ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Бъдещето на раздел Предлагам / Търся. Дискусии.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Предлагам / Търся Предишната тема
Следващата тема
Бъдещето на раздел Предлагам / Търся. Дискусии.
Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Няма лошо в търговията, но тук въпроса май по-скоро е, дали да се наложат правила за търговия във форума.
Щом досега не е имало обявени такива, неможе да се сърдим, че някой върти търговия.
То и в ebay има ниски цени, но аз лично предпочитам някой друг да го внесе, да си сложи някой лев и да го пусне за продан. Говора за обувки и дрехи. Иначе не ми се рискува ако номера не отговаря или не съм улучил размера. В този смисъл за мен търговците са полезни. Така че е въпрос на лично виждане.

Според мен трябва да се официализират няколко неща във форума, давам само предложение и не държа никой да се съобразява с мнението ми:
1. Въобще да има ли търговия във форума?
2. Ако има, кой може да я извършва? Какви са критериите?(само съфорумци планинари или и други и т.н.)
3. Тези които ще могат да я извършват, как трябва да я извършват? (без подвеждаща информация, необходима задължителна информация за стоката и въобще моралната страна ако може така да се каже)

Само трябва да е просто и да не иска някакво особенно администриране все пак.
Сря Мар 27, 2013 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Аз също не мислех да вземам отношение ,но като гледеам накъде отиват работите ще кажа нещо повъпроса.Така както се развива дисусията очаквам скоро някои да каже,че няма да е достатъчно само да ги изгоним от форума,а направо да ги линчуваме за по-сигурно.Според мен това са никому (с малки изключения)не нужни глупости.Емо е прав за необходимоста от регламентиране на търговията във форума.Моля обаче админа преди да вземе решение да се съобрази с две неща:
1.Не всички работят за 1000-2000лв. за да си купуват нова маркова екипировка и тази търговия помага на тези с по-малки възможности.
2.Във форума има хора които работят в магазини за екипировка или имат отношения с вносители на такава и нормално е те да са приотив тази търговия.
Според мен изисквания,като определен брой публикации и активно ходене по планините,както и да са познати лица са прекалени и ненужни.Достатъчно е тези които са доказано некоректни да им се заличава регистрацията.Има търговци като Емилиян и Жо за които не видях някои да е казал нещо лошо,дори напротив.Нека не пренасяме и тук тъпата българска традиция покрай сухото да изгаря и мокрото. Very Happy
Сря Мар 27, 2013 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
f(x)dx



Регистриран на: 24 Мар 2012
Мнения: 68

Мнение Отговорете с цитат
Аз също не виждам нищо лошо в това хора, които са коректни да предлагат стоките си в съответния раздел.
Струва ми се, че ще има повече ред, ако по-активните имат една постоянна тема и там да си предлагат всичко
Чет Мар 28, 2013 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
f(x)dx написа:
Струва ми се, че ще има повече ред, ако по-активните имат една постоянна тема и там да си предлагат всичко

Точно така!Според мен трябва да си има най-отгоре залепена тема "Платени съобщения", в която всички коректни(ясно е, е ще има и некоректни) постоянни търговци да си предлагат стоката.Прави са някои колеги, с мнението си, че не бива да се забраняват такъв вид обяви, по-простата причина, че не всеки може да си позволи да си купува нова екипировка.Аз лично се възмущавам от такива, които се мъчат да продават на краставичар краставици, като пишат глупости за продаваното от тях, а в повечето случаи става въпрос за спекулативна цена и екипировка менте.Досега не съм и споменал JOO примерно, защото за толкова време аз не съм забелязал той да продава нещо, което не е истинско.Напротив, стоката е винаги читава-човек и малко да разбира, се вижда, че става въпрос за запазена, употребявана висок клас екипировка, която е и на нормални цени.
Искам да се върна пак на надписа "Платени обяви".Тук вече е редно въпросните хора да си плащат годишната лепта на хората създали този форум, и които съвсем безплатно го поддържат за да правят кефът на такива като мен и вас.С една минимална сума, която ще се определи с "правила в раздел купува продава", такъв вид търговия ще "узакони".Сумата ще се определи от собствениците на форума, като естествено не бива да се прекалява, защото пак казвам, че не е редно хората да се лишават от качествена екипировка, втора ръка на нормални цени.Но това за въпросната такса си го решава ръководството.Примерно-превеждат се Х лева и те покриват една календарна година.Не мисля, че някои от търговците ще го завали цената на една две от дрехите, които продава, за да си купи спокойствие и за да избегне коментарите, които се водят тук вече четвърта страница.По този начин всеки ще си знае мястото и няма да се получава така, че някой, който си продава собствените използвани обувки, да се налага всеки ден да си UP-ва обявата, защото ако не го направи, на третия ден ще е вече на втора страница и няма да се вижда от никой.
Тези всичките неща естествено не съм ги измислил аз, а отдавна са наложени във форуми, които са с далеч по-голяма аудитория, и по този начин в тях се поддържа абсолютен ред в раздел "Купува-Продава".Няма недоволни, няма и пререкания от сорта на горните.
Чет Мар 28, 2013 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Проблемът е, че форумът ни е с некомерсиална цел.
За това няма никакви реклами наоколо. Освен скритата в подписите на потребителите, която обаче Гугъл разпознава и се явява антиреклама. Засега успяваме да парираме и опитите за такава под формата на постове. Но границата е много тънка и трее нюх, за да се разпознае.
Но тъй като има известни неизбежни разходи за хостинг примерно... Rolling Eyes

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Мар 28, 2013 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Но тъй като има известни неизбежни разходи за хостинг примерно... Rolling Eyes

Примерно....
Нито собствениците на форума ще забогатеят от въпросната такса, нито хората с обявите ще обеднеят от нея.
Спокойно може да се напише тема, с различно заглавие от "платени обяви", а с някакво, което се различава от комерсиална дейност на форума.Търговците си превеждат сумата по лични сметки на собствениците и пито-платено.Не мисля, че тук ще става въпрос за спекула, защото реално хората, които предлагат дрехи с цел постоянна търговия, не са толкова много и всички ги знаем кои са.Нещо такова.Не вярвам на някой да му трябва фактура за платената годишна такса, защото то реално тези пари няма и да стигат на ръководството да оправи разходи като хостинг и друга подръжка.За загубеното свободно време не говорим.Ясно е, че в момента пиша отчасти незаконни неща, но в крайна сметка ние тук не сме се "събрали" за да строим търговска фирма, а да си прави кефа, което пък се получава благодарение на хората, които "въртят" форума.Търговците трябва да разберат, че не е редно да използват трудът, който тези хора хвърлят, и да печелят(макар и минимално) на техен гръб.В смисъл всичко трябва да е коректно между страните, а това става САМО с уредени финансови взаймоотношения.Макар и неофициално регламентирани.И за търговците, и за другите потребители, това е най-добрият начин.Иначе....пак ще продължаваме да се псуваме, което на мен лично май вече ми идва в повече.Просто не ме кефи....Мисля, че с течение на времето, по този начин има вероятност да се опровергаят думите на адаша:
kibik написа:
..смятай какво е нивото на форума сега ...

което за съжаление си е живата истина, а една от причините, особено в последно време е раздел "Купува-продава".Е, естествено, че има и много други причини, де... Wink

*)Като споменавам, че примерната годишна такса за търговците трябва да бъде цената на една или две от продаваните от тях дрехи, нямам предвид продаваното от adrenalin, особено експедиционните му ръкавици.То там раЛтата е дебела.То ако трябва да плащаш такива такси, по-добре да си плащаш рекламен план на Google. Smile


Последната промяна е направена от joropc на Чет Мар 28, 2013 2:17 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Мар 28, 2013 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Аз съм ЗА всички подобни МАСОВИ търговци на туристическа стока да се изметат от форума. Този подфорум е да могат редовите планинари да си продават излишъците, а не бит пазар.

Или поне да има някакво разделяне на вида обява. Наистина нашите си обяви за използвана екипировка потъват.
Чет Мар 28, 2013 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
joropc е прав в това:
Цитат:
...Търговците трябва да разберат, че не е редно да използват трудът, който тези хора хвърлят, и да печелят(макар и минимално) на техен гръб.....

Хостинга е разход, но времето което трябва да се отделя за администриране на форума на дали някой може да го преизчисли в пари. Иначе като видим нещо в нета го приемаме веднага за даденост и че можем да го експлоатираме както си искаме, но не е така. Така че ако някой вади пари тук, от основно мероприятия търговия, трябва да си плаща макар и минимално.

Продажбата на ЛИЧНА екипировка обаче пак е малко относително, има хора влезли във форума само да си продадат личните неща, но не са реално активни съфорумци. Те към търговците ли са или към членовете на форума?
Сложен решение, но едно е ясно, избора не е между добро и зло а между по-малкото и по-голямото зло. Very Happy
Чет Мар 28, 2013 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Правилата http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=11 казват:

* специални правила за продавачите в раздел Купувам/търся: В този раздел можете да продавате ваша залежала екипировка. Масова продажба на стоки не се допуска и ще бъде санкционирана по преценка на админ.


Границата между продажбата на залежала екипировка и МАСОВА ПРОДАЖБА е съвсем явна, надявам се за всички.
Едното е отношение между съфорумците, другото е алъш-вериш на външни хора тук. Не ми казвайте също, че без тоя алъш-вериш сме си жив-зян и ще останем без евтина екипировка. Всеки знае къде са магазините на килограм, а и всички тези търговци си дублират обявите във всички околни форуми, та който захапе.

Щом като няколко души явно не схващат какво е МАСОВА ПРОДАЖБА - дали да не се вкарат правила - не повече от един артикул на всеки 10 дена, или до 5 накуп, но в рамките на 2 месеца - това както е решено в МТБ-форума?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Мар 28, 2013 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
* ...и ще бъде санкционирана по преценка на админ.

Така е Дидо, но поне засега админът не взима отношение по въпроса.
Иначе да, в МТБ форума този казус е най-добре решен.Именно този форум визирах по-горе.
По този начин обаче, задължително трябва да има отделен модератор в раздел Пазар, който да следи за тези неща.Поне в емтебето е така.Даже там май са двама или трима.
Чет Мар 28, 2013 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
dido написа:
* ...и ще бъде санкционирана по преценка на админ.

Така е Дидо, но поне засега админът не взима отношение по въпроса.


Абе надали онези 200-300 теми на Emiliqnn, lutgulajn и JOO са самозачезнали, предполагам некой бди отгоре Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Мар 28, 2013 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
То триенето е едно, но само с бърсане не вярвам да стане.Трябват си и правила, които ги има, ама никой не ги спазва.По-скоро да има контрол и разяснение относно правилата.
Чет Мар 28, 2013 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ckaiyokar



Регистриран на: 09 Юли 2010
Мнения: 109

Мнение Отговорете с цитат
а не би ли могло да се въведе, ограничение, например , за да пуснеш обява в подфорума купува/продава , да си бил член на форума от 1 месец примерно, или най добре 3 месеца, може също така да се разделят- отделно купува отделно продава с различни ограничения за първоначално пускане на обяви,
другия вариант е на субективен принцип- след определен период от време да пратиш писмена молба до определен модератор, който да прецени дали ще ти даде еднократно право за пускане на тема в този подфорум.
предложението на дидо за ограничението на броя на обяви също е добро, би могло да се направи и някаква компилация.
аз лично очаквам в скоро време да осъществя покупка на туристическа екипировка от член на форума, която на всичко отгоре не е и в раздел купува продава, казвам го за да се види , че обикновенните съфоромци намират вариант да осъществят продажба на ненужна екипировка, или покупка на необходима им такава и без да влизат в покупки продажби.
преглеждах този подфорумза интересуващи ме обяви и не виждах такива, дори не съм влизал в темите които не ме интересуват.
Чет Мар 28, 2013 6:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
satzata



Регистриран на: 29 Окт 2009
Мнения: 256
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Нали си има форум на ПСС, където в раздел екипировка е тотална лудница? То май това е основната действаща част там. И аз предпочитам да няма такава масова търговия тук. Много по-приятно ще ми е.
Пет Мар 29, 2013 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хъм да, добър хинт. Ето какво е написал Кънчо в ПСС-форума:

kancho написа:

Този форум е ОСНОВНО предназначен за частни обяви за продажба на лични единични вещи, а не за оборотна търговия. Търговците, които желаят да ползват форума за реклами и продажби ще трябва да заплатят 10 лв за всяка обикновена обява(без да я "напомпват" изкуствено) и 20 лв, ако искат тя да бъде закачена като Sticky - бележка отгоре за един месец. Не се допуска и използването на линкове към комерсиални съобщения и сайтове в подписа на потребителите. Това е възможно срещу 40 лв/месец. За подробности - пишете лично съобщение.


Прехвърлям темите в Екипировка и виждам същите хора - Jokera, JOO, lutgulajn.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 29, 2013 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Предлагам / Търся Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov