ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Обиколка над Чепеларе

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Обиколка над Чепеларе
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Обиколка над Чепеларе Отговорете с цитат
Маршрутът беше: Чепеларе - НАО Рожен - пр. Рожен /нощувка/ - Пампорово - Мечи чал /нощувка до параклиса св.Илия/ - Мечо гробе - Асенец - Чепеларе.
Много добър преход се получи, като първите 2 часа съжалявахме, че мъкнем снегоходки, но след това разбрахме, че без тях трябваше да се връщаме. В началото над Чепеларе жълтата маркировка я няма - движихме се по машинката, но няма проблем да се следва билото и без машинка. Когато достигнахме 1500 м.н.в. започна тежък мокър сняг с умерено пропадане. Преспите са над 1 метър, но има и сухи места под боровете. Не се отбивахме до самата обсерватория, а я заобиколихме от север. После съкратихме, като не заобиколихме Тюлтепе от изток, а по немаркиран път от запад и излязохме на пресечната точка на червената /Е8/ и синята маркировка. Последните 2 км. до прохода ги минахме по асфалта - много мек стана снегът. Настанихме се за нощувка в близост до параклиса и клетката на GSM под едни борчета където нямаше сняг. Излезе вятър. Сутринта снегът беше прекрасен. Въпреки, че беше топло до Пампорово се движехме без проблем. Към Мечи чал е добре утъпкано от шейните. Срещнахме много. Нощувахме до параклиса. Под навеса намерихме много дърва, брадва, продукти, вино, бира.... Запалихме огънче "за адет", но духаше неприятно за дълго седене. Хапнахме набързо и си легнахме. Чудя се като се затопли тези оставени продукти няма ли да привличат мечките?
Сутринта тръгнахме за х.Изгрев. Много скоро се заоблачи и ни заваля доста силен дъжд. След няма и час дъждът спря и пак изгря слънце но с умерен вятър. Снегът стана съвсем отвратителен. До Мечо гробе вървяхме по стари следи от шейни, но по-нататък никой не беше минавал по пътеката. Със сигурност щяхме да окъснеем заради паднали дървета и много мек сняг, а не ми се пътуваше по нощите. Съкратихме плана и се спуснахме към Асенец. Току бяхме стъпили на асфалта и до някакъв обор ни излязоха 7 /седем!!!/ овчарки. Три от тях бяха огромни, едната беше особено красива кавказка. Спряхме и зачакахме, защото нямаха много агресивен вид. Изредиха се да ни подушат една по една и тримата и подминаха освен кавказката. Тя остана с нас и като тръгнахме бавно ни съпроводи, докато обиколим стадото и остана да ни наблюдава на един завой. Понабихме си краката по асфалта и финиширахме в Чепеларе.
Изключително красиви гледки имахме през цялото време - невероятна планина!


Малко снимки тук
Вто Мар 12, 2013 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Обиколка над Чепеларе Отговорете с цитат
Todor написа:

..........................................................................
После съкратихме, като не заобиколихме Тюлтепе от изток, а по немаркиран път от запад и излязохме на пресечната точка на червената /Е8/ и синята маркировка.
..........................................................................


Още веднъж поздравления за хубавия преход!

Каква е тази синя маркировка? Да не е нещо за Момчиловци?
Тодоре, а видяхте ли къде е разклона на Е8 и другата червена маркировка, която отива от Пампорово към Мечи чал, х. Изгрев и т.н. та чак вероятно до с. Храбрино? Имат ли въобще пресечна точка двете червени маркировки? Ако имат, би трябвало тя да е някъде из Пампорово.
Доколкото знам Е8 идва от Рила и минава грубо казано от запад на изток през Родопите (... Ягодина - Чаирите - Триград - Мугла - х. Ледницата - х. Перелик - х. Студенец - х. Момчил юнак...)
Вто Мар 12, 2013 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тодоре, поздравления! Чудесно кръгче сте врътнали.... дали пък не ви и завиждам лекичко.... Само фотото ти при мен не се отваря. Може да не е публично или нещо такова. Sad не знам.

Иво, покрай Роженско маркировките са повече от туристите Very Happy Very Happy Very Happy . Жълта НАО Рожен-Чепеларе, Жълта за Пашалийца, сини и зелена за наоколо, (едната синя наистина стига в Момчиловци Very Happy ),червена. Всъщност черевените са поне две - Е8 прастара и неподдържана и магистралната червана от царско време , най-грубо казано от х.Орфей през х.Студенец та до х.Преспа с отклонение от х.Студенец към х.Персенк.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Вто Мар 12, 2013 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Ивайло, аз ползвам картата на BGMountains. Там има означена синята маркировка и много добре си личи мястото по което пресякохме. Значи ние вървяхме по жълтата където има разклон за обсерваторията. След това продължихме, но маркировка на практика нямаше и ходихме по GPS. После видях пътя по дерето на около 100 метра от нас и той ни изведе на пресечната точка на синята и червената. На синята имаше табела за Момчиловци. На червената имаше 2 вида табели на жълт и на зелен фон за х.Студенец и Момчил юнак. Маркировките също бяха 2 вида. Едните бяло червено бяло /от МОСВ/, другите жълто червено жълто /по-нови/.
Двете червени маркировки се пресичат в Пампорово. Става въпрос за Е8, която идва от Перелик към Момчил юнак и другата червена, която идва по Перелишкото било и през Мечи чал /аз съм я вървял от Върховръх/.
Всъщност това е голям майтап, но не знам дали е за този раздел. Когато за първи път си пуснах новокупения GPS на спирката в Пампорово и искахме да отидем към Рожен и като ни засука тази червена маркировка към х.Студенец нагоре към ски пистите, а после надолу.... общо 1 час разходка из Пампорово за да излезем на шосето за Смолян, където можеше да бъдем за 10 мин. ако не следваме маркировката - достатъчно е да хвърлиш един поглед на картата Smile Вени каза - "добре че си имаме GPS .... иначе как щяхме да се оправим...." имаше пред вид да разгледаме Пампорово Smile

gundu, не знам защо не излизат снимките... за публичен достъп ми е албума във фейсбук, просто трябва да имаш регистрация.

Ето и следа

можеш да отвориш файла с Гугъл земя и с Бгмаунтайнс

п.п. Жълтата маркировка от Чепеларе я няма. Видях на един стълб в града, после с голяма фантазия на няколко дървета по-нагоре и вече става много добра след параклиса Петър и Павел - с табелки от МОСВ. Все пак пътеката е добра и не би трябвало някой да се загуби, ако не хване някоя кравешка.
Сря Мар 13, 2013 12:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov