ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Черни Връх
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Черни Връх
Автор Съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
valkata332 написа:
въпросната маршрутка номер 10 редовна ли е, и отговаря ли на това разписание което намерих в инертнет, защото пише събота, неделя и празнични дни..


Съмнявам се да върви в делничните дни...даже съм почти сигурен, че няма да я хванеш утре. Качвам се почти всяка седмица през делничен ден и не съм срещал никакви маршрутки, рейсчета и т.н. Събота и Неделя си върви и съм я засичам Smile .Доста коли се качват до Кулата дори и през делничните дни и имаш някакъв шанс със стопа...От Кулата до Златните мостове се стига за минути Smile

От обръщалото на трамвай номер 5 има пътека до Златните мостове, ама е доста ходене...както ти предстои и качване от Златните мостове до Черни връх, почва леко да тежи...
Сря Май 22, 2013 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valkata332



Регистриран на: 01 Фев 2013
Мнения: 70
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Някакво описание на въпросната пътека ? Или в другия вариант по кой път трябва да хвана за да ме качи някой на стоп евентуално ?

някой от автобусите 63 или 107 не вършат ли някаква работа до бояна ?
Сря Май 22, 2013 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
valkata332 написа:
Някакво описание на въпросната пътека ? Или в другия вариант по кой път трябва да хвана за да ме качи някой на стоп евентуално ?

някой от автобусите 63 или 107 не вършат ли някаква работа до бояна ?


Ако ще тръгваш от Бояна за Черни връх, по-добре полсушай Gamina и тръгни от Железница.
Иначе принципно 63 върви до бояна, 107 - не.
Сря Май 22, 2013 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
valkata332



Регистриран на: 01 Фев 2013
Мнения: 70
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ново 20 Very Happy А маршрута от Железница какъв е до горе ?И до Железница до колкото разбирам мога да стигна с 98, който да хвана или от Хладилника или от Околовръстното ?
Сря Май 22, 2013 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Според мен докато се натуткаш да стигнеш до Железница с градски транспорт, вече ще си се качил на Боянския Водопад.
Даже за да ти е пълна програмата ти препоръчвам следния маршрут:
Бояна-Боянски Водопад-Момина Скала-х.Бор(не работи)-х.Боерица-х.Кумата-Конярника-Черни Връх (малко е дългичко ама ще е супер разнообразно, ще минеш як баир, водопад, гора, морени, рекички, плато, било, връх и т.н.)

Обратният маршрут:
Черни Връх-Конярника-х.Еделвайс-Златните Мостове-Княжево (малко ще ти е скучно)
или
Черни Връх-към. горна станция на Драгалевски лифт - з.Кикиш-Боянско Езеро-Бояна (не знам как точно да ти го обясня този маршрут, но ако имаш карта и се справяш с нея всичко ще е ОК)

Ако се умориш много от Ч.Връх отивай право на Алеко, все някой ще те свали долу.

Та всичко това в един пълен ден, да знаеш поне, че си бил на Витоша. Very Happy
Чет Май 23, 2013 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
valkata332 написа:
Ново 20 Very Happy А маршрута от Железница какъв е до горе ?И до Железница до колкото разбирам мога да стигна с 98, който да хвана или от Хладилника или от Околовръстното ?


за автобусите виж тук, 98 вече не върти на Хладилника, а прави врътка през Лозенец - по Черни връх, Баучер, Семинарията, Вапцаров и обратно на Черни връх към Околовръстното. Може да хванеш и 69 от Дървеница:

http://www.sofiatraffic.bg/bg/transport/schedules

Лично на мен от Железница ми се струва доста по-леко и приятно, отколкото от Бояна.

Маршрутът започва с колове от горния край на селото и въпросните си продължават до Черни връх. Като слезеш с 98 на центъра, хвани нагоре по рекичката, тя ще те изведе след 5 мин на колците. 69 спира на горната улица, почти при началото на въпросните колци.
Първо имаш черен път по Железнишка река (същата от центъра), до полянка с беседка и пейки, твоят път се отделя леко вдясно, стига до борова гора /средно стръмна, въможно и да е кална/, минава я и излиза на една безкрайна на пръв поглед и ужасно стръмна поляна, но няма страшно - минава се. В горния край на стръмната поляна е х. Академик /Купена, НСА, Физкултурник, професорнепомнякойси/. От хижата продължаваш по коловете (на едно място маркировката се разделя, дясната е за Алеко, не ти трябва), които вече с доста по-лек наклон започват да подсичат Скопарника, а срещу теб са стръмните склонове на Резньовете, излизаш на нещо като седловинка между тях и Скопарника, после има малко газене в блатца и си на Черни връх. След това спокойно може да слезеш по магистралата до Алеко и да стопираш или да слезеш пеш към Драгалевци.

Това сме го правили с хора, на които им беше сефтето на планина въобще и изобщо - по кецове, гуменки, градски обувки, кубинки, найлонови торбички, някви чадъри си носеха - от тея най-фрапантните случаи. Моето първо качване на Черни връх (и второ ходене в планина ever) също беше от Железница и после към Драгалевци.

Ако ти се рови за подробности по маршурта:
http://www.vitosha.iag.bg/routes/lang/1/page/1/index

_________________
www.summitsweb.com

Последната промяна е направена от Gamina на Чет Май 23, 2013 11:55 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Май 23, 2013 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Малка неточност по-нагоре - 107 все още върви до Бояна и последна спирка е Боянска църква. И все пак ако става дума за транспорт най-сигурен вариант са 98 или 69 понеже ги има гарантирано. Със 107 също е вариант но участъка по реката до Боянски водопад е един от най-злобните като катерене на Витоша и си иска голямо напрягане. Razz Затова най-кроткия вариант е през Железница нагоре а от Черни връх където душа и крака те поведат - и да се замръкне не е страшно, все ще се прибереш а пътеката от Златни мостове до Княжево през Бялата вода е като магистрала и е оживена дори и през седмицата до по-късно - онзи ден във вторник на слизане около 19.00 над Бялата вода тепърва имаше велосипедисти които се качваха нагоре.
Чет Май 23, 2013 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Малка неточност по-нагоре - 107 все още върви до Бояна

Камъни в моята градина - напълно заслужено. Не зная защо първосигнално реших, че 107 върви до Бонсови поляни ... Capitulate Пък то най ми било 103.

Цитат:
Ново 20 ...

Е, това е така, защото от Златните към Черни връх е по-кратко и по-леко, отколкото от Железница.
Но при алтернатива Бояна-Черни връх или Железница-Черни връх, бих посъветвал - досущ като Gamina - да се избере втория вариант.
Малко суха статистика, макар тя не винаги да значи нещо в планината: Бояна-Черни връх 13,5 км, 1550 м денивелация; Железница-Черни връх 9 км, 1250 м денивелация.
Гарантирам ти минимум два часа повече ходене от Бояна до върха, отколкото от Железница.
Чет Май 23, 2013 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
valkata332



Регистриран на: 01 Фев 2013
Мнения: 70
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здрвейте Smile Ще започна с това че, вчера вечерта си легнах с идеята че сутринта отивам на Черни връх, но без никаква представа от каде ще мина, бях събрал раница и прочие, така че мърдане няма ... и така станах в 6:00 хапнах на бързо и тръгнах: 73,111,98 и в 8:00 бях в с. Железница.Завъртях се насам натам и хванах пътя покрай реката и се озовах пред табелата "Природен парк Витоша".Искам да кажа колко приятно бях изненадан от перфектната, според мен маркировка, дет се вика сляп да си не може да го сбъркаш.Минах покрай реката и урбанизиранта част и стигнах до гъстата борова гора, която образува свод по пътя нагоре.И така без да изпускам коловете, с малки почивки за глътка вода стигнах до края на горичката, от където вече се вижда х. Фискултурник. Пътят изглежда адски стръмен и дълъг, но се върви, не е страшно.Стигнах до въпросната хижа към 10:00,но се оказа че не работи и спрях да почина и хапна на една ливада до нея.Тъкмо се наканих да вървя, и от тъмното небе ( заради което се опасявах още докато пътувах с 9Cool се изсипа ситен дъжд, и за момент бях решил да се връщам, поради факта че не знаех колко далеч е върха (още не го виждах) а времето изглеждаше зле.За момент спрях да си повтарям „Хайде още малко, че ще завали“ , защото вече валеше. В този момент , дъжда понамали, а любопитството ми надделя и реших да се кача до първия кол, пък ако трябва ще се върна после.И така кол по кол стигнах до няколко петна сняг, които преодолях малко по трудно заради кубинките ми и силния вятър.Помислих си, че ако имах щеки, май щеше да ми бъде по лесно.Стръмната част вече се качваше по лесно, когато виждаш целта пред теб (виждах станцията на БАН Very Happy ).Излязох на седловината и там вятъра беше доста по силен, но малко по малко я преминах и нея. Преминах и през морените и блатата и се оказах на върха към 11:30, но все още не бях срещнал жива душа. Мислех си, че поне сега ще пийна чай и ще поприказвам малко с някой в чайната, но уви оказа се че не работи, а вятъра се усилваше все повече.Реших да хапна набързо и да сляза по същия маршрут.Тъкмо тръгнах и по средата между чайната и станцията на БАН срещнах хора. Момче и момиче от Англия, които искаха да качат върха и да изпият по 1 чай горе, но когато им казах че чайната е затворента останаха леко разочаровани.Побъбрихме си 2-3 минути и кой от каде е.Слизането до х. Физкултурник протече гладко и приятно, като изключим все по засилващия се вятър, който се усещаше особенно на върха и по седловината. Към 12:45 бях на хижата и тъкмо слизах 300-400 метра надолу, когато заваля ... явно нямаше да се прибера сух и това е. Взех пътя до горичката почти на бегом и вървейки надолу усетих как дъжда намали. От слизането обаче усещах неприятно напрежение в капачките, и пак се сетих за щеките.На излизане от боровата горичка пак заваля, но кротко кротко стигнах до центъра на селото към 13:50.От там отново 98,111 и после пеша и ето ме отново вкъщи в 15:15.Малко набързо стана всичко, но не ми се искаше да рискумам с лошото време.Ако чайната беше отворена и бях останал малко повече там, най-вероятно дъждът щеше да ме хване на седловината или на върха и не ми се мисли.Все пак съм много доволен това ми беше първото качване на Витоша, пък и го направих съвсем сам.Държа да отбележа че без вашата помощ щеше да ми е далеч по-трудно.Имам и някоко въпроса:
-водата, която тече по поточетата става ли за пиене?
-там където се разделя пътя за Черни връх и х. Алеко има и необозначен, но утъпкан път наляво, та до къде води той?
-и как стои въпроса с работното време на чайната на върха ?
Благодаря Ви много за отзивчивостта и оказаната помощ.
Чет Май 23, 2013 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ами чаената работи като видят върволица от хора да се задава отдолу. Very Happy
Иначе добре си се движил.
Чет Май 23, 2013 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Браво на теб, направо си подтичквал Respect
За водата - става, защо да не става ... То пък щото тук долу пием едни хубосии ...
Утъпканата пътека, за която питаш, мисля - ама може и да бъркам - е за Белчева скала и Ярема.
Чет Май 23, 2013 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Браво за куража и че не си се отказал!

Късно видях темата, иначе можеше да дам някоя ненатрапчива препоръка, а защо не и да се присъединя. Честно казано, не смятах, че ще тръгнеш в най-дъждовния ден, но очевидно имаш кураж. Ако утре, вдругиден или понеделник ти се качва пак Витоша, пиши.

Въпросът ти дали водата от поточетата може да се пие ми напомни за моето първо изкачване на Черни връх, когато се мръщих на водата от Владайската река при изворите й под върха, защото в нея плуваха някакви "неидентифицирани черни частици" (от торфа, разбира се) Smile

Видях, че си от "Овча купел". Аз живея в кв. "Овча купел", между Банята, Нов български университет и "Кауфланд". Ако имаш отново желание, възможност и решиш, може да организираме нещо заедно, тъкмо транспортът ни ще е еднакъв.

Успех в начинанията ти!
Пет Май 24, 2013 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov