ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Как се подържат планинарски обувки?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Как се подържат планинарски обувки?
Автор Съобщение
meden



Регистриран на: 26 Сеп 2008
Мнения: 28

Мнение Как се подържат планинарски обувки? Отговорете с цитат
Споделете ,как подържате планинарските си обувки след няколкодневен преход през по височките ни планини?
Чет Авг 19, 2010 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Доста добър въпрос. Аз доскоро просто не ги поддържах, но след пролетните преходи кожата започна да се скапва от постоянното мокрене и съхнене. На сгъвките отпред при пръстите се образуват гънки, които при твърде суха кожа е възможно да се напукат.

Тръгнах да търся мазило при Шипси от Макалу, но в момента нямаше наличност. Все пак той ме упъти към близкия магазин на Scholl, за което съм му много благодарен - там продават същите мазила на Tarrago, които според Шипси са използваните от Бестард.

Това, което пазарих, е мазило за омекотяване на кожа. За сега ми решава проблема с изключение на импрегниращата функция (мазилото с импрегнатор беше свършило).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 19, 2010 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Балкана



Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 162
Местожителство: на душата завинаги на Балкана-тялото днеска тук утре там..

Мнение Съвет Отговорете с цитат
Здравейте !
Тур.обувки се подържат най-добре с ходене Very Happy
Но след като сте ги събули за по дълъг период ще ви дам един "старичък"но доста ефикасен метод.
След като сте ги почистили и подсушили добре ги намажете с пача или гъша мазнина, след около2-3дни ги намажете отново.Натъпчете ги отвътре с вестници и ги оставете на съхранение далече от топлоизточници.

ОСЗ
Сря Авг 25, 2010 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Re: Съвет Отговорете с цитат
Балкана написа:
намажете с пача или гъша мазнина


А такава мас от къде да намерим?
Чет Авг 26, 2010 3:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Балкана



Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 162
Местожителство: на душата завинаги на Балкана-тялото днеска тук утре там..

Мнение Отг. Отговорете с цитат
Здравейте!

Има доста места, откъдето може да се снабдите с пача или гъша мазнина. (По-точно имаше по мое време - предполагам има и сега). Ето, ще ви изброя някои от тях. Навремето имаше доста места, където принудително угояваха гъски - т. нар. гушене. Вследствие на гушенето, като на всеки чревоугодник, гъските получаваха разширен черен дроб. За мен това беше чисто издевателство над животинките, но пък черният им дроб се изкупуваше във Франция като деликатес. Предприятия за преработка имаше около Пловдив, Варна и София. Естествено месото се продаваше на ниска цена, а гъшата мас отиваше най-вече в елитните ресторанти - най-вкусно приготвените гъби са тези, готвени в пача или гъша мазнина. Аз лично се снабдявах с гъша мас от един приятел, който беше готвач в такъв ресторант. А ако имате приятели на село може да се снабдите и от там, гъшата или пача мазнина може би и сега се изпалзва за лечение на някои кожни заболявания в смес със сяра.
Не знам доколко успях да ви бъда от полза с тази информация и за това ще ви предоставя този "бонус":

"
Каквато обаче и да е кожата, няма обувка която да не пропуска вода - говоря за наистина сериозни обувки при продължително ходене, ако не са добре импрегнирани. Най-много пропускат обувките в мокра трева и в мокър сняг и киша. Газенето във вода не е проблем. Обикновено повечето обувки не пропускат ако нагазиш в гьол.
В момента това което си направил с твоя Меиндл е, че си напълнил порите с вода, "нацапал" си ги /а не импрегнирал/ с боя. При първото ти съприкосновение с мокра трева боята се е избърсала от обувките и е започнало да тече вътре. Това което можеш да направиш е отново да ги изпереш, да ги изчакаш да изсъхнат много добре далеч от печки и др. такива и да започнеш следната сложна, но пък резултатна процедура:

Забъркваш следната адска смес:
1 част гъша или пача мас
1 част овча лой
1 част боя за обувки КОВО или някоя друга такава от българските кутийки.
Смесваш ги много добре. Ще се наложи да ги затоплиш леко защото лойта и боята са твърди.
Намазваш обилно обувките. Затопляш фурната на печката, отваряш капака и оставяш обувките там да съхнат. Сместа попива в кожата. Докато са топли мажеш отново. Пак сушиш. Така няколко пъти докато ти писне. Колкото повече, толкова по резултатно. Накрая изсушаваш много добре. Недей засилва фурната, карай на бавен "огън". Даже можеш да ги оставиш да си изсъхнат сами. Мисля, че след това няма да имаш проблеми. Дори простата кубинка издържа няколко часа усилено ходене в мокра трева, просто вече сместа е вътре в кожата, а не на повърхността.

Другата по проста рецепта, също гарантирана е равни части олио и оцет. Мажеш, чакаш да изсъхнат, пак мажеш, пак чакаш, няколко пъти. Добре е обувките да са затоплени, кожата се отпуска и попива повече смазка. Това го правиш всеки път преди излет. Отнема около половин час но спестява ядовете с мокри обувки.

В никакъв случай не мажи обувките със свинска мас. От стари туристи съм чувал, че отваря порите. Резултатът е, че наистина започва да тече вода в обувките. Това също съм го пробвал, свинската мас не е като гъшата, ефекта е точно обратен.

Това са стари методи, но са изпитани и действащи. Много колеги може да се изсмеят и да кажат, че има спрейове, нови смазки и др. такива. Не вярвам обаче да са кой знае колко резултатни ако само се пръска повърхността на обувките с тях, а не се извършва някаква по сериозна импрегнация. Просто тревата или снегът ще обършат спрея и пак ще си с мокри крака и ще псуваш обувките, спрея и тоя който ти го е продал. Освен това са и доста скъпи. NICK WAX преди беше на цена около 20 лева, не съм го гледал скоро, но едва ли е поевтинял.
Обувките си искат постоянна грижа и поддръжка ако искаш да разчиташ на тях. Избираш си някаква рецепта, мажеш, сушиш и пробваш докато останеш доволен. Пробата е в мокра трева за колко време ще намокриш чорапите. Ако не си доволен сменяш рецептата, ако не става - сменяш обувките. Колкото и да са изпитани тези средства те са неприложими ако решиш да импрегнираш някакви платненки, велурени обувки или някаква изкуствена кожа."
Тази "рецепта"- сместа по горе не съм я ползувал, но за онази в предишния материал, който бях написал е изпитана многократно и резултатът винаги е бил повече от добър.

Бонус № 2 :

Ето едно място от където може да се снабдите:

http://www.fokus.bg/catalog/%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%B0%D0%B4/141660.html

ОСЗ
Чет Авг 26, 2010 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Re: Отг. Отговорете с цитат
Балкана написа:
Здравейте!


......


май има нужда според мен да се внесе малко уточнение.... да отбележа първо, че не претепнирам изобщо че съм много компетентин по темата и ме поправете ако греша.....
но според мен гореспоменатите методи са само за кожени обувки....
тъй като на пазара в момента основната част от трисезоните или летните овувки не са изцяло кожени а се разчита главно на менбрани и малки кожени парчета или без кожа изобщо и не мисля, че на един Горе-текс някоя от процедурите ще се отрази добре....
да не забравяме, че от 90 години насам нещата коренно се промениха от към развитие и внедряване на технологите.... и методите на т.н. от теб стари планинари не мисля, че са приложими...
аз когато почнах да обикалям из чукарите, търговията в БГ с туристическа екипировка, не алписка, почти не съществуваше и много трудно се намираше всичко, а и естествено че се ходеше масово с кубинки Very Happy

поздрави

ПС: моля да ме поправите ако греша
Пон Авг 30, 2010 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Това звучи добре приложено към кубинки, но за планинарски обувки може да се окаже фатално. Първо сегашните обувки са с топло-лепени подметки и такива цикли на мазане/нагряване могат да разлепят подметката. Последното обикновено значи хвърляне на обувката , понеже тоя тип гума нормално лепило за кожа не го лови. Другият проблем е, че постоянното дълбоко импрегниране може да доведе до нацепване на кожата при сгъвките, най-вече отпред между пръстите и стъпалото.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 30, 2010 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 203
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Малко ще се отклоня от темата.

Имам една волейболна топка от '89 почти не е позлвана, но си личи отблизо че кожата е почнала да се напуква/отлюпва.
С какво мога да я третирам?
Имам една вакса на основа пчелен восък, за турист. обувки (Tarago), дали е безопасна за ръцете после нз. В състава има и нефт?!



_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Пон Авг 30, 2010 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
bst



Регистриран на: 24 Авг 2010
Мнения: 53
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Зависи какви са обувките.
Обикновенно когато ги купуваш, на тях има закачена инструкция.
Най-общо, ако са с мембрана като Gore Tex примерно, не е препоръчително да се слагат мазила, защото се нарушава дишащата способност на обувката.
Иначе переш с хладка вода и сушиш на слънце.

_________________
skype: stm.desk
Пон Авг 30, 2010 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Балкана



Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 162
Местожителство: на душата завинаги на Балкана-тялото днеска тук утре там..

Мнение отг. Отговорете с цитат
Здравейте, ggattov !
Да прав сте, че това се отнася само за кожената тур. обувка-то и в материала побликуван от мен е посочено, може би сте го пропуснали:
"Колкото и да са изпитани тези средства те са неприложими ако решиш да импрегнираш някакви платненки, велурени обувки или някаква изкуствена кожа." Също съм посочил, че оная "рецепта" с нагряването не съм я ползувал лично.
Докато свинската мас съсипва буквално обувката то такива последици не съм забелязал при дълга употреба на пача или гъша.Истински балсам за тур.обувка си остава разбира се тюленовата мазнина но такава трудно се намира. Това относно технологиите, колкото е вярно , толкова и не е-примери много.Целта на много от производителите в днешно време е прозрачно ясна...... от друга страна ментета, колкото щеш.Тук с риск да се повторя от така наречените "нови технологии"след многократни опити се спрях на ето тези: HI-TEC Vibram тук може да прочетете повече:

http://www.planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1856
- не знам дали в България се предлагат някъде. Не ви ги предлагам заради видео материала, ами от личен опит установих техните качества.
Останете със здраве !
Сря Сеп 01, 2010 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Re: отг. Отговорете с цитат
Балкана написа:

"Колкото и да са изпитани тези средства те са неприложими ако решиш да импрегнираш някакви платненки, велурени обувки или някаква изкуствена кожа."


Здравейте Балкана

въпреки че, бях убеден, че съм прочел всичко от Вашето мнение се оказа при доста подробно 2-ро четене че действително съм пропуснал това изречение..... за което Ви се извинявам, но пък дискусията дано да бъде полезна на някой друг все пак....

значи "HI-TEC Vibram" е много общо казано и се разбира само марката и че подметката е Вибрам.... според мен трябва да се сравнява конкретен модел с конкретен модел, иначе като цяло смятам че има по-добри марки но всичко е въпрос на избор и на характеристики на обувката и цената естествено......
HI-TEC като цяло са с по-ниски цени, но от сайтовете който съм преглеждал в България (на живо не съм и виждал в магазини, може да не съм и гледал деSmile ) не съм открил нещо което да ме впечатли, а и предлаганите тук не съм срещал с Горе-текс(може и да греша), а с някаква тяхна мембрана не я помня... за която имам представа какво представлява, тъй като имам едни летни HI-Tec или ниски казано по-друг начин купени 2005 година от мен от Англия и доста зор са виждали лятото и са здрави изцяло и до днес.... но с друго не могат да се похвалят.... менбраната която имат не издържа много до тоталното и превръщане в лейки Very Happy ..... но все пак те са летни туристически обувки и аз не съм и имал големи очаквания към тях.......

а и да не забравяме, че всичко трбява да е съобразено и с финанси..... а и сегашните туристи сме си направо "глезени" в това отношение от към екипировка..... естествено тия които могат да си го позволят, колкото и да се лъжем качеството си е цифра..... Sad
с какви точно обувки, всеки според това което може да си позволи може и така и така, важното е това да не ни ограничава Smile
Сря Сеп 01, 2010 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, я кажи за пиниза със силикона, ако не си го отсвирил вече. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Сеп 02, 2010 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Балкана



Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 162
Местожителство: на душата завинаги на Балкана-тялото днеска тук утре там..

Мнение отг. Отговорете с цитат
Здравейте,Ggattov !

Да пропуснал съм да напиша пълното име, а то е : Hi-Tec -Cascadia XCM eVent:

http://www.endless.com/Hi-Tec-Mens-Cascadia-eVent-Hiking/dp/B001JAGEPA/ref=uwlImage%20not%20available%20for%20Color:03:38Hi-Tec%20Men%27s%20Cascadia%20XCM%20eVent%20Hiking%20Boot

Не знам само дали с ирония не казвате:
"HI-TEC като цяло са с по-ниски цени"-тази обувки са $190 по една случайност ги взех за $130, което пак ми изглеждаше сериозна, като цена Very Happy
И все пак моят съвет към всички в нашия форум е : Не оставяйте за дълго тур.-си обувки на съхранение.......... Very Happy

О С З !
Пет Сеп 03, 2010 6:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте

в никакъв случай не бих си позволил да влагам ирония, особенно когато обсъждам тема с човек, който е с повече житески опит от мен и със сигурност имате повече опит и в планините, и с интерес съм чел Вашите спомени за минаването Ви на Ком-Емине (тогава, когата Вие сте го минавали, аз не съм водел особенно съзнателен - да не кажа изобщо съзнателен живот Laughing ), дори и да не съм коментирал...

казвам наблюденията си от преди години на място в Англия и сега в Бг по-сайтовете, и цените са малко по-ниски от други по-извесни марки за същият клас.... не кавам че съм на 100% прав това е мое наблюдение Smile
според мен се дължи на използването на собствена менбрана, а не Горе-текс както съм споменал и по-горе не съм виждал, а и Вашите не са, не казвам че са по-лоши....

това което аз разбирам според характеристиките - за мен най-важно:
,,eVent waterproof and highly breathable membrane" - за качеството на вашите обувки според мен цената е нормална, най-вероятно отстъпват малко само в дишането спрямо Горе-текса...

малко допълнение, което лично съм го изпитал и потвърждавам:

"Water resistant: Water is somewhat prevented from entering the boot" - не може да се разчита на тях само се лъжем, че не пропускат вода Smile
"Waterproof: Water is prevented from entering the boot" - е това трябва да ползваме Smile

поздрави
Пет Сеп 03, 2010 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Дидо, я кажи за пиниза със силикона, ако не си го отсвирил вече. Wink


Ами то пиниз е силно казано, по-скоро нещо като сполучил отчаян опит да си спася силно течащи зимни обувки.

Ето тия са - http://forum.softpedia.com/uploads2/14/anunturi_image_30069.jpg . Започнаха да текат още на 3-4 ходене, при накисване в леген се пълнят изцяло с вода за 5 минути.

Закърпих положението като ги намазах дебело със 100% силикон отвън. Изкарах миналата зима така и смея да твърдя, че никога не са били по-сухи, дори и като нови Very Happy Към края на зимата явно се е размърдал силикона около капсите и пуснаха малко пак. Та метода работи, стига повърхността на обувката да е грапава или влакнеста, за да хване силикона добре.

Разбира се, говоря само за спасяване на безнадеждно течащи обувки.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 07, 2010 12:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov