ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Упътване до Боянския водопад и до вр.Камен дел ?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Упътване до Боянския водопад и до вр.Камен дел ?
Автор Съобщение
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Не познавам никой, я си представи, че някоя дама дойде и помисли, че има среща с мулмията т.е мен хих Smile

Правят ли се такива срещи и те сполучливи ли са ? Но така и не разбрах пътеката над ТВ Кулата - Копитото където има беседка, от там на горе започва една пътека на къде води тя ?

_________________
Гордея се с майка България.
Чет Май 02, 2013 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Ivaylo_Goranov написа:
Но така и не разбрах пътеката над ТВ Кулата - Копитото където има беседка, от там на горе започва една пътека на къде води тя ?


Има ли значение къде води изобщо? Аз тая пътека я хванах 1 път и стигнах до една много хубава полянка, от която се вижда цял Перник...от тази полянка си харесах 1 следа (лява), тръгнах по нея и след 10тина минути се озовах на средата на пътеката "Хотел Копитото- хижа Есперанто". Имаше разни табелки на тази полянка, но не им обърнах внимание...със сигурност имаше и една дясна пътека (достааа големичка), която ще да е водила до някое хубаво място - ама тогава реших да вървя на ляво Very Happy . Вероятно съвсем скоро ще мина пак от там и ще хвана по дясната.

Основно така откривам Витоша аз - без карта, без компас, без предварителни планове...знам колко часа имам до залез и вървя половината време в едната посока, половината в обратната. Срещам разни разклонения с табелки (жалко, че на голяма част от тях няма времена) и решавам - днес се отклонявам по лявята пътечка и докъдето стигна, другата седмица хващам дясната и пак докъдето стигна...Витоша е много малка планина и с елементарни познания за посоките и разположението на планината (напр. на къде залязва слънцето) и логическо мислене може да се справи човек и без карти, компаси, GPS-и и т.н. Да...безотговорно е малко, но за мен е много по-разтоварващо от това да мисля постоянно къде се намирам и дали няма да се загубя и да ме изядат мечките малинарки.

/задължително обаче нося резервен полар, доста вода и читава аптечка в раницата - че не се знае, знае ли се Exclamation ...телефона на ПСС, също не е излишен/
Пет Май 03, 2013 12:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Не, мислих си да не би тази пътека да води към въпросния връх щото не знам точно по коя пътека от Копитото да тръгна.

_________________
Гордея се с майка България.
Пет Май 03, 2013 6:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ivaylo_Goranov написа:
Не познавам никой, я си представи, че някоя дама дойде и помисли, че има среща с мулмията т.е мен хих Smile

Правят ли се такива срещи и те сполучливи ли са ? Но така и не разбрах пътеката над ТВ Кулата - Копитото където има беседка, от там на горе започва една пътека на къде води тя ?


Като дойде някоя дама, здраве да е, ще го преживееш, важното е Баба Меца да не си уговори среща с теб Wink

От няколко години не съм се отбивала до Копитото, но доколкото си спомням тази пътека за която питаш трябва да води до Букара и после до х. Момина скала. Букара е една местност, има чешма (която от няколко години спря) и там се разклоняват няколко пътеки - нещо като витошки Петте кьошета: към х. Момина скала, към Златните мостове, към Копитото и към Княжево.
Затова ти казах, че ти трябва карта, това са куп имена, които нищо не ти говорят, освен Копитото, където си бил. Като натрупаш впечатления и походиш повече може и без Wink
Ето това е една карта, която изрових в нета, не е кой знае какво, но поне малко ще се ориентираш за какво говоря:


А от х. Момина скала имаш две възможности, по-назад някой беше обяснил - или отиваш до х. Камен дел - з. Кикиш - вр. Кикиш - вр. Камен дел или тръгваш към х. Бор - Гьорева чешма (тя е хубав ориентир и там свършва горната карта за съжаление) - Платото - вр. Камен дел. Втория вариант е по-лесен, всъщност първия изобщо не ти го препоръчвам без карта или спътник.
Особено ако е почивен ден сто процента по пътя за Платото ще има и други хора и ще свериш посоката дали е вярна Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Май 03, 2013 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
А ако имаш висока кола може да идеш директно на хижа Бор...просто хващаш отклонението от Беловодски път, което е за Златните мостове и караш само по пътя...в един момент пътя свършва и пред теб е изоставената хижа. От хижа Бор до Камен дел има идеална маркировка (жълта лентова, а в последствие и колова...) и изгубването е невъзможно.

Картата, която е дала Мариана е много грешно ориентирана...внимавай да не се заблудиш.
Пет Май 03, 2013 6:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чак пък много грешно Laughing Става колкото да се видят местата за които говорим. Smile
Чак до Бор с колата е прекалено,прекалено лесно ще стане така Wink
А и ще пропусне похапването на Момина скала. Аз там ям шкембе чорба, всеки път ми се услажда Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Май 03, 2013 7:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
А ако имаш висока кола може да идеш директно на хижа Бор

Той, ако има висока кола, може направо и на Черни връх да отиде.
Човекът иска да опознае красотите на планината, недейте да го приучвате на лоши навици от самото начало.
Пет Май 03, 2013 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите Ви. Някоя, някой желаещ да отидем заедно хах, с мен, начинаещия ? Той, тя да върви пред мен, аз зад него?

Казаха ми, че на хижа Ком, май има и такъв връх както се казва хижата, нали ? Та там била нощувката 13 лв на вечер ?

_________________
Гордея се с майка България.
Пет Май 03, 2013 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ivailo_117



Регистриран на: 16 Фев 2013
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пробвай като начинаещ маршрут например с.Владая, покрай реката до Златните мостове, или Княжево-Златните мостове, те са маркирани и мисля че е почти невъзможно да се загубиш. Ако искаш нещо високопланинско може Алеко-Черни връх. Аз преди няколко години като се запалих истински по това хоби, започнах именно с такива маршрути, след това вече подхванах Рила, Стара Планина, и все още съм по по-популярни маршрути предимно.

Черни връх е доста добра подготовка за зимни изкачвания и зимна обстановка в планината. Високите безлесни части на Витоша зимата са доста опасни за начинаещ, качвал съм се в ден, в който от единия кол не се виждаше следващия, ураганен леден вятър, при който за секунди буквално всичко се обледява и може да те събори. Но все пак лято идва, а можеш да пробваш и Драгалевци-бай-кръстьо, покрай реката сега е приятно прохладно и сенчесто.
Съб Май 04, 2013 1:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Мерси. Надявам се, че няма да имам проблем след като нямам планинско туристическо специално облекло.

_________________
Гордея се с майка България.
Съб Май 04, 2013 6:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ivaylo_Goranov написа:
Мерси. Надявам се, че няма да имам проблем след като нямам планинско туристическо специално облекло.

Тази работа със "специалното туристическо облекло" е многократно и разнопосочно коментирана, вкл. тук във форума. То определено има своята роля в туризма, но зависи кога, къде и за какво.
Лично моята "трисезонна" екипировка струва в цялостен вид (обувки, раница, панталон, трекинг чорапи, полиестерна блуза, полар, ветровка, яке софтшел) към 320 лева, + още едни допълнителни около 100 лв за "втори и трети чифт" чорапи, блузи и панталони. Казано другояче, съм се окомплектовал цялостно на цената на един "специализиран марков панталон". За да не правя излишни реклами, а и за да не си натрапвам мнението на всички, пиши ми, ако искаш, ЛС, ще ти кажа откъде и с какво съм се оборудвал.
Облеклото, независимо, че е на тази "нищожна" според повечето спецове цена, ми върши отлична работа, удобно ми е, топло ми е, когато трябва, прохладно ми е, когато имам нужда от това, не ме убива никъде и е издържало проверката на времето.
Не забравяй никога, че не екипировката ходи вместо теб в планината!
Съб Май 04, 2013 8:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Ivaylo_Goranov написа:
Мерси. Надявам се, че няма да имам проблем след като нямам планинско туристическо специално облекло.


Здрави обувки с адекватен грайфер задължително...дават някаква сигурност и увереност (макар и много лъжлива и опасна понякога). Гуменките, кецовете или маратонките без грайфер са компромис, който може да струва много по-скъпо от едни обикновени туристически обувки (100-200лв. са трисезонните).

Другата част от облеклото ми е голяма евтиния, но съм доволен - пазарувал съм главно от Лидъл. Зимната също ми е основно от там и за 6-7 часови разходки на Витоша ми върши добра работа.
Съб Май 04, 2013 2:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За Витоша и всички други околни на София планини човек може да мине и с маратонки.
Едно време съм ходила по сандали и то градски, а не туристически и на Боянския водопад и навсякъде. че даже по алеята за Златните леля ми ме караше боса да ходя, че било полезно за краката. Laughing
Допреди няколко години съм ходила и с гуменки и с прочие хързулки. Даже съм се катерила с такива по каменната река.
Сега като тръгна към Момина скала си обувам туристическите обувки и нося щеки... голЕм смЕх Laughing Laughing Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Май 04, 2013 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivaylo_Goranov



Регистриран на: 28 Апр 2013
Мнения: 39
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Да, ще отидем, само да се оправи времето, че с тоя дъжд.. Мерси за отговорите Ви.
Като за начало ще пробвам с маратонки ...

_________________
Гордея се с майка България.
Съб Май 04, 2013 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ivailo_117



Регистриран на: 16 Фев 2013
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И аз и аз искам да дойда Oops

Извинявам се за нахалството, сериозно някой път ако не е нахално, въпреки че напоследък съм на работа и уиикендите. Към края на месеца по-става, че сега планирам Мургаш.
Нед Май 05, 2013 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov