ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пирин, 18-21 юли 2008

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Пирин, 18-21 юли 2008
Автор Съобщение
Razor



Регистриран на: 24 Юли 2008
Мнения: 4

Мнение Пирин, 18-21 юли 2008 Отговорете с цитат
Здравейте на всички!
Навихме се и ние с един приятел да пофенстваме няколко дни из Пирин... че то голямо канене беше Smile . В петък сутринта тръгнахме с кола към х. Вихрен и до обед успяхме да се занесем дотам с всичкото спиране и зазяпване - например за овче мляко на Юндола... ах, това мляко Razz! Като за първи ден решихме да загреем гумите с нещо по-лекичко и се отправихме към Тодорин връх. Маршрута беше много приятен - през Тодорина порта, Малка Тодорка, Голяма Тодорка и връщане от другата страна покрай езерата. Слязохме отново на х. Вихрен и единодушно решихме да спим на къмпинга, който е под х. Бъндерица.
На следващата сутрин станахме раничко и се отправихме към Кончето с леко свити сърца Very Happy , понеже никой от нас не беше ходил там, а и двамата малко се спичаме от високото. Малко преди Премката срещнахме един веселяк, който се връщаше от Кончето и ни посъветва да минем по долната пътека, която била "като алея". Окуражени от горния израз, твърдо решихме все пак да щурмуваме пустото му Конче Smile . От Премката хванахме въпросната долна пътека, която до едно време имаше много малко общо с алея, а след това - абсолютно нищо Smile . Както и да е, издрапахме до въжетата, а хребета ни посрещна с вятър и мъгла. Горе силите ни стигнаха само за една кратка разходка по въжетата, след което си обещахме, че при по-хубаво време ще минем цялото Конче, и поехме обратно по същата пътека. Слязохме отново до Премката и оттам хванахме за Кутело (този ми беше най-трудния за качване - май точно там нещо ми закуца мотивацията Confused ). На върха направихме двадесетина минути почивка и се отправихме към Вихрен. Много ми хареса изкачването на Вихрен от тази страна - има доста катерене по скалите и не усещаш кога преодоляваш височината. Горе постояхме малко повечко. Поснимахме, поговорихме с Чавдар - планински водач, който този ден беше командирован на върха, за да отчита маршрута на състезателите от Еко Чалъндж, което се провеждаше тези дни - и тръгнахме да слизаме от другата страна към х. Вихрен. Пътем решихме да се качим и на Хвойнати връх. Изкачихме го и след това слязохме право надолу през сипея и се включихме отново в пътеката за х. Вихрен. Слязохме благополучно до къмпинга и се отдадохме на заслужена почивка. За тази вечер бях решил да се удавя в бира, но стигнах само до аперитива - ракийка с домати и сирене. След това пропуснахме не само бирата, а и вечерята и скоропостижно се заровихме в чувалите Oops На другата сутрин събрахме палатката и с колата се отправихме към х. Гоце Делчев. Оставихме колата на паркинга и с лифта се качихме на х. Безбог. В хижата всичко беше резервирано, но след уверението на хижаря, че няма да ни остави навън оставихме багажа и поехме без определена цел в посока Попското езеро. По пътя срещнахме една симпатична двойка, която се връщаше от връх Джано (не му знам новото име) и беше очарована от гледката, която се открива оттам към Кременските езера. След тази среща разходката ни вече не беше безцелна Cool . Качихме върха и на свой ред останахме очаровани от прекрасната гледка към езерата. Оттам има пътека за връх Ченгелчал, която минава през т.нар. Малко конче, но за съжаление този ден нямахме време да опитаме да го минем. Вечерта се прибрахме в хижата и изкарахме една спокойна вечер пред бутилки с бира и консерви пастет - класическа комбинация Wink На сутринта стегнахме багажа и щурмувахме Голям Полежан. Горе се разходихме малко към Стражите, след което тръгнахме обратно. На връщане изкачихме и връх Безбог. Повисяхме малко там, наслаждавайки се за последно на гледките. Слязохме от другата страна към хижата, лифта и скоро бяхме на паркинга на х. Гоце Делчев.
Прибрахме се в Пловдив и на раздяла си обещахме, че следващия път няма да се каним толкова дълго, а при първа възможност ще направим нещо подобно в Рила.
Сега виждам, че писанието се получи малко дългичко и се надявам да не съм ви отегчил. Поздрави и приятна вечер на всички!
Чет Юли 24, 2008 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много хубава разходка сте си направили, да имаше и малко снимчици...
Чет Юли 24, 2008 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да Кременските езера погледнати от Джано са си класика Laughing :



_________________
Който пие бира не умира!
Чет Юли 24, 2008 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много добро ходене сте направили! Rolling Eyes Поздравления!

Новото "име" на Джано не ти трябва. Като гледам тия "новите" никой не ги ползва в този форум. Wink Wink Тодорка и Попово езеро мисля е по-добре от Тодорин връх и Попското езеро. Cool

И следващия път да пуснеш и снимки да позяпаме. Croc

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 25, 2008 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ходенето е екстра, на чудесни места сте били. Very Happy
И аз бих извървяла тези маршрути, само че без да ползвам кола между дните. Ако не са поне два дена пълно бъхтене, сякаш не е истинско Wink

Снимки?
Пет Юли 25, 2008 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
asenr



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 87
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Добро си е ходенето и без снимки. Ама какви планинари сте такива, бива ли да ви е страх от високото ;)

_________________
Може да съм прасе, ама ми отива...
Пет Юли 25, 2008 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Razor



Регистриран на: 24 Юли 2008
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
@lubitel: Ще има и снимчици, но апарата остана в спътника ми, а той веднага отпердаши за Варна. До няколко дни ще се прибере и тогава ще пусна и снимковия материал Smile .

@Speedy: Наистина са ужасни новите имена Sad . Не са така звучни като старите, а и по картата въобще не можеш да се ориентираш кое кое е Evil or Very Mad .

@Kat: Напълно споделям мнението ти за колата и двата дни бъхтене, но трябваше да се съобразяваме със ситуацията - от няколко години пича, с който бяхме, има проблеми с колената и му е противопоказно всякакво ходене с много багаж. И все пак планината прави чудеса - в Пловдив едва ходи пеш до работата си, а сега обикаляхме по 9-10 часа и нямаше проблеми Shocked . Може би причината е в надморската височина, но аз лично предпочитам мистичното обяснение - че ТАМ има нещо... магическо Cool

@asenr: Smile ами то не е точно страх, по-скоро се чувствувам некомфортно на високи места без достатъчно твърда почва наоколо. За съжаление това май не е нещо, което подлежи на трениране Sad
Пет Юли 25, 2008 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
trango



Регистриран на: 09 Юни 2008
Мнения: 12
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Wink ето и снимки от Пирин и от състезанието XVenture Race Bulgaria 2008 в портала Smile

_________________
www.varhove.com
Пет Юли 25, 2008 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Razor-e на новите "имена" може би скоро ще им се види края. Laughing Wink

Ако ти попадне нейде новата карта на фирма "Домино" ти препоръчвам да си я купиш. Там "новите имена" ги няма вече. Отплаваха по направление. Rolling Eyes

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 25, 2008 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
asenr



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 87
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Razor написа:
@asenr: :) ами то не е точно страх, по-скоро се чувствувам некомфортно на високи места без достатъчно твърда почва наоколо. За съжаление това май не е нещо, което подлежи на трениране :(

Един колега ми разправяше че като бил малък го било страх от високото и започнал да се качва на покрива на блока и просто да стои там и да гледа отгоре. Постепенно се приближавал все по към края и малко по малко свикнал с височината. Аз пък съм пораснал по пловдивските тепета и като малък все ме теглеше да се катеря по скалите или по дърветата в махалата. И отначало и аз се чувствах некомфортно. Така че май си е точно въпрос на трениране. Но ако не те влече - не се излагай на излишни рискове. Това горе на шега го казах.

_________________
Може да съм прасе, ама ми отива...
Пон Юли 28, 2008 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
asenr написа:
Razor написа:
@asenr: Smile ами то не е точно страх, по-скоро се чувствувам некомфортно на високи места без достатъчно твърда почва наоколо. За съжаление това май не е нещо, което подлежи на трениране Sad

Един колега ми разправяше че като бил малък го било страх от високото и започнал да се качва на покрива на блока и просто да стои там и да гледа отгоре. Постепенно се приближавал все по към края и малко по малко свикнал с височината. Аз пък съм пораснал по пловдивските тепета и като малък все ме теглеше да се катеря по скалите или по дърветата в махалата. И отначало и аз се чувствах некомфортно. Така че май си е точно въпрос на трениране. Но ако не те влече - не се излагай на излишни рискове. Това горе на шега го казах.


Не не е въпрос на трениране, ако се обуславя от физиологична причина(напр. особености на вестибуларния апарат). Ако вестибуларния апарат се тренираше толкова нямаше да избират най-добрите на изпит за летци и космонавти - щяха да ги тренират! Може би сте чували за едно племе индианци, които имат уникален вестибуларен апарат, различен от този на повечето хора, затова в Щатите ги наемат обичайно за външна работа по небостъргачи и кули. Чувството им за равновесие е невероятно, но не са редки и смъртните случаи. В крайна сметка да поясня, че тия неща се тренират до 15% от първоначалното положения.
Знам всичко това защото и аз имам страх от високо и макар да се завирам тук-там(дори съм минавал веднъж от съседната тераса в нашата по парапета), пак си имам страх и така ще е винаги.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юли 28, 2008 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov