ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
въпроси за пътеки и маршрути
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
въпроси за пътеки и маршрути
Автор Съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Алексйо написа:
Здравейте Балканджии, един въпрос. Някой да знае "скрита" пътека от хижа Чумерна за гр. Твърдица? Търсих, търсих, но нищо не намерих. По асфалта не ми се ходи.

Виж тука
http://www.pelitko.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=299:36-2-gr-tvarditza-krepost-tvarditza-mestnost-plochata-na-of-mestnost-doksa-mestnost-preslopa-hizha-chumerna&Itemid=206


Благодарско!
Пет Апр 01, 2016 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Смятам в идващите великденски празници да направя един преход по билото с един приятел от хижа Бенковски до х. Ехо може би за 3 дни. Смятам евентуално да се качим откъм с. Антон и първия ден да нощуваме на х. Бенковски. За втория ден ми е по неясно и искам да попитам тук ако някой го е минавал маршруто от х. Бенковски до х. Ехо през старопланинското конче все по билото за един ден. Искам да попитам колко часа би отнел такъв преход и дали въобще е възможен за един ден. Или като цяло е за предпочитане варианта с междинно преспиване на х. Вежен. Горния вариант за един ден си го мисля да се мине ако е хубаво времето и евентуално ако е прекалено лошо времето то поне да се придвижим до хижа Вежен като резервен вариант през подсичащата пътека от Север.
Искам да попитам ако някой има наблюдение как е положението с навалицата по празници в горните хижи. Има ли нужда например да се подсигурим с някакви резервации тъй като не е много ясно точно кога ще се направи подобен преход. Забелязал съм че в тази част на Стара Планина по сякаш няма организирани групи да ходят и предполагам че е по-голям шанса да има свободни места в тях.
Сря Апр 06, 2016 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Леееко си закъснял за Ехо... С около 6-7 години по мои наблюдения. Но за двама души на пейката в столовата ще се намери място за преспиване. Стига да не ви пречи де.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Чет Апр 07, 2016 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Може да се мине за ден от Бенковски до Ехо не е проблем.На Ехо може и да няма места питай по телефона .На вежен колкото и хора да има място ще се намери тя е по- голяма хижа. Време трудно ще ти каже някой за колко ще стигнете щото никой не знае как ходите. По картите има маршрутите кои за колко време там може да се ориентираш.
Чет Апр 07, 2016 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Както казва Пацко, за х. Ехо сте закъсняли с няколко години.
Ако Ехо е пълна, помислете и за варианта х. Бенковски-> х. Момина Поляна. Последната е голяма и мъчно може да се напълни, особено неотопляваната част.
Чет Апр 07, 2016 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
icpart написа:
Здравейте.
Смятам в идващите великденски празници да направя един преход по билото с един приятел от хижа Бенковски до х. Ехо може би за 3 дни. Смятам евентуално да се качим откъм с. Антон и първия ден да нощуваме на х. Бенковски. За втория ден ми е по неясно и искам да попитам тук ако някой го е минавал маршруто от х. Бенковски до х. Ехо през старопланинското конче все по билото за един ден. Искам да попитам колко часа би отнел такъв преход и дали въобще е възможен за един ден. Или като цяло е за предпочитане варианта с междинно преспиване на х. Вежен. Горния вариант за един ден си го мисля да се мине ако е хубаво времето и евентуално ако е прекалено лошо времето то поне да се придвижим до хижа Вежен като резервен вариант през подсичащата пътека от Север.
Искам да попитам ако някой има наблюдение как е положението с навалицата по празници в горните хижи. Има ли нужда например да се подсигурим с някакви резервации тъй като не е много ясно точно кога ще се направи подобен преход. Забелязал съм че в тази част на Стара Планина по сякаш няма организирани групи да ходят и предполагам че е по-голям шанса да има свободни места в тях.

Принципно от Бенковски до Ехо го дават 7часа (на табелата с времената в Ехо.) .. 3 пъти съм минавал този маршрут без да тичам с раница около 7-8кг. винаги отнема около 5.30-6 часа ( с една почивка от 10 мин). Дори да е пълно в Ехо никога няма да те върнат и все ще се намери къде да спиш, ако трябва в столовата.
Чет Апр 07, 2016 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
captain Bertorelli



Регистриран на: 04 Май 2015
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Ако няма сняг и до Козя стена си е съвсем реално за 10-11 часа, без много напъване. По-добре изчакайте и 3-4 дни преди това чертайте маршрута.
Чет Апр 07, 2016 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Както казва Пацко, за х. Ехо сте закъсняли с няколко години.
Ако Ехо е пълна, помислете и за варианта х. Бенковски-> х. Момина Поляна. Последната е голяма и мъчно може да се напълни, особено неотопляваната част.

Митак посоката на хората е обратна ако съм разбрал правилно..... и на Момина поляна няма неотопляема част
Чет Апр 07, 2016 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Мислете по-мащабно! Отговорете с цитат
icpart написа:
Здравейте.
Смятам в идващите великденски празници да направя един преход по билото с един приятел от хижа Бенковски до х. Ехо може би за 3 дни... колко часа би отнел такъв преход и дали въобще е възможен за един ден. Или като цяло е за предпочитане варианта с междинно преспиване на х. Вежен... Искам да попитам ако някой има наблюдение как е положението с навалицата по празници в горните хижи. Има ли нужда например да се подсигурим с някакви резервации тъй като не е много ясно точно кога ще се направи подобен преход. ...
Около 5 ч 30 м - 6 ч дават х. "Бенковски" - х. "Ехо" в пътеводителите.
Не е за предпочитане междинно преспиване на х. "Вежен".
За х. "Ехо" може би трябва предварителна резервация, но за останалите хижи - не мисля.
Най-сигурно е да имате спални чували и шалтета.

Тъй като темата е за съвети за пътеки и маршрути, ще си позволя да дам един съвет - мислете по-мащабно!

За 3 дни аз бих направил следния план:

1 ден: град Пирдоп - х. "Паскал" - двухилядниците Косица, Паскал, Чемериката, залез от Картала - х. "Момина поляна" - нощувка.
2 ден: х. "Момина поляна" - х. "Планински извори" - вр. Баба - старопланинския зверилник: Делфинариума (вр. Булуваня, Безименен, Братаница), Кончето, вр. Пъпа - вр. Вежен - х. "Ехо" - нощувка. (При влошаване на времето - нощувка в х. "Вежен").
3 ден: х. "Ехо" - според предпочитанията - или през х. "Козя стена" - слизане към с. Христо Даново или с. Розино, или през вр. Юмрука и слизане към с. Розино или град Клисура.

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Чет Апр 07, 2016 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Не съм се изразил правилно. Имах предвид тази част, дето не е на парно към печката в столовата. А посоките не са свещена крава, може да се променят според условията.
Чет Апр 07, 2016 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Анатема! Отговорете с цитат
Митак написа:
............................ А посоките не са свещена крава, може да се променят .......................


Сакън!!! Посоката е САМО ЕДНА!!! К → Е!!
Чет Апр 07, 2016 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Леееко си закъснял за Ехо... С около 6-7 години по мои наблюдения. Но за двама души на пейката в столовата ще се намери място за преспиване. Стига да не ви пречи де.

Мхм това не го разбрах много. Може ли леко някой да ме светне по въпроса за незнаещите Confused.
stefan_iliev38 написа:

Тъй като темата е за съвети за пътеки и маршрути, ще си позволя да дам един съвет - мислете по-мащабно!

За 3 дни аз бих направил следния план:

1 ден: град Пирдоп - х. "Паскал" - двухилядниците Косица, Паскал, Чемериката, залез от Картала - х. "Момина поляна" - нощувка.
2 ден: х. "Момина поляна" - х. "Планински извори" - вр. Баба - старопланинския зверилник: Делфинариума (вр. Булуваня, Безименен, Братаница), Кончето, вр. Пъпа - вр. Вежен - х. "Ехо" - нощувка. (При влошаване на времето - нощувка в х. "Вежен").
3 ден: х. "Ехо" - според предпочитанията - или през х. "Козя стена" - слизане към с. Христо Даново или с. Розино, или през вр. Юмрука и слизане към с. Розино или град Клисура.

Определено и това е доста добър вариант за маршрут който си дал и ми допада.
Мислих реално и такъв вариант за качване откъм юг, но май най-накрая и най-удобно ще е през Рибарица ако сме с кола. От южната страна като се тръгва от София например има удобни влакове сутринта за целта, но като се връщаш например при слизане от планината е малко по зле особено ако искаш да се прибереш по-рано. Всичките влакове са все късно следобед в посока София. Пък и аз още повече после трябва евентуално да гоня и транспорт до Варна. Освен не знам дали няма някой селски автобус който да минава от Розино до Клисура и оттам например вече с още един автобус за връщане към София.

Да както и предполагах може би нощуването на Ехо ще е най-проблемно. Доста е явно популярна тази хижа. В крайна сметка може и да поотложим похода за майските празници ако не успеем да резервираме нещо сега за Великден.

П.С.
А относно посоката на мен по ми е интересна точно обратната Е --> К, защото рядко някой я следва Laughing.
Нед Апр 10, 2016 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Ако не държиш на легло и чаршаф може да спиш по пейките в столовата. Ако не ти пречат допиващите си. Аз така доста пъти с чувалче съм го правил. Е ако сте по-голяма група няма да се съберете

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Апр 10, 2016 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Преди няколко дена си говорих с един мъж, ПСС доброволец, който ми разказа за един интересен преход от Тъжа до Амбарица (всъщност слизат в Черни осъм през Чемерикова поляна, изпускат пътеката). Малко след като тръгват от Тъжа ги хваща мъгла и решават да подсекат Кръстците. На въпроса ми през Левски ли, отговори:
- А няма нужда да слизаш чак до Левски.
На Ботев спират и при метеоролога гледат парада за 9-ти септември. Там ги застигат туристи. Тръгват заедно, като изпращат туристите до тройния кол (колът при който се разделят пътеките за Рай и Левски идвайки от Ботев). После се връщат до стърчащия бор и от там хващат подсичащата пътека.
Някой чувал ли е за пътеката или за бора? Предполагам името му идва от това, че е само един и седи неестествено. Много ми е интересно дали има такава пътека.
Вто Сеп 06, 2016 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
има пътека, тя сече от юг както Купените така и Амбарица. Тръгва някъде под Добрила и отива на х.Левски. А от т.нар. самотно борче може да се засече със слизане от билото.
Сря Сеп 07, 2016 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov