ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проклетия: Дългият път до Мая Радохинес.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Албания Предишната тема
Следващата тема
Проклетия: Дългият път до Мая Радохинес.
Автор Съобщение
Ivan`Dinkov



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 213
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет на всички,
за да са ясни нещата:
1. Карта на най-южните ледници/снежни петна в Европа от въпросната статия. Speedy е прав, че най-южната точка е Сиера Невада.
2. Ледниците под Мая Йезерце, отново според въпросната статия. Мога единствено да добавя, че целият гребен северо-западно от Мая Йезерце се среща и под името Maja Malisores. Както и че по време на моето отиване ледник №1 беше по-голям и имаше няколко части. По-късно се надявам да намеря снимки и да ги публикувам.





P.S. Добавям снимките от терена:


Началото на пътя - няколко стотин метра след езерата Буни и Йезерцес. Ясно се вижда целият гребен Maja Malisores, а под него вляво - малка част от ледника. Най-ниската точка на гребена са характерните дяволски рогца, заради които няма как да го сбъркате.


По-близък поглед към ледника. На картата е отбелязан с №1.


В средната част на ледника. На картата е отбелязан с №1. Отзад вляво "надзърта" Мая Йезерце.


Ледникът, гледан от склоновете към Мая Йезерце. Ясно се вижда - по формата и площта, че става дума за ледник, макар и малък, твърде малък за мащабите на Алпите, например. На картата е отбелязан с №1.


Снимка от още по-високо. Ясно се вижда, че става дума за няколко петна/ледника. На картата е/са отбелязан/и с №1.


Снимката е от подножието на Мая Йезерце. Този ледник е отбелязан на картата от статията с №2.


"Дяволските рогца" на Maja Malisores. Снимката "хваща" северната страна на гребена, т.е. черногорския маршрут към Мая Йезерце.


"Дяволските рогца" на Maja Malisores. Снимката е от юг, т.е. албанския маршрут към Мая Йезерце. Разликата във времето е 20 дни през 2009 г.
Чет Май 30, 2013 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Като студент, в лекционния курс "Природна география на континентите" ни казваха, че на най-южно разположения ледник в Европа се намира в планината Сиера Невада (Испания) под връх Муласен, с големина 1 кв. км. Ако не ме лъже паметта се казваше Валета.


Corral de la Veleta (Sierra Nevada) се е стопил през 1913 г. (Speedy определено не е бил студент преди 1913 г., явно преподавателите му са били бая поизостанали с материала, случва се Smile ). Ghiacciaio del Calderone (Gran Sasso), който често е сочен за най-южен в Европа, също е на път да изчезне според публикации от периода 2001-2007 г. (дават му живот най-много до 2020 г.) и освен това е разположен малко на север (42°28′N, 13°33′E) от по-отскоро придобилите повече известност ледници в Проклетие, за които стана дума тук.

Що се отнася до Снежника под Вихрен, ето какво пише във втората от гореспоменатите статии:

"To understand the response of southern European glaciers (particularly Balkan glaciers) to recent climate change we have studied Snezhnika glacieret, Bulgaria, during the past few years (Grunewald and others, 2006, 2008; Grunewald and Scheithauer, 2008a). Snezhnika is the remains of Vihren glacier in the Pirin Mountains. This glacier patch covers an area of nearly 0.01km² and is currently Europe’s southernmost glacieret (41° 46’ N). Snezhnika glacieret is exceptional, persisting despite a relatively high (and recently increasing) annual mean temperature and low precipitation."

Друга интересна статия, вече от български автори, за Пиринските ледникови остатъци (не се сещам за по-уместен превод на glacieret, освен може би умалителното "ледниче") е достъпна тук.
Чет Май 30, 2013 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Speedy написа:
Като студент, в лекционния курс "Природна география на континентите" ни казваха, че на най-южно разположения ледник в Европа се намира в планината Сиера Невада (Испания) под връх Муласен, с големина 1 кв. км. Ако не ме лъже паметта се казваше Валета.


Speedy определено не е бил студент преди 1913 г., явно преподавателите му са били бая поизостанали с материала, случва се Smile ).

Бая ми ти поизоставане с материала е това - почти 90 г. (от времето, когато бях студент). Ако и още го казват на лекции, то цял век станало... Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Май 30, 2013 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ivan`Dinkov



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 213
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Радвам се, че става хубава и, надявам се, интересна и полезна дискусия.
Благодаря отново за статията - тази за Пирин. Мога само да добавя - за съжаление - че ледникът под Кончето е бил доста по-голям през 70-те години на миналия век. Поне такива са спомените на моя приятел Виктор от Разлог, който е по-голям от мен и от малък обикаля из "неговия си"дял на Пирина. На мен пък преди три години в курса за планински водачи ми преподаваха, че единственият ледник в България е именно този под Кончето, но не и този под Вихрен.
Що се отнася до дискусията за Сиера Невада - просто публикувах картата. Не съм бил там, но най-вероятно vedrin е прав, че там ледник отдавна няма. Преди година се качих на Pico del Teide, който е сравним по височина и произход със Сиера Невада, макар и да е по на юг. Там ледник, петно или какъвто и да е сняг няма, но по-възрастните местни жители още си спомняха времето, когато вулканът е имал снежна шапка целогодишно. Аз си купих за спомен стара тава с изображение на Pico del Teide, на което той така е и нарисуван - със снежна шапка.
Що се отнася до Проклетия - тази планина е почти terra incognita поради факта, че дълго е била гранична зона, както и поради трудната си достъпност, големина, отдалеченост от големи градове и важни пътища, ниво на развитие на албанската държава и т.н. Така че за нея тепърва ще се говори - в туристически, научен и всякакъв смисъл. Например, сега се полагат усилия да бъде доказано съществуването на рис там, макар аз лично да нямам съмнение за това. На мен може и да ми е малко тъжно подобно развитие, но знам, че това е неизбежният път и мога само да се надявам - макар и не много убедено - че и там няма да направят същите поразии каквито ние причиняваме на нашите планини.
Пет Май 31, 2013 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ivan`Dinkov написа:
На мен пък преди три години в курса за планински водачи ми преподаваха, че единственият ледник в България е именно този под Кончето, но не и този под Вихрен.

Може би тук се намесват и чисто терминологични различия, тъй като така или иначе тези образувания в Пирин са много далеч от масовите представи за ледник (нещо подобно се случва и в нашумелия неотдавна научен спор дали Плутон е планета или не). Независимо от избраното име обаче, за мен е впечатляващ (и да си призная изненадващ също) резултата от радиоактивното датиране на леда под Вихрен, което сочи че в основата му има пластове на възраст най-малко 150 години, т.е. той е там поне от последната малка ледникова епоха.
Пет Май 31, 2013 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Друга интересна статия, вече от български автори, за Пиринските ледникови остатъци (не се сещам за по-уместен превод на glacieret, освен може би умалителното "ледниче") е достъпна тук.

Чудесна статия! Благодаря, чета с любопитство и интерес.

Иване поздравления за пътешествието, още през 2009-та запали силно любопитството ми към Проклетия, дано тази есен успея да стигна дотам..
Чет Юли 18, 2013 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:


[i]"This glacier patch covers an area of nearly 0.01km²..."


Това май е 1 хектар, на толкова ли ви прилича на живо?

А къде е ледника в Дурмитор?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 19, 2013 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
vedrin написа:


[i]"This glacier patch covers an area of nearly 0.01km²..."


Това май е 1 хектар, на толкова ли ви прилича на живо?


Зависи кога го гледаш (година, а и сезон). Ето малко повече данни от статиите (по години):

1959 -- 0.013 km²
1994 -- 0.004 km²
1996 -- 0.008 km²
2000 -- 0.007 km²
2006 -- 0.01 km²
2008 -- 0.007 km²
2009 -- 0.0067 km²

На снимка от лятото на 2011 г. площта му е около 0.004895 km² (периметър около 340.29 м).
Пет Юли 19, 2013 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
vedrin написа:


[i]"This glacier patch covers an area of nearly 0.01km²..."


Това май е 1 хектар, на толкова ли ви прилича на живо?

А къде е ледника в Дурмитор?


Дебели намет се нарича Дурмиторския. В една глуха стръмна долина със северен изглед е, по спомен ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Юли 20, 2013 12:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Adriana



Регистриран на: 22 Мар 2021
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Corral de la Veleta (Sierra Nevada) се е стопил през 1913 г. (Speedy определено не е бил студент преди 1913 г., явно преподавателите му са били бая поизостанали с материала, случва се Smile ). Ghiacciaio del Calderone (Gran Sasso), който често е сочен за най-южен в Европа, също е на път да изчезне според публикации от периода 2001-2007 г. (дават му живот най-много до 2020 г.) и освен това е разположен малко на север (42°28′N, 13°33′E) от по-отскоро придобилите повече известност ледници в Проклетие, за които стана дума тук.


Дали е оцелял ? Smile
Нед Апр 25, 2021 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Погледнах космическите снимки на Гуглю, там си е. Пише, че са от 2021 година, което е малко странно. Скалите наоколо са голи. Ама и масивът Голям камък е на такова място, че Средиземно море не може да не му влияе.

В същото време тук свирят Реквием за ледника:
https://www.youtube.com/watch?v=5enZ0mg87Lc

В италианското Уки пише, че през 2017 година е претърпял драматично свиване.
От времето на неговото проучване е определен като ледник без гравитационно движение, а обяснението за неговото съществуване е релефът - на практика постоянно засенчване.
Нед Апр 25, 2021 7:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Без да претендирам за точност, но в момента снежника под Вихрен и малко по-северният под Кончето, са най-южните ледници на Европа официално. 2012 и май беше 2017, всичко на Проклетия се е било стопило. Пак се натрупва зимата, но е било стопено до дъно в началото на есента. Поне това знам от контактите ми с глациолозите от Югозападния университет в България , на които изпращам снимки от нашите снежници на Пирин. Те ходят постоянно и на Проклетия.
Нашите снежници оцеляват засега, имат по-голямо засенчване от тези на Проклетия. Там пък вали повече сняг. Едно малко наблюдение по снежниците на Пирин :
https://blogailiev.blogspot.com/2016/12/blog-post.html и тук https://blogailiev.blogspot.com/2017/11/2017.html

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Апр 25, 2021 8:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Иван Динков



Регистриран на: 18 Окт 2020
Мнения: 74
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет
Не искам да споря с учени, но по време на скромните си пътувания в Проклетия не съм видял изчезнал ледник през лятото там.
За сметка на това открих неизвестен за науката ледник в Проклетия - под североизточната стена на Мая Бриасет. Пиша неизвестен, защото не е известен нито в България, нито в Сърбия, където имам контакти, нито е отбелязан на карта.
Пон Апр 26, 2021 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Албания Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov