ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Конгур-Тумба!
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Конгур-Тумба!
Автор Съобщение
OpenMind



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 67

Мнение Конгур-Тумба! Отговорете с цитат
Привет на всички!
За предстоящите почивни дни, плановете са прекосяване на Беласица от Конгур до Тумба и изкачване на връх Руен в Осогово.
След,като изчетох няколко пътеписа тук,искам да попитам някой вървял ли е билно маршрутът Конгур-Тумба през цялата му дължина,без да слиза на черния път северно от билото,и ако "да", какви са времената между началната и крайната точка.Има ли разлика с ходенето по подсичащия път?
Благодаря предварително!
Съб Апр 27, 2013 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Re: Конгур-Тумба! Отговорете с цитат
OpenMind написа:
Привет на всички!
За предстоящите почивни дни, плановете са прекосяване на Беласица от Конгур до Тумба и изкачване на връх Руен в Осогово.
След,като изчетох няколко пътеписа тук,искам да попитам някой вървял ли е билно маршрутът Конгур-Тумба през цялата му дължина,без да слиза на черния път северно от билото,и ако "да", какви са времената между началната и крайната точка.Има ли разлика с ходенето по подсичащия път?
Благодаря предварително!


Извървял съм цялото гранично било няколко пъти.
По самото било без да се слиза на пътя минавам само когато има сняг ,защото пътя е лавиноопасен.
Разликата между самото било и пътя е ,че пътя е сравнително равен и заобикаля върховете ,а по самото било се редуват надолу-нагоре.

Зависи от целта ,ако искаш да минаваш през върховете мини билно ,защото ако си по пътя губиш време и умора докато минеш разстоянието от пътя до даден връх и на връщане.

Сега все още има сняг по билото и то не малко и нямам представа дали билния път е проходим ,но едва ли ,точно по пътя се събира най-много сняг защото наклона е северен.

Та има разлика пътя е равен ,билото не.
Съб Апр 27, 2013 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
OpenMind



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Да-всичко,което казваш е така-аз се интересувам от времето необходимо за преминаване.Планирал съм 2 дни,на база прочетеното в други теми,но там предвижването е по пътя.Интересувам се дали ако се върви по билото ще е необходим още един ден.Не ми се мъкнат излишни неща,пък още един ден си е допълнителна тежест.За водата ще разчитам на инфото от GPS траковете,които разгледах.
Съб Апр 27, 2013 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ами разлика между път и било относно времето...и да има не е чак толкова голяма.

Имай в предвид ,че аз съм минавал зимата когато има сняг ,сега сняг има на самите северни склонове ,самото било може да се е оголило вече и камъните са си пречка.

Според зависи за какво си отишъл ,по принцип за тези които не са били е хубаво да минат по билото за да прекосят самите върхове ,макар и леко неудобно заради нанадолнищата и после горниците все пак си е тръпка да минеш през самия връх и в нашия граничен случай номерираните гранични пирамиди.

Също така по самото било може да видиш по хубави гледки към Гърция и съответно Бутковския гьол и на запад към Тумба Дойранското езеро ,докато пътя подсича върховете и има панорама само към България и Македония ,само в някои участъци може да се види и малко от Гърция.

А панорамата към Гърция е много хубава ,там и планината е по-стръмна и скалите под билото много внушителни.

Аз ако бях щях да премина по билото ,макар и по времетраен прехода е по-красив.
Разликата във времето не е чак толкова голяма ,за съжаление не мога да ти кажа с точни цифри.Призовавам ако някои е преминавал и по двата пътя и е засичал горе долу времето да пише!
Съб Апр 27, 2013 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Погледни това ,може да ти е от полза.Това е от форума ,разрових се из темите! Smile

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=23884#23884
Съб Апр 27, 2013 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
OpenMind



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Vankata,благодаря ти!Надявам се да се видим и да си поговорим за метеорология и планини!
Браво момче!
Нед Апр 28, 2013 2:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Живот и здраве септември ще го правим отново, вече 4 пъти минаваме по билото, от х Конгур до Радомир и хижа Лопово към Тумба по билото и слизане в село Скрът за 3 дни с две нощувки....нормално от х Конгур до връх Радомир си е 3,30-4 часа максимум, оттам до Лопово слизане още 1,30 часа, след това към Тумба е около 5 часа, слизането до Скрът да е 3,30-4 часа...перфектно място е Беласица!
Вто Апр 30, 2013 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Беласица е прекрасна планина и се гордея с факта ,че живея в подножието и... Laughing

По принцип обикалям там където не е минавано скоро като стари гранични пътища ,изоставени застави ,клюнове...Или пък по речните долини на реките ,като например тази на р.Луда Мара или Иванник ,прекрасно е да вървиш само край реката ,на какви неизучени досега водопади съм попадал ,само аз си знам..
Вто Апр 30, 2013 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
elena



Регистриран на: 11 Юни 2009
Мнения: 134
Местожителство: Г.ДЕЛЧЕВ

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасна е Беласица планина, миналата година направихме два прехода:първия до вр.Конгур, втория до вр. Радомир.След като проучихме отчасти планината, тази година имаме намерение да я преминем билно от Тумба до Конгур за два дни с преспиване на х.Лопово.Много добре служи "БЕЛАСИЦА ПЪТЕВОДИТЕЛ" с богата информация за маршрути, природа, климат и т.н.

_________________
В ПЛАНИНАТА Е КРАСОТАТА НА ЖИВОТА.
Съб Май 04, 2013 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес MSN Messenger
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Беласица – от Конгур до Тумба Отговорете с цитат
От 24 до 26 май с despotov и още един приятел направихме преход по маршрута: х. Беласица – х. Конгуро – в. Конгур – в. Калабак (Радомир) – в. Тумба – с. Скрът.
Прогнозите за дъжд в цялата страна и навалицата в Централен Балкан ме насочиха на юг към Алиботуш (Славянка) и Беласица. В крайна сметка реших, че за втората си трябват три дни, а за първата може и само някоя събота и неделя.

Състояние на някои от източниците на вода на и покрай подбилния път от лични наблюдения:
Вършилото (Бела вода) – не се отбивахме до чешмата, която е встрани от пътеката, защото бяхме заредили на х. Конгуро и още ни беше рано за бивак.
Чешма до подбилния път в северозападното подножие на в. Пунктова скала – течеше.
Чешма до подбилния път в северното подножие на в. Дебелото бърдо – слабо, но течеше.
Чешма при разклона на маркировката от подбилния път към Калабак, ако се идва от Конгур – нямам наблюдения, защото се качихме на билото преди това.
Германската чешма на подбилния път между Калабак и Демиркапия (под ГП 23) – течеше.
Изворчето до подбилния път в източното подножие на в. Лозен – дебитът е слаб и водата беше почти застояла.
Овчарника – чешма и маркуч за баня; идеално място за палатки.
Следващата чешма, която видяхме беше чак в местността Щаба.

Благодаря на Dido и на Тодор (от Петрич), които ми дадоха информация и съвети за водата и подходящите места за бивак!


Беласица е много красива планина, но при вида на тясната ивица българска земя на последните 800 м. преди връх Тумба, нещо ме стяга в гърлото и ме души, а в главата ми звучат стиховете на Вазов:
"...
Беласица стара и новий Батак
в миналото наше фърлят своя мрак
..."


От гранична пирамида (ГП) 4 на българо-гръцката, както и от ГП 2 на българо-македонската граница, ивицата българска земя е доста тясна. И ако браздата със западните ни съседи се движи логично по било, то не може да се каже същото за браздата с южните ни такива. Това е лично мое мнение, след като съм видял релефа на живо. От ГП 4 българо-гръцката граница почти се залепя за българо-македонската и чак при ГП 3 (BG/GR) слиза от ръба, като по този начин се отваря един по-широк (около 50 м.) участък българска територия, който след завоя при ГП 2 (BG/GR) постепенно се стеснява нагоре към връх Тумба и накрая при самата ГП 1 нашата територия е 1 м. Това е положението – приклещени от комшиите с този тесен коридор към тристранната пирамида, като чели по милост даден ни от „Великите сили“ след края на Първата световна война.

Ето и снимките от прехода: https://picasaweb.google.com/110077264394701844198/24262013
Вто Юни 04, 2013 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Имаш завидни познания по граничарско дело Smile Предната седмица спахме на Лопово и там ни разказаха същото за хижата - бивша офицерска постройка, два апартамента и т.н... Между другото ни посрещнаха много радушно, бяха се подготвили, черпаваха ни салати, мезета, символични цени за кафета, бири, хижата уютна ...
Пък да не споменавам, че на връщане се разминахме с не безизветстния Вальо Янкиш, който беше тръгнал за пачи крак. И пристигаме в кръчмата, а там ни чака подредена масата и като се почнаха едни домашни кюфтета и огромни порции картофки и шопски салата на цени народни, мани, мани...
Вто Юни 04, 2013 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Имам много приятели, служили по границите на България, та затова навсякъде по тези места се чувствам в свои води и съм добре приет.

Значи следващият път трябва да си намеря шофьор, който не пие, за да пробвам и аз тази кръчма, че то иначе все едно олио през стъкло да топиш. Wink
Сря Юни 05, 2013 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vankata



Регистриран на: 27 Апр 2013
Мнения: 16
Местожителство: Гр.Петрич ,248 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
На мен пък тия гранични вишки много ме кефят...Не знам ,граничните постройки и кльонове са едно останало от миналото ,и защото винаги ходя сам по планината някакъв признак за минала цивилизация по кльоновете например и ми е интересно.Колко ли средства са били нужни за изграждане на цялата граница по Беласица ,като започнем от кльоновете които пробиват буквално ребрата и склоновете заедно с електричество , и 10 реда бодлива тел ,отделно граничните застави и пр.Яко е било навремето.

По принцип винаги ходя по кльон-а с колелото докъдето е възможно ,защото има много стръмни места където и аз не мога да се кача ,камоли пък колелото ми...Интересна е нашата Беласица и добре ,че граничният режим е бил много строг за да запази хубавата ни природа.

Тези изоставени гранични вишки ,полуразпаднати ,са ми някак зловещи и погледнати отдолу имат страшна строга форма.Има и метални вишки ,на м.Лопатара вишката е много висока /поне 10-12 метра/ ,но горната и част е паднала ,та може да е била още по-висока...Трябва да организираме един преход основно за разглеждане на застави ,бразди ,вишки ,кльнове и пр... Smile

_________________
''Оди сам да не те е срам''
Сря Юни 05, 2013 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Хм Vankata, дано си наясно защо са сложени тия кльонове и какво е ставало около тях.
За мене те са паметник на мизерията на комунизма, и спомен за катастрофата, сполетяла България преди 70 години с окупацията ни от руснаците.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 05, 2013 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Браво ivailo.hr! Добър преход сте направили, пък и фото-разказа е станал перфектен. Данните, които си събрал за водоизточниците по билото ще бъдат много полезни за всички, които за първи път ще минават по маршрута от връх Конгур до връх Тумба.

Поздрави!
Пет Юни 07, 2013 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov