ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Упътване до Боянския водопад и до вр.Камен дел ?
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Упътване до Боянския водопад и до вр.Камен дел ?
Автор Съобщение
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Упътване до Боянския водопад и до вр.Камен дел ? Отговорете с цитат
Здравейте. Рових се доста във форума , който се очертава един прекрасен форум, с богата информация и снимачен материал - красив.

Както се подразбира съм новак в тази област, и почти никъде не съм ходил, те първа ми предстои. В България има толкова много красоти, до които искам да се докосна както лятно време, така и зимно.

Да се върнем в лятното време. Рядко почивам по 2 дни, все почивам по един ден. Днешния ден е такъв-почивен.
Искам да посетя Боянския водопад и да се кача до вр.Камен дел. Всичко това за ден възможно ли е ?

Четох мнения, че за водопада най-лесно е с автомобил до паркинга на Копитото, но от там на къде после ?
Същото важи и за вр.Камен дел, спира се на паркинга и от там на къде обаче ? Да не би за вр.Камен дел както е кулата , над кулата има една беседка тоест над пътя се пада тази беседка, и както е беседката има отъпкана пътека, която води на горе на някъде.
По тази пътека ли се върви за вр.Камен дел ? Ако е по нея все направо ли се върви или ? Упътете един, който се е качвал веднъж на Копитото ?

Също да ме ориентирате за Боянския водопад ?Като спра на Копитото от там на къде продължавам ? Искам да видя хубави гледки, както се очертава да има хубава гледка от вр.Камен дел. Поздрави ....

Преди няколко дена ходих до Копитото и от там имаше красива гледка към заснежена местност, която ще се види от снимката, тази местност как се нарича ?
Предвижването се извършва с автомобил до Копитото , за мое улеснение ...


До нови срещи !


Последната промяна е направена от Ivaylo_Goranov на Сря Май 01, 2013 12:27 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Май 01, 2013 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
andimit



Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 284
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти.
Първо за снимката- това вероятно е връх Селимица, над Конярника.
За Боянски водопад класиката е от Бояна и по реката нагоре за около 1, 1:30, но ти щом искаш и да качиш вр. Камен дел най- добре е да оставиш колата не на Копитото, а на паркинга пред Момина скала/ - на Златните мостове хващаш левия разклон.
От Момина скала имаш малко спускане за водопада/ около30 мин./ и после качване през х. Бор за вр. Ушите.
Приятно ходене!
П.П. Кога мислиш да ходиш?
Мога и да ти направя компанияSmile
Сря Май 01, 2013 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
andimit написа:
Здрасти.
Първо за снимката- това вероятно е връх Селимица, над Конярника.
За Боянски водопад класиката е от Бояна и по реката нагоре за около 1, 1:30, но ти щом искаш и да качиш вр. Камен дел най- добре е да оставиш колата не на Копитото, а на паркинга пред Момина скала/ - на Златните мостове хващаш левия разклон.
От Момина скала имаш малко спускане за водопада/ около30 мин./ и после качване през х. Бор за вр. Ушите.
Приятно ходене!
П.П. Кога мислиш да ходиш?
Мога и да ти направя компанияSmile

Мислих днес да прескоча, но изпуснах деня, докато се кача горе ще стане вероятно 14 ч и то деня почти се свърши.
Обмислям със сигурност в зависимост от времето , приблизителна дата 13-15 между тия дни ще е вероятно.
Бих се радвал на компания хихихи. Искам да нощувам под звездите да посрещна изгрева и изпратя залеза, но уви не съм оборудван
за нощен живот под открито небе , а ми се иска да го сторя..
Поздрави.
Сря Май 01, 2013 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ivaylo, ако наистина мислиш да ходиш занапред те съветвам да инвестираш в карти. Може да прочетеш подробно описание на маршрута, но нищо не може да се сравни с това да погледнеш картата и да видиш какви пътеки има, особено при първоначално планиране на ходенето. Карта на Витоша струва не повече от 4 лева, а като бонус има и карта на Лозенската планина, която е идеална за еднодневни излети и е не по-малко обзорна и красива от Витоша. Smile

Между другото имай предвид, че на Платото (над Камен дел) е торф и пролетта като се топи снега става блато. Не че и аз не съм газила из вода с маратонки, но друго е да знае човек. Не знам към средата на май какво ще е положението, гледам засега има горе петна сняг...

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Май 01, 2013 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Мерси. За снега въобще не бях помислил, водеше ме мисълта гледката хих Smile Да, твърдо съм решил.
Имаш предвид такива карти тип пътни като за автомобил или такива тип gps ?
Сря Май 01, 2013 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ivaylo_Goranov написа:
Имаш предвид такива карти тип пътни като за автомобил или такива тип gps ?

Ами каквито кажеш - такива има.
Мариана те насочва правилно към карта на Витоша и Лозенска планина на Домино. Има, разбира се, и други варианти, изборът е твой. Картите ги има във всички по-големи книжарници, из туристическите магазини, в подлезите на БФС и Университета, а сигурно и на други места, за които не се сещам на прима виста.
Що се отнася до рутиращите GPS-карти, първо кажи дали имаш GPS, че да има смисъл от по-нататъшна дискусия. Лично аз мисля, че специално за Витоша, при нейната разработеност от гледна точки на пътеки и маркировки, хартиената карта е предостатъчна за ориентация.
И последно, но не по важност: от постовете ти личи ентусиазъм, което е прекрасно, и малко лекомисленост, което е нещо, от което трябва да се отървеш още сега. Планина като Витоша, независимо, че много софиянци я мислят за по-височка и големшка версия на Борисовата градина, може да е много жестока, ако се отнесеш несериозно към нея.
Сря Май 01, 2013 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ми.. има толкова красоти в България, до които не съм се докоснал, а искам...
Лично аз се дразня когато някой сподели, че отива на почивка на море в Турция, а не знае къде се намират все известните
Крушунски водопади, срамота е , нали ?

Та .. Имам Gps, софтуер Igo, с карта NavTea (нещо подобно). Вероятно наистина Витоша е опасна както и всяка друга планина,
и поздравления за форума, и хиляди благодарности на хората, които ходят на сам на там и публикуват снимачен материал с добро описание.
Сря Май 01, 2013 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ivaylo_Goranov написа:
Имам Gps, софтуер Igo, с карта NavTea (нещо подобно)

Т. е. имаш смартфон на Нокиа с GPS и карта на Navteq? Не бих залагал твърде много на това в планински условия. Хартиената карта, за която ти говори Мариана, е по-добро решение в случая.
Конкретно за твоето желание:
Щом ще ходиш с кола до Копитото и ще го използваш като изходна точка, имаш, според мен, два варианта. Единият е по маршрут Копитото-Есперанто (между тях има отбивка вляво за Боянския водопад), след което се връщаш обратно на същата пътека и продължаваш към хижа Есперанто, а от нея към хижа Камен дел и заслона Кикиш. Между хижа Камен дел и заслона в един хубав момент отбиваш вдясно и започваш да катериш право нагоре по сипеите на връх Камен дел, докато го изкачиш. Оттам се спускаш леко от другата страна на върха недалеч от заслон Ушите и се включваш в пътеката, която върви от Платото към хижа Бор, откъдето през хижа Родина и хижа Момина скала се връщаш на Копитото.
Другият вариант, който лично ти препоръчвам, е да отидеш до водопада както и в първия вариант, но след това от хижа Есперанто да продължиш към хижа Средец, хижа Тинтява, хижа Бор и оттам към Платото/Алеко/Черни връх, като преди заслон Ушите се отбиваш вляво и се озоваваш - без сам да разбереш как - на връх Камен дел.
Връщането - за да не ти е еднообразно - може да мине през хижа Бор и оттам хижа Родина, Момина скала и Копитото.
Сря Май 01, 2013 8:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Хм.. Мерси,а тези хижи обозначени ли са по някакъв начин ? В смисъл примерно "Добре дошли в хижа ...", щото ако са само къщички, постройки се ми е на ума, че ще знам, че съм примерно в дадена хижа ? (Не ми се смейте).

Да, ще заложа на хартиената карта. И да, използвам навигация на телефона си, офлайн навигация.
Сря Май 01, 2013 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ip81



Регистриран на: 11 Дек 2011
Мнения: 8
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Спокойно пише си на всяка хижа коя е , има и достатъчно табели. ...а във въпросната карта всичките ти въпроси ще получат отговор Wink
Сря Май 01, 2013 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
ip81 написа:
Спокойно пише си на всяка хижа коя е , има и достатъчно табели. ...а във въпросната карта всичките ти въпроси ще получат отговор Wink

Мерси.
Сря Май 01, 2013 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Искам да попитам нещо свързано с хижите, наистина ли има такива, в които е осигурен достъп ако няма никой в хижата тоест при нужда може да влезеш, имало такива хижи ?
Чет Май 02, 2013 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ivaylo_Goranov написа:
Искам да попитам нещо свързано с хижите, наистина ли има такива, в които е осигурен достъп ако няма никой в хижата тоест при нужда може да влезеш, имало такива хижи ?


Да, във високопланинските хижи е така, особено зимата, защото иначе алтернативата може да е човешки живот. Дори и да не се оставя цялата хижа отключена, има поне една стаичка в която да се преспи...
Ако питаш конкретно за Витоша, защото гледам че е в такава тема - не е ясно. То всъщност вече не е ясно коя хижа работи, коя не работи, кое е още хижа, кое е хотел... какво остава да си сигурен че ще можеш да се подслониш при нужда. Confused

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Май 02, 2013 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Мерси.
Защото събирам парички за да си изкарам по някакъв начин приятно отпуската .. Въпроса е къде? То вероятно има къде ама .. нов съм!
Моите приятели ме гледат тъпо като им заговоря за такива пътешествия, се дискотеки, се ракия ала бала а аз искам да видя красотата на майка България.

_________________
Гордея се с майка България.
Чет Май 02, 2013 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Значи правилно си се ориентирал първо да потренираш с еднодневни преходи на Витоша - ще се научиш да се ориентираш по карта, ще видиш какво ти е темпото на качване и слизане, как се върви по камъни и т.н.
А за отпуската - иди на Рила. Няма нищо по-хубаво от това първия ти досег с високата планина да е Великата Рилска пустиня Very Happy

П.П. Като решиш да ходиш на Витоша другия път пусни една тема в Срещи и уговорки, може някой да дойде с теб. Хем ще получиш отговори на въпросите си на живо, хем в компания е по-приятно да се ходи из Витоша Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Май 02, 2013 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov