ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS - 50/50 ходене/офроуд?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS - 50/50 ходене/офроуд?
Автор Съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Това вече си е чисто надприказване

Сам не знаеш колко си прав.
Забравил си да поразсъждаваш какво би било, ако сме в лавина под Анапурна и в пясъчна буря на Аракис.
Прочее, ако "човечето" няма елементарни познания по ориентиране чрез гледане на релефа и небесните тела, никакъв GPS не може да му помогне.
Апропо, преди да си купиш GPS, как си се ориентирал по карта - чрез елементарно мислене или благодарение на "самоосеверяване" чрез въртене около собствената си ос на ливадата край изворчето с бира?

Впрочем, "човечетата" рядко "експлорват" каквото и да било. Човечетата си плащат GPS-ите и картите към тях, за да се ползват от наличните маршрути, оставяйки експлорването на други. Човечетата обикновено си седят на PC-то, решават откъде искат да тръгнат и къде да идат, намират най-подходящите за целта маршрути, съхраняват си ги като тракове в паметта на GPS-а и си следват траковете. Ако имат видимост и преценят, че някъде няма да е проблем да кривнат от трака - кривват. Ако не - ходят си по следата.
И тъй като човечетата са много наясно с това, че наличен на рутиращите карти път/пътека не винаги е реално съществуващ, а понякога е просто резултат от "експлорване" на непроходими места и клекогазене, намират и други начини за предварителна визуализация на трака, за да не се окаже, че са последвали - без да искат - някой екстремен екплорър в търсенето му на приключения, вдигащи адреналина.

Както и да е. За да може всеки от нас да продължи да се занимава с ежедневните си задължения, съм принуден да направя следната декларация:
"Аз, долуподписаният Rincewind, заявявам, че всичко, казано от мен в тази тема е несосветна глупост, докато всичко, написано от igurbev, е истина с библейски измерения".
Поздрави.
Вто Май 14, 2013 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
защото ще излизаме не повече от 10 пъти годишно в гората за разходка или офроуд и се чудя дали инвестицията не е прекалена

Ей тука е ключът от палатката. Щом е така - Dakota 10. Просто защото няма по-евтино Very Happy
272 лева без ДДС с Onetime, 297 лева без ДДС с Lifetime. Съгласно сегашния ценоразпис на karta.bg, garmin.bg и gps-6.com.

Но - както декларирах по-горе - аз пиша само глупости, така че не се съобразявай с мнението ми!
Вто Май 14, 2013 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
ееее, по-спокойно - аз и семейството ми сме ти фенове вече...
надявам се никой не влиза тук за да обижда или да зарежда егото си...
Вто Май 14, 2013 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
И аз на това се надявам.
Също така се надявам, че каквото и да избереш, ще ти служи вярно дълги години и няма да те подведе.
Вто Май 14, 2013 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Нещо в средния ценови и качествен диапазон ще е. Дакота 10 ми се вижда под таргета.
Вто Май 14, 2013 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
...
Както и да е. За да може всеки от нас да продължи да се занимава с ежедневните си задължения, съм принуден да направя следната декларация:
"Аз, долуподписаният Rincewind, заявявам, че всичко, казано от мен в тази тема е несосветна глупост, докато всичко, написано от igurbev, е истина с библейски измерения".
Поздрави.


Алеле майкьо - германци...
Загуби ме като зрител дори с това...
Мдам....
Вто Май 14, 2013 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
shaterhand написа:
, защото ще излизаме не повече от 10 пъти годишно в гората за разходка или офроуд и се чудя дали инвестицията не е прекалена.


аз цялата тема не я четох че голям плямпалник, ама хвана няколко ключови момента. Основният е че "ще излизам в гората не повече от 10 пъти в годината"

Отиваш до някоя заложна къща, или търсиш из нета. Вземаш си Нокия 5800 или подобна ( всичко с симбиан над 9.2 става). тея телефони са около 60 -100 лв сега втора ръка. купуваш си още две батерии по 10 лева да си имаш ток за 5 дни. Теглиш си картата на Dido i Co за планината. Слагаш си една карта ОФРМ 5.01 за без пари и си ти човека. Ама Garmin mobile xt забивал?! боли те. ресет и готово.


компаси, момпаси, свирки, термометри ?!?!

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Сря Май 15, 2013 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
ей затова са готини форумите - човек може да почерпи народна мъдрост и идеи които съвсем не са му минавали през главата...
Сря Май 15, 2013 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Взех Орегон 450, с лайфтайм ОФРМ и все още гаранционен.
Не мога да му се нарадвам и нямам търпение да го изпробвам.
Трябва незабавно да кача планинарската карта на България.
Къде тази процедура е обяснена най-добре?
Пон Май 20, 2013 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
shaterhand написа:
Трябва незабавно да кача планинарската карта на България.
Къде тази процедура е обяснена най-добре?

Честито, със здраве да си го ползваш.

Коя планинарска карта на България? BG Mountains?
Изтегли от тук и инсталирай чрез .exe-файла.
Ако нямаш Mapsource в комплекта на устройството, изтегли от тук и инсталирай чрез .exe-файла.
Купи си външна 2GB MicroSD карта за 10 лева и я сложи в слота за външна памет на GPS-a.
Свържи устройството с компютъра чрез USB-кабела в комплекта му.
Отвори програмата Mapsource, горе вляво ще видиш панелче, от което можеш да си избереш съответната карта (1).
След това с помощта на Map Tool (2) и натискане на ляв бутон на мишката маркираш цялата карта, която е съставена от отделни картни листове.
Цъкваш на Send to Device (3), след което програмата "сглабя" отделните картни листове в един файл и ги качва на GPS-а.
По този начин ще имаш две карти - едната е вградената OFRM Geotrade, а другата - допълнителната на BGMountains.
В настройките на самия апарат можеш да активираш и деактивираш картните листове на различните карти в зависимост от това какво точно ти трябва в момента.
[/url]


Последната промяна е направена от Rincewind на Пон Май 20, 2013 12:30 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 20, 2013 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
OFRM то, ако специлано не е купена с поддръжка за мапсорс, няма как да се види в Мапсорса

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Пон Май 20, 2013 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shoker



Регистриран на: 25 Фев 2010
Мнения: 55

Мнение Отговорете с цитат
С Basecamp-а направо може да се инсталира картата на устройството без да се селектират листове.
Пон Май 20, 2013 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
shaterhand написа:
Ако нямаш Mapsource в комплекта на устройството, изтегли от тук и инсталирай чрез .exe-файла.

Едно уточнение за инсталацията на МапСорс. Както е написано под даунлоад линка:
Код:
WARNING: This software will not work unless you already own a MapSource product.

Затова хватката е: разархивираш сваленото MapSource_6163.exe (или както се казва файла) и да стартираш Setup.exe от архива.
Пон Май 20, 2013 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
shaterhand



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Файлът на MapSource не е архив а направо .exe и съответно не мога да видя файла setup.
сега не ми дава да маркирам картата - дава някаква грешка и ме праща да пускам мейл за грешката на Гармин и после автоматично затваря програмата....
Пон Май 20, 2013 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shoker



Регистриран на: 25 Фев 2010
Мнения: 55

Мнение Отговорете с цитат
Пробвай с Basecamp. Там няма да имаш проблем.
Пон Май 20, 2013 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov