ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS - 50/50 ходене/офроуд?
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS - 50/50 ходене/офроуд?
Автор Съобщение
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Избор на GPS - 50/50 ходене/офроуд? Отговорете с цитат
Нуждая се от съвет за първи GPS приемник.
Имайки предвид предполагаемата употреба ще го ползвам през уикендите за пешеходни или моторизирани разходки. Досега разчитах само на маркировка и "вътрешния си GPS " ... Smile
За пешеходните разбрах да гледам 60 серия, за офроуд вероятно тези с по-голям екран и тъч скрийн.
Дали няма нещо компромисно...
Ще съм благодарен на всякакви съвети.
Надявам се да намеря нещо изгодно втора ръка.
Чет Май 09, 2013 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
виждам едно Colorado 300 za 350 лв - ще върши ли работа?
Пет Май 10, 2013 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Ще върши да.
Щом си наясно, че комбинирането на 2 дейности е компромис няма да имаш проблем с експлоатацията Very Happy
По-добрият универсален дивайс за тази дейности + автомобил/мотоциклет е Montana.
За съжаление е прекалено скъпа и пак е компромисен вариант.
Това, което си намерил звучи добре. Виж обаче дали ще ти хареса четимостта на дисплея при ярко слънце.
Мен не ме впечатли никак.
Пет Май 10, 2013 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
60-тките четат ли се при ярко слънце?
Пет Май 10, 2013 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
На 60-ката специално все още не съм намерил нещо, което да и пречи да работи.
Най-малко пък слънцето Very Happy
Пет Май 10, 2013 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Намерих и един Орегон 450 - изглежда ми с добри показатели...
Като, че ли е добра алтернатива и една идея отгоре на Колорадото и Дакота.
Нед Май 12, 2013 9:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
shaterhand написа:
Намерих и един Орегон 450 - изглежда ми с добри показатели...
Като, че ли е добра алтернатива и една идея отгоре на Колорадото и Дакота.

Я кажи до колко пари си склонен да отделиш, защото бюджетът, в крайна сметка, е едно от най-важните неща.
Иначе вече ти е казано по-горе - Montana е чудесен "компромисен" вариант с дисплей почти колкото на Nuvi40, ноооо ... много скъп (1000-1300 лева).
Аз лично използвам добрия стар Garmin GPSMap 60Cx както за ходене из баирите, така и за навигация в колата, при това безпроблемно и в двата случая.
Принципно имаш и друга възможност (ако дисплей с диагонал 6.6 см - какъвто е на 60 Cx или по-новата 62-ка ти е малък за офроуд навигация) - ръчен GPS за около 300 лева (Dakota 10) за ходене и отделно Nuvi40/50 за под 200 лева за автомобилна навигация. Така за около 500 лева (т. е. под цената на базовия модел Garmin 62) получаваш две устройства, всяко от които пригодено за всяка една от двете ти нужди.
Изобщо възможности различни. Затова пак казвам - прецени колко пари си склонен да отделиш.

ПП В Дакотата мен лично ме притеснява най-вече тъчскрийна, може би защото съм олдскуул-бутонджия. Иначе си е напълно приличен GPS като за "пътеките". Вградената му памет от 850 MB е напълно достатъчна за всякакви карти: Събиновата на България е малко над 100 MB (освен това си върви с него, т. е. е включена в цената), BG Mountains (безплатна) в сегашния си вариант е към 150 MB.


Последната промяна е направена от Rincewind на Нед Май 12, 2013 9:43 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Май 12, 2013 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
това също е алтернатива върху която разсъждавах...
но тогава трябва да поддържам две карти.... А и как ще избирам Nuvi-то... то има 500 модела.
Нед Май 12, 2013 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
shaterhand написа:
това също е алтернатива върху която разсъждавах...
но тогава трябва да поддържам две карти.... А и как ще избирам Nuvi-то... то има 500 модела.


В какъв смисъл "ще трябва да поддържаш две карти"?
Поясни, моля те!

Иначе за Nuvi-тата - независимо, че има амнайсестотин модела, разликите се свеждат до следното:
1. Големина на дисплея (Nuvi 30 - 3", Nuvi 40 - 4", Nuvi 50 - 5")
2. Инсталирана на устройството карта:
а) една карта OFRM Геотрейд Onetime - без възможности за допълнителни актуализации (най-евтин вариант)
б) една карта OFRM Геотрейд Lifetime - с възможности за допълнителни актуализации (малко по-скъп вариант)
в) две карти (OFRM Геотрейд + Garmin City Navigator Europe) - т. е. възможност за навигация и извън BG (най-скъп вариант).
Другото са незначителни разлики, над които няма смисъл да си блъскаш главата.
Nuvi-тата имат слот за допълнителна карта, на която можеш - ако поискаш впоследствие - да си купиш и сложиш City Navigator. Лично аз НИКОГА не бих предпочел City Navigator за навигация в БГ пред Събиновата OFRM карта (еле пък за офроуд!). Така че тя ще ти върши работа единствено в чужбина и то не за офроуд.
От тази гледна точка купуването на едно Nuvi40 със Събиновата Onetime карта за 179 лева (сегашна цена) е перфектно решение за автомобилна навигация из татковината. Всичко останало над тази цена лично за мен е неоправдана глезотия.
Нед Май 12, 2013 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
имам предвид че и за двете устройства ще трябва да купувам карти OFRM...
Нед Май 12, 2013 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
shaterhand написа:
имам предвид че и за двете устройства ще трябва да купувам карти OFRM...

Не зная как да ти го кажа, но няма начин да купиш Nuvi-то БЕЗ карта на OFRM. Тя просто е включена в цената.
Dakota 10 на сайта на Гармин без карта е 311 лв, с карта - 342 лева.

Nuvi40 + Dakota 10 (с карта): 179+342 = 521 лв.
Нед Май 12, 2013 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
да, така е, но не всички са с lifetime...
освен това Nuvi е с 3,5 " дисплей а Oregon 450 e s 3"..... разлика няма кой знае колко.
не ми се иска да вземам модел на 6-7 години като 60 cxs (колкото и да се е доказал... ) и то повечето вече на цени над 300 лв.
Нед Май 12, 2013 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
shaterhand написа:
да, така е, но не всички са с lifetime...
освен това Nuvi е с 3,5 " дисплей а Oregon 450 e s 3"..... разлика няма кой знае колко.
не ми се иска да вземам модел на 6-7 години като 60 cxs (колкото и да се е доказал... ) и то повечето вече на цени над 300 лв.

Виж сега,
1. Това с Lifetime е търговски трик, от който няма голяма файда. Лично мнение!
2. Nuvi 40, за което ти говоря, е с 4.3" дисплей, а не с 3.5 - просто в интерес на истината. Както сам виждаш, аз самият, независимо, че ти предлагам алтернатива с Nuvi-то, не съм решил да инвестирам в него, тъй като старата ютия ми е достатъчна.
3. За 60CSx никой не ти говори, тъй като е достатъчно стар модел. Аз го ползвам (при това не него, а 60Cx - без алтиметър и компас), защото просто работи и няма никаква нужда да мисля за друго, поне докато е жив. Наследниците му са 62-ра серия, базовият модел на която (също без алтиметър и компас) с лелеяната от теб OFRM Lifetime е 609 лева. Ако решиш да вземеш нещо с повече екстри - алтиметър, компас, безжичен интерфейс, фотокамера и прочее джиджавки - отиваш на 700-900 лева.

Тук се опитваме да ти предложим алтернативи, тъй като си задал конкретен въпрос. В крайна сметка ще вземеш това, което ти искаш. Не се опитваме да ти налагаме нищо, а се стараем да ти дадем възможност за информиран избор.
Ако искаш от мен съвет за конкретен модел: казах още преди това - дай крайна цена, която можеш да си позволищ. Тогава ще чуеш и препоръка за конкретен модел.
Нед Май 12, 2013 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Много високо ценя даваните съвети особено от хора без всякаква корист.
Затова и си позволих да питам.
Не съм определил бюджет, нямам ограничение. НО, практиката напоследък с различни уреди ми показва, че най-доброто или най-скъпото не ми е необходимо. Позволих си няколко такива покупки на най-добри образци от даден клас уреди, нови... и всъщност разбирам, че вероятно както при колите е най-оптимална покупката на такива навлизащи във фазата на стабилност на цената на втора употреба.
Няма да използвам уреда в екстремни условия, а само за преживявания със средна трудност.
Затова и не искам да се заобикалям с две или три устройства - едно за колата, едно за пътеките, едно за чужбина.
Вероятно ще потърся нещо на две-три години, доказано като качества.
От друга страна, мога да си ползвам 20% ДДС, така че за някои модели може да излиза сметката да го взема нов и с гаранция.
Най-лошото е, че днес си направих обиколка по Технополис/Маркет и там няма никакви ръчни навигатори, които да видя на живо и да изпробвам... Не мога да преценя къде във Варна въобще може да се види някакво разнообразие.
Нед Май 12, 2013 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
След като попрочетох блога ти със сигурност мога да кажа, че съм кашкавал турист и ми трябва кашкавал навигация... Smile
Нед Май 12, 2013 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov