ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Туристите и змиите
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Туристите и змиите
Автор Съобщение
dan



Регистриран на: 17 Мар 2013
Мнения: 80

Мнение Туристите и змиите Отговорете с цитат
Привет на всички! През лятото ще ходя с децата-7 и 14 годишни, в Рила и Пирин. Посъветвайте ме как да се предпазваме от нежелани срещи с ония животинки дето пълзят и "клъцват",т.е. змииите. Какво да правим ако някой от нас го ухапе змия? Crying or Very sad
Нед Мар 17, 2013 12:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dragoo



Регистриран на: 24 Юни 2012
Мнения: 40

Мнение Отговорете с цитат
може да носят дълъг панталон и с по дълги чорапи и тогава риска се намалява.. иначе до колкото знам аз, освен ако не сте алергични, самото ухапване, било то дори и от пепелянка или усойница, не е фатално Smile гледайте си повече в краката те се виждат
Нед Мар 17, 2013 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Вероятността в планината да те ухапе змия по принцип е нищожна , едва ли са много хората , на които им се е случвала тази зла участ. Змиите избягват хората и се плашат от тях , така че не биха нападнали никой изключая случаите в които са застрашени . Това би станало по невнимание , ако не я видим да речем и я настъпим или подплашим .
За всеки случай , както спомена и dragoo дългите панталони , високите обувки и чорапи са най-добрата застраховка !
Ако недай боже има ухапване , чакаме по-запознатите в тази област да дадат съвет как се действа.
Нед Мар 17, 2013 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dan



Регистриран на: 17 Мар 2013
Мнения: 80

Мнение Отговорете с цитат
Колко да са високи обувките и чорапите? Извинявайте за лайшиките въпроси , но много ме е страх. Имам чуството,че няма да гледам красотите ,а ще гледам само в земята . Ужас! Изчетох доста литература и всеки ти препоръчва близката болница, но когато си на 7-8 часа път от най-близкото населено място и сега както затварят и болници не ми се мисли изобщо за последиците. Ако се настъпи змията до каква височина на крака може да ухапе? Също прочетох , че ако ходим по-шумно влечугите бягали ,т.е. усещали вибрациите. Вярно ли е това? Oops Rolling Eyes
Нед Мар 17, 2013 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
G_P_S



Регистриран на: 27 Окт 2011
Мнения: 204
Местожителство: Троян-Пловдив-Лондон

Мнение Отговорете с цитат
dan написа:
Колко да са високи обувките и чорапите? Извинявайте за лайшиките въпроси , но много ме е страх. Имам чуството,че няма да гледам красотите ,а ще гледам само в земята . Ужас! Изчетох доста литература и всеки ти препоръчва близката болница, но когато си на 7-8 часа път от най-близкото населено място и сега както затварят и болници не ми се мисли изобщо за последиците. Ако се настъпи змията до каква височина на крака може да ухапе? Също прочетох , че ако ходим по-шумно влечугите бягали ,т.е. усещали вибрациите. Вярно ли е това? Oops Rolling Eyes
Успокой се. Слагаш високи обувки,дебел вълнен чорап и за презастраховане - гети. Прочети всичко за усойницата и пепелянката и ще видиш,че притесненията са ти напразни. В града има много по-опасни змии отколкото в планината
Нед Мар 17, 2013 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
dan , не е нужно да се психосваш толкова от змиите !
В този форум има хора , които са всяка седмица в планината в продължение на години и ако те споделят своят опит , едва ли ще има повече от един или двама от хиляда ухапвани от змии.
Предполагам , че шансът да ти се случи това е равносилен на шанса да те удари астероид Very Happy .
Нед Мар 17, 2013 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dan



Регистриран на: 17 Мар 2013
Мнения: 80

Мнение Отговорете с цитат
Laughing Сърдечно ви благодаря , но на тема змии психясвам. Това е фактът,който влияе по-често да бъдем в природата. Sad
Нед Мар 17, 2013 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Вероятността в планината да те ухапе змия по принцип е нищожна , едва ли са много хората , на които им се е случвала тази зла участ. Змиите избягват хората и се плашат от тях , така че не биха нападнали никой изключая случаите в които са застрашени . Това би станало по невнимание , ако не я видим да речем и я настъпим или подплашим .
За всеки случай , както спомена и dragoo дългите панталони , високите обувки и чорапи са най-добрата застраховка !
.


Подкрепям това мнение. Още повече влечугите като чуят необичаен шум и се крият за да избегнат точно такива срещи.
Нед Мар 17, 2013 6:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
От змия не се умирало по нашите земи. Аз съм виждал змии много пъти, доста са тромави. Смокове са се надигали като ги изненадам, но е достатъчно да отстъпиш една крачка и се отказват. Аз имах смок из къщата и в гаража, над метър, но нов домашен любимец май го изяде за съжаление.
Повече съм срещал змии в урбанизирани места. В дивото не можеш да ги намериш, чуват те.
Нед Мар 17, 2013 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Дай боже никой и да не умира по нашенско от змийско ухапване , а нашите змии не са и чак толкова отровни. Но като се погледне от друга страна - в коя ли болница има противозмийски серум като се замисли човек , освен може би ....... в правителствена естествено за богоизбраните .......
Не бива шега с тези работи ! Дано никой не се сблъсква с този казус !
Нед Мар 17, 2013 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
От змия не се умирало по нашите земи. Аз съм виждал змии много пъти, доста са тромави...

Да, тромави са в хладно или студено време. Напече ли ги слънце стават много подвижни.
Няма ли един специалст във форума, да каже, безобидна ли е змийската отрова? Аз не съм убеден в това.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Мар 17, 2013 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
Не може да се каже, че е безобидна (в повечето случаи не е смъртоносна, но винаги трябва да се има едно на ум). Всичко зависи от момента (каква змия си срещнал, дали е яла скоро (в смисъл дали е използвала част от отровата си)). Зависи и от самия човек (алергичен ли е, в какво състояние е имунната му система). Но то в такива моменти и жилещите насекоми могат да бъдат опасни (дори според мен те са по-опасни от змиите). Все пак от много години не съм чувал за смърт причинена от ухапване от змия, докато има не малко смъртни случаи причинени от пчели, оси, стършели и т.н..
Най-важното е човек да ходи за удоволствие и да не мисли само за това какво лошо може да му се случи (все пак трябва да уважаваме животните около нас а не да се правим на "голямата работа" - тогава ще пострада Very Happy ).
Лично на мен змиите са ми симпатични Smile - обичам да ги ловя за да ги изучавам или просто да ги разгледам, но винаги подхождам с уважение към всички змии особено към отровните (като се замисля досега съм хапан само от смок и то точно защото го закачах Very Happy ). И не на последно място когато сме в планината не трябва да забравяме, че тя е дом на животните а не наш и да ги пазим Smile .

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Пон Мар 18, 2013 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Драка



Регистриран на: 23 Дек 2012
Мнения: 103
Местожителство: Казанлък/София

Мнение Re: Туристите и змиите Отговорете с цитат
dan написа:
Привет на всички! През лятото ще ходя с децата-7 и 14 годишни, в Рила и Пирин. Посъветвайте ме как да се предпазваме от нежелани срещи с ония животинки дето пълзят и "клъцват",т.е. змииите. Какво да правим ако някой от нас го ухапе змия? Crying or Very sad

Вече са ти казали как да се предпазиш. И че не трябва да се страхуваш от змиите.
Проблемът за теб и 14-годишното ти дете не е толкова отровата, а по-скоро опасността от евентуална алергична реакция. Ако човек направи силна алергична реакция ще умре за минути поради задушаване. По-опасно е, ако човек вече е бил хапан веднъж - тогава има по-голям шанс да се развие такава реакция. Не се плаши обаче - тези неща се случват рядко. Сега сметни какъв е шансът да те ухапе змия въобще, а после какъв е шансът да развиеш алергична реакция. Smile
Относно 7 годишното ти дете - поради това, че телесната му маса не е голяма, отровата би го токсикирала доста повече, отколкото теб например. Тука е хубаво възможно по-бързо да го заведете до болнично заведение.
Сега ще ти опиша как ще се развият нещата, при едно ухапване от усойница да речем:

- първо още в началните минути ще почувстваш болка в мястото на ухапване. То ще се зачерви и ще започне да отича. Тази болка и оток ще продължат с дни след ухапването, даже всичко друго да ти е наред. Съвет: докато болката и отокът не са станали големи, пробвай да се евакуираш надолу към цивилизацията. След 2 часа от ухапването ще ти е много мъчително да ходиш (ако ухапването е по крака).

- още в началото ще получиш сърцебиене, заради уплахата от ухапването, което не е нещо ненормално. Ако си много страхлив, ще помислиш че отровата е започнала да действа веднага и е много вероятно да изгубиш съзнание за известен период.

- след 2-3 часа освен ухапаното място, клепачите ще са ти също подути, може би ръцете ти ще треперят. Кръвното ти налягане ще е паднало и ще те избива студена пот. Ще ти е по-трудно да дишаш - това ще те паникьоса, че може да умреш от задушаване, което допълнително ще влоши дишането. Ще се чувстваш доста изтощен, зрението ти ще се влоши (може да виждащ звездички).

- след 6-7 часа ще започнеш да повръщаш, а и диарийка може да имаш. Ще имаш загуба на равновесие и главозамайване. Стомахът ти ще те боли. Това всичко се прибавя към горните симптоми.

- след 24 часа ще започнеш полека-лека да се освестяваш и подобряваш.

Важно! Всеки човек реагира индивидуално, тези симптоми горе са при едно по-тежко протичане.
Интересно! Змиите пускат отровата си волево т.е. те самите си решават колко от ценната им течност да пуснат в плячката/опасността. При самоотбрана (както е ухапването на човек) змиите си пестят отровата и не я пускат цялата. В 30% от случаите има "сухо ухапване" т.е. змията въобще не е пуснала отрова. Ако до 5 часа след ухапване от отровна змия нямаш други симптоми освен болката и отокът, значи ухапването е точно такова.
Пон Мар 18, 2013 1:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Роско ти направо го оказа човека да ходи по планините с тези апокалиптични описания. Very Happy Аз ще допълня само,че когато ходя в планините си нося спринцовка и две ампули ДЕКСАМЕТАЗОН,които се бият мускулно и са достатъчни за възрастен човек с нормално тегло.При ухапване този медикамент ще ви даде реален шанс да стигнете до болнично заведение.
Пон Мар 18, 2013 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Роско ти направо го оказа човека да ходи по планините с тези апокалиптични описания. Very Happy Аз ще допълня само,че когато ходя в планините си нося спринцовка и две ампули ДЕКСАМЕТАЗОН,които се бият мускулно и са достатъчни за възрастен човек с нормално тегло.При ухапване този медикамент ще ви даде реален шанс да стигнете до болнично заведение.


Това чудо не се ли ползва против белодробен или мозъчен оток който се получава над 8000 м ако не се пие достатъчно вода?
Пон Мар 18, 2013 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov