ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Местността Лопатара ,1380 м.н.в. ,планина Беласица!

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Местността Лопатара ,1380 м.н.в. ,планина Беласица!
Автор Съобщение
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Местността Лопатара ,1380 м.н.в. ,планина Беласица! Отговорете с цитат
Здравейте!
Нов съм във форума.Следя го от доста време и ми хареса и реших да попиша аз за моите походи.

От 2 години имам професионална метеорологична станция в Петрич в квартал Перманик ,която функционира и в момента.

От няколко месеца правя походи в Беласица ,като преди няколко седмици бях до местността Лопатара в планина Беласица.Местността се намира на 1380 м.н.в. и граничния път минава през нея.
Целта ми бе да поставя дъждомер и така да измервам количеството на валежите там и разликите с моя пунт в града.Общия поход отиване и връщане е 20 километра и го изминах сам с мешката на гърба и един 1,5 метров кол за дъждомера.На 14 години съм от ОУ ''Гоце Делчев''.

Имам и снимки ,но първо бих искал да се запозная ако има някого от Петрич във форума ,може да направиме и няколко общи похода ,за мен ще бъде приятно! Smile Smile
Съб Апр 27, 2013 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ето и снимки от м.Лопатара Smile

Поглед към Петрич





И високата гръцка вишка на връхчето.





И поглед към вр.Конгур.



Снимките са от 7-ми Април.
Съб Апр 27, 2013 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много интересно и полезно занимание. Поздравления за ентусиазма! Не си единствения петричанин във форума, така че има с кого да се запознаеш и да направите някои походи заедно.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Апр 27, 2013 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
С времето ще се опознаем ,сега ваканцията планирам доста походи по Беласица.

Не го правя само за метеорологични цели.Планинската красота е нещо уникално ,снимката нищо не показва от това което е в действителност!

Особено много обичам да вървя по речните долини на реките ,красотата ,стръмните дерета спускащи се към реката ,скалите.Особено горното течение на р.Иванник /източно от с.Беласица/ е страшно красиво ,буквално под върховете си /в случая Пункова Скала и Конгур/.
Съб Апр 27, 2013 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Искам да попитам някой ходил ли е на местността Лопатара или поне да е минавал оттам..

Ако някой е минавал ,би ли ми казал на къде води пътят който отива надясно и се губи в гората ,този наляво е ясно ,че е за Конгур и Билото ,но онзи вляво ми е любопитно къде отива.
Пон Май 06, 2013 12:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение Vankata, Отговорете с цитат
поздравления за ентусиазма , не се отказвай , ще намериш компания Smile
Пон Май 06, 2013 4:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Vankata написа:
Искам да попитам някой ходил ли е на местността Лопатара или поне да е минавал оттам..

Ако някой е минавал ,би ли ми казал на къде води пътят който отива надясно и се губи в гората ,този наляво е ясно ,че е за Конгур и Билото ,но онзи вляво ми е любопитно къде отива.


Здрасти,

предполагам, че пътя е караулен, обходен. Води в посока Истибей, 1.5 км са дотам. Между другото, откъде я знаеш тази местност като Лопатара, от карта ?
Петричани във форума има доста. Потърси тук Тодор, той познава Беласица много добре! Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 06, 2013 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ами прочетох го на една карта-макет ,а когато бях на малка разходка по граничната ивица се срещнах с граничните и ги попитах за голата местност с високата вишка на нея и ми казаха ,че е Лопатара или Лопатаро ,поради високата гранична вишка връхчето се вижда и от Петрич ,той е единствения оголен връх на тази ниска височина ,няма и 1400 м.н.в.

А къде е Истибей ,да не е посока Папульо /Конгур-заставата/..?
Пон Май 06, 2013 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Искам да попитам някой ходил ли е на местността Лопатара или поне да е минавал оттам..

Ако някой е минавал ,би ли ми казал на къде води пътят който отива надясно и се губи в гората ,този наляво е ясно ,че е за Конгур и Билото ,но онзи вляво ми е любопитно къде отива.


Здрасти градски! Поздравления и от мен за това с което си се захванал и не се отказвай!

Ходил съм там няколко пъти и наистина мястото е много красиво и обзорно. Искам да дам няколко разяснения. Предполагам, че питаш за пътя през вековната буковата гора, който идвайки от Петрич се отклонява в дясно от основния път и води тъкмо до местността Лапатаро. Тя се намира на около 200 метра от пътя, почти под връхчето с вишката. Там е построена много хубава дървена ловна хижа. До хижата има чешма с изобилна студена вода. Връхчето с вишката (гранична пирамида 33) се нарича Чакалица. Така се казва и целия рид по който минава границата. По старите петричани знаят това връхче и като "Б буквата", защото през 40-те години с варосани камъни по северния му склон е било изписана голяма буква Б, която се е виждала от града и предполагам е означавала България или Борис ІІІ.

Местността Истин бей или Белия камък е на изток от Чакалица и е изцяло на гръцка територия. Там има действащ военен обект, който в миналото е бил част от укрепената линия Метаксас.

Ако искаш да ме питаш нещо конкретно, ми изпати лично съобщение.
Пон Май 06, 2013 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
a.cvetkov



Регистриран на: 10 Май 2013
Мнения: 14
Местожителство: Petrich

Мнение здравейте градски Отговорете с цитат
Тодор ти го е обяснил много изчерпателно. Наистина този път води до ловната хижа. Да си кажа често обикаляме в тази посока, но от миналата година не сме се качвали щото граничните взеха да вдигат пара.С тия канали за цигари и дроги са станали много бдителни. То и тях не ги обвинявам щото точно там гръцкия път и българския са на 10 м растояние един от друг. Дели ги само браздата. Тая година се качвах с дъщерята миналия петък на в.Конгур а утре смятам да ходим до Калабак.Успех в начинанието.Радвам се, че има млади хора които се занимават със смислени неща.
Пет Май 10, 2013 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Е да ,ама местността е много хубава със страхотни панорами.Тази част на планината и тази над село Беласица са ми слабост ,много величествени ми изглеждат!Браво за походите ,хубаво е раздвижването по планините на чист въздух.

Планирал съм в неделя да съм на хижа Конгур с колело /организацията е от Bella extreme/!

_________________
''Оди сам да не те е срам''
Пет Май 10, 2013 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov