ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Възстановяват хижа"Планински извори"!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Възстановяват хижа"Планински извори"!
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
Dimo Kolev написа:
martin555 написа:
vladofff написа:
На Планински извори съм бил един единствен път, през август 1993г. т.е. и аз като Мечо я видях "действаща". Ама и действаща не бе цвете за мирисане. Стопанисваше се от един мангал, с прякор "Нафтата", заобиколен от десетина циганина, пасящи добитък. Зле прикрити криминални типове, особено един мазно лилав, който почти насила застави една мома от нашите да се качи на коня му, за да и такова циците, с надежда и за още по-крайни и настоятелни намерения... Та и действаща, хижата, по-скоро обитателите й, бяха открито опасни за лицата от женски пол, имайки глупостта да пренощуват там. Не съм сигурен, че като се възстанови, в което доста се съмнявам, няма да се "възродят" пак тези "традиции".


Така и така подхвана темата, че ме хваща яд и за иначе хубавата хижа Соколна, обзорен изглед, спретната постройка, на красиво място (отсрани до хижата извън пътеката има промишлено количество отпадъци, които изхвърлят там от години - стъкла, пластмаси, ръждясали ламарини)... Два пъти минаваме оттам транзит - "хижарят", който бил изпълнително лице, а не точно хижар (така се предствави двата пъти, повтаряйки го десет пъти) напит до козирката, за цвета му не ми се коментира. Случаи, в които канел свои събратя и танцували на сила с гостенките. Каква работа изобщо имат подобни индивиди, да стопанисват хижи в България, това ми е въпроса! Относно Планински извори, бих се зарадвал да я видя действаща, но с бюрокращината в България, едва ли!


ти кога последно ходи на Соколна. Щото този хижар дето говориш за него с доста усилия на Габаревци (и аз вече наполовина се пиша такъв Laughing) го махнахме в края на миналата година. Сега там са си Иван от село и Стефан от Скобелево. Няма вече цигания и мръсотия.


Ако ти се "подвизаваш" като хижар (в която и да е хижа), ще се радвам да се запознаем, на драго сърце бих минал някоя неделя!Smile Последните два пъти, в които обикалях, около резервата бяха есента на 2012-а и април 2013-а (публикацията, която ми коментира във фотоблога)... Дано това, което казваш остане така и много посещаемост желая на новите хижари там! Smile

Ако се направи организация, ще помогна с труд в свалянето на отпадъците от красивата гора до хижа Соколна! Не е по темата тук за хижа Планински извори, но нищо не пречи да се получи нещо хубаво в тази насока!


Остава само и хижар да стана. Няма обещавам. А иначе за запознаването и аз на драго сърце бих ти стиснал ръката, само ако не ме караш да скачам с бънджи от мост Laughing

За сега хижарите биват и дано щото сезона започва а там знаеш е повече от диво и красиво. За боклука дето казваш ще питам местните какво смятат да правят. Там си има тур дружество и селски съвет, с който отвреме на време си пия кафето в хотелчето. Ставаше като мероприятие април месец с кампанията на БТВ да изчистим България, но тогава ще се ходи около Ришкия проход да берем лавруда и пием ракия. Е ще свършим и малко работа ако остане време Laughing Laughing Laughing
Пет Мар 14, 2014 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:

Остава само и хижар да стана. Няма обещавам. А иначе за запознаването и аз на драго сърце бих ти стиснал ръката, само ако не ме караш да скачам с бънджи от мост Laughing

За сега хижарите биват и дано щото сезона започва а там знаеш е повече от диво и красиво. За боклука дето казваш ще питам местните какво смятат да правят. Там си има тур дружество и селски съвет, с който отвреме на време си пия кафето в хотелчето. Ставаше като мероприятие април месец с кампанията на БТВ да изчистим България, но тогава ще се ходи около Ришкия проход да берем лавруда и пием ракия. Е ще свършим и малко работа ако остане време Laughing Laughing Laughing


Ще останееее, да не ни се схванат краката. Laughing

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Мар 14, 2014 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това беше публикувано днес във фейсбука на хижа "Планински извори":

"Най-сетне слънце!
Здравейте планинари и всички, които очаквате с нетърпение развоя на събитията около хижа „Планински извори”.
Първо добрите новини:
Имаме няколко желаещи да вземат хижата под наем. Писа ни г-н Арнаутски, който в писмо се кандидатира за хижар. Работил е в областта на туризма над 30 години. Дълги години е бил планински водач и спасител. В момента пише два сборника свързани с планински и алтернативен туризъм. Зеленият офроуд клуб „Ленд Роувър” ще ни помагат с оборудвани високопроходими автомобили 4х4, доброволец, който иска да въоръжи хижата с интернет и т.н.
След публикация във вестник „Животът днес“ за по-малко от месец в офиса на сдружението имахме над 100 обаждания и десетки лични срещи с нови доброволци и привърженици на начинанието. Потърси ни съпругата на отговорника за хижата по време на строителството й през 1984 година, за съжаление вече покойник. Дамата ще се включи в даренията за ремонта. Най-възрастната жена, която ни посети на място е 89-годишна планинарка, по професия е лекар, с предложение да помага и да участва с каквото може.
Излезе и страхотен материал в майския брой на „Списание 8”, а инициативата ни прозвуча и по радио Jazz FM. Планираме и по-активна медийна кампания, но когато ремонтните работи наистина започнат.
Затишието което се случи през последните месеци на фейсбук страницата е само привидно, защото случващото се около документацията и съдбата на хижата бе доста бурно, трудно, динамично и непредвидимо. Точно, като времето което ни споходи през последните месеци. Донякъде слънцето през зимата и дъжда през май ни бяха в услуга, защото все пак ни трябва 100% топло време, за да дадем начало на ремонтните дейности, а и пречките в административно отношение изникват една след друга. До последно очаквахме решения от Областната управа на София област и от кметството в Антон.
Един бърз отчет към всички вас, които се интересувате от работата ни през последните месеци:
След като учредихме сдружение с идеална цел, поканихме в УС и жители на село Антон, като представители на кметството, което е стопанин на хижата. Това са Дончо Петров и Петър Петров. Категорично имаме документи за собственост на хижата, с които ясно се потвърждава, че собствеността на хижата е на кметството в село Антон. Имаме решение на Общинския съвет на село Антон, в което се казва, че хижата може да се даде под аренда. Имаме и всички необходими документи за актуване на терена на хижата и самата сграда.
От тук насетне главен координатор на всички строително – технически въпроси ще бъде Дончо Петров – 0888 28 29 89. Той ще координира и работата на доброволците в зависимост от текущите дейности по ремонта на хижата.
До 12 юни ще публикуваме и окончателния график на организираните изкачвания до хижата, които ще започнат след 20 юни.
Не забравяйте, че може да звъните с въпроси и предложения на един от инициаторите - Екатерина Дончева 0888 38 13 13, както и да дадете своята лепта за събиране на членски внос (няма задължителна сума) за ремонта на хижата: Банка ДСК - BG93STSA93000021277888"

Dimo Kolev написа:
За боклука дето казваш ще питам местните какво смятат да правят. Там си има тур дружество и селски съвет, с който отвреме на време си пия кафето в хотелчето. Ставаше като мероприятие април месец с кампанията на БТВ да изчистим България, но тогава ще се ходи около Ришкия проход да берем лавруда и пием ракия. Е ще свършим и малко работа ако остане време


Димо, това не го бях видяла досега, но макар и с доста голямо закъснение - миналата година от "За Земята" изчистиха край хижа Соколна. Даже се наложи и втори път да ходят, защото част от чувалите, които са били свалени долу са чакали извозване. Та някой решил, че добре ще му дойдат едни безплатни чувалчета, изсипал ги на поляната и си ги приватизирал. Та ходиха хората отново да събират боклуците, за да могат да ги натоварят. Sad

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юни 10, 2014 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Това беше публикувано днес във фейсбука на хижа "Планински извори":

Това да го видя, няма да го повярвам (вече).
Не зная дали зад тази (подновена) инициатива се крие (не)здрав ентусиазъм или някакви незнайни интереси, но лично аз съм скептичен относно начинанието.
Хижата има нужда не от възстановяване, а от изграждане на практика наново, защото там няма останало едно здраво нещо.
Последно минах оттам на 24 май, картинката е трагична и става все по-трагична с всеки изминал месец.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Сря Юни 11, 2014 7:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение 2017 Отговорете с цитат
[url][/url]
Пет Дек 04, 2015 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Re: 2017 Отговорете с цитат
tzezko написа:

Това не го разбрах - с думи моля.
Но като гледам поста от преди година и половина, а все още нищо не е пипнато. Confused
Пет Дек 04, 2015 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение И с думи, и с дела. Отговорете с цитат
Още около година и половина няма да е пипнато.
Картинката изобразява "Светлина в тунела".
Пет Дек 04, 2015 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Метафората със светлината в края на тунела бе разбираема за мен, а въпросната хижа не ми е в полезрението, но ми е чудно, защо в Балкана има такива контрасти от хижари. На "Русалка" и "Хубавец" впечатленията ми са съвсем други. Особено на "Русалка" каквото и да дам или занеса, все ще е малко.
Пет Дек 04, 2015 7:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Re: И с думи, и с дела. Отговорете с цитат
tzezko написа:
Още около година и половина няма да е пипнато.
Картинката изобразява "Светлина в тунела".


Дано след този срок тунела да не се срути и светлината да изчезне завинаги. Всъщност стените на онова чудо там горе да се срутят. Сакива го какво представлява.

Цецко аз ти го казах наскоро. Преди много години когато видях за първи път таз хижа ми стана жално, че се е превърнала в конюшна. Даже с приятели си приказвахме да вземем да я стегнем. Това на приказка само естествено. После бяхме заедно на х.Вежен с един човек от Пирдоп, който е много свързан с тази хижа. Слизахме заедно към Клисура и се разправяхме надълго за нея. Разправя ни как през зимата са я търсили къде е, нищо че знаят много добре къде се намира. Случайно нацелили комина и така я открили тогава. После си направих една груба сметка какво ще трябва за да се възстанови това чудо. Има си понятие от такива неща - до някъде това ми е работата. Сумата излезе отвратително голяма. И спрях да мисля за нея. Тази година за пореден път видях какво е там горе при кофти, даже много кофти метеорологични условия. Зимата във виелицата и снега бяхме на 20 м от нея и не можахме да я намерим. Сега на срещата духаше така кофти, че се спряхме за малко само отстрани. И в двата случая се чудя кой ще ходи там, особено в такива условия. От друга страна кой ще е този дето ще остане горе да се грижи за нея, като половината година духа яко и от вън е животинско. Една четвърт от годината има сняг до кръста.

Много труден казус е това Планински извори. Добро място от гледна точка билен маршрут - по средата. Кофти място от към ветрове, бури, сняг и т.н.
Вто Дек 08, 2015 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
goldhand



Регистриран на: 24 Сеп 2007
Мнения: 49
Местожителство: B-S

Мнение Отговорете с цитат
Ветровее ,бури...Ха. Вижте заслон Ботев .Там да не би да ги няма?Трябва някой сърцат хижар,като на Амбарица. Wink
Сря Дек 09, 2015 2:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Разликата обаче е съвсем мъничка.....много близо до заслона има път. Very Happy Пък и само със сърце нестава трябва ти и дупе и пари.
Сря Дек 09, 2015 9:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
goldhand написа:
Ветровее ,бури...Ха. Вижте заслон Ботев .Там да не би да ги няма?Трябва някой сърцат хижар,като на Амбарица. Wink


Има разлика. Заслон Ботев е в подножието на вр. Ботев. От където преминава почти целия поток от север и юг. А тук от север никой. Момина поляна си е горе и все пак закътана в гората. От юг - също малко. Там си е як баир до горе. Остават онези авантюристи дето минават по билото. Колко са? Достатъчно да я напълнят? Да работи целогодишно? Да има все пак някаква възвръщаемост във времето? Или само да се дадат някакви пари на вятъра. Който там си е ежедневие. Виж ако освен туристопотока се обслужва и друго - тогава може. Има условия за това. Едното с другото даже ще се допълват. Но там Цецко да каже. Когато му дойде времето.
Сря Дек 09, 2015 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
От юг - също малко.

Не бих казал. Работеща хижа горе ще отвори мегдан за чудни двудневки от юг за контингента от София, Казанлък, Стара Загора.
Сря Дек 09, 2015 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Dimo Kolev написа:
От юг - също малко.

Не бих казал. Работеща хижа горе ще отвори мегдан за чудни двудневки от юг за контингента от София, Казанлък, Стара Загора.


Дано да си прав. Може би в началото ще е така. Но след 2-3 год. дали ще повториш пак тази врътка?
Сря Дек 09, 2015 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
По скщлонен съм да мисля , че дори да се възстанови пак ще "залезе", в началото ще има посещаемост но после ....незнам дано бъркам. Скоро четох Статистика /може и стакмистика / да е било, но % на заетост на легловата база във всички хижи е смешен. Та затова си мисля , че няма да има успех
Сря Дек 09, 2015 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov