ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пирин 2-4 Август
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Пирин 2-4 Август
Автор Съобщение
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 162
Местожителство: София

Мнение Пирин 2-4 Август Отговорете с цитат
Безбожкия лифт беше счупен та драпахме до междинната; оттам ни качиха нагоре.
От хижата до Долното Кременско тоя път нямаше комари; радост за изтерзаната ми душа:



От Сиврия до Ченгелчал снимки почти няма; слънцето печеше насреща.
Трябва човек да ходи рано сутрин там ама тая работа не става толкова лесно ...



Горното Брезнишко където малко по-късно се свлякохме да спим:



На сутринта:



Кралев и Момин двор:



Малка Каменица; от тая страна добре се вижда улея:



Хлевен и върха преди него с металната пирамида:



Назад към Ченгелчал и Ченгелчалския гьол:



Корнишко езеро:



Пак Хлевен:



Една урва малко преди върха:



Яловарника и Каменица от Хлевен:



Оттам се върнахме малко и се изюрихме надолу към долината.
Конете в тоя район са бая нагла пасмина; освен че осират красивите пирински върхове (Хлевен в случая) имат навика и да преследват хората. Това продължи чак до едно поточе което очевидно не им хареса и останаха там:



Благодарение на жалкия добитък обаче се бяхме забили в един стръмен улей с много храсталак, тръни, клек и други “екстри”. Скалите се заобикаляха за щастие та не се наложи да се връщаме при гадните коньове.



Каменица от склона:





Демиркапия:



След реката задрапахме нагоре към Яловарника, склона в началото е отвратителен, после преминава в просто гаден.
Малко под върха:



Беговишки и Мозговишки рид от върха:



Зъбери:



Билото към Каменица отгоре:



Зъба и Куклите:



Зъбери отново да не повярва човек ...



Изсипахме се надолу към Маненкото езеро и подсичайки излязохме малко под Каменица:



От Каменица на север малко върхове изглеждат добре.
Вляво се вижда Тевно езеро; владението на иван Грозни.
Легендата разказва че бандата му нападала с колове керваните със скъпоценни камъни преминаващи наблизо:



Яловарника от Каменица:



Джано и Ченгелчал:



Зъберите наляво от върха:



Зъба и Яловарника:



Залеза (творение на Гошо фотографа):



Обратно към Беговишкото езерце под върха, луната малко след залез слънце, пак Гошо го засне; иде му отръки на момчето ;>



Зъбъ:



Най-високия водопад в Беговишкия циркус – почти метър:



Кукленския гьол мътен и зажабен, снимката е смотана но и гьола е смотан та не ми е жал:




Последната промяна е направена от amorpheus на Вто Авг 05, 2008 9:35 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Авг 05, 2008 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ой, красив си Ирин-Пирин! Отговорете с цитат
Ашколсун за снимките! Толкова красота, концентрирана в 2-3 дена! Страхотен маршрут сте си набелязали. А аз си мислех, че съм видял Пирин...
Вто Авг 05, 2008 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
След Беговишкото (Кукленското) езеро накъде отидохте?

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Авг 06, 2008 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 162
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
След Беговишкото (Кукленското) езеро накъде отидохте?

слязохме през хижата в цивилизацията

Иначе тия езерца дето са баш под Каменица нали се водят и те Беговишки?
Сря Авг 06, 2008 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да всички общо са Беговишки - 4 броя са. Интресното е че са разхвърляни, а не на едно място. Това под Куклите се казва Беговишко, но напоследък гледам Кукленско все повече се налага, а онова горе под безименния между Каменица и Яловарника е Горно Беговишко. При него онова близо до Беговишкия превал често пресъхва и няма име.

Четвъртото е забито е един клек ниско долу на една тераса над реката и много не се знае от хората. Ето една снимка на него -> http://oreliak.org/image.php?image_id=1512 Не е много качествена, ама се види за какво иде реч де.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Авг 06, 2008 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Я раздухай как, през къде и къде слязохте от Хлевен, че ми стана интересно!? Звучи все едно конете са ви натикали нанякъде в непознат район. Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Авг 07, 2008 7:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 162
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Абе тръгнахме от премката дето е между Хлевен и оня връх с металната конструкция на него.
Оттам тръгнахме надолу и леко в дясно. После дойдоха конете от някъде на майната си.
Ние за да ги откажем да ни гонят минахме няколко поточета но чак на последното се спряха.
Вече се бяхме забили в репей, камънак и все по-стръмен наклон. Очевидно щеше да е по-добре да се върнем малко по-нагоре и да търсим друго място. Но злия добитък седеше и си ни чакаше ...
Та по тоя повод се изсипахме право надолу през вода, камъни, клек и бурени ;>
Имаше само гадни места за щастие; не и опасни та се свлякохме благополучно.


Последната промяна е направена от amorpheus на Чет Авг 07, 2008 10:11 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 07, 2008 9:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Брей брей, какви коне! Може да за корнишки или брезнишки коне. Научих че в Каменишкия циркус се е появила мечка стръвница и олапала един кон, та може брезничани да са си преместили конете, та затова да търсят близостта на хора и да са хукнали по вас. Мечката си е мечка. Представям си ужаса на конете, когато е цъфнала с намерението да похапне мръвка.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Авг 07, 2008 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Много хубаво ходене, аз ще врънкам за такова през септември Very Happy
Някои снимки са доста обгледни и показват невиждани от мен досега гледни точки на Каменица и Яловарника. Благодаря.
Обаче това за конете ме учудва. Да ви преследват---- досега не съм чувала и виждала такова нещо. Ти сигурен ли си, че искаха да ви сторят нещо лошо??
Чет Авг 07, 2008 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Обаче това за конете ме учудва. Да ви преследват---- досега не съм чувала и виждала такова нещо.


На мен ми се е случвало неведнъж коне да ме "преследват" - с най-добри намерения Smile Явно са общителни животни и се радват на човешка компания.
Чет Авг 07, 2008 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ммда, Поли, именно. Из Стара планина и ние срещнахме стадо коне, те ни видяха и доприпкаха до нас. Обаче нямах впечетление, че са опасни и тъй беше. Стояха около нас и размахваха опашки. Даже ги галихме доста дълго, снимахме и така докато не решихме да тръгваме Very Happy
Чет Авг 07, 2008 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
asenr



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 87
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"Страх лозе пази" са казали старите хора ;)

_________________
Може да съм прасе, ама ми отива...
Чет Авг 07, 2008 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Браво! Отговорете с цитат
Браво! Защо да е гаден склона на яловарника - че там изглеждаше най равно, гледан от горе от Зъба. И как пък се озовахте на кукленско езеро - това е много път май - къде е каменица, къде е езерото, та откъде цъфнахте там. А то си беше много хубаво това езеро юни - чисто и свежо, кога се замъти толкова та жабяса. И от Яловарника как се вижда да се слиза към седловината към Зъба - става ли или не сте се заглеждали. То верно че е зъбер до зъбер.
Пет Авг 08, 2008 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Поздрави за доброто ходене! Много е красиво в района наистина...

Оня ден се помотахме там - от з. Тевно езеро през ръба на Каменица, от север към юг. От Каменица се изнесохме по рид посока югоизток към долината на Демиркапийска река, загражда Маненкото езеро от север. От рида слязохме в циркуса на Маненкото езеро, а от езерото - по удобен тревен улей се качихме по въпросния склон на Яловарника.

Склонът наистина е гаден - треволяк с рехави камъни, почти безкраен е - особено ако се качва от дерето пна Демиркапйска река. Прави се денивелация от около 1900 метра до 2700+ !!!

Слизането от Яловарника към седловината под Зъбът е съвсем тривиално. Такова би трябвало да е и качването (не съм го правил). Специално моето слизане оттам оня ден беше светкавично - тъкмо се качих на Яловарника и гръмна отгоре Laughing

Оттам до Беговишкото езеро не би трябвало да е проблемно минаването - само трябва да се прехвърли Зъбът. Това влизаше в плановете ми, но времето беше калпаво и не ми се рискуваше банята.

По-здрави Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 08, 2008 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
Лелелеле! Поздравления Дидо. Е поне си се нагледал - е ти Каменица, е ти Яловарник. Чудно ходене. Но аз доколкото четох по горе те не са минали за кукленското езеро от Зъба, ами там някъде от маненкото езеро към каменица , дето и ти си бил явно, идея нямам за района, та за това ми стана чудно как се озоваха на куленско.
Пет Авг 08, 2008 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov