ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Туристите и змиите
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Туристите и змиите
Автор Съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
Стига глупости. С обикновено необходимото внимание за пребиваване в планината, 'опастността' от среща със змия е минимална. Не съм от най-'ходещите', но в момента не мога да се сетя, кога за последно видях змия в планината???? Rolling Eyes
Пон Мар 18, 2013 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Напълно съм съгласен с горното мнение. Ходя из Пирин и Рила от 97 г., като в последните години обикалям предимно по върховете. В Пирин змия съм виждал само веднаж (и за късмет бях с хора, страхуващи се от змии!), а в Рила - веднаж по пътя за Вапските езера и веднаж по стръмното към Реджепското езеро. Първата толкова бързо избяга, че не можах да я снимам, а на втората помогнах със щеката да се измести от пътеката....Та вероятността на срещнеш змия не е голяма.
П.П. Някъде бях чел, че над 2600 м. нв. змии не живеят Laughing .
Пон Мар 18, 2013 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Драка, благодаря за информацията. Тя е ценна за мен, може да плаши другиго. Но аз мисля, че е добре всеки да знае поне тези симптоми.
Змия може да хапе на 10 години един път или на 50 години един път, но каква е гаранцията, че този ден няма да е утре? Пречи ли нещо, да знам симптомите и да не се паникьосвам, когато бъда ухапан?

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Мар 18, 2013 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Драка



Регистриран на: 23 Дек 2012
Мнения: 103
Местожителство: Казанлък/София

Мнение Отговорете с цитат
pif написа:
Това чудо не се ли ползва против белодробен или мозъчен оток който се получава над 8000 м ако не се пие достатъчно вода?

Точно така - защото е кортикостероид. Поради това се използва и срещу остри алергични реакции, каквито могат да бъдат предизвикани от змийско ухапване.
Николай, вярно звучи страшно, но както виждаш изходът не е фатален. Laughing

Иначе странно срещате доста малко змии. Аз годишно под 7-8 срещи не падам.
Пон Мар 18, 2013 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Но като се погледне от друга страна - в коя ли болница има противозмийски серум като се замисли човек , освен може би ....... в правителствена естествено за богоизбраните .......


Във всяко средноголямо населено място Wink

За малко да настъпя една усойница (май усойница беше, бъркам ги) около вр. Вапа преди 2-3 години (всъщност на слизане за Вапските)... горкото животно така се стресира, че не го видях как се стрелна из хвойните. Аз, разбира се, изпищях... ама тя вече беше избягала.
През ноември обаче има по-голям шанс да настъпиш някое змийче, още не са се окопали и в хубавите дни излизат на припек. Тогава обаче са толкова летаргични и мудни вече, че докато отреагира да хапе, ще си я подминал. По това време най-много съм засичала около Беклемето Rolling Eyes

_________________
www.summitsweb.com

Последната промяна е направена от Gamina на Пон Мар 18, 2013 12:33 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Мар 18, 2013 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Колегата попита за Рила и Пирин. Иначе в Стара планина и в Средна гора съм срещал повече....За мой срам, това е и една от причините да не съм ходил в Стара планина. Преди 20-тина години, малко над с. Владо Тричков се разхождах със синчето, когато попаднах на поляна пълна със змии. Бях с кубинки и качих детето на "конче", за да се измъкнем. Разминахме се с уплаха....
Пон Мар 18, 2013 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
pif щях да ти отговоря но видях,че ДРАКА вече го е направил.


nickkal съвсем не са глупости,миналото лято над х.Левски имаше ухапана туристка.По Стара планина често виждам усойници.Разбира се вероятноста да бъдеш ухапан е много малка,което не пречи да се знае как да се действа в такава ситуация.Най-често това става при настъпване,сядане или захващане за тревата без да се огледа мястото.Точно такъв е и случая с туристката за която писах . Very Happy
Пон Мар 18, 2013 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maneco



Регистриран на: 14 Окт 2010
Мнения: 111
Местожителство: София, Берковица

Мнение Отговорете с цитат
Да вмъкна и аз малко уточнения :

Какво да направите при ухапване от змия
- най-важното е запазването на спокойствие и ограничаване двигателната
активност на пострадалия.
- по възможност да се огледа внимателно змията с цел по-късната й
идентификация.
- добре е да се обездвижи ухапаното място и при възможност да се шинира и
бандажира, но без да се спира кръвообращението му.
- по най-бързия начин да се потърси лекарска помощ.

Какво не трябва да правите, ако ви ухапе змия:
- да слагате стегната превръзка над мястото на ухапването - това ще доведе до спиране на разпространението на отровата по кръвен път в организма, като по този начин ще се изолират естествените механизми на организма за неутрализирането й; цялото количество отрова ще се локализира, което може да доведе до тежки некрози, а в някои случаи - до ампутация на пръсти или крайник;
- да правите дълбоки разрези на мястото на ухапването, особено при липсата в полеви условия на чист инструмент; практиката е показала, че подобни действия в повечето случаи не помагат, а водят до нежелани усложнения;
- да изсмуквате кръвта от ухапаното място, защото това (дори при микроскопични ранички в устната кухина) означава пряко вкарване на отрова в кръвообращението;
- да употребявате алкохол;
- да бягате, да викате, да извършвате резки движения.

Бързото слизане при ухапване на крак, не е най доброто решение освен ако не сте сам и нямате просто друга възможност, натоварването на крайника помага за по бързото разнасяне на отровата, което води до по бързото и усвояване от организма а идеята е точно това да се забави.
Действията при ухапване от различните змии са различни, защото отровите им са различни, и едно от важните неща е да се опитате да видите каква е змията , пепелянка, усойница, за да може в болничното заведение да отреагират по бързо.
Биенето на Дексаметазон не се препоръчва от не медицински лица, или консултация с такова, защото в определена ситуация може да влоши ситуацията, вмъквам го защото някой може да остане заблуден от мнението на Николай Т и да си помисли, че му решава проблема след ухапването.(хубаво е да го имате в раницата но и да сте поразпитали по-прочели за действието му и да имате номера на някое медицинско лице)
Пон Мар 18, 2013 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Драка



Регистриран на: 23 Дек 2012
Мнения: 103
Местожителство: Казанлък/София

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
nickkal съвсем не са глупости,миналото лято над х.Левски имаше ухапана туристка.По Стара планина често виждам усойници.Разбира се вероятноста да бъдеш ухапан е много малка,което не пречи да се знае как да се действа в такава ситуация.Най-често това става при настъпване,сядане или захващане за тревата без да се огледа мястото.Точно такъв е и случая с туристката за която писах . Very Happy

Тя всъщност е качвала Купена от запад и в горната част на въжето, вместо да хване скала e хванала усойницата. Бях по същото време в района и на слизане на х. Хубавец ми казаха.
Пон Мар 18, 2013 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
pif щях да ти отговоря но видях,че ДРАКА вече го е направил.


nickkal съвсем не са глупости,миналото лято над х.Левски имаше ухапана туристка.По Стара планина често виждам усойници.Разбира се вероятноста да бъдеш ухапан е много малка,което не пречи да се знае как да се действа в такава ситуация.Най-често това става при настъпване,сядане или захващане за тревата без да се огледа мястото.Точно такъв е и случая с туристката за която писах . Very Happy


Пиша от личен опит. Значи ако ще се притесняваме от змии, какво да кажем за срещите с кучета и кърлежи? Много по-чести и толкова опасни, и по-стресиращи. Това е моето мнение. Че има 'клъвнати' не отричам. Чак инжекции, пищови и к'во ли не да се носи???
Пон Мар 18, 2013 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
maneco аз не казвам.че биенето на дексаметазон решава проблема,казвам,че той ти дава по-голям шанс да стигнеш до болница.Тази мярка не съм си я измислил аз,а ми е препоръчана от лекар.Далеко съм от мисълта да се създава някаква психоза,но познаването на тези влечуги и начините на защита трябва да се познават от ходещите в планината.Лично аз харесвам змиите и на по-млади години си бях направил внушителна колекция от кожи на пепелянки,но вече не ги убивам,само ги снимам.Превенцията е хубаво нещо за разлика от страха.Винаги съм казвал на колегите да не се страхуват,а да внимават.Забравих да вметна и това,че лекаря които ми каза за дексаметазона каза също ,че в България повече хора са умрели от алергична реакция в следствие от ухапване и от неправилна дозировка на противозмийски серум в болниците отколкото от самата отрова.
Пон Мар 18, 2013 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maneco



Регистриран на: 14 Окт 2010
Мнения: 111
Местожителство: София, Берковица

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Забравих да вметна и това,че лекаря които ми каза за дексаметазона каза също ,че в България повече хора са умрели от алергична реакция в следствие от ухапване и от неправилна дозировка на противозмийски серум в болниците отколкото от самата отрова.


Определено, не желаех да те нападам или засегна и доста време се чудих как да го напиша, но явно не съм се справил. Аз те разбрах какво искаш да кажеш, но го написах заради останалите в форума, и поне като има такава тема да е полезно четиво.
Точно този сером се различава в зависимост от вида на "гадинката" и трябва да се опитате при ухапването да я различите, снимате или запомните максимално окраската за да е оптимална реакцията на лекарите.
Пон Мар 18, 2013 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
maneco не се коси не съм се засегнал големи хора сме все пак а не деца.Освен това не мисля,че спорим,просто показваме различни аспекти на един и същ проблем.Винаги се радвам,когато се получава надграждане на мнения,а не безмислен спор.
Пон Мар 18, 2013 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dan



Регистриран на: 17 Мар 2013
Мнения: 80

Мнение Отговорете с цитат
Приятели, радвам се ,че поставената от мен тема доведе до градивна дискусия. Миналата година при прехода от х.Рибни езера до Рилски Манастир срещнах две усойничета. Аз водех колоната и постоянно тупах с пръчката ,която ми беше като щека,а в по тревистите части тупах с крака.Голям смях. Това ми го препоръчаха едни пишман туристи. Влечугите били усещали вибрациите и бягали . Не зная да ли е вярно,но като видях усойниците замръзнах докато те се изнизваха от пътеката. По пътя берях листа от боровинки за чай ,но след тези срещи забравих за чая. Не ми се смейте!Тази година ще имам предвид всички ваши препоръки ,а и ще си ушия навуща /ако знаете какво е / от кожа ,които ще сложа върху вълнените чорапи. Много ме интересува, като се настъпи змията до къде може да ме ухапе. Предполагам че по-нагоре от коляното няма как. Rolling Eyes
Пон Мар 18, 2013 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dan



Регистриран на: 17 Мар 2013
Мнения: 80

Мнение Отговорете с цитат
Това може би е било слепок.Малките на слепока са сиви,като червеи.Но имай едно на ум - не посягай и стой далече.
Пон Мар 18, 2013 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov