ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътеводители за Ком-Емине
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Пътеводители за Ком-Емине
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:

Апропо, комеминейците що не спретнат едно андроидско приложение-пътеводителче за Ком-Емине, ще избият рибата в Световния океан.

Ти не си мисли, че тази мисъл не е минавала в ком-еминейските глави. Само че разбрахме, че такъв пътеводител не се прави от едно минаване на пътеката в един сезон. Не беше досега лъжица за нашите уста, а не върви да се направи нещо как да е.
След три години ходене, разговори, събиране на сведения, четене на пътеписи и даже намеса в Пътеката, поне знам как бих искала да изглежда един пътеводител и какво да има в него. А дали можем да направим такъв, какъвто си го представям - не знам, но със сигурност представата прилича повече на този от 1974-та година, отколкото на този от 2015-та.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Май 22, 2015 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Зарежи 1974-та, наблягам на приложение Very Happy
И не говоря за индивидуални усилия.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пет Май 22, 2015 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Айде бе Димо, дай ми електронен вид на книгата - ще си платя и нея Very Happy


Замислям едно в ПДФ формат за последния етап Дъскотна-Емине. То иначе треба си луд да го изкараш на хартия Rolling Eyes

Mariana1000 написа:
Ти не си мисли, че тази мисъл не е минавала в ком-еминейските глави. Само че разбрахме, че такъв пътеводител не се прави от едно минаване на пътеката в един сезон. Не беше досега лъжица за нашите уста, а не върви да се направи нещо как да е.
След три години ходене, разговори, събиране на сведения, четене на пътеписи и даже намеса в Пътеката, поне знам как бих искала да изглежда един пътеводител и какво да има в него. А дали можем да направим такъв, какъвто си го представям - не знам, но със сигурност представата прилича повече на този от 1974-та година, отколкото на този от 2015-та.


Имам предложение към теб. Опиши ми западна стара планина. Средната я имам вече цялата. Ще хванем примерно Тошко за източната и правим орташко издаване. На хартия обаче. Нищо че Дидо няма да го чете. Пак ще си го купи за спомен. В един том няма да стане, така че ще забогатеем всичките Laughing Laughing Laughing
Съб Май 23, 2015 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Първо за представянето. Официалната част се състоеше предимно от речта на доцент Йордан Йорданов, който е преподавател на авторите. Маркетинг, алтернативен туризъм в Лесотехническия университет или нещо подобно. Сигурно е добър преподавател щом така го уважават, но аз честно казано едвам го изтърпях. Хората индиго, енергетиката (като имаше предвид енергията, а не ветрогенераторите на Бедеците), как младите хора от Сингапур ще се връщат за да ходят в Стара планина, макар че всъщност повече от половината време говори за себе си и колко е напредничав, а не за момчетата и проекта им Laughing Изкара отпред и една студентка, на която дипломната работа е на тема Ком-Емине, със сложно и завъртяно заглавие, но не го запомних. Девойката е от Бургас и не е ходила никъде по Пътеката. Поне до Ком да я качат, завалийката Laughing И друга, дето е специалистка по винения туризъм, та там отплесването беше как той да се съчетае с Ком-Емине, то понеже това е Ел Камино и по склоновете на Ботев растат лозя, единствения му коз беше Тръстена, но той едва ли знаеше за нея, та не я спомена. Laughing
Авторите бяха много скромни и почти нищо не казаха, което беше по-добрия вариант, защото доцента и без това им изземваше от време на време думата Smile
После дойде време на въпросите. Едно момче попита като реши да се откаже на 14-тия ден, пътеводителя ще го мотивира ли да продължи. Живко Момчев, който е авторът, каза че като стане така трябва да почине, да преспи на Чумерна и да не се отказва.
След това си зададох въпроса аз, бях си приготвила няколко предварително, без да съм разгледала пътеводителя, та бяха по-скоро принципни, а не конкретни.
Питах какво са използвали за основа на картите. Оказа се руските топографски карти, но този въпрос можех да си го спестя, ако си бях купила пътеводителя преди това, защото то си личи че са те, само са изтрили имената.
Втори въпрос - дали са описали и подстъпите до Пътеката. Отговор - описали са ги, както и алтернативните маршрути... олеле, що му трябваше да споменава за тях Laughing Каза за Белия камък, за Котел - Върбица (язък за труда на Тошко и Румито, не го признават маршрута през върха и това е Wink ) и всичко беше добре, но като спомена северния път до заслона на Хазим Горския ме загуби като съмишленик. Защото се изказа, че пътя е по-лесен от този покрай Немой дере. И за ориентация е лесен. Как ли пък не, ако не беше Тошко да ни води бая щяхме да се мотаем на едно-две места. Оказа се, че го е минавал пролетта, преди да се разлистят шубраците. Тепърва ще видят в онзи участък какво означава да разузнаеш април, а хората да минават юли Laughing Тази попара сме я сърбали всички Sad
И другото, което не трябваше да споменава бяха думите "оригиналния маршрут". Laughing Веднага последва нов въпрос - как определихте кой е оригиналният? И дали са се консултирали с БТС? Това много ме развълнува, защото все се каня да ходя да разуча, пък изведнъж се обнадеждих, че други са свършили неприятната работа и аз сега ще ползвам наготово. Няма късмет - и тези бягат от БТС-то като дявол от тамян Sad Че даже ме питаха какво е моето отношение към БТС, май ме заподозряха за бетесейски шпионин, добре че отървах боя Wink
Та отговора беше, че са определяли маршрута на терен, както е в действителност. Т.е. където има марки - там е оригиналният маршрут. Е как да им обясня, че това не важи вече, покрай ентусиазма, сечищата и падналите дървета.
Питах от любопитство дали са минавали изцяло маршрута - Живко го е минавал 2009 година, самостоятелно, в онези години без маркировка и информация - браво.
В момента правят ремонт на заслон в Сливенския Балкан, но не запомних името, за пръв път го чувам. Вече са поръчали нарове. За това - още по-голямо браво.
Лятото ще ремонтират Караиваново хорище, ще ходят сега да разузнават какво ще бъде нужно и да търсят вода там. Търсят съмишленици за средства, материали и труд. Казах му поне да отворят банкова сметка, че то така само с дайте да дадем не става, хората трябва и да има как да дадат.
Венко искаше да им кажем за форума, но първо - не може да не знаят за него и второ - срещата приключи и не успях да говоря повече с никого от екипа.
Като цяло впечатлението ми е положително, приятни млади хора, ентусиасти. Купих си пътеводителя, макар да нямам нужда от него, просто реших да ги подкрепя. Smile

Между другото в Приложение 5 - Полезни връзки, има линкове към Агенция пътна инфраструктура и към туристическа песнопойка, но няма към нашия форум. Както и към bulgarian-mountains.com, откъдето обикновено се черпи актуална информация за хижите. Толкова за голямото ни самомнение, че тук е събрана и систематизирана най-много информация за Ком-Емине Laughing За сравнение ще кажа, че го има дори сайта на БТС Laughing Димо се е объркал като дойде да си рекламира пътеводителя тук, трябва да преразгледа маркетинговата стратегия Laughing
Но това вече е към мнението ми за пътеводителя, което ще напиша по-късно, че много дълго стана.

Rincewind написа:
Зарежи 1974-та, наблягам на приложение Very Happy

А аз говоря за съдържание.

Rincewind написа:

И не говоря за индивидуални усилия.

Виж горното ми мнение - множествено число. Трябва да съм луда да направя нещо подобно сама. Или млада и самонадеяна като момчетата, които видях снощи Wink

Dimo Kolev написа:

Имам предложение към теб. Опиши ми западна стара планина.

Хахаха, ти нищо не рече. Не Пътеката, ами направо цялата планина Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Май 23, 2015 12:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
dido написа:
Айде бе Димо, дай ми електронен вид на книгата - ще си платя и нея Very Happy

Замислям едно в ПДФ формат за последния етап Дъскотна-Емине. То иначе треба си луд да го изкараш на хартия Rolling Eyes


EPUB ми трябва. ПДФ-а не излиза добре на киндъла.
Дъскотна-Емине не ме интересува, дай на досегашните книги - плащам без да мрънкам, стига да е умерена цената.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 25, 2015 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Продължавам по темата за новия пътеводител "От връх Ком до нос Емине"
Снимките както казах са много добри. И почти на всяка страница. Има снимки на Мечулица и табелката на Цецко Wink
Няма снимки от Ком и от Емине. Има върха отдалече и фара много отдалече. Хайде фара може да е заради националната сигурност, но липсва емблематичната снимка с паметника на Иван Вазов, където всеки ком-еминеец се снима.
Някои места са снимани по интересен и нетипичен начин, като стъпалата на гара Лакатник, има чудесни макроснимки на животинки и цветя, даже прословутата марка на стъпалата при Арабаконашкия паметник е увековечена Wink

Маршрутът е разделен на 21 етапа, предполага се че всеки етап ще се минава за един ден. Горе-долу следват същата логика, по която се правят всички планове. Всеки етап започва със снимка, трудност, разстояние, вертикални профили на трите вида маршрути - пешеходен, велосипеден и ски, описание на забележителностите и описание на маршрута. Ето това представлява една примерна страница:

https://lh3.googleusercontent.com/eFB0ghOQjLRxgI1X6trqOsUczYbyEj5k_6TJ2hNMk4fJ=w527-h880-no
(Момчев, Живко. От връх Ком до нос Емине. Пътеводител по билото на Стара планина. София, Oilaripi Trekking Association, 2015, с. 24)

Струва ми се, че описанието на маршрута е орязано за сметка на забележителностите и снимките. Затова и по-нагоре казах, че книгата ми прилича повече на справочник, отколкото на планински пътеводител.

Има и карти на всеки етап. Със съжаление трябва да кажа, че картите се оказаха най-голямото разочарование. Още във въведението е казано следното: "Приложена е карта, която има за цел единствено да илюстрира взаимното разположение на обектите, но не и да служи за туристическа ориентировка. За тази цел могат да се използват специализирани туристически или военни топографски карти." (Момчев, Живко. От връх Ком до нос Емине. Пътеводител по билото на Стара планина. София, Oilaripi Trekking Association, 2015, с. 10)
Иронията е, че са взели именно военните топографски карти, които прекрасно стават за ориентиране и са ги осакатили така че само да илюстрират. На картите почти няма имена, например Малък Кадемлия, Пиргус, Мазалат изобщо ги няма. Те не са на Пътеката, но и Голям Кадемлия не е, пък го има.
Друго - всички карти са с различен мащаб: 1:40500, 1:47200, 1:50500, 1:96000, 1:87500... Има дори страница, на която има две парчета от картата с различен мащаб. Shocked По този начин наистина човек може да види разположението на обектите, но не и да сравни разстоянията между тях.

https://lh3.googleusercontent.com/Ypu4Cw0RqpFfYS4mVj9hQuJfanAfkzN5W90PlgKIrXf0=w880-h527-no
(Момчев, Живко. От връх Ком до нос Емине. Пътеводител по билото на Стара планина. София, Oilaripi Trekking Association, 2015, с. 232-233)

Друго - на картата червените линии са Пешеходен маршрут, зелените - Веломаршрут, лилавите - Скимаршрут, т.е. те не отразяват цвят на маркировката. Всички маркировки са в един цвят - червен, независимо как са в действителност. Нещо повече - и маркираните, и немаркираните пътеки са дадени с този червен цвят. Например велоалеята от Кръстец към Грамадлива е дадена със зелено, защото е веломаршрут, но реално там има червена маркировка. До Голям Кадемлия има линия с червено, но там няма маркировка. Изобщо за човек, който е свикнал да борави с нормални карти, тези са кошмар. Колова маркировка нито е спомената, нито е обозначена.

Хубавото е, че са обозначени водоизточниците, но при този мащаб не знам доколко това е от полза.
Направи ми впечатление, че на картата я има отбелязана Петоструйната чешма, но така както е отбелязана по нищо не личи, че трябва човек да се отбие от пътеката за да я намери. В описанието изобщо я няма и не се споменава дори. Написано е, че най-удобното място за нощуване е заслонът на Хазим Горския. Може и така да е, но повечето хора, които тръгват от Върбишки проход спят на чешмата, а не на заслона. Да се удължи така този и без това тежък преход не ми се струва най-доброто решение.
Изобщо разпределението на тези три етапа ми е странно.
Хижа Върбишки проход - заслона на Хазим Горския - 38 км - 12 часа
Заслона на Хазим Горския - хижа Топчийско - 44 км - 12 часа
Хижа Топчийско - село Козичино - 23,5 км - 5 и 1/2 часа
Не схващам защо два дена трябва да се ходи по 40 км и то това са точно преходи през проблемни места, с паднали дървета и трудна ориентация. За третия ден ми е ясно защо се ходи само пет часа и половина, след натоварването от предишните два то ще е лазене, не ходене. За възможността пътя да се раздели нормално като се спи в Дъскотна не е изобщо споменато, т.е. туристическата спалня на Ральо я няма в пътеводителя. Надявам се да не е затворена.

Чешмата при г.с Елешница не е отбелязана. Тя наистина пресъхва понякога, но има друга на 100 метра от сградите на горското, която не пресъхва.
Не е отбелязано и Хайдушкото кладенче под връх Чукава, на разклона за Осеновлаг. Първо си помислих, че е защото е изворче, а не истинска чешма, но водата под Високата чукла е дадена, а тя тече по-слабо дори.
Река Чешковица, която е спасявала доста хора от жаждата също не се споменава изобщо.
Това са само няколко примера от места, които добре познавам и които често се споменават в пътеписите, темите във форума и по срещите. Затова ги считам за важни.
Ще напиша и за имената по-късно, че и това ми направи впечатление.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 01, 2015 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Вече има хора, коит са я "разнищили", а аз още не съм я отварял, изключае бързо разглеждане. Ама то от толкова каране, четене на Форума и задачи няма време да си напиша и за неумирането вчера.
Все пак, макар и с неточности, добре е, че са го направили.
Дупе да му е яко на Живко, но все пак критиката е градивна и доколкото го познавам, ще се радва на нея. Бай да уей, до 23 май, когато се видяхме в Априлци, не знаеше, че водителя вече се коментира тук във Форума.
Критиката е добра, но все пак да не забравяме, че това е донякъде субективна гледна точка, базирана на тяхното ходене, и че не е лесно да се опише нещо такова и да е угодно на всеки му. Май след Павката Делирадев, тва са хората, които не ги е домързяло да се заиграят повече с текст и снимки... и картосхеми, понеже дори и да имат мащаб, тези "карти" не могат да се наричт карти. Тъй ни учиха в Университета де, сега може и да не е така.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Юни 01, 2015 10:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:

Дупе да му е яко на Живко, но все пак критиката е градивна и доколкото го познавам, ще се радва на нея. Бай да уей, до 23 май, когато се видяхме в Априлци, не знаеше, че водителя вече се коментира тук във Форума.

Язък му за образованието тогава, особено за часовете по маркетинг Wink

packo packov написа:

Критиката е добра, но все пак да не забравяме, че това е донякъде субективна гледна точка, базирана на тяхното ходене, и че не е лесно да се опише нещо такова и да е угодно на всеки му.

Субективни са пътеписите, пътеводителите трябва да са обективни. Чешми, върхове, маркировка, пътеки са си там който и когато да минава, особено основните ориентири по пътя не трябва да се пропускат. Не става въпрос да се хареса на мен или на някой друг, а да е полезно и вярно.
Ще напиша тук нещо, което смятах да отбележа по-нататък - според мен основна грешка на Живко Момчев е, че не е привлякъл консултант, който е минавал многократно по Пътеката. Някой от водачите на организираните походи да речем. Защото освен пропуснати основни моменти - като например не е споменат Баин камък, а няма ком-еминеец дето да не се е снимал на него, има и груби грешки - като например ГД Чукава е отбелязан на разклона за Осеновлаг и връх Чукава. Тези неща един опитен консултант би ги забелязал с едно четене и можеше да се редактират.

packo packov написа:

Май след Павката Делирадев, тва са хората, които не ги е домързяло да се заиграят повече с текст и снимки...

Ееее, посмали малко Laughing
А пътеводителя на Георги Дженев, Атанас Георгиев и Георги Данов от 1974 година? Между другото като се изключат простотиите за бригадата Чавдар дори и днес може да се ползва голяма част от него и е отлично написан. Отделно Тодор Ненов и Георги Чорчопов са написали добър пътеводител на Стара планина. Както и мисля публикации във вестник Ехо с описание на маршрута.
Но ако искаш да видиш какво значи наистина да не те домързи да се заиграеш с текст и снимки:
Маршрут от пътеводителя на pelitko
Така си представям един пътеводител за Ком-Емине за да е наистина полезен за планиране на прехода и по време на самия преход. Обърни внимание на снимките с надписите и стрелките, такива съм виждала по Ел Камино, страшно помагат.

packo packov написа:

...и картосхеми, понеже дори и да имат мащаб, тези "карти" не могат да се наричт карти. Тъй ни учиха в Университета де, сега може и да не е така.

Защо не обясниш разликата, това не го знам и ще ми е интересно. Какви са критериите една карта да е карта и кога само схема? Тези в пътеводителя са топографските военни карти, макар и леко променени, защо вече не могат да се считат за карти?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юни 02, 2015 12:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Тези в пътеводителя са топографските военни карти, макар и леко променени...

От това което видях по-горе като примери ми направи впечатление че за основа действително изглежда е използвана военната топографска карта в мащаб 1:50000, изработена в Троян и отпечатана в Киев в периода 1970-1991 г., при това с добавени впоследствие светлосенки за подчертаване на релефа, които сякаш съвпадат по азимут и височина на източника на осветяване с тези, които преди години направих в BGtopoVJ [1, 2].

Такава картна основа е съвсем непригодна за скици на местности с площ десетки квадратни километри, отпечатани в книга с джобен формат, тъй като съдържа твърде много подробности, подлежащи на обобщаване в по-подходящи дребномащабни карти. В днешно време съществуват редица източници на по-точни, подробни и осъвременени данни, които биха могли да бъдат представени в подобна книга по многократно по-добър начин при наличие на достатъчно желание, знания, умения, време и пари. Като се има предвид че географската информация е неминуемо една от главните теми в който и да е пътеводител, може би е било разумно да бъдат вложени повече усилия в подбора и представянето ѝ в един наистина съвсем авторски продукт.

Хубаво би било също да се избягват грешки и неточности при преписване, каквито очевидно не липсват дори само на двете странички от горния пример:

1) В картата на пътеводителя е написано Арабадозолду. Според използвания източник трябва да се чете Арабабозолду. Между другото, в ЕТК М1:5К името е подобно, но различно -- Араба бозолу. Това говори нещо за грамотността на авторите както на военните, така и на гражданските топографски карти... Според Google translate Araba bozuldu (което, обърнете внимание, се различава от написаното както във военната, така и в гражданската топографска карта, да не говорим пък за пътеводителската такава), доста правдоподобно се превежда като "колата се развали".

2) Отбелязаните на картата в пътеводителя Морава и Подем са всъщност квартали на село Съединение, което не е изписано с читаеми букви.

3) Височината на Караасан Доорусу е посочена като 620 м, а при използвания на други места начин на закръгляне (например при гореспоменатия Араба...нещо си) би трябвало да бъде 621 м.

4) Височината на Йеледжа е дадена 590 м, а би трябвало да бъде 591 м.
Вто Юни 02, 2015 2:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Е, както се казва, няма лоша реклама, накрая ще ме накарате да си купя пътеводителя на Живко Момчев Very Happy

Да споделя лаишкото си мнение:

Има пътеводители за домашна употреба, обща ориентация, подготовка и планиране на маршрута, има и такива, които да ти служат "на терен".

Що се отнася до вторите, ако ще са (все още) в книжен формат, първото и задължително условие за тях е да бъдат малки и леки, т. е. джобен формат (обичайно DIN A6 или приблизително 10х15 см) със ситен шрифт (7-8 пункта).

Когато се пише пътеводител за Ком-Емине (или всякакъв подобен маршрут), той трябва да се пише с мисъл за най-слабия участник в подобен поход. От малък съм научен да се равнявам по най-слабия в групата и до ден днешен спазвам безусловно това правило. Особено като се има предвид, че най-слабият обикновено съм аз. Very Happy

Пътеводителят задължително трябва да бъде разделен на етапи (най-малкото за да бъде по-прегледен), като всеки етап трябва да започва от място с възможност за спане и да свършва на място с възможност за спане. Разбира се, трябва да са включени и всички междинни възможности за преспиване, така щото всеки сам да е в състояние - в зависимост от физическите си възможности - да планира "своя" етап, или пък ходещият да има алтернативи в случай на извънредни обстоятелства. При маршрут от типа на Ком-Емине трябва да бъдат упоменати и всички хижи/подслони, които не се намират строго по трасето, и в общия случай се игнорират от комеминейците заради голямата загуба на височина респ. време, която предлагат, но които могат да служат като убежища при "пожарни" варианти (примери - хижа Паскал, хижа Момина поляна, хижа Вежен и т. н.). В идеалния случай е добре да бъдат коментирани и "пожарните изходи" на всеки етап, т. е. точките и пътищата, в които е най-удобно закъсал турист да потърси път обратно към цивилизацията.

Важно е да се даде информацията относно възможностите за хранене по пътя (в случая хижите, в които се предлага храна, магазините - с работно време! - в селищата по трасето - напр. Лакатник, Котел, кръчмите на Петрохан, Шипка, източностаропланинските селца и т. н.), за да може ходещият внимателно да планира количеството храна, което взема в началото и което ще допълва впоследствие.

Абсолютно задължително е в пътеводителя да има максимално точна и изчерпателна информация относно водоизточниците на и покрай пътя.

Хубаво е в пътеводителя да има практически съвети, формирани на базата на опита на един колективен разум, относно екипировката, необходима за преминаване на маршрута. Разбира се, на вкус и на цвет товарищи нет, но все пак основни указания в тази насока могат да бъдат формулирани и предложени.

В пътеводителя трябва да има информация относно местоположението, историята и значението на "знакови" места по пътя, които служат като градиво на митологията на маршрута и които не трябва да се пропускат от ходещия, за да не скубе косите си, че е изпуснал нещо ултраважно, след като се прибере, като се започне с Вазовия паметник на Ком и се стигне до съвременни митотворящи места като Мечулица.
Хубаво е в пътеводителя освен физико-географски и природни описания и данни да се предлага и някаква информация за историческите събития, с които е свързано едно или друго място (като се има предвид ролята, която е играл Балканът в нашата история).

Снимковият материал трябва да бъде внимателно подбран, ефектен и достатъчно оскъден, така щото да не препълва и претоварва четивото, да заплени неизкушения в темата, но и да остави достатъчно място за въображението му.

Описанието на маршрута трябва да бъде максимално прецизно, като се наблегне на ключовите по отношение на объркването и изгубването места.
Но най-важното от всичко е ПЪТЕВОДИТЕЛЯТ ДА БЪДЕ АКТУАЛЕН. В белия свят подобни книжни тела се преиздават - и то не случайно - всяка година или най-малкото през година.

Изобщо, ако трябва да резюмирам, книжният пътеводител - към лето Господне 2015 г. - е отживелица (както писах по-горе в темата) и маршрут от типа на К-Е следва да се обслужва от добре поддържан сайт, приложения за смартфон и/или електронна книга (най-добре комбинация от трите), както и GPS тракове на маршрута (вкл. алтернативни варианти на трасето, "пожарни" изходи и т. н.) с точните координати на хижи, чешми, забележителности и др.

От тази гледна точка най-добрият пътеводител за К-Е към момента е този форум и неговият колективен разум. Просто пребогатата информация тук трябва да бъде по-добре систематизирана, за да се избегне ровенето от страна на начинаещия.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Вто Юни 02, 2015 9:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Крайно време е значи да се изработи такъв пътеводител, ден по ден, всеки ден в тема.
Ако направите добре форматиран текст - мога да ви съдействам и да подготвя EPUB-файове за всеки ден, подходящи за качване на ебоок-рийдър или таблет/телефон.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юни 02, 2015 9:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jimmy



Регистриран на: 19 Апр 2011
Мнения: 138

Мнение Отговорете с цитат
Хохохохохо, май и тука гроздето е доста киселко LaughingLaughingLaughing

П.С. Все пак при толкоз колективен разум, ще е забавно да видим ePub от форума, който всъщност до момента в който се материализира (ако изобщо), няма да е изобщо еPub, щото ще сте разбрали, че тоя формат хич не е подходящ за целта Laughing Но факта е, че има други възможности...
Вто Юни 02, 2015 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
jimmy написа:
Хохохохохо, май и тука гроздето е доста киселко LaughingLaughingLaughing

П.С. Все пак при толкоз колективен разум, ще е забавно да видим ePub от форума, който всъщност до момента в който се материализира (ако изобщо), няма да е изобщо еPub, щото ще сте разбрали, че тоя формат хич не е подходящ за целта Laughing Но факта е, че има други възможности...


Я пробвай пак Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юни 02, 2015 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Как само му се получи на Джимито
Вто Юни 02, 2015 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jimmy



Регистриран на: 19 Апр 2011
Мнения: 138

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Я пробвай пак Very Happy


Пробвай ти...Като издадеш някой пътеводител за планина на еPub ми се обади Laughing

Само преди преди няколко месеца с приятели зад окена пуснахме пътеводител за един район в Канада в печатен и електронен формат и съответната карта, продава се страхотно в момента. Самото изработване беше краудфундинг финансирано със съответната 6 цифрена сума, та.... пробвайте се да ви видим, вместо да анализирате грешките на другите...
Вто Юни 02, 2015 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov