ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х. Амбарица
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26, 27, 28  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
х. Амбарица
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вчера няколко пъти го четох тоя текст и изобщо не разбрах за какво става дума. Освен:
Код:
Едно от троянските туристически дружества, претентиращо, че е най-легитимното, се опитва да се добере до възродената перла на Троянския Балкан. Причината е ясна – за да взема кинти от наемателя и да се пъчи със „своята” „Амбарица”.

Оставяйки настрана агитацията, някой знае ли каква е работата?
Сря Мар 16, 2016 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
А, гледай ти - добър въпрос. Има нещо гнило в Дания, рекъл поета, сякаш специално провидял драмата около х. Амбарица.

2012 БТС-централата даде под наем хижата на сегашната хижарка, през главата на троянското туристическо дружество. Последва пиар-порой, как всичко е друго на Амбарица. Оказа се не по-различно от дереджето по "Дончово" време. Сега пиара забърква втора серия с местното троянско ТД - разбира се без да дава детайли.

Какво става все пак, около х. Амбарица?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Мар 16, 2016 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Последва пиар-порой, как всичко е друго на Амбарица. Оказа се не по-различно от дереджето по "Дончово" време.


Не съм съгласен. Аз лично нямам оплаквания от Дончо, но факт е, че Ема оживи хижата и я напълни с млади хора. Просто с различни инициативи я направи интересна за младите, а не че е станала петзвезден хотел.
Видими подобрения има и в материалната част. Не знам какво подобрение в условията се очаква, но като се има предвид, че постигнатото е резултат на гол ентусиазъм от страна на Ема и помощта на неколцина доброволци, постигнатото не е малко.
Какви са точно юридическите хватки по собственост, отдаване и прочие, нито съм запознат, нито съм компетентен.
Чет Мар 17, 2016 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
ОТГОВОР НА БЪЛГАРСКИЯ ТУРИСТИЧЕСКИ СЪЮЗ ЧЕТВЪРТЪК, 17 МАРТ 2016

Никое от твърденията на г-ца Емилия Гатева не отговаря на обективните факти.
Настоящото ново регистрирано единствено легитимно дружество „Амбарица – 1912"няма нищо общо със старото ТД „Амбарица", ръководено от Д. Енкин и Ив. Ненов.Туристическо дружество „Амбарица" е изключено от Сдружение „БТС".То е заличено от Централния регистър на Министерство на правосъдието с окончателно решение от 04.03.2014 г. на Върховният административен съд без право на обжалване.

И за да се предотврати разрухата и разграбването на хижата, ръководството на БТС сключи през 2013г. договор за НАЕМ с фирма „Соло", представлявана от Г-ца Гатева. БТС положи неимоверни усилия за въвеждането й във владението на хижата в качеството й на наемател, включително със съдействието и на полицията. Наемният договор включваше много изгодни за наемателят клаузи, в това число и едногодишен гратисен период и минимални, но все пак наложителни инвестиции, предложени от самата Г-жа Гатева.

В началото на м. април 2014 г. е сключен нов договор за НАЕМ със „Сдружение Планинска школа Амбарица", представлявано също от г-ца Гатева. Съгласно този договор гратисният период е до края на декември 2015 г. Така на г-ца Гатева е дадена възможността от 01.05.2013 г. по стария договор до 31. 12.2015г. по настоящия договор тя да не дължи НАЕМНИ ВНОСКИ.

Г-ца Гатева неколкократно подвежда обществеността: никога и в никакъв документ не става дума за издръжка на който е да е, а за НАЕМНИ ОТНОШЕНИЯ.
През 2013г. УС на БТС сключва с легитимното ТД „Амбарица – 1912" договор за стопанисване и управление на х. Амбарица. Това право му е вменено съгласно чл. 48, ал. 6 от Устава на БТС, приет през м. април 2012 г.
Некоректно е изявлението на г-ца Гатева, че не очаква признания от БТС, за това което е направила.Предвид усилията които положи БТС, за да я въведе в хижата и изгодните условия по двата наемни договора, тя не дължи наемни вноски за 2 г. и 8 месеца. Ако БТС не й беше гласувал пълното си доверие сега тя нямаше да е на хижата.
От страна на БТС обаче, остават висящи няколко въпроса към нея.

1. В БТС не са предоставени отчети за изпълнение на инвестиционна програма по договора от 2013 г. в размер на 15 хил. лв. за периода от април 2013 до април 2014 г., а за договора от 2014 г. в размер на 10 хил. лв.

2. Не са предоставени отчети за хижната дейност, съгласно чл. 20 от двата договора за периода от м. май 2013 към настоящия момент.

3. Съгласно чл. 7 от договора от 2014, г-ца Гатева дължи наемни вноски, посочени в него от 01.01.2016 г. А съгласно чл. 26.2 при закъснение с повече от два месеца са предввидени тежки санкции за неизправната страна.

Искаме да припомним, че х. Амбарица е строена от туристите на гр.Троян за задоволяване на техните потребности за отдих и общуване с природата. И ако се предвиждат приходи в туристическото дружество от наеми, дарения, спонсорства или други източници, съгласно чл. 47 от Устава на БТС, те се ползват за осигуряване дейността, за поддържане и изграждане на материалната база и за развитието на туризма в съответния регион и особено сред подрастващите и учащите се. Това задължение е вменено от Устава на БТС и се изпълнява от туристическите дружества в цялата страна.

Нека приятелите и обществеността подкрепят г-ца Гатева в нейните благородни начинания, но трябва също така да се знае, че освен правата и свободата на действие, които са и дадени, тя има й определени задължения под които е поставила собственоръчно подписа си.

Български туристически съюз
Изпълнителен Секратар: Венцислав Удев
Пет Мар 18, 2016 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хм, от текста тук аз разбирам (може и да не съм прав, де, че не се ориентирам добре поначало), че Ема Гатева не е плащала наем за хижата досега и проблемът е, че БТС изисква да почне да плаща от тази година. Само че тя не иска поради някакви свои основания.
Така ли е? И ако е така, това не е ли казус, който може да бъде разрешен от съответните институции?
Пет Мар 18, 2016 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
И аз така го разбирам Ванка. Знаех , че има някакъв гратисен период, ама пък чак такива преференциални условия 2 години без наем срещу обещанието да инвестираш в имота.............ама колко, кога и за какво не е ясно или не е написано.
Пет Мар 18, 2016 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
Скромното ми мнение, е че в такива случаи всякакви "декларации" и "призиви" следва да се остават настрана, да се извадят документите и да се прочете кой, на кого, какво и в какви срокове...И ако някой, на някого, нещо не е изпълнил в предвидените срокове, то какво се предвижда по този повод пак в същите документи. А инак призиви като подкрепете хижаря в битката му с тоя или оня са напълно ирелевантни, тъй като хижарят става хижар именно с подписването на "някакъв" документ. Вие спомняте ли си навремето новините от 80-те за битката между "ливанските патриоти и израелските окупатори?..."
Пет Мар 18, 2016 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
От изнесените факти от БТС става ясно
1.Да се докажат Инвестиции за 25хил.лв.
2.Да се представи отчет за приходите и разходите на хижата
3. Да се плати НАЕМ на БТС (400лв на месец) от Януари 2016г до Март 2016г
Пет Мар 18, 2016 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
Irha написа:
От изнесените факти от БТС става ясно
1.Да се докажат Инвестиции за 25хил.лв.
2.Да се представи отчет за приходите и разходите на хижата
3. Да се плати НАЕМ на БТС (400лв на месец) от Януари 2016г до Март 2016г

Е, аз точно това имах предвид.
Пет Мар 18, 2016 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Цитат:
Последва пиар-порой, как всичко е друго на Амбарица. Оказа се не по-различно от дереджето по "Дончово" време.


Не съм съгласен. Аз лично нямам оплаквания от Дончо, но факт е, че Ема оживи хижата и я напълни с млади хора. Просто с различни инициативи я направи интересна за младите, а не че е станала петзвезден хотел.
Видими подобрения има и в материалната част. Не знам какво подобрение в условията се очаква, но като се има предвид, че постигнатото е резултат на гол ентусиазъм от страна на Ема и помощта на неколцина доброволци, постигнатото не е малко.
Какви са точно юридическите хватки по собственост, отдаване и прочие, нито съм запознат, нито съм компетентен.


Аха, хм.

Миналата есен бях на хижата с приятели, с които по стечение на обстоятелствата се бяхме сбрали пак там, по Дончово време. Казвайки, че разлика не видях - не е щото Ема е оживила хижата покрай пиар кампаниите - аз патаклама и народ не търся по тези места. Какво не ми хареса и защо смятам, че кой знае какво развитие няма - не ще коментирам. Това е щото не искам да повлека крак към негативна дискусия покрай хижарските дела - които смятам за достатъчно трудно и незавидно начинание в наши дни.

Реакцията ми в случая беше срещу именно тези пиарски похвати, които явно в случая искат да нарекат черното бяло. Нито Дончо беше толкова черен, колкото го изкарват, нито черното е станало бяло, нито опита да се изклинчи от точния и щедър за наемателя договор, е почтенно. Липсата на почтенност в отношенията няма оправдание, поне според моите разбирания.

Митак, да вкарам цитата на думите ти в употреба - постигнатото не е резултат само на усилията на Ема, а и на факта, че от БТС са подарили на Ема около 15 000 лева от неплащане на наем, срещу обещание за инвестиция. Дали щедростта на наемодателя заслужава опита за манипулация на общественото мнение, който четем горе?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Мар 21, 2016 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
а и на факта, че от БТС са подарили на Ема около 15 000 лева от неплащане на наем, срещу обещание за инвестиция.


Ако изнесеното в горните постове е вярно, излиза, че дружеството се е отказало от приходи в размер 15 000 лева в замяна на инвестиции за 25 000 лева в неговата, на дружеството, хижа.
Не бих го нарекъл точно подарък.
Друг въпрос е, дали Ема е наистина е направила инвестиции за 25 000 лева. Това не знам, а и не е моя работа.
Друг въпрос е, дали си плаща наема след края на гратисния период. Това също не знам.
Мнението ми, доколкото го имам, е на базата на лични, съвсем субективни впечатления. Естествено, може и да греша в някои преценки.
Вто Мар 22, 2016 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Щом има договор и той е подписан от двете страни, значи, че условията в него са ясни и изгодни за подписалите го.Клаузите в този договор трябва да се спазват коректно и в посочения срок.Всичко останало са лични мнения и глупости.И аз като Дидо имам мнение по някои аспекти на " новото време" , но ще ги запазя за лични разговори.
Вто Мар 22, 2016 6:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
n3Tk0



Регистриран на: 14 Яну 2014
Мнения: 51

Мнение Отговорете с цитат
Само, ще кажа, това което знам от Ема. Договора и за наем включва инвестиционен проект със определени суми, за влагане в недвижимо имущество по хижата, ако изпълни най-общо казано квотата, БТС и опростяват наемите за годината. Направено е с цел облагородяване на хижата. Тей, че това, което казвате отгоре не е опростяване на наемите.
Вто Мар 22, 2016 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanimird



Регистриран на: 11 Апр 2016
Мнения: 2

Мнение Амбарица Отговорете с цитат
В момента хижата не се стопанисва по- добре отпреди. Не знам само от БТС след като са поставили такива условия, защо веднъж не направиха посещение, да видят на място дали се случва точно така, както се пропагандира и пише навсякъде. Новите хижари нямат капацитет да поддържат хижа, само със желание не става. Откакто са там, от около 3 години, в хижата няма баня, казват трета година вече, че банята е в ремонт. Иначе хижарката запретва ръкави по няколко пъти в годината, когато й дойде музата и залепва по една, две плочки, а събитието се отразява нашироко във фейсбук. В хижата е прашно и неуютно, в стаите са наслагали някви миришещи на леш дунапрени, натъпкани по ъглите и хората трябва да спят по земята, срещу заплащане. При стария хижар беше аптека в хижата, по отношение на хигиената. Но всичко това се преглъща, в сравнение със студът, който витае в хижата. Хора, топлото е най -важното за една хижа. Те горките за три години не се научиха как се събират дърва и колко дърва трябват, за да бъде хижата топла цяла зима. Затова и не пускат хората да се изкъпят, защото и за банята трябват дърва. Как предишния хижар събираше по 30 кубика дърва и поддържаше огромната печка в столовата, където беше сауна и в стаите печките с дърва се поддържаха, а тези, цял взвод хора, събрали някакви мижави 5 кубика и ще поддържат хижа с тях. Защо махнаха голямата печка от столовата, та да не може сега човек да се стопли и да се изсуши като хората. За какво сложиха тази готварска печка в кухнята, като не могат да я захранят с дърва, май само да я снимат и да пропагандират във фейса колко добре се случват нещата. Зимата има само няколко стаи, които се топлят и като се запълнят тези стаи, казват по телефона, че няма места, хижата била пълна. Звъня за места една зима, когато имаше обилен сняг, а те ми казват, че било пълно и няма места...аре бе все едно не знам в толкова лошо време колко хора ходят. Нямам нищо против хората, но изприказваха доста приказки, а налице нищо различно отпреди.
Вто Апр 12, 2016 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Re: Амбарица Отговорете с цитат
stanimird написа:
В момента хижата не се стопанисва по- добре отпреди. ... Иначе хижарката запретва ръкави ... а събитието се отразява нашироко във фейсбук. ... само да я снимат и да пропагандират във фейса колко добре се случват нещата. .... изприказваха доста приказки, а налице нищо различно отпреди.

И аз мисля така. Дончо бе спорна личност, но в момента няма нищо по-различно отпреди, с изключение на:
- парното, което е унищожено (и хижата по-студена)
- регулярните сводки по лицекнигата, възхваляващи колко голям пич е Ема.
Вто Апр 12, 2016 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26, 27, 28  Следваща
Страница 5 от 28

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov