ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Опасности от домашни животни в планината
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Опасности от домашни животни в планината
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Каракачанки Отговорете с цитат
Веднъж с един колега от студентските времена пътуваме от гр. Доспат за с. Огняново (Неврокопско) на стоп. Стопа вървеше, но ни качваха местни хора, които ни оставяха на отклоненията са селата където бяха тръгнали - Любча, Осина, Кочан и т.н.

Малко след м. Фермата, няколко километра преди с. Сатовча около пътя има големи поляни. Крачим си ние бодро и зяпаме голямо стадо овце. Овцете хубаво, ама по едно време към нас в лек тръс се затичаха 4 каракачански песа - пазачите на стадото, които изкочиха от нищото. Ами сега!? На гола поляна къде да се крие човек? Около нас ни камъни, ни колове. Кучетата от тая порода често не лаят, а директно нападат. В случая беше така. Аз почнах да свиря, белким чобанина се вестне от нейде, ама не. За щастие, когато бяха на един скок място от нас все пак човека чул свирнята и се появи викайки, та кучетата спряха, наобиколиха ни ръмжейки, и докато не дойде човека до нас да ги разкара не мръднаха.

Бяха измислили едни свирки против кучета, ама не на всички действат, така че... Cool Laughing Wink

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Окт 09, 2008 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
didipav



Регистриран на: 05 Сеп 2008
Мнения: 49
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Аз имах едно много лошо преживяване този август с едни каракачанки пазещи стадо крави в Пирин-по пътеката Тевно езеро-Каменица.Стопанина го нямаше,бяхме само двама.Стадото така се беше пръснало,че нямаше как до го заобиколим.Аз предложих да се пуснем към реката и да вървим покрай нея,на места даже се наложи малко да пълзим из клековете.Беше неприятно,по-късно в хижата се посмяхме на самите себе си като си спомним как лазихме(ситуация в която изобщо не съм мислила,че ще изпадна).После говорих с мои приятели,които така си правят походите,че да вървят само по билото в Пирин,именно заради каракачанките(което е жалко т.к.Пирин е много красива планина и е хубаво по възможност да се обиколи навсякъде). Very Happy
Чет Окт 09, 2008 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
По мечешкия въпрос на г-н Сотиров:

много мечоци това лято из Родопите.

http://www.dnes.bg/article.php?id=58494
http://www.dnes.bg/article.php?id=58373 - тази вероятно е същата, която споменава в разказа си
http://www.dnes.bg/article.php?id=56178
http://www.dnes.bg/article.php?id=55948 - а това са мечетата от с. Мугла
Чет Окт 09, 2008 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Юли и септември минавахме многократно (8-10 пъти) през въпросното стадо на пътеката за Тевното езеро и всеки път двете кучета ни лаеха, независимо че още първия път им дадохме по филия хляб Wink, но до ексцесии не се стигна - само един път бяха много усърдни и се наложи жена ми да вземе камък; кучетата мигновено се отдалечиха.
Като куриоз - веднаж голямото куче беше полегнало на сянка под една хвойна и цялата работа по лаенето трябваше да свърши по-малкото Laughing !
Чет Окт 09, 2008 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение "Аз съм Мечо, ида от горица..." Отговорете с цитат
Gamina написа:
...много мечоци това лято из Родопите...

Много благодаря, Gamina, за точната информация. Вие по всяка тема ли имате такава библиография Shocked ? Значи, проблемът ни с тази мечка е решен. Що се отнася до следващите... И все пак ми е жал за животното. Дори от страховития разказ на журналиста личи, че нещата се доближават до разказа на моя овчар от Урдините езера. Мечката не е нападнала току така стражаря, а първо са се опитали да я упоят, пък после е избягала, па отново я намерили... Мисля, че е ясно кой кого е нападнал. Радвам се, че двете мечета от Мугла са живи и здрави. А че майка им е била отровена, ми съобщи уредничката на музея в Триград. С известна завист - виж, колко са сплотени тия от Мугла, а ние чакаме разрешение... При това положение естествено, че ветеринарът няма да открие следи от стрелба. Така или иначе, не може да няма някакво цивилизовано решение за тия зверове. В Америка отиват на специални площадки, за да ги наблюдават с телескопи. А техните мечки са страхотно агресивни и въпреки това туристи се разхождат из резерватите. Как ли го правят?
Чет Окт 09, 2008 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Кой е по-опасен? Отговорете с цитат
raskoll написа:
... домашните кучета са най опасни в планина, поне аз така мисля. крави, овце, кози, коне само си едат трева и това е, а пък кучета....

Представям си, драги, какво е да те връхлетят каракачанки! Но и ти си представи разярен бик, който вместо да си еде тревата, ти разпорва палатката! Кучетата най-много да ти скъсат гащите, но никога няма да те изядат. А бикът може да те стъпчи като едното нищо. Че и рога има... Не ми го хвали, преди да ти е излязъл насреща.
Пет Окт 10, 2008 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
renesanz



Регистриран на: 23 Сеп 2008
Мнения: 17
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
каквото и да е животното,каквото и да е направило никой не може да решава дали да бъде убито! то е в правото си да преживява,хората да се съобразяват.

_________________
“Come dance with the west wind and touch all the mountain tops,sail over the canyons and up to the stars and reach for the heavens and hope for the future,and all that we can be and not what we are”
Пет Окт 10, 2008 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
renesanz написа:
каквото и да е животното,каквото и да е направило никой не може да решава дали да бъде убито! то е в правото си да преживява,хората да се съобразяват.


как не може да бъде убито? ако излизаш в планина и ти атакува някакво животно имаш всяко право да го убиеш като самозащита. кога-то то те атакуват е също в повечето случаи като самозащита тъй като живтоните мислят че ти си дошъл да ги убиеш. но ако те те атакуват, няма разлика по коя причина, ако няма друг начин, трябва да се убие. (друго е вече да намериш начин да го убиеш.....)

по интересно е някой да напиши за някакви НЕдомашни животни Smile)
аз веднъж срещнах лисица в стара планина близо до Етрополе, и това е Sad някой да има нещо поинтересно? Smile
Пет Окт 10, 2008 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
[quote="raskoll аз веднъж срещнах лисица в стара планина близо до Етрополе, и това е Sad някой да има нещо поинтересно? Smile[/quote]
Това е лисица на Витоша зад х. Алеко, почти питомна вече яде хляб, снимана миналата година

Пет Окт 10, 2008 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
raskoll написа:
renesanz написа:
каквото и да е животното,каквото и да е направило никой не може да решава дали да бъде убито! то е в правото си да преживява,хората да се съобразяват.


как не може да бъде убито? ако излизаш в планина и ти атакува някакво животно имаш всяко право да го убиеш като самозащита. кога-то то те атакуват е също в повечето случаи като самозащита тъй като живтоните мислят че ти си дошъл да ги убиеш. но ако те те атакуват, няма разлика по коя причина, ако няма друг начин, трябва да се убие. (друго е вече да намериш начин да го убиеш.....)




Съгласен напълно! Няма значение какво ме напада - на 1,2,3,4,5 и повече крака! Щом ме напада ще се защитя с всички налични средства и методи, щом нямам друг избор! Щом се налага ще убия. Аз не нападам никога и никого. Може би природата усеща добрите ми намерения щом до сега никога не съм пострадал от никого и нищо сериозно. Инстинктът за самосъхранение е над всичко, другото са приказки на неразумни идеалисти!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Окт 10, 2008 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Законна самозащита ли? Отговорете с цитат
Абе, хора, като ви чете човек, ще реши, че ходите из планините най-малкото с лека картечница! С какво ще я убиете мечката, ако ви нападне? С нож? А бика, който навежда ниско глава и се юрва към вас? За него трябват специални голямокалибрени патрони - като за носорозите. Мислил съм за газов пистолет, но не с червен пипер, а с нервнопаралитичен газ. Гърмите и бягате! За кучета сигурно ще стане, но за мечка е съмнително, а за бик сигурно е безполезно. Вероятно сигнална ракета ще бъде достатъчно ефективна - животните изпадат в паника от огъня. Има малки ракети, които се изстрелват с газов пистолет. Ако някой има опит, да пише. Но за стрелба по мечка могат да мечтаят само читателите на Майн Рид. Да се целите в главата й е наивно - черепът й е по-здрав от куршума (или по-скоро сачмите), които бихте изстреляли. Ще трябва да стреляте в сърцето й. Как мислите, ще я уцелите ли точно там, когато тя с рев се сгромолясва върху вас? Щото ако не уцелите, лошо ще стане! Изобщо, не дай Боже мечка да те срещне - не непразно е поговорка.


Последната промяна е направена от Сотиров на Сря Окт 15, 2008 7:32 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Окт 10, 2008 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз нося само нож. И съм написал ЩОМ НЯМАМ ДРУГ ИЗБОР, т.е. ако не мога да избягам. Ако те сгащи мечка например(теоретично) и не можеш да избягаш, какво ще правиш? Ако те заградят няколко кучета, тогава какво ще правиш? Може би в такива случаи трябва да сваля гащите за да не ги цапам? Wink Или да се обадя по ГСМ-а на 112? Very Happy Аз ще действам до последно, както и колкото мога, така повеляват законите на природата. Животните от закони на обществото не разбират. Виж, ако става дума за злонамерени човеци, тогава е друга работата. Но пак бих се защитил, ако е неизбежно.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Окт 11, 2008 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Каква защита? Отговорете с цитат
Не ме разбирай погрешно, Мислещ. Ясно е, че човек трябва да се защити в беда. Ясно е и че за животните не важат законите на обществото (то за хората не важат, та какво остава за тях!). Въпросът е коя е най-добрата защита. Аз твърдя, че ножът е неподходящ при среща с мечка, да не говоря за бик. Нищо не можеш да им направиш с нож, освен повече да ги разяриш. За кучета - също. Допускам, че кучетата далеч по-успешно ще бъдат прогонени с камъни и пръти. Освен всичко, те не нападат самоцелно, а обикновено целят да прогонят натрапника от пазения район. Ако човек следва пътеката, кучетата обикновено само лаят, но не нападат. Бикът също бяга от камъни и тояга, но винаги съм предпочитал аз да бягам. Мечка не ме е срещала, слава Богу, но пак допускам, че първо, тя не би се появила на туристическа пътека, и второ, не би нападнала без заплаха. А спокойното ходене едва ли е заплаха за нея. В крайна сметка и аз твърдя, че туристът има правото да се защищава, но проблемът е, че няма с какво. Затова допуснах, че пистолет с подходящ заряд, например паралитичен газ за кучетата или ракета за бикове и мечки, би действал добре. И за човешки нападатели - също. Тел. 112 естествено няма да ни опази в балкана, но за домашните животни си има ред, който, ако се спазва от кметове и директори на паркове, няма сега да водим този разговор. Престъпно е овчарите да си оставят стадата без надзор! А за мечката - да не ни среща е най-добре!
Съб Окт 11, 2008 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Re: "Аз съм Мечо, ида от горица..." Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Gamina написа:
...много мечоци това лято из Родопите...

Много благодаря, Gamina, за точната информация. Вие по всяка тема ли имате такава библиография Shocked ?


А, не Laughing Просто четейки разказа се сетих, че няколко пъти попадах на новини за мечки това лято, намирането на линковете вече е лесна работа Smile
Съб Окт 11, 2008 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Е, аз също не нося камъни и дърве, добивам ги на място. Нося щеки обаче, все е нещо. Що се отнася до пищова, не бива да се гърми в национален парк! Иначе и пиратките биха свършили работа, според човек с когото коментирах темата на една хижа. Той твърди, че пиратката обръща всяко животно. В последствие казва че си взел газов пистолет. Иначе пиратките спират кучета, това съм го виждал с очите си. Мен също не ме е срещала мечка или обратното. Wink А се завирам на точно такива места...Кучегон си направих, но не съм сигурен в качествата му, излъчвателя е калпав. Пробвал съм го 2 пъти и то не на овчарски. Трябва да се усъвършенства.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 13, 2008 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov