ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Караиваново хорище – вода НЯМА!

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Караиваново хорище – вода НЯМА!
Автор Съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Караиваново хорище – вода НЯМА! Отговорете с цитат
На заслон Караиваново хорище вода НЯМА!!!

Заслон има, чешма има, красива поляна идеална за бивакуване, ама вода в чешмата – не.

Пускам отделна тема, да знаят хората, че при нас стана фал:
На заслон човек очаква да има вода, на ГПС даже чешма има отбелязана. Да, ама не. Обиколих всичко в радиус 500м. – нищо не намерих, даже и следа къде е бил извора. Единствено намерих една шахта на около 100м. източно от заслона. В нея влиза една тръба и после излиза в посока на чешмата.

Пристигнахме на здрачаване с план да спим тук. Докато се лутах да търся извора стана тъмно, бяхме вече твърде уморени за да продължим към Буковец. Добре, че имахме запаси от Бутура и с повечко пестене изкарахме до сутринта, ама да другия ден, докато се доберем до Буковец беше трудно.

За капак, явно заради бързането, не сме видели табелките “Вода” на час след заслона. Едни варненци, които ни настигнаха казаха, че извора е затлачен и не може да се пие от него (явно трябва да се почисти от шумата).
Съб Май 04, 2013 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Какво да се прави, случват се такива неща
Съб Май 04, 2013 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Re: Караиваново хорище – вода НЯМА! Отговорете с цитат
planinar написа:

..........
На заслон човек очаква да има вода, на ГПС даже чешма има отбелязана. Да, ама не. Обиколих всичко в радиус 500м. – нищо не намерих, даже и следа къде е бил извора. Единствено намерих една шахта на около 100м. източно от заслона. В нея влиза една тръба и после излиза в посока на чешмата.
.........

Нека оставим емоциите и да пишем истината!!!! Колега.
1. Досега не съм видял карта за GPS на която да има отбелязана чешма в района на Караиваново хорище.
2. "Чукча писател, не читател..." т.е. Ако беше прочел поне малко от форума, щеше да разбереш, че Мечо си стопи сняг за да изкара нощта там.
3. Да заявиш че си обходил всичко в радиус 500 метра ??!! Не ти зная възможностите, но според мен за това трябват поне 4 часа!!!!. Каптажа за чешмата се намира на 140 метра в югоизточна посока, на 25 метра от пътеката в ляво, ако се върви към х. Буковец. ето координати: N42 46.878 E25 48.958. Явно е некачествено направен, има нужда от ремонт за да тръгне чешмата.
Съб Май 04, 2013 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За информация относно вода по червената маркировка в Стара планина ето тази тема:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5160&postdays=0&postorder=asc&start=0

Там мисля сме писали достатъчно за тази отсечка и къде има вода. Грехота е да не се използва информацията, а да се жадува.
Има писано и за изворчето след Караиваново хорище. Дано някой добър човек го изчисти от листата, че да си тече нормално. Дори при сухото миналогодишно лято извираше достатъчно вода да напои голяма група, а водата беше невероятно сладка Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Май 04, 2013 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Re: Караиваново хорище – вода НЯМА! Отговорете с цитат
mikesli написа:
planinar написа:

..........
На заслон човек очаква да има вода, на ГПС даже чешма има отбелязана. Да, ама не. Обиколих всичко в радиус 500м. – нищо не намерих, даже и следа къде е бил извора. Единствено намерих една шахта на около 100м. източно от заслона. В нея влиза една тръба и после излиза в посока на чешмата.
.........

Нека оставим емоциите и да пишем истината!!!! Колега.
1. Досега не съм видял карта за GPS на която да има отбелязана чешма в района на Караиваново хорище.


Има, има, на картата на BGMountains има маркирана чешма на 65 метра ЮИ от заслона, с координати N42 46.905 E25 48.907. На Събиновата карта я няма, факт.

Off Topic
Впрочем често ми се случва да установя, че със знак ЧЕШМА на GPS картите са отбелязани каптажи, затворени с три синджира и катанци, които няма как да са от полза за туриста. Подобни означения понякога са много подвеждащи.
Съб Май 04, 2013 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Re: Караиваново хорище – вода НЯМА! Отговорете с цитат
Rincewind написа:

Има, има, на картата на BGMountains има маркирана чешма на 65 метра ЮИ от заслона, с координати N42 46.905 E25 48.907. На Събиновата карта я няма, факт.


Вярно, имало мaрка в BGMountains. Sorry. Това вероятно е сухата чешма до заслона Very Happy
Съб Май 04, 2013 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Re: Караиваново хорище – вода НЯМА! Отговорете с цитат
Mikesli, благодаря за информацията, която си събрал. Беше ни от голяма полза. Имай предвид, че някои координати бяха с до 150м отклонение, а това е много. Скоро ще пусна данните, които събрах аз.

1. Вече ти е ясно
2. Да, не си бяхме написали добре домашното, но ако трябва да ти отговоря в същия стил, “Ако беше прочел поне малко от форума”, щеше да знаеш, че “уви напоследък нямам време да чета форума и нямам време да се ровя.” Разбира се, не си длъжен да четеш всичко.
3. Може би не се изразявам точно, може би ти приемаш нещата буквално. Възможностите ми са до там, че да преценя къде е възможно да има вода и там да търся. За целите на статистиката, обикалях 40 мин.
Сверих координатите, каптажа за който говориш не е каптаж, а същата шахта, която съм описал горе. В нея няма и следа от влага и е почти неприлично чиста.

mikesli написа:
planinar написа:

..........
На заслон човек очаква да има вода, на ГПС даже чешма има отбелязана. Да, ама не. Обиколих всичко в радиус 500м. – нищо не намерих, даже и следа къде е бил извора. Единствено намерих една шахта на около 100м. източно от заслона. В нея влиза една тръба и после излиза в посока на чешмата.
.........

Нека оставим емоциите и да пишем истината!!!! Колега.
1. Досега не съм видял карта за GPS на която да има отбелязана чешма в района на Караиваново хорище.
2. "Чукча писател, не читател..." т.е. Ако беше прочел поне малко от форума, щеше да разбереш, че Мечо си стопи сняг за да изкара нощта там.
3. Да заявиш че си обходил всичко в радиус 500 метра ??!! Не ти зная възможностите, но според мен за това трябват поне 4 часа!!!!. Каптажа за чешмата се намира на 140 метра в югоизточна посока, на 25 метра от пътеката в ляво, ако се върви към х. Буковец. ето координати: N42 46.878 E25 48.958. Явно е некачествено направен, има нужда от ремонт за да тръгне чешмата.



Последната промяна е направена от planinar на Съб Май 04, 2013 4:23 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Май 04, 2013 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Mariana, благодаря за пътеписите. Едва единия успях да прочета Sad

Mariana1000 написа:
Там мисля сме писали достатъчно за тази отсечка и къде има вода.

Да, ама не сте писали, къде НЯМА Capitulate
Съб Май 04, 2013 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
Mariana1000 написа:
Там мисля сме писали достатъчно за тази отсечка и къде има вода.

Да, ама не сте писали, къде НЯМА Capitulate

Щом не сме писали изрично, че има, значи да се приема че няма Wink Както казваше един мой любим литературен герой - представям си нещата в лоши краски, та после като се случат по-добре да ми е приятно Very Happy
Всъщност макар да знаехме че там вода няма, миналото лято брат ми все пак обиколи около заслона в търсене Друго си е око да види, ръка да пипне Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Май 04, 2013 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Re: Караиваново хорище – вода НЯМА! Отговорете с цитат
planinar написа:
Имай предвид, че някои координати бяха с до 150м отклонение, а това е много. Скоро ще пусна данните, които събрах аз.
.................

3. Може би не се изразявам точно, може би ти приемаш нещата буквално.....
..........
На заслон човек очаква да има вода, на ГПС даже чешма има отбелязана. Да, ама не. Обиколих всичко в радиус 500м. – нищо не намерих, .........



Явно доста буквално приемам нещата!!!
Отклонение от 150 метра си е действително много сериозно. Това би заблудило човек!!!! Затова от няколко дни чакам да напишеш къде са тези грешки за да ги поправя.

Ако деиствително си обиколил всичко в радиус 500 метра, би трябвало да намериш дерето на Грамадлива река в югозападна посока. Едва ли е сухо в този сезон ???
Вто Май 07, 2013 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Re: Караиваново хорище – вода НЯМА! Отговорете с цитат
mikesli написа:
Отклонение от 150 метра си е действително много сериозно. Това би заблудило човек!!!! Затова от няколко дни чакам да напишеш къде са тези грешки за да ги поправя.

Ако деиствително си обиколил всичко в радиус 500 метра, би трябвало да намериш дерето на Грамадлива река в югозападна посока. Едва ли е сухо в този сезон ???


Изчаквам с надежда някой да пусне координати на извора след Караиваново хорище, да го добавя към точките, които съм събрал.
...
Целта ми беше да открия извора, който захранва чешмата и в посока дерето на Грамадлива река тръгнах, едва когато разбрах, че ударих на камък. Вече беше тъмно, видя ми се безперспективно (сухо и почти равно) и в тази посока може би минах към 200м. Когато се прибрах в къщи и погледнах картата видях, че вероятно надолу в дерето е възможно да се намери вода, но трябва да се слезе поне 500м.
Вто Май 07, 2013 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Камене, ще коригирам чешмата в картата. Не знам откъде е взета точката, но най-малко в топокартите 1:50 000 я има.
Вероятно са каптирали изворче при ЮИ скат на котата южно от заслона, което се е изгубило, оттам и сухата чешма.

Все пак - началото на Грамадлива река би трябвало да бъде достатъчно надежден резервен източник.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 07, 2013 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov