминахме черен път в ляво, по който сваляха огромни букови дървета и достигнахме бариерата на вододайната зона. До нея служител чистеше филтрите на водата. Заприказвахме се с него и от дума на дума достигнахме основната тема за пътеката. В началото имаше приказки, че това е вододайна зона, парк, резерват, че не може да се ходи и няма пътеки. Ама като се разговорихме човечеца ни разказа доста любопитни неща: за голямото наводнение през 2007 което отнесло цялата база в реката, за дупките който копали в посока хижа Ехо да търсят уран, за пътя който подминахме по-долу достигащ почти до билото и хижа Ехо, занякакви други копани дупки към Царичина, за които се е пазило тайна какво са търсили и т.н. А за пътеката ни каза следното: от чешмата няма но от тяхната база право нагоре покрай скалите се излизало на Дудкови поляни и билото на рида Царичина, но пътеката била отдавна обрасла и само някой който е минавал по нея може да се оправи в пущинака. Относно тази който слиза от Голяма Шаля към Евъргрийн палас в началото била що годе добре, на места си личала и стара маркировка, но в ниското било абсолютен ад - голямо старо сечище, храсти и малини - див ГЛИГАНИНГ. Вариантът бил от Шаля да се слезе към вр. Сухар и от там по дерето между него и вр. Малка Шаля да се излез до бившите рибарници, а и пътеката я използвали да извеждат животните на паша.

2 на 0 за парк Централен Балкан и вододайната зона.

И ние щем не щем поехме надолу към селото. Стигнахме до чешмата Пешова мъка и нали не щем да се откажем лесно си викаме абе я да видим таз пътека дето казва бившия хижар имали я няма ли я. Хванахме по едно сухо дере в ляво, след което нагоре по диагонал започва прекрасна широка пътека изцяло обрасла от млади дръвчета и храсти. Следвахме я до някъде, надрахме се доволно и беш наобратно. Долу пихме по една студена водица и лека полека обратно към колата. Пътеката от Евъргрийн към Голяма шаля вообще и не си помислихме да я пробваме.

3 на 0 за парк Централен Балкан и вододайната зона.

За накрая да обобщя: по всяка една от посочените пътеки или предполагаеми такива може би щяхме да се качим на рида, но целта ни не беше такава. Целта ни беше да проверим дали има нормална в някакви граници пътека за качване от към Стара Рибарица към Вежен. Според мен освен новия път или просека, прокаран от булдозера друга "нормална" пътека няма. Ако има такава нека някой каже и най-вече опише, защото когато някой обикновен турист вземе някоя карта и види, че има маркирана пътека от там и реши да я търси така може да се нашие в гъстака, че освен някоя заспала мечка друго няма да открие.

Дано не съм бил много отегчителен, а поне малко полезен.
Толкоз
Пон Юли 29, 2013 6:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Много информативно, мерси! Отговорете с цитат
Аз преди няколко години се пробвах, но не бях толкова упорит! Отказах се по-бързо, пък и водните нещо много ми се пенявиха тогава, чак ме качиха в Нивата и ме върнаха до асфалта. Тази година пак ме зачовърка, но това описание като че ли ме отказва.
Пон Юли 29, 2013 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pelitko



Регистриран на: 08 Яну 2010
Мнения: 63
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте kokoboko и Antoon!

Разбира се, че не съм се качвал по никоя от пътеките от Стара Рибарица към рида Царичина. Щом е резерват и вододайна зона значи не може. Wink То затова и няма нормална пътека. Аз наскоро минавах по Стара Рибарица и по рида Царичина и имам обща представа за района.

Първо: Кривия дол и Кривия рът не са един до друг. Ето и малко онагледяване:


Поляната преди Кривия дол


Малко след Евъргрийн палас илизате на една дълга поляна с билдордове по края. В началото на поляната има един огромен самотен бук отдясно на пътя с пейка под него. Снимката е от бука с пейката. Кривото дере е първата чупка вдясно под куполовидния горист връх. Точно по това дере сте вървяли. Дерето Шалов дол се намира от северната страна на рида Царичина, между върховете Малка Шаля и Сухар. Долу до река Стара Рибарица в началото на пътеката има дървена ограда и дървен мост. Ридът Кривия рът е много по на юг и се вижда добре на снимката. Това е дългия напречен рид под централното било. Ето го с по-голямо приближение:


На преден план рида Кривия рът

Когато слизах по рида Царичина към Рибарица от Долна Дудкова поляна хванах една пътека която върви от източната страна на рида. Пътеката е много широка, но по нея няма маркировка. Пътеката достига до един връх на рида Царичина отбелязан на картата като кота 1526 и там завива към Кривото дере. Спускането става по безименния рид от южната страна на Кривото дере и най-вероятно минава през гористия куполовиден връх от снимката.

Второ: Относно пътека около чешмата Пешова мъка.


Чешма Пешова мъка

Чешмата се намира точно там където Кривия рът свършва в река Стара Рибарица. В пътеводителите точно на това място е отбелязано начало на пътека. Като гледам на снимката разредената гора си мисля, че мястото наистина е много подходящо за начало на пътека.

Трето: Относно пътека от местността Болованджика.


Сградите на водното в местността Болованджика

Там пътека не само, че има, но е била и маркирана. Това е най-пряката пътека от хижа Вежен към хижа Козя стена и навремето е била много използвана от туристите. В гората е имало просека за товарната въжена линия "Чавдар". Пътеката е вървяла покрай река Болованджика и е излизала на река Стара Рибарица на поляната със сградите на водното от снимката. Оттам по пътя вляво който сега се използва за сечене на гората и за който Вие споменавате е ставало изкачване на Ръждавото било. Така се е избягвало изкачването от х. Вежен до централното било при което денивелацията е около 500 метра.

Четвърто: Имало е и пътека към Ръждавото било по-надолу по река Стара Рибарица. След водослива с река Болованджика се върви още около 2-3 км. и се излиза на едни поляни които се наричат Брестнишка лъка. Там от Ръждавото било се спуска поток. При водослива на Стара Рибарица с потока има няколко сгради и добре поддържан кантон. Когато минавах нямаше никакви хора. Районът е вододайна зона и малко преди кантона има бариера и табела с надпис "Влизането на хора забранено". Пътеката е започвала от кантона и се е качвала на Ръждавото било покрай потока.


Кантонът в местността Брестнишка лъка

Пето: Навремето е имало пътека и от м. Божидарската бичкия.


Останките от Божидарската бичкия

Сега от бичкията са останали само основите. Местностите наоколо са били собственост на хора от южната страна на билото - от Розино и от Клисура. Секли са горите от север и после по римския път Кривулите и през Рибаришкия проход са прехвърляли дървения материал на юг. От Божидарската бичкия пътеката се е качвала донякъде по Радов рът и после водоравно през гората е вървяла на запад към хижа Вежен. Сега всичко е много обрасло и пътеката със сигурност я няма.

В заключение следва да добавим, че освен старите изоставени пътеки са затворени /изоставени/ и двата основни маркирани маршрута от двете страни на река Стара Рибарица - тези по ридовете Царичина и Ръждавото било. Минавайте по тях докато все още има маркировка.


Вто Юли 30, 2013 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kokoboko



Регистриран на: 11 Мар 2013
Мнения: 34

Мнение Отговорете с цитат
М.... да. Пътеки много, пътища много ама като няма кой да ходи по тях обрастват и запустяват. Туризъм има ама повече около басеините и кръчмите. Както и да е. Като се качихме на х. Васильов хижарката ни пита от къде идем и като разбра, че сме минали по Дебели дял доста се зачуди. Много отдавна не била чувала някой да е минавал от там. А пък маркировка има и то такава, че трудно някой може да се обърка. Пък гледките са просто чудни - вижда се главното било на запад почти до Мургаш и на изток много след масива Триглав.

Като се върнах от Рибарица и прегледах що карти и материал имам реших следното: пътеката към рида Царичина е била следната - след големите поляни с билбордовете и поляната с мостчето пред Кривия дол пътят навлиза за много кратко в гора и излиза до малка крайречна поляна в дясно. В края на поляната се влива поток след който южно започва Кривия рътлак. От там започва пътеката по рида нагоре. Според мен покрай чешмата също е започвала пътека, която се е съединявала с първата, а малко по-нагоре към тях се е присламчвала тази от бараките на вододайната зона. Всичко това е само догадка. Каквото и да е маршрут от там и наоколо към рида Царичина няма и няма да има, не че е вододайна зона или резерват а просто щото няма кой да ходи по пътеките. Бях пет дена в Рибарица и видях общо три групи да ходят на някъде и то по магистралните пътеки разбира се - Остриките и Заводна.

Ами тази новата екопътека по Черни рът и Габров рът за какво ли са я направили освен да скрият някой лев. Дали някой вообще е минавал по нея
Вто Юли 30, 2013 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kokoboko



Регистриран на: 11 Мар 2013
Мнения: 34

Мнение за последно Отговорете с цитат
и все пак да питъм, че ме хвана яд че не пробвах пътеката качваща се още в началото на комплекс Евъргрийн към рида и вр. Голяма Шаля. Заканил съм се да я пробвам и нея

Питанката ми е дали някой няма повечко инфо за нея, че като идем да не се лутаме толкоз много и да остане повечко време за бира на Вежен Oops
Вто Авг 06, 2013 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kokoboko



Регистриран на: 11 Мар 2013
Мнения: 34

Мнение ади де Отговорете с цитат
никой ли не се е качвал от стара рибарица към царичина Question
Сря Авг 07, 2013 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov