ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х. Амбарица
Иди на страница 1, 2, 3 ... 26, 27, 28  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
х. Амбарица
Автор Съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение х. Амбарица Отговорете с цитат
На втори и трети Май 2013г, решихме да се качим до х. Амбарица от с.Черни Осъм.
Времето бе горещо и след като си оставихме колата на Смесите поехме по класическия маршрут за х.Амбарица. Изкачването по Зорнов рът бе малко тегаво и след 2 часа достигнахме до Папратлива поляна. От там се откри панорама към билото на изток от вр.Ботев до вр.Купена и вр.Амбарица на запад.
След няколко панорамни снимки продължихме нагоре към хижата. Раниците малко понатежаваха от излишните дрехи, които бяхме вземали за двата дена в планината. Времето бе сухо и горещо за началото на май.
Хижарката Ема Гатева ни посрещна с усмивка и горещ планински чай. Тя е много гостоприемна и много обича да посреща туристи. Предложини да си вземем по един душ в затоплената банята. Какво повече може да иска човек в планината след един изморителния преход.
Запознахме и с нейното куче Мая -то е много добродушно. На ливадата пред хижата имаше сняг и минзухари Smile Щерката много им се накефи. За вечеря в хижата имаше супа от чувен (див спанак), която дълго ще помним. Това е голяма вкусотия за всeки, който обича зелените супи. Хижарката Ема ни черпи даже и с домашна сливова ракия. С напредването на вечерта отвън стана хладно и бързо се преместихме в столовата, където хижарката запали кюмбето. На всички ни беше топло и приятно край горящата печка. Наблюдавахме през прозорците големите звезди над билото на балкана.
Рано сутринта направих един преход по Дълги дял към вр.Купена с кучето Мая. Оказа се, че тя много обича да се пързаля по корем в снежните улеи по Платнишки ярове Smile Времето беше тихо и слънчево. Снега по билото беше твърд и след 3 часа бях на върха.
Ето линк към снимките Smile
http://diakont.snimka.bg/mountain/h-ambarica.647951.all


Последната промяна е направена от t.hristov на Нед Сеп 29, 2013 7:15 pm; мнението е било променяно общо 7 пъти
Съб Май 04, 2013 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Re: х. Амбарица Отговорете с цитат
krasy написа:
Вчера се върнахме от един преход в района на с.Черни осъм -Смесите -Папратлива поляна -х.Амбарица -вр.Амбарица Smile

http://diakont.snimka.bg/mountain/h-ambarica.647951.all


Раззелени се вече Балкана, много е красиво през този преходен сезон, нито е жега, нито е студ, потоците се изливат и ромолят приятно. Хубава разходка! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Съб Май 04, 2013 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
тихомир томанов



Регистриран на: 24 Сеп 2010
Мнения: 295
Местожителство: карлово

Мнение Отговорете с цитат
Браво Краси.Хубавото е че малката се кефи на природата и е било интересно.На вас големите още повече . Wink
Съб Май 04, 2013 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Долу в ниското си е истинска жега. На връщане се отбихме в Троянския манастир, а там най-голямата атракция бяха плажуващите на реката зад манастира в посока с.Черни осъм Smile
Нед Май 05, 2013 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
obla4e



Регистриран на: 09 Май 2013
Мнения: 34
Местожителство: на изток от Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Имах идея да се качвам през почивните дни /вече изминалите/ на хижа Амбарица, но смятах това да стане през х. Яврова лъка, тъй като смятам, че пътеката, която е директна през Зоранов рът е с остаряла маркировка /липсваща дори/ и е трудно откриваема за някой като мен, който минава за първи път. Та въпросът ми е към krasy: има ли табела долу при Смесите указваща тази пътека.... т.е. как да открия началото и какви са шансовете да се объркам преди да достигна папратливата поляна. Smile
Чет Май 09, 2013 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stefak



Регистриран на: 09 Мар 2011
Мнения: 282
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Преди да ти отговори krasy за състоянието на маркировката в момента.Аз ще споделя мнението си по скоро спомените си от есента,че маркировка има и пътеката си личи ясно.Няма объркващи места.Началото е на не повече от сто метра след моста на пътя има табела посока вляво за х.Амбарица.Следва много стръмно около едночасово катерене,след това си е нормално набиране на височина.Маркировката е зелена.Но на пътеката имаше това

Състоянието на пътеката


Чет Май 09, 2013 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Нашите първоначални планове също бяха да се качим от х.Яворова лъка, ала когато пристигнахме на Смесите в 13.00ч и навън бе +30С бързо се отказахме от този вариант. Вярно, че от х.Яворова лъка е най-кратко, ала се върви само под палещото слънце и четерите км черен път след Смесите е много прашен и с камъни. Затова ние предпочетохме класическия маршрут по Зорнов рът -върви се само по сянка в букова гора. Вярно в началото е стръмно ала през гората е по-приятно отколкото да трамбоваш прашния път.
Като стигнете на Смесите (там свършва асвалта) оставяте си колите пред базата на ловната дружинка и в дясно минавате по мост. След моста в ляво на пътя има съборени постройки, веднага след тях има табелка в ляво за начало на пътеката по Зорнов рът. Зелената маркировката е много добра и доста начесто по буковите дървета. Няма как да се объркате. Началото на пътеката са каменни стъпала, веднага след съборените постройки. Има табелка за х.Амбарица Smile
http://diakont.snimka.bg/mountain/h-ambarica.647951.30393541
По-важното е, че горе на хижата вече те посрещат както подобава и отношението към туриста е отлично Very Happy
Новата хижарка има мерак и хъс за тази работа. Дай Боже да успее да направи всичко което е запланувала на хижата.
Чет Май 09, 2013 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Интересно ми е къде точно от Яворова лъка за Амбарица се върви "под палещото слънце".. Rolling Eyes
Най-прекият, най-лесният и най-бързият път до хижата си е точно през Яворова лъка, а минаването от друго място е просто безмислено и глупаво. Wink
Чет Май 09, 2013 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Имах в предвид, че от Смесите до х.Яворова лъка се върви "само по слънце" и е малко жешко Smile
Това разстояние е около 4 км по черен път. Пътят не е подходящ за ниска кола, а и има бариера точно след Смесите.
Пет Май 10, 2013 7:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
obla4e



Регистриран на: 09 Май 2013
Мнения: 34
Местожителство: на изток от Плевен

Мнение Благодарности Отговорете с цитат
на Краси и на останалите тук Wink
Знам че пътят към Яворова лъка е каменист и прашен. Ходих на два пъти до Зелениковски манастир и се връщах именно по този път, а освен това знам че няма да ни пуснат с колата нагоре след бариерата към Яворова лъка. Все пак всичко зависи от времето и участниците в пешеходенето. Снимките от пътеката през гората са чудесни - обещаващи прохлада, въпреки наклона..... а и винаги можещ да спреш и поседнеш Smile
Пет Май 10, 2013 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pana



Регистриран на: 06 Май 2013
Мнения: 54

Мнение Х Амбарица Отговорете с цитат
Аз съм се качвал два пъти от Яворова лъка до Амбарица. Втория път дори на изключително бърз ход защото Яворова лъка беше затворена. Учудвам се за каква жега говорите. Пътеката е само през гора стръмна наистина маркировката е по дърветата .Затова и бързахме да минем това разстояние докато се слеем е пътеката идваща от Черни осъм. По нея вече може да се върви и с фенерче. Някой знае ли дали Яворова лъка е отново отворена. Доколкото за хижата тогава имаше друга управителка .Бяхме само двамата със сина ми .Това баня супи за които пише колегата бяха мечти.Тока се спираше.И от тогава я избягваме от маршутите си.
Нед Май 12, 2013 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Re: Х Амбарица Отговорете с цитат
pana написа:
Някой знае ли дали Яворова лъка е отново отворена. Доколкото за хижата тогава имаше друга управителка .Бяхме само двамата със сина ми .Това баня супи за които пише колегата бяха мечти.Тока се спираше.И от тогава я избягваме от маршутите си.


Първият етаж е ремонтиран и уж работи. Зимата, когато минах покрай нея нямаше никой, но имаше телефони за връзка.
Имат интернет страница, където може да видиш за какво става дума:
http://www.yavorovalaka.com/
Нед Май 12, 2013 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pana



Регистриран на: 06 Май 2013
Мнения: 54

Мнение Хижа Амбарица Отговорете с цитат
Обикновено в Яворова лъка ние слизаме от х Плевен. Това е едно отвратително спускане изключително стръмно. От Троян не сме се качвали . Аз съм от Пловдив а при нас за Амбарица имаме по голям избор.Може от Карлово х Хубавец Купена и слизане до Амбарица. Или лифта от Сопот х Добрила връх Амбарица и хАмбарица. Доколкото разбрах Яворова лъка не може да се разчита на нея.
Нед Май 12, 2013 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Нека да вметна само, че ливта в Сопот към момента не работи поради смяна на въжето Sad По план трябва да е готов за началото на Юли 2013г -тогава започва световното по парапланеризъм Smile
Относно качването от х.Хубавец към х.Амбарица -бъдете особено осторожни след билото по пътека, която североизточно подсича вр.Амбарица при спускането към х.Амбарица. При моята разходка на трети Май 2013г все още имаше твърд сняг в стръмните улеи в Платнишки ярове.
По добре следвайте коловата маркировка и не подсичайте върха.
Пон Май 13, 2013 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pana



Регистриран на: 06 Май 2013
Мнения: 54

Мнение Х Амбарица Отговорете с цитат
В Стара планина по принцип избягвам да ходя зимно време. Не съм на години да извършвам подвизи . Само през лятото . Сега праз юни ще минем малко от изток Шипка Ботев. Иначе съм бил два три пъти през зимата на Ботев дори последния път на нова година.Тогава бях на 25 години качихме се от Рай но представяш ли си дори нямаше сняг и от някаква ракета тревата се беше подпалила.Посрещнаха ни в ТВ центъра .На другия ден слязохме в хТъжа там вече имаше някаква пряспа останала. Стара Планина е изключително опасна зиме. Изисква сериозна подготовка екипировка. Затова през лятото.
Вто Май 14, 2013 2:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 26, 27, 28  Следваща
Страница 1 от 28

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov